Poniedziałek
02.08.2010
nr 214 (1828 )
ISSN 1734-6827

Hyde Park CornerTemat: troche inaczej o powstaniu

Autor: pioter  godzina: 00:05
Ale po.profesora i podający się za Polaka Władysłw Bartoszewski wydał "jedynie słuszną" historię PW....

Autor: michalloo  godzina: 08:42
pioter Co do samego powstania można dyskutować długo ale prezentowanie takiego podejścia do sprawy jak Twoje to trochę opluwanie swojej historii. Właśnie Tobie podobni uaktywnili się podczas obchodów: 66 (wiadomosci.onet.pl/2205000,11,gwizdy_i_buczenie_przywitaly_komorowskiego,item.html) Narodził się chyba nowy kult Jarosława Kaczyńskiego- samozwańczego bohatera i wyzwoliciela narodu.

Autor: wojtkos  godzina: 11:05
uwazam,ze nadszedl juz czas,aby dokonac rzetelnej analizy korzysci i strat samego Powstania.Korzysci i strat politycznych oraz gospodarczych.Co nam dal ow heroiczny czyn a co na skutek tego stracilismy.Jest szereg pytan na ktore juz nikt nam nie odpowie,zwlaszcza na to dlaczego ono wybuchlo skoro nie mialo zadnych szans powodzenia.Sadze,ze zadna z osob majaca niemal pelnie wiedzy sie tego nie podejmie.Bo niby jak porownac i przeciwstawic heroizm powstancow z jego efektem .

Autor: kamionka1978  godzina: 11:09
TO JEST PRAWDZIWA HISTORIA (www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM) lewactwo jakoś musi uzasadnić decyzję Beri i Stalina którzy kazali zatrzymać walec pancerny Armii Czerwonej , nasi "sojusznicy" nie mieli nic przeciwko temu aby łapami SS, kryminalistów, ukraińskich rezunów ,wykończyć kwiat Polski dzięki temu łatwiej w wyborach Polska powiedziała 3 x tak w Paryżu w którym również wybuchło powstanie , niemiecki wojskowy komendant miasta nie wykonała rozkazów Hitlera i nie obrócił Paryża w pierzynę, dlaczego ?? bo Anglosasi w swoich Shermanach gnali na pełnym gazie w stronę Renu von Zalewski nie miał by czasu na masakrę przy odrobinie dobrej woli z strony Rosjan nie wielu wie że samoloty z rzutami dla powstania nie miały prawa lądować na terenie opanowanym przez Rosjan ,musiały zawracać z powrotem na zachód ,jakby Rosjanie pozwolili im lądować można było by dostarczyć tys, ton zaopatrzenia , tak nam bratni naród pomagał !! w PRL -U o tym w szkołach też na historii była cisza

