Niedziela
26.03.2023
nr 085 (6447 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacjaTemat: Peleryna myśliwska - pytanie niby łatwe

Autor: Jan Tukan  godzina: 16:04
Cyt.: " ... peleryna o poncho - to jest tak jakbyś chciał ktoś porównać buty oficerskie z cholewkami do gumniaków w kołchozie." Nie zgodze sie z tym twierdzeniem. Poncho bywa roznej dlugosci, jak bluza czy plaszcz, bywa tez wykonane z roznych materialow, a ceny z najlepszej welny z alpaca przyprawiaja o zawrot glowy. Dodatkowo na jesien I wiosne sa lepszym rozwiazaniem niz plaszcz w klimacie gdy ranki I noce sa chlodne a dzien goracy. Wszystko nalezy najpierw sprobowac, by oceniac.

Autor: hazman7  godzina: 16:57
Niestety twoje poncho nie pasuje do munduru myśliwskiego...

Autor: Jan Tukan  godzina: 17:08
Racja, jestem przeciwnikiem mundurow w "cywilnym" hobby. Oczywiscie, co kraj, srodowisko, kultura czy obyczaj, to inne podejscie. I to jest ok. Tutaj ktos tak ubrany ( w mundur pzl na ulicy ) wywolalby reakcje spoleczna w postaci red flag. Wezwano by moze police... moze jakies specialne sluzby. Czlowiek w pizamie w sklepie, to ok, ale tak dziwnie ubrany, to czerwona flaga. Nawet militia unika dzis zielonego, camouflage, aby nie prowokowac policji, kontroli, zaniepokojenia spolecznego w miejscu publicznym.

Autor: Jan Tukan  godzina: 17:35
www.washingtonpost.com/nation/interactive/2021/far-right-symbols-capitol-riot/

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 17:41
Uśmiech


Autor: Jan Tukan  godzina: 17:55
Poncho - ecualama.com

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 18:02
Janie Tukan, sądzę, że do tego hazmanowego "munduru", to poncho (dziennik.lowiecki.plhttps://www.etsy.com/listing/876187402/artisanal-mexican-poncho-multicolor) nadawałoby się tak samo, jak ta peleryna, która mu się tak bardzo podoba. Jeden diabeł.

Autor: WIARUS  godzina: 18:05
Peleryna dla myśliwych została stworzona przede wszystkim z myślą o poczcie sztandarowym, który nawet w trudnych warunkach atmosferycznych powinien być elegancki. W reklamach producentów można obejrzeć dziwactwa w sposobach jej noszenia, włącznie ze wzorowaniem się na noszeniu płaszcza w ubiorze galowym przez podhalańczyków Tymczasem peleryn myśliwskich jest wiele a ich noszenie uzależnione jest od okoliczności i potrzeby ich noszenia! (dziennik.lowiecki.plhttps://pomorska.pl/mysliwi-z-wojskowego-kola-lowieckiego-ponowa-otrzymali-sztandar-zdjecia/ga/12451962/zd/25433820)

Autor: Jan Tukan  godzina: 18:13
Jak mowie, to kwestia gustu. Peleryna, mundur pzl, to wymysl totalitarnego ustroju, nic nie majacego z historia, a majacego podswiatowie w czlonkach wywolywac poczucie przynaleznosci do formacji wojskowej, gdzie jest rozkaz, polecenie, poddanstwo sluzbowe. Umundurowana organizacje, widac, mozna tez ja wykorzystywac nie tylko politycznie. Mnie sie ta peleryna kojarzy z ... https://youtu.be/vczqzAhuOh8 Poza tym, im dziwaczniej pzl wyglada tym latwiej uwierzyc w 100 czy 200 lat tej organizacji.

Autor: hazman7  godzina: 18:20
WIARUS dzięki, wreszcie jakiś sensowny wpis związany z tematem.

