Piątek
21.12.2007
nr 355 (0873 )
ISSN 1734-6827

Hyde Park CornerTemat: czy morzna saziczyć starz przed 18 ?

Autor: strzelec352  godzina: 07:25
Gdy rozpocznie się staż to po jakim czasie zaczną się kursy ? pozdrawiam DB

Autor: hunter ( BT)  godzina: 09:35
Plutoo bo ja się już gubię w Twojej wypowiedzi. Czyli Twoim zdaniem można zdać egzamin do PZŁnawet w wieku 16 lat??( oczywiście jeżeli się wcześniej odbyło staż?)

Autor: hunter ( BT)  godzina: 09:35
Plutoo bo ja się już gubię w Twojej wypowiedzi. Czyli Twoim zdaniem można zdać egzamin do PZŁnawet w wieku 16 lat??( oczywiście jeżeli się wcześniej odbyło staż?)

Autor: Krakus  godzina: 15:25
hunter (BT), Nie rozumiem skąd Twój upór. Żadne przepisy nie ograniczają wieku stażysty i kursanta. Ograniczenia wiekowe dotyczą jedynie nabycia członkostwa PZŁ i uzyskania zezwolenia na broń. Ponieważ uprawnienia do polowania ważne są przez 5 lat, to teoretycznie można egzamin zdawać już w wieku 13 lat i spokojnie czekać na pełnoletność. Jest jednak pewna wątpliwość wynikająca z ustawy o ochronie zwierząt, chodzi mianowicie o uśmiercanie zwierząt kręgowych w obecności dzieci – dlatego (jedynie z ostrożności, bo obowiązującej wykładni tego przepisu nie ma) staż powinien rozpoczynać się w takim wieku, by stażysta uczestniczył w pierwszym polowaniu dopiero po ukończeniu 15 roku życia. Potem kurs, egzamin i wniosek o zezwolenie na broń. Moja siostrzenica poszła tą drogą, w dniu swoich 18 urodzin uzyskała członkostwo w PZŁ, otrzymała zaświadczenie i zaniosła je na Policję. Następnego dnia odebrała zezwolenie na broń i tego samego dnia, dokładnie w wieku 18 lat i 1 dzień, upolowała swojego pierwszego bażanta. darzbór!

Autor: Robi19  godzina: 15:43
O właśnie kolego Krakus, napisałeś o tym uśmiercaniu zwierząt kręgowych w obecności dzieci. Wuja mi o tym kiedyś wspominał i chodziło mi to po głowie-Też mi się wydawało, że staż można rozpocząć od momentu przekroczenia tej "granicy", tylko nie byłem za bardzo pewny. Darz Bór

Autor: nonqsol  godzina: 17:38
Nie mam czasu na sprawdzanie, ale podejrzewam, że odpowiedź jest w Kodeksie pracy, który reguluje również sprawy granicy wieku przy podejmowaniu pracy w celu przyuczenia do zawodu. To że kandydat musi ciężko pracować, jest bezsporne. Trudno jednak wymagać od 15- czy 16-latka dźwigania słupów ambony. ad hunter(BT) Pewnie już zauważyłeś, że odczytałeś mój tekst opacznie ;-) WIARUS jak zwykle czujny i eskazał właściwy tekst w sprawie stażu. Tam jednak tez nie ma granicy wieku ! . A na swoje usprawiedliwienie podam, że mój link kieruje do Łowieckiego" :-) Pozdrawiam!

Autor: Robi19  godzina: 17:44
nonqsol "Trudno jednak wymagać od 15- czy 16-latka dźwigania słupów ambony". Looknij w moja galerię... : ) Dlaczego niby osoby w tym wieku nie mogą tego robić? ? : ) DB

Autor: nonqsol  godzina: 18:28
OK, niech dźwiga, jak kto ma ochotę. Ja też w tym wieku ciężko zapieprzałem. Na zdrowie mi to jednak nie wyszło. Jakieś jednak reguły zgodności z biologią chyba obowiązują. Są na forum BHP-owcy i lekarze. Może napiszą coś bardziej konkretnie. A do galerii nie zaglądam z zasady. Pisałem kilka razy, dlaczego. Pozdrawiam!

Autor: plutoo BDT  godzina: 19:33
Ad HUNTER TAK BYŁO JA MIAŁEM 16 LAT JAK ZDAWAŁEM EGZAMIN I ZDAŁEM I JESTEM CZŁONKIEM PZŁ ( jak wiesz) ! w związku z tym moim zdaniem można zdawać do PZŁ w wieku 16 lat po ukończeniu stażu. A co ciekawsze w wieku 16 lat miałem także uprawnienia selekcjonerskie!!! ale to już inna bajka i teraz niemożliwa