Autor: PiotrekPat  godzina: 11:58
Kamionka 1978: "lewactwo jakoś musi uzasadnić decyzję Beri i Stalina którzy kazali zatrzymać walec pancerny Armii Czerwonej , nasi "sojusznicy" nie mieli nic przeciwko temu aby łapami SS, kryminalistów, ukraińskich rezunów ,wykończyć kwiat Polski" ----masz całkowitą rację - każdy zdrowy na umyśle polityk zrobiłby to samo, co zrobił Stalin. Szalony był Hitler bo zamiast bronić Niemiec rzucił wojska do tłumienia i tak przegranego powstania - wtedy to Stalin musiałby zrobić ze 3 Katynie a tak to zrobili to za darmo Niemcy.... I tak samo szalone było rozpoczęcie Powstania. Na co liczyli jego dowódcy ?? - że Stalina powaliło na głowę i wyśle swoje wojska aby wspierały tych którzy bez ogródek od 1920 roku za największego wroga Polski uważali Rosjan????? Pluli i wyśmiewali Rosjan a wielokrotnie oddziały AK na wschodzie wsytępowały zbrojnie przeciwko Czerwonoarmistom czy NKWDzistom??? Rosjanie do 1945 roku nie byli Polakom (tym bardziej na odwrót) "bratnim narodem" więc nie wiadomo o czym piszesz z tym "bratnim narodem" Ja wcale nie oceniam czy ktoś był cacy czy nie cacy tylko takie były realia a jak ktoś ich nie potrafił ocenić poprawnie to był głupi... można dodać że "romantycznie głupi" ale czy to zmienia położenie trupa??? Najgorsze - co widać po obecnych wypowiedziach, ciągle jest szeroka grupa ludzi którzy nie wyrośli z bajek o Czerwonym Kapturku a próbują oceniać politykę. Polityka jest bezduszna i pragamtyczna a dla marzycieli, idealistów i wierzących w bajki jest w efekcie ich poczynań romantyczna śmierć i...... kwatera na Powązkach. Jesli o to chodzi to szerokiej drogi.......... W polityce nie ma czegoś takiego jak "dobra wola" - jest interes albo go nie ma. Stalin interesu w pomaganiu powstańcom Warszawskim nie miał, szaleniec Hitler wybawił go z kłoptu potykania sie z Polską młodą inteligencją - tylko totalny głupiec by takiej okazji nie wykorzystał. Myślę że jak tak dalej ciemnota się będzie panoszyła a to jeszcze za naszego życia przeczytamy w ksiązklach szkolnych że II WŚ zaczęła się 17września, Niemcy uwikłali się w nią przypadkiem a najwieksze obozy zagłady żydów były na Syberii i założył je Stalin.

Autor: kamionka1978  godzina: 12:19
PiotrekPat ale jak świnia , przyjmował czołgi ,zboże ,kasę płynącą z zachodu a nie pozwolił nawet lądować na wschód od Wisły samolotom alianckim które po zrzuceniu pomocy musiały by lądować aby zatankować jak tu pisać o przyjaźni polsko - rosyjskiej jak zakłamany był PRL , z tą całą przyjaźnią, jakich głupot oni w szkole uczyli -17 września , Ribbentrop- Mołotow -deportacja na sybir około 2 milionów polaków - Katyń - 30 tys zabitych akowców już po wojnie nakręcili "Czterech pancernych:" ,puszczali to w kółko i tak urabiali mózgi o braterstwie broni

Autor: Kocisko  godzina: 13:14
kamionka1978 PiotrekPat udzielil Ci wyjaśnienia w tym jednym zdaniu: "W polityce nie ma czegoś takiego jak "dobra wola" - jest interes albo go nie ma." Jasne już? ad pozostali koledzy Nie ma co rozkminiać tego co było. Łatwo wydaje się opinie i osądy po czasie jak siedzi się w fotelu i nie ryzykuje swojego tyłka. Ciekawe na co zdobyli by się dzisiejsi młodzi Polacy gdyby ojczyzna wzywała??? Ilu miałoby takie jaja jakie mieli ci ludzie, wtedy, pamiętnego sierpnia??? Czy gdyby nie mieli wiary w to co robią robiliby to z takim poświęceniem??? Słyszeliście kiedyś o podobnym wyczynie NAJEMNIKÓW walczących dla INTERESU???? Kiedyś usłyszałem z ust starego wojaka takie oto słowa: prawdziwy wojownik będzie walczył nawet o przegraną sprawę.......... Nie wystarczy po prostu oddać tym chłopakom szacunek za PRÓBĘ przeciwstawienia się nieuniknionemu???? Wszak nawet mały szczur zapędzony w ślepy zaułek przez wielkiego psa podejmuje PRÓBĘ walki o życie.......................................... U mnie wszyscy powstańcy mają WIELKI SZACUN.

Autor: sceptyk  godzina: 13:41
Warszawa walczy (www.youtube.com/watch?v=EbF8OhBVnlY)

Autor: wojtkos  godzina: 14:22
dla mnie to wladze londynska mozna by rozstrzelac.Dlaczego oni sami nie staneli osobiscie jako przywodcy powstania?na miejscu.Doskonale wiedzieli,ze to powstanie przegrane.Nawet konsekwencje znali.Teraz maja sie za bohaterow.....ech... .

