Czwartek
15.03.2007
nr 074 (0592 )
ISSN 1734-6827

Hyde Park CornerTemat: Stary ale jak?...

Autor: Maksym  godzina: 01:26
Rogacz na pewno pow.12 lat i to co koledzy piszecie 7 -8 lat to albo lekki brak praktyki albo... nie wiem co. Ziołek jak zwykle wyciągnąłeś z łowiska coś ciekawego, nie wiem za co ten Hubert tak ci darzy:-))))Do zobaczenia na ocenie.

Autor: Lupus  godzina: 02:14
...powyżej 12.

Autor: Alus  godzina: 03:27
Szkoda, ze nie widać siekaczy od przodu. Z tego co na zdjęciu, to kozioł owszem dosyć stary, ale bez przesady. Nie wiem jak ścieraja sarny tam u "Tumaków" zęby, ale wg mnie to co najwyżej 10 lat. Mimo, że najczęściej przy tego typu ocenie raczej zaniża się wiek, niż zawyża to nie sadzę żeby było jakieś wieksze prawdopodobieństwo, że mógł być starszy. No ale mylić się podobno jest rzeczą ludzką.Pozdrowionka DB

Autor: Maksym  godzina: 03:56
Oj Zygi - "prężny i duży ZO" zabrzmiało lekko wazeliniarsko:-))) Chyba masz coś na lekko czerwonawy kolor?:-)Gdzie wy się ukrywacie z Marcino????

Autor: ziolek1977  godzina: 07:12
AD. Zygi Widziałem medalion z twojego byczka, całkiem ładny ale jak ty z nim na ocene przyjedziesz? To że selekt to nie mam wątpliwości. Pojedziesz z medalionem? DB. Ziolek

Autor: ziolek1977  godzina: 07:13
AD. Niedział Znajde czas napewno a kurz faktycznie wycierałem bo czaszka suszyła się na strychu...

Autor: WIARUS  godzina: 09:13
Panowie! Kozły z sezonu 2005 / 06 powinny być ocenione najpóźniej do 31 grudnia 2006r. Łosie, jelenie, jelenie – sika, daniele i muflony najpóźniej do 31 maja 2007r!!! I tyle !!! Deprecjacja organizacji ( PZŁ ) i degrengolada wewnętrzna rozpoczyna się od braku wewnętrznej dyscypliny organów do tego powołanych oraz lekceważeniem zadań !! Z tego co pokazujecie w swych wypowiedziach wynika ze ZG sobie a niektóre ZO sobie!! Do totalnego bałaganu mamy wobec tego coraz bliżej! Teraz tylko koła powinny zlekceważyć terminy i miejsca ocen wyznaczone przez ZO a myśliwi w następnym sezonie już sami ustalą ze oceny są zbędnym elementem łowiectwa!!!! Tak trzymać!!! Co do wieku kozła prezentowanego przez ziolek1977. Stan i wygląd uzębienia żuchwy w dużej mierze zależy od środowiska i bazy żerowej w terenie bytowania danej sztuki. Dlatego wiek u starszych sztuk ocenia się w przedziale 2 lat a nawet większym . Prezentowana sztuka pochodzi od kozła najwyżej w siódmym - ósmym porożu!!! Tak to wygląda ze zdjęcia! Kto chce skonfrontować moje twierdzenie niech zajrzy do ŁP 8/92 str 88 albo do monografii " Sarna " Zygmunta Pielowskiego. Pozdrawiam. Darz Bór!!!

