Czwartek
30.08.2007
nr 242 (0760 )
ISSN 1734-6827

Hyde Park CornerTemat: Zwierać szeregi!!!  (NOWY TEMAT)

Autor: WIARUS  godzina: 11:06
"SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2007" (www.pzlow.pl/palio/html.run?_Instance=www.pzlow.pl&_PageID=112&_LoginID=849&_RowID=2321&_CheckSum=339416236) Pozdrawiam. Darz Bór!!!

Autor: WIARUS  godzina: 11:17
Może i tę sprawę uda się załatwić przy okazji??? (www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070830/POWIAT18/70829062) Pozdrawiam. Darz Bór!!!

Autor: jaźwiec1965  godzina: 12:21
Rozwiązywanie problemów związanych z odpadami, czyli tzw. śmieciami to mój sposób na życie mam więc dobre podstawy do zabrania głosu. Nie neguję akcji - sama w sobie jest bardzo dobra i powinno się walczyć z tym koszmarem jakim są dzikie wysypiska. Jest to jednak działanie krótkoterminowe i nie dające szans zmiany na lepsze, a poza tym nie likwiduje przyczyny lecz skutek. Obecnie obowiązujące ustawodawstwo daje możliwość bardzo skutecznego załatwienia tego problemu. W czym więc problem? Delikatnie mówiąc w niezbyt dużej aktywności i znajomości prawa wśród urzędników samorządowych (zaznaczamod razu, że nie wszystkich) bezpośrednio odpowiedzialnych za walkę z tym zjawiskiem. Odpowiedzialność za zgodne z prawem gospodarowanie odpadami ponosi ich wytwórca, a w szczególnych przypadkach właściciel terenu, na którym są one zgromadzone. Niestety tematy te są jak na razie traktowane po macoszemu szczególnie w małych społecznościach. Nie ma też determinacji w egzekwowaniu prawa od winowajców. Problem ten szczególnie wyraźnie występuje w rejonach, które najbardziej nas dotyczą, czyli wiejsko-leśnych. Niejednokrotnie wynika to ze źle pojętej sąsiedzkiej solidarności lub bliskich stosunków towarzyskich lub rodzinnych, a często z niekompetencją w czystej postaci. Walka z tym problemem powinna moim zdaniem wyglądać nieco inaczej. Sa dwa wyjścia: - wykorzystanie wszystkich możliwych powiązań członków koła, którzy przecież zajmują bardzo różne stanowiska w różnych instytucjach, do zajmowania się i późniejszego egzekwowania właściwych działań w celu zapobiegania powstawaniu i likwidacji wysypisk; - samodzielne, tzn. indywidualne lub zbiorowe w imieniu koła oficjalne zgłaszanie znajdowanych w terenie wysypisk, a następnie pilotowanie załatwiania sprawy przez właściwy urząd. Temat jest szeroki jak Amazonka przy ujściu do Atlantyku, więc nie będę go rozwijał ale problem wart jest zainteresowania i kompleksowego rozwiązania, a z naszej strony aktywnych działań ale w sposób dający szansę na jego rozwiązanie, a nie mających cechy jednorazowej akcji.