Autor: ULMUS  godzina: 14:45
Szacunek Powstańcom i wieczna pamięć ! Ciekawe jak teraz zachowałoby sie pokolenie dody i tęczowej parady . Jak obserwuję współczesne dzieciaki to mam wrażenie że bliższa im jest cocacola niż biało czerwona. Bardzo mnie to dołuje.

Autor: Kordelas  godzina: 15:02
ad. Ulmus Powinieneś raczej napisać: Szacunek Powstańcom i wieczna pamięć ! Wieczna Hańba dowódcom!

Autor: ULMUS  godzina: 16:01
Znałeś jakiegoś dowódcę Kordelas? , byłeś tam z nimi ? opowiedz o ich hańbie nam którzy bohatersko klikamy w klawisze.

Autor: Kordelas  godzina: 16:17
Troche żle to ująłem, nie chodzi mi o dowódców odziałów powstańczych, ale dowództwo powstania, tych którzy podjęli decyzje o jego wybuchu i doprowadzili do wielkiej tragedii narodowej, zakończonej dziesiatkami tysięcy ofiar, i gruzowiskiem Warszawy. To na tyle.

Autor: PiotrekPat  godzina: 16:18
Nie ma czego świętować a dziesiątki tysięcy poległych czczę zapalając symboliczną lampkę 1 listopada. I zgadzam się z tym żeby nie oceniać uczestników powstania, ani nawet dowódców różnego szczebla - nie wiemy ile wiedzieli o , nie żyliśmy w tamtych czasach.

Autor: ptasior3  godzina: 16:19
Kordelas Idąc Twoim tokiem rozumowania hańba dowódcom kampanii wrześniowej, hańba dowódcom powstań Śląskich itd. Z całym szacunkiem ale bzdety gadasz siedząc teraz w wygodnym fotelu.

Autor: Hubert C  godzina: 16:26
A mnie irytuje jak ktoś przedstawia tylko fakty i ich następstwa, a nie przedstawia przyczyn. Po pierwsze: chociażby kwestia sojuszników. Oficjalnie mówi się, że sojusznicy nas wyrolowali stchórzyli itp, a nikt nie przedstawi teorii, że sojusznicy nam nie pomogli bo.... nie mieli w tym żadnego interesu. Smutne, ale prawdziwe. I obawiam się, że jakby się sytuacja powtórzyła to sojusznicy raczej nie przybiegliby z pomocą tak ochoczo jak nasze władze pchały wojska do Iraku i Afganistanu. Po drugie: kwestia żydów. Tylko się mówi o antysemityźmie, ale nikt nie przedstawi faktów skąd antysemityzm się wziął

Autor: kamionka1978  godzina: 16:59
Kocisko mylisz się ,jest i było wielu polityków zasługujących na miano " mężów stanu " jasne już ?? powstanie musiało wybuchnąć ,jakby nie przeciw szwabom ,wybuchło by chwilę potem przeciw sowietom jak w Budapeszcie co miało zrobić największe zbrojne podziemie europy w chwili gdy sowieci zbliżali się do stolicy ,w Lublinie ukonstytuował się rząd sowiecki ,a rosyjskie radiostacje wzywały do walki , to musiało się stać za kilka lat ucisku ,publicznych egzekucji w chwili gdy prawie pewne było że Warszawa na dniach wpadnie w sowieckie łapy mieli siedzieć z założonymi rękami ??? nie było mądrego który przewidział by to że Rosjanie staną w miejscu i pozwolą wykończyć miasto ,nikt nie przewidział obłudy i cynizmu sowietów mądrowanie się po fakcie ,wtedy byle kto jest mądry

Autor: Kordelas  godzina: 17:22
ad . ptasior Ślaskim i wielkopolskiego. Szczególnie, ze {pwstanie Wielkopolskie zakończyło się pełnym sukcesem, a do dnia dzisiejszego mał sie o nim mówi . Warszawska klęska za to przedstawiana jest niczym tryumf polskiego oręża , jakby hitlerowcy klękali na kolanach. To przekonanie wśród narodu ma utwierdzać jeszcze( z bardzo dobrym zresztą efektem ) sanktuarium pt. Muzeum Powstania Warszawskiego. Byłem w nim kilkukrotnie i zawsze te same reakcje ludzi, szczególnie młodzieży szkolnej , która przekonana jest, żeśmy w tym powstaniu szkiebrom zada skopali . Myślę, że nie warto już na ten temat dyskutować, niech sie spieraja lepiej historycy, w końcu biorą za to kasę.