Autor: PrzemekJ.  godzina: 10:18
Ale się ubawiłem czytając ten temat... Po takim starciu uzębienia i to jeszcze ze zdjęcia mamy fachowców którzy próbują ustalić wiek tego kozła i to z dokładnością co do dwóch lat...na prawdę podziwiam :) Jedno jest pewne, koziołek wiekowy na pewno już najlepsze lata ma za sobą... piękny selekt tyle można na pewno powiedzieć i tyle wystarczy że stwierdzi komisja oceny... Tak jak pisze Jurek123, więcej można by powiedzieć tylko na podstawie szlifowania i dogłębnej analizy uzębienia... Pozdrawiam DB

Autor: łajka11  godzina: 10:31
Ad.Ziolek1977 Albo pokazujesz całą szczękę z siekaczami albo robisz prowokacje. A może siekaczy ten gatunek nie posiada tylko trzonowe ????.To jest tak jakbym pokazał "tyłek " teściowej i pytał ile może mieć lat. ps. jak coś robisz to rób to dobrze albo nierób wcale. Pozdrawiam.

Autor: jurek123  godzina: 11:43
Proszę kolegów .Długość siekaczy u kozła jest oceną pomocniczą i na podstawie tego można tylko szacunkowo powiedzież czy kozioł jest stary czy młody ale nie mozna określić dokładnie wieku. Miałem przypadki kiedy to kozioł 5 letni miał tylko szczatki siekaczy bo po prostu w jakiś sobie znany sposób starł je prawie doszczetnie. U starych kozłów powyżej 8 -9 lat jedyną cechą rozpoznawczą jest starcie przyząbka na ostatnim trzonowym poniewaz on najpóżniej jest ścierany.Wszystkie młodsze kozły można dość dokładnie ocenić po starciu pierwszego trzonowego .To określenie pozwala w miarę precyzyjnie określić wiek z dokładnością do 2 lat. Jeśli ktoś powie twardo że kozioł ma np 7 lat to może oznaczać że nie wie za dużo o ocenie bo osobniczo i w zalezności od żeru ten kozioł może mieć zarówno 6 jak i 8 lat..Udowodniły to oceny robione laboratoryjnie na przekroju zęba w stosunku do ocen komisyjnych .Błędów było dość dużo,zarówno w jedną jak i drugą stronę .Pozdrawiam.

Autor: Pimo  godzina: 11:43
Ja bym mu dał 10 lat . Pozdrawiam.

Autor: ziolek1977  godzina: 12:19
Ad Łajka Dawaj ten tyłek teściowej!!! To dopiero będzie zabawa :-))))

Autor: kopyra  godzina: 15:29
Z czwartymi startymi do dziąseł komisja dała 8-9 lat. A u tego rogacza do dziąseł chyba trochę brakło. DB

Autor: kopyra  godzina: 15:31
W uzupełnieniu: ......dała 8-9 lat a byłem pewien, że będzie powyżej 10. Pozdro.

Autor: Dawid  godzina: 17:20
Szczerze to tez nie wiem dlaczego Zo Szczecin organizuje ocene rogaczy tak późno, jak wynika niezgodnie z Zarządzeniem ZG PZŁ . Możliwe że chodzi o tak prozaiczny powód jak oszczędności finansowe i czasu osób pracujących w komisjach. w koncu maja terż swoją pracę i obowiazki. Trochę szkoda, bo kazdy dzień zwłoki w wycenie trofeów medalowych to strata ułamków punktów trofeów medalowych (spoadek masy parostków)

Autor: zygi  godzina: 21:09
Ad.Maksym. Nie mam nic na czerwono.Rogacz szydlarz,byk 6-tak w 6-7 porożu a czy wazeliniarz.Nie,poprostu to mój ZO i za nim będę stał mimo,że to co piszą Koledzy być może popełnił błąd.No ale jak pisze Alus popełniać błędy to ludzka rzecz a tam też pracują tylko ludzie.Ja z Marcino żyjemy.On w Poznaniu ja w Starym Mieście koło Konina.Na wycenie nie będę ale zobaczymy się przy innej okazji. Ad.Ziołek 1977. Jeszcze medalionu nie widziałem ale Wiesiek mówił,że dosyć fajny.Co do oceny to jest wszystko ok.Jest kwit z ZK z oświadczeniami świadków,żuchwa , ten medalion no i wcześniejsze zgłoszenie w ZO .Problemu nie będzie.Byłby przy koronnym ale w tym przypadku medalion dał bym robić po ocenie. Pozdrawiam.