Czwartek
18.01.2007
nr 018 (0536 )
ISSN 1734-6827

Hyde Park CornerTemat: kaliber 22 LR

Autor: jerzyd  godzina: 00:25
To jeszcze gdzieś w Polsce ( za wyjątkiem Wielkopolski ) można polować na kruki ???

Autor: jani  godzina: 09:27
Czy redukcja kruków, gdziekolwiek by ona była, jest polowaniem?

Autor: Piotr Waślicki  godzina: 09:43
Koledzy, ile razy na tym forum trzeba tłumaczyć, że definicja szkodnika oficjalnie nie istnieje! Redukcja kruków polowaniem nie jest.. Odstrzał ptaków drapieżnych jest zabroniony - są pod całoroczną ochroną itd... Wypowiedzi takie jak eryka świadczą o bardzo powierzchownej znajomości tematu.... Piotr Waślicki

Autor: jerzyd  godzina: 11:57
A dlaczegórz to odstrzału kruków nie można nazwać polowaniem ?

Autor: jani  godzina: 12:30
Bo kruk nie jest na liście zwierząt łownych, jak np. kuropatwa, a z drapieżników norka. Żaden drapieżnik skrzydlaty, lotny czy jak go tam nazwać, nie jest na tej liście. I jeśli ktoś dostaje pozwolenie na redukcję, nie odstrzał, to jest to podległe pod całkiem inne paragrafy. Można znaleźć w odpowiednich przepisach.

Autor: jerzyd  godzina: 12:47
To , to ja wiem . Chodziło mi raczej o kolokwialne określenie < polowania > . :) Pozdrawiam .

Autor: Lynx  godzina: 12:51
Broń sportowa bocznego zapłonu 22 LR używana kosztuje grosze. Wystarczy popytać bo bardzo dużo osób złomuje ten rodzaj broni szczególnie wojskowi, którzy wcześniej nie musieli należeć do kółek strzelckich a odchodząć do cywila wolą zezłomować niż po WPA KWP się wałęsać i wkurzać ( a i tak mało kto dostje pozowlenie). Kolega zakupił kbks 5 strzałowy za O,7 litra z lunetką w bardzo dobrym stanie. Ale interes zrobił taki że szkoda mówić za decyzję 220 zł plus pozostałe opłaty, szafe zrobił nie wiem za ile, kontrol dwa zamki patentowe musiał kupić ponad 200 zł. Tak więc to 0,7 lierka wódeczki za kbks przy tych opłatach rzędu 500 zł to pikuś. Ja mam kbk polski chyba wz. 47 jednostrzałowy też za flaszeczkę kupiłem ponad 10 lat temu bo należę do kółka strzelckiego w LOK a teraz leży bezużyteczny i nawet kiedyś myślałem o zezłomowaniu go. Do polowań jest dopuszczony cal. 22 Hornet.

Autor: jani  godzina: 13:36
Ad jerzyd Polowanie to tropienie, ściganie ...itd, jak w ustawie. Kolokwialne określenie polowania znów zależy od obyczajów i języka, jakim posługuje się określający. Dla jednego będzie to zabijanie ... drugiemu kojarzy się z pozyskaniem. Jeśli "kolokwializm" rozumiemy jako potoczne wyrażenie, to jeszcze dla innych będzie to znaczyło: aleś up... walił dzika! Pozdrawiam serdecznie i proszę, nie traktuj tego, co napisałem, jako pouczanie. Ot, po prostu rozmawiamy.

Autor: jerzyd  godzina: 14:20
Ad jani Ależ tak to odbieram . Serdeczności :)

Autor: Ramzes  godzina: 16:40
Myslalem, ze kruki naleza do wroblowatych, a nie do "krukowatych".DB

Autor: jani  godzina: 17:44
Rząd Wróblowatych (Passeres) zawiera w sobie m.in. Rodzinę Krukowatych (Corvidae), do której należą kruk, wrona i gawron, ale także kawka, sroka i sójka. Do wróblowatych należy również jaskółka, ale jerzyk już do jerzyków :-))). Chyba, że coś się od czasów Linneusza zmieniło. Pozdrawiam

Autor: eryk  godzina: 18:14
ad jerzyd tak konserwator przyrody zezwolił jeszcze na odstrzał 30 szt kruków (z rządu Wróblowatych (Passeres) z rodziny Krukowatych (Corvidae), na pewnym terenie w północno wschodniej Polsce, ma to związek z występowaniem tam pewnych gatunków ptaków chronionych. A także tym bardziej upierdliwym wyjaśnię że przewidywana jest też REDUKCJIA, która poprzez ("zabijanie") staje sie też rodzajem "polowania" nie "kolokwialnie" to nazywająć jastrzebia gołębiarza z rządu.... (pewnie któryś mądry zaraz odpisze jeśli mu wcześniuej ręce oczywiście nie opadną). Po co wnikacie co jest czy nie jest polowaniem taki rząd czy taka rodzina , kurde ja tylko spytałem czy broni małokalibrowej można użyć (czy na pozwolenie myśliwskie można dostać). Się zaraz rozwodzą!!!!