Autor: olszyn  godzina: 17:27
Chciałbym zapytać, czy nie można taniej pokazywać potęgę narodu niemieckiego i głupotę narodu polskiego? Głupota ta niestety trwa po dziś dzień, bo wojska nie mamy, a cały naród elegancko rozbrojony. Na razie nic nam nie grozi, ale na wszelkie W powinniśmy być gotowi. Tym bardziej, że Niemcy mają do nas roszczenia terytorialne. Nie chciałbym liczyć jak kilkadziesiąt lat temu na "sojuszników".

Autor: canislupus4  godzina: 17:29
ad.Kocisko I między innymi za takie spojrzenie na świat Ty masz u mnie WIELKI SZACUN!!! "Sami tego dokonali i nigdy nie tracili wiary..." (www.youtube.com/watch?v=EbF8OhBVnlY) Cześć Ich Pamięci!!!

Autor: Marceli  godzina: 18:49
ad.kriscier Łatwo nam oceniać bo mamy wiedzę jak było.Dowództwo tej wiedzy nie miało. Tak, wybuch powstania był błędem, ale tego dowiedzieliśmy się po latach i w niczym to nie zmienia mojego szacunku to jego uczestników, zarówno szeregowych, jak najwyższego dowództwa. Założenia w/g tamtej wiedzy były słuszne tj: opanowujemy Warszawę i witamy ruskich jako pełnoprawny rząd na własnej ziemi. Te same założenia w/g wiedzy którą mamy teraz nazwał bym naiwnymi.Do tego z wojskowego punktu widzenia powstanie wybuchło jakieś 2 tygodnie za póżno tj w momencie w którym niemcy opanowali chaos w wojsku na lini wisły.Tutaj niestety zawiódł wywiad AK do tej pory perfekcyjnie działający.Nic w histori nie jest tak proste jak może to się pozornie wydawać. DB

Autor: .pniok.  godzina: 19:08
co było to było i tego nie zmienimy , czy ktoś wyciąga z historii wnioski chyba nie.. padły tu pytania czy dziś była by dzisiejsza młodzież /ludność gotowa do takiego czynu .. ja zadam pytanie inaczej :czy TY poszedłbyś dziś do walki o swoją ojczyznę gdyby zaszła taka potrzeba. ja odpowiem za siebie że NIE bo niestety ja już nie widzę ojczyzny , gdzie ona jest może mi wskażecie? nasi dziadowie walczyli o nią , ginęli a dziś jest rozsprzedawana i za co , za parę jakiś EU. czy ich życie jest tylko tyle warte? i co ja miałbym zginąć a za parę lat jakiś d...l w rządzie to przekreśli jednym podpisem bo on będzie miał a reszta go g...obchodzi ? gdzie pracujemy i dla kogo ? ja pracuję w niemieckiej fabryce w Polsce a gdzie idą zyski? jakie mamy Banki? co tu jest jeszcze polskiego? a nie dawno przeczytałem że rząd chce sprzedać ile m2 ziemi bo brak pieniędzy? czy tylko kasa się liczy? czy dla kasy walczyli różni powstańcy? jak szanuje się to co wywalczyli ? ktoś czasem mówi o wolności ale jakoś nikt nie wie co to jest a WOLNOŚĆ TO PRAWDA czy ją mamy? czy możemy mówić głośno prawdę obojętnie jaka ona jest i czy się komuś podoba czy nie? ktoś kiedyś napisał : Polski patriotyzm to nagły przejaw uczuć nigdy nie poparty rozumem. pozdrawiam

Autor: wojtkos  godzina: 19:21
Polski patriotyzm to nagły przejaw uczuć nigdy nie poparty rozumem. czy ktos moze sie z tym niezgodzic?