Autor: Jan Tukan  godzina: 18:22
Jezeli pzl, jego czlonkowie chca miec mundury, to powinni tez miec wersje polowa. Troche nie moge zrozumiec tu bezczynnosci wladz zrzeszenia, ministra, jest lady nowy polski camouflage, co sie dobrze sprawdza na Ukrainie. Utrzymanie umundurowanej I uzbrojonej formacji byloby realizacja koncepcji min.Szyszko, co moznaby wykorzystac w nadchodzacej wojnie swiatowej, w formie oddzialow WOT czy pomocniczych. Taka formacja by sie sama umundurowala, wyposazyla, uzbroila, jest juz sformowana I ma dowodcow na kazdym szczeblu, od druzyny- lowczy kola, przez dowodce batalionu- lowczy okregowy. Structura bardzoby przypominala brigade ukrainska, bez pulkow. To jest +-120000 uzbrojonych, przebadanych, z bronia ludzi, to jest realne wsparcie dla zakladanego 300 tys. WP. ( wystarczy mobilizacja I zakaz wyjazdu z kraju , na wypadek wojny czlonkow tej formacji). Ponadto jest trudna do penetracji przez wroga, w pzl wszyscy sie znaja, od " druzyny do batalionu".

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 18:29
„Peleryna myśliwska, piękny i praktyczny element naszego stroju organizacyjnego”. Hazman7, jesteś pewien, że „peleryna jest elementem naszego stroju organizacyjnego”? Skąd czerpiesz wiedzę? „W załączniku do uchwały nr 60/2008 z dnia 16 grudnia 2008r. w sprawie stroju organizacyjnego wraz z dystynkcjami, nawet o przedmiotowym elemencie umundurowania niej nie wspominano”. I nic nie daje Ci to do myślenia? Żadnych wniosków nie jesteś w stanie wysnuć? „Trochę wiedzy by się przydało zdobyć zanim się coś napisze... na temat umundurowania organizacyjnego...”. Stop. Wcześniej napisałeś poprawnie. W PeZeteLe mamy strój organizacyjny, a nie mundur. To drobna, ale istotna różnica. Nie wiedziałeś? „...naszego stowarzyszenia...” Teraz już całkiem popłynąłeś. Polski Związek Łowiecki jest zrzeszeniem, a nie stowarzyszeniem. „Podpowiadam, peleryna jest przeznaczona do naszego organizacyjnego munduru, na oficjalnych uroczystościach i spotkaniach nie zaś do lasu!!!”. Kto ją do tego celu przeznaczył i kiedy? Tak na ucho Ci powiem, daj sobie spokój z takimi podpowiedziami.

Autor: Jan Tukan  godzina: 18:36
Poza tym jezeli juz pzl mysli o wprowadzeniu pelerny do stroju organizacyjnego, to proponuje ten material ( rodzaje). https://youtu.be/kUhKShrHTYA

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 18:42
„Peleryna dla myśliwych została stworzona przede wszystkim z myślą o poczcie sztandarowym...”. WIARUS, z całym szacunkiem do Ciebie, ale kto to wymyślił i jak wprowadził w życie? „...peleryn myśliwskich jest wiele a ich noszenie uzależnione jest od okoliczności i potrzeby ich noszenia!”. Jak się to ma do uchwały NRŁ nr 60/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie stroju organizacyjnego i dystynkcji?

Autor: WIARUS  godzina: 18:58
Naprawdę potrzebna jest jakaś i czyjaś uchwała aby pelerynę przeciwdeszczową (z kapturem lub bez) w dowolnym kształcie i kolorze ubrać na czas wyprawy łowieckiej w ostępy leśne albo na pola podczas/na czas polowania? Absurdów nam wystarczy - jeszcze tylko brakuje aby uchwałą jakiegoś organu określić dopuszczalną częstotliwość stosunków płciowych myśliwego! Najlepiej wiosną, latem, jesienią i zimą oddzielnymi uchwałami! A wracając do peleryn (jakichkolwiek) - popyt kształtuje podaż i dlatego ofert nie brakuje!

Autor: Jan Tukan  godzina: 19:03
Wracajac do tematu. Jezeli nie ma wytycznych jak nosic peleryne czy plaszcz w pzl, mozna chyba siegnac do historii, zdjec ...Marszalka Rola- Zymierskiego, gen. Poplawskiego (Stanislav Poplavsky) , Marszalka Rokossowskiego ( Konstantin Konstantinovich Rokossovskii ) itd.. Mozna chyba skopiowac jakies regulaminy LWP? Chodzi o to, zeby bylo jakies odniesienie do historii, genezy itd.