Autor: jerzyd  godzina: 18:49
eryk, nie jeż się :) Pozdrawiam serdecznie i Darz Bór !

Autor: falconers  godzina: 19:05
ad eryk "Baju baj będziem w raju " Z więcej niż pewnością do redukcji Jastrzębia gołębiarza nie dojdzie. Jak zapytałeś taką i dostałeś odpowiedź - tu Ci wypomne te " szkodniki" oraz to że masz "odstrzał" na kruka, jeśli już to pozwolenie na redukcje gatunku chronionego (też nie uważam że powinien być chroniony), odstrzał może dotyczyć tylko zwierząt łownych. Nie denerwuj się nikt nie jest tak mądry żeby był za mądry.

Autor: eryk  godzina: 19:18
wiem!!! na pewno za bardzo się wkurzam ale jak czytam (a głównie czytam - mało się wypowiadam jak widać) niektóre odpowiedzi zupełnie "drążone" nie na zadany temat ..... no to czy jest sens?? sorki jak kogos uraziłem!!! Ad falconers: odnośnie gołębiarza to pewnie masz racjie, zresztą i ja tak myślę nie mniej jednak prośba o redukcjie została złożona, co do odstrzału na kruka .... jak według ciebie to określać skoro jest na takim samym druku?? Może u was jest inaczej chętnie się dowiem. Pozdrowienia!!!

Autor: falconers  godzina: 19:29
A tego to Ci nie powiem. Chciałem kiedyś legalnie zapolować na gawrony "tym co mam na głowie" ale jak sie zaczeły schody to sobie odpuściłem więc do "druku" nie doszło.

Autor: r. andrzej  godzina: 21:34
Uzywam od czasu do czasu .22 Magnum - stosowanie jest dozwolone - (D) w przypadku koniecznosci odstrzalu lisow w poblizu zabudowan ( ludzie niechetnie slysza dubeltowke czy sztucer pod oknami sypialni po godzinie 22 czy 23.....) Zabawka b. skuteczna z odpowiednia amunicja. Ale z reguly jest tak, ze jak sie z .22 wyjdzie to akurat dziki pod zwyzka spaceruja ......:) pozdrawiam r.a

Autor: jani  godzina: 22:01
Do eryka Specjalnie dla Ciebie napisany tekst jednak wykasowałem. Uznałem go za bezcelowy. Ale gdy jerzyd napisał Ci: "Nie jeż się!", postanowiłem odpowiedzieć. Nie wiem dlaczego wydawało mi się, że masz 16 lat i przechodzisz mutację. Przecież kilku forumowiczów odpowiedziało Ci wspólnie na postawione pytanie. A że przy okazji pogwarzyliśmy sobie, to ocena była pozytywna: Autor: jerzyd Data: 18-01-07 14:20 Ad jani Ależ tak to odbieram . Serdeczności :) Więc po co się denerwować i komentować dyszkantem? A uśmiercanie kruków i jastrzębi jednak polowaniem nie jest, choćbyś nawet bardzo chciał. Piszesz: na pewno za bardzo się wkurzam ale jak czytam (a głównie czytam - mało się wypowiadam jak widać) niektóre odpowiedzi zupełnie "drążone" nie na zadany temat ..... no to czy jest sens?? sorki jak kogos uraziłem!!! Nie uraziłeś, ale przecież każdy może rozszerzyć zadany temat i pogawędzić o czym innym. Jak to wśród przyjaciół bywa ... Db!

Autor: eryk  godzina: 22:27
jani!!! ok - juz mnie ułożyliście. dlaczego tak twierdzisz ; "(A uśmiercanie kruków i jastrzębi jednak polowaniem nie jest, choćbyś nawet bardzo chciał.)"? idę do lasu z myśliwską "bronią palną" w celu dokonania odstrzały "zwierzyny żywej", mam na to stosowne zezwolenie !!! więc czym to jest, jak nie polowaniem? Na moim "upowarznieniu" widnieją dwa kruki dokument ten nazywa się UPOWAŻNIENIEM DO WYKONYWANIA POLOWANIA INDYWIDUALNEGO Jeśli sam nigdy takiego druku nie wypisywałeś to napewno setki ich widziałeś! Więc strzelając do kruka popełniam legalne polowanie!!! Co nie tak kojarze? DB!

Autor: eryk  godzina: 23:47
ad jani Myli siękolega równierz co do tego że dostaje się pozwolenie "na redukcjie a nie na odstrzał" !!! termin redukcja nie istnieje!!! jest tylko odstrzał redukcyjny !!!! Pozdrowienia i DB !!