Autor: ptasior3  godzina: 19:24
Kordelas Nie wymieniłem Wielkopolskiego ponieważ to jedyne powstanie zakończone sukcesem. Wymieniłem Powstania Śląskie i kampanię wrześniową (czytaj z uwagą). Pozdrawiam Darz bór

Autor: .pniok.  godzina: 19:56
Powstania Wielkopolskie i Sląskie to jedyne powstania zakończone z sukcesem tak to miało być ... Inna sprawa co one komu dały potem? Faktem jest że wszyscy urzędnicy państwowi którzy byli na pogrzebie Korfantego zostali zwolnieni z pracy, a było to parę dni przed wybuchem wojny. pozdrawiam

Autor: kamionka1978  godzina: 20:20
pniok "Powstania Wielkopolskie i Sląskie to jedyne powstania zakończone z sukcesem tak to miało być ..." te powstania zakończyły sie sukcesem tylko i wyłącznie dla tego że -byli zaborcy skoczyli sobie do gardeł ,z tego jedno państwo przegrało wojnę -Habsburgów szlag trafił i rozlecieli się na kila małych państw ,przestali istnieć -Rosjanie pogrążyli się w wojnie domowej i w szle powszechnego bratobójczego mordowania jakie ogarnęło imperium nie mieli czasu ani środków pilnować porządku w koloniach -na tyłach mieli odradzającą się Polskę ,skąd mogli liczyć na pomoc w sytuacja kiedy z trzech stron zaborcy ramię w ramię niszczyli Polskę żadne powstanie nie miało szans ,te o których piszesz udały się tylko dlatego że sytuacja w których one wybuchły była zupełnie inna dopatrywanie się jakiś nadzwyczajnych okoliczności świadczących w wyższości to głupia niedorzeczność

Autor: .pniok.  godzina: 20:43
kamionka o to właśnie chodzi .. co one by dały gdyby się rozpoczęły wcześniej .. nic, dlatego rozpoczęły się kiedy przyszedł odpowiedni czas. Jest sens rzucać się z siekierą na słońce.. i jeżeli o mnie chodzi to widocznie jednak była wyższość ich przywódców nad innymi przywódcami powstań bo ludzie nie zginęli na daremno , bo wiedzieli kiedy zacząć i przede wszystkim nie wzięli d...w troki i na zachód i z tam tond nadawać, wzywać , pisać odezwy itd. a tu ludzie cierpieli z ich powodu.. jak się powiedziało A to trzeba i powiedzieć B a nie uciekać.. a co do pomocy to przytoczę słowa pewnego pana Śląsk to zgermanizowana kolonia niemiecka nie warta...... pozdrawiam

Autor: kamionka1978  godzina: 21:10
pniok kolego, z powszechnie dostępnych materiałów krótki cytat obalający twoją tezę o braku szans na zwycięstwo "Wikipedia" "Dnia 29 lipca do warszawiaków zaapelował przez radio moskiewskie Związek Patriotów Polskich, nawołując ludność Warszawy do powstania przeciw Niemcom. Komunikaty, będące powtórzeniem tej audycji, nadawała także czterokrotnie dnia 30 lipca 1944 roku (w godzinach: 15.00, 20.55, 21.55, i 23.00) moskiewska Radiostacja im. Tadeusza Kościuszki[5]. W obliczu zbliżania się Armii Czerwonej do Warszawy i okolic, jej sukcesów na froncie i pozytywnej oceny jej możliwości dalszej ofensywy, zdecydowano o wybuchu powstania" kapujesz ,komuchy wezwały do walki zbrojnej i nie udzieliły pomocy to są fakty historyczne !!! nikt nie rzucał się z motyka na księżyc ,opanowali pół miasta i z powodzeniem mogli dotrwać to przybycia odsieczy , jak mogli nie uwierzyć?? kiedy oficjalnie Moskwa wzywa do walki ,a z czerwonoarmistami idzie Wojsko Ludowe ,potrafili sforsować Wisłę w innym miejscu a nie dali rady w Warszawie ??gdzie Niemcy mieli na drugim brzegu dywersje w postaci powstania ?? co by było jakby nie podjęli walki ??wtedy UB miał by wygodny pretekst powtórzyć Katyń bis ,oskarżyli by ich o sprzyjanie faszystą i tyle po wojnie zabili 30 tys akowców , zabili by i 100 tys więcej ,z tym że podpożądkowanie Polski zajęło by im parę lat więcej oni wszyscy musieli umrzeć ,albo w walce przeciw Niemcom albo przeciw ruskim zostali sprzedani w Jałcie gdzie oddano nas w rosyjską strefę wpływów taka była cena ,być może dzięki ich krwi nie skończyliśmy jako republika ,a mieliśmy statut państwa i pewną autonomię

