Piątek
01.09.2006
nr 244 (0397 )
ISSN 1734-6827

Hyde Park CornerTemat: Dla wszytskich orłow z jezyka polskiego:)

Autor: Kazimierz Szumski  godzina: 07:21
Ad. Nonqsol. Bardzo ładnie napisane a że zawsze można się czepić to: w postępie ciągu geometrycznego. To złośliwostka, w praktyce myśłe, że nikt z nas nie kończył kursu pisania na kompie i w czasie pisania patrzy się na klawiaturę a nie na to co wyskoczyło na ekranie, potem "wyślij" i koniec. Pozdr.

Autor: jani  godzina: 09:37
Witam o poranku! Usprawiedliwia mnie temat, choć wzdragam się przed konsekwencjami, jakie spadły na nonqsol'a. Więc najpierw do niego: Tak, język polski to nie tylko ortografia, to także Łacina. Nie chcę zarzucać Ci przecinków, bo ich użycie czasami, powtarzam, czasami zależy od piszącego; bywa dowolne. Ale liczby pojedynczej nie można mieszać z mnogą. Signum temporis jest właśnie w l.p. (signum, -i znak; tempus, -oris czas). Do tej sentencji (Ewang. św. Mateusza 16, 4: Wygląd przeto nieba rozpoznać umiecie, a znamion czasu nie możecie?) użyłeś zaimka "takie" w liczbie mnogiej! Poza tym czysto, nonqsol. "Jestem z miasta...". Ad Kazimierz Szumski Szanowny Kolego, niesłusznie "czepiłeś" się niewinnego w tym przypadku nonqsol'a. Dobrze napisał, są dwa ciągi lub postępy: arytmetyczny i geometryczny. Coś może być w ciągu geometrycznym lub postępie geometrycznym. Łączenie tych dwu określeń tworzy pleonazm, niepotrzebne powtórzenie znaczenia w drugim wyrazie. Inne przykłady pleonazmów: obejrzeć się do tyłu, powtórzyć jeszcze raz. I tu nie pomoże kurs pisania na kompie, trzeba znać gramatykę, ortografię, literaturę i języki obce. Ale ponieważ mylenie się jest rzeczą ludzką i temat taki, mam nadzieję, że żaden z Was nie poczuje się dotknięty! Pozdrawiam, darz bór!

Autor: saimon  godzina: 11:06
Ad jani Raz belfer-zawsze belfer :-) Pozdrawiam

Autor: jani  godzina: 13:25
Ad saimon Przyjąłem to jako komplement, dziękuję. Nauka jest jak ... sam wiesz. I nigdy nie jest za późno, by się czegoś nauczyć. Łacinę pamiętam jeszcze z ogólniaka i dlatego spiritus kojarzy mi się nie tylko z tym... Pozdrawiam Cię również!

Autor: nonqsol  godzina: 16:07
ad jani Gdybym napisał, że błędów nie robię, nie byłbym do końca uczciwy. Czasami mi się zdarzają ale raczej wówczas, gdy piszę 'na oślep' i nie sprawdzam. W końcu polonistą nie jestem a po szkole podstawowej z gramatyki wyniosłem tylko tyle, że są rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki. Do tej pory nie ma pojęcia, co to jest partykuła i inne dziwactwa. Błędu co do rodzaju przy signum temporis nie wykluczam. Byłem przekonany, że jest rodzaju nijakiego. Zawsze signum tłumaczyłem sobie jako TO a nie TEN. Stąd więc zaimek TAKIE (przysięgam, że nie widziałem, iż to tak się nazywa, reszta jw). Na swoje usprawiedliwienie mogę podać jedynie, że łaciny nie uczyłem się (w szkole, czyli w sposób usystematyzowany) nawet pięciu minut. W tej materii jestem samoukiem. Przyjmuję więc na wiarę. Pozdrawiam!

Autor: saimon  godzina: 21:32
Ja tez laciny uczylem sie tylko w "ogolniaku".Pamietam,jak uczacy nas tego przedmiotu mowil:chcialbym,zebyscie chociaz pare sentencji zapamietali i potrafili je odpowiednio zacytowac.Na takim poziomie tez jestem.Tobie jani jak widze w pamieci zostalo duzo wiecej,i tu moje uznanie.Ta zas tzw.lekarska(medyczna) lacina z rzeczywista lacina ma bardzo malo wspolnego.W wiekszosci to byl szpani proba pokazania "maluczkim",ze my tu panie "swoim" jezykiem rozmawiamy aby najczesciej ukryc gorzka prawde przed pacjentem.Pewnie naraze sie niektorym kolegom po fachu,ale taka jest prawda. Pozdrawiam wszystkich "klasykow" i "nie klasykow" saimon

Autor: jani  godzina: 22:53
Drogi Kolego nonqsol Nie ma o co kruszyć kopii Ja miałem na myśli liczby, Ty rodzaje Może obaj mieliśmy rację Zakopmy topory wobec wciąż groźnej nawałnicy Darz bór!

Autor: boryss  godzina: 22:59
No właśnie. W tym temacie proszę o kulturlne wypowiedzi:)... Na mnie już czas, bo jutro o 9.00 zaczynam ostatni egzamin na nowowstępującego do PZŁ. Mianowicie mam strzelanie. Może koledzy mają jakieś rady jak najłatwiej strzelić zająca??:) Przepraszam za zmianę tematu.