Autor: Jan Tukan  godzina: 19:14
Moze pojsc droga palatki ... " Za protoplastę płaszczy-pałatek można uznać płaszcze przeciwdeszczowe, które były używane w armii rosyjskiej od czasów Piotra I. Płaszcze przeciwdeszczowe zaczęły być aktywnie wykorzystywane jako część wyposażenia wojskowego w drugiej połowie XIX w. W Rosji peleryna nieprzemakalna weszła do standardowego wyposażenia oficerów w 1894. Od 1910 weszła na żołnierskie wyposażenie jako płaszcz-pałatka i od tego czasu do początku XXI w. prawie się nie zmieniła. W Armii Czerwonej zgodnie z regulaminem była zrolowana podpinana dwoma paskami do dolnej części plecaka .." https://youtu.be/ZBEyTTmzRxk

Autor: Jan Tukan  godzina: 19:20
Jest regulamin tez NKWD jak uzywac palatke. W wersji rosyjskiej, ale link sie nie chce skopiowac. https://youtu.be/40odyHxnXNU

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 19:55
„Naprawdę potrzebna jest jakaś i czyjaś uchwała aby pelerynę przeciwdeszczową (z kapturem lub bez) w dowolnym kształcie i kolorze ubrać na czas wyprawy łowieckiej w ostępy leśne albo na pola podczas/na czas polowania?” WIARUS, „na czas wyprawy łowieckiej w ostępy leśne albo na pola podczas/na czas polowania”, możemy zakładać co nam się żywnie podoba. Nawet ruską fufajkę i walonki. Mogą też być gumofilce, jeżeli tylko komuś odpowiadają. Hazman7 założył jednak dyskusję (forum.lowiecki.pl/read.php?f=21&i=150576&t=150576), takimi oto słowami ją rozpoczynając: „Peleryna myśliwska, piękny i praktyczny element naszego stroju organizacyjnego...”, więc bądź łaskaw nie dopatrywać się „absurdów” tam, gdzie ich nie ma.

Autor: Jan Tukan  godzina: 19:57
Moze sie przydac: https://youtu.be/o1A4LCTQpME

Autor: ogór  godzina: 20:05
Kupię sobie taką pałatkę -też chcę wyglądać jak ułan karkonoski

Autor: Jan Tukan  godzina: 20:16
Panie pieta ...Pan masz taka organizacyjna peleryna? Zawsze pan piszesz ciekawie, prosze o wypowiedz w temacie.

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 20:28
Post usunięty administracyjnie. Przyczyna: post bez związku z niniejszym tematem, a nie dający się przenieść do Hyde Park.

Autor: WIARUS  godzina: 20:40
Obowiązuje i nie przewiduje (old.pzlow.pl/palio/html.run?_Instance=www.pzlow.pl&_PageID=120&_RowID=2705&_CheckSum=-1833300178) tak więc reszta jest stosowana przez zgodę gremiów akceptujących, np. koło łowieckie! Oferta rynkowa jest szeroka. Każdy z podmiotów prawnych, tj. np. KŁ może mieć peleryny takie jak w załączniku z poprzedniego mojego wpisu , czerwone albo jeszcze inne, z kapturem lub bez, na polowania albo do występowania w narodowych, kościelnych czy jeszcze innych uroczystościach! A nawet na każdą okoliczność inne w różnych krojach! Wg fantazji - patrz załącznik. PS Wpis z 26-03-23 20:28 świadczy o brakach i BMW!

Autor: hazman7  godzina: 20:52
Dzięki WIARUS za rzeczową odpowiedź. Darz Bór

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 21:50
„...tak więc reszta jest stosowana przez zgodę gremiów akceptujących, np. koło łowieckie! Oferta rynkowa jest szeroka. Każdy z podmiotów prawnych, tj. np. KŁ może mieć peleryny takie jak w załączniku z poprzedniego mojego wpisu , czerwone albo jeszcze inne, z kapturem lub bez, na polowania albo do występowania w narodowych, kościelnych czy jeszcze innych uroczystościach! A nawet na każdą okoliczność inne w różnych krojach! Wg fantazji”. W takim razie moja „fantazja” podrzuca mi pomysł dla Was (dla Ciebie, WIARUS, i dla Ciebie hazman7) taki:
Uśmiech
Na jaką okazję? Hm... Przykładowo na zbliżającą się coraz dłuższymi krokami uroczystość wyprowadzenia kołowego sztandaru (dziennik.lowiecki.plhttps://www.youtube.com/watch?v=-k7SScccnzQ), tuż po wyprowadzeniu sztandaru PZŁ.

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 22:23
Post usunięty administracyjnie. Przyczyna: post bez związku z niniejszym tematem, a nie dający się przenieść do Hyde Park.