Autor: .pniok.  godzina: 22:00
kamionka szans to nie było żadnych już od samego początku i w kampanii wrześniowej i podczas różnych powstań a to dlatego że głowa była za daleko od reszty .. nikt mnie nie przekona do tego że można być dobrym gospodarzem z daleka ... polujesz chyba tak, przy komputerze? jak ktoś kto nie chodzi do swojego obwodu może mówić co ma i ile ma, jak i co należy zrobić? a tak właśnie było władze namieszały i uciekały i za granicy się mądrzyli , jest stare powiedzenie jak chcesz liczyć licz na siebie . a teraz jest inaczej? ile mamy apeli, wezwań , obietnic i co z nich jest? a wracając do wezwań to komuchy po zakończeniu wojny też wezwały górników do pracy a Ci co uwierzyli za to wylądowali na Syberii. Kończąc napisze tak : uczmy się na historii , co się stało tego nie zmienimy ale patrzmy do przodu nie do tyły , bo według mojej oceny dziś jesteśmy o wiele słabsi i głupsi niż przed wojną bo już nie mamy prawie nic. a sojusznicy są tylko na papierze jak powiedział pewien polityk .UKŁADY SĄ PO TO ŻEBY JE ŁAMAĆ. każdy ma swój pogląd i to jest to , dyskutować zawsze można i warto pozdrawiam

Autor: kamionka1978  godzina: 22:14
pniok kończąc , ocena tego co dobre z perspektywy lat to łatwizna , teraz nie sztuka wskazywać wtedy, wybór był dramatyczny , i jakąkolwiek drogę by nie wybrali była by to śmierć Polska miał być albo faszystowska albo czerwona w każdym przypadku pokolenie Polskich patriotów nie było na rękę jakiejkolwiek władzy , dlatego zginęli ,dobrze że z bronią w ręku a nie w katowniach UB czy NKWD mogli jeszcze zdradzić siebie samych i kolaborować , ale to raczej nie wchodziło w grę ,jest jeszcze honor

Autor: kamionka1978  godzina: 22:31
ps pniok "kamionka szans to nie było żadnych już od samego początku i w kampanii wrześniowej" śmieszy mnie taka postawa ,a co można było zrobić , komfort wyboru jest luksusem mogliśmy wybrać drogę Węgrów , Rumunów ,Słowaków ,Bułgarów przyjąć propozycje faszystów ,oddać wszystko ,pozwolić pobudować obozy koncentracyjne na własnym terenie i uderzyć wspólnie na ruskich ,o to ci chodzi ?? co ty byś zrobił ?? bo innego wyboru nie było ,podać się albo walczyć według współczesnych standardów mieliśmy spokojnie wytrwać pół roku to że szkopy zajmą Norwegię ,Polskę ,Danię ,Holandię ,Belgię i samą Francję wspieraną przez Anglię a więc dwa mocarstwa !! było abstrakcją równą tej że na euro będziemy mieli autostrady teraz spokojnie niczym mędrzec wskazujesz właściwą drogę ,wtedy najwybitniejsze umysły tego nie potrafiły ,po fakcie każdy jest mądry