Wtorek
14.12.2010
nr 348 (1962 )
ISSN 1734-6827

Hyde Park CornerTemat: Żubr padł od ciosu niedźwiedzia

Autor: sambar  godzina: 00:35
to wycinek z artykułu z encyklopedii puszczy białowieskiej, link jest w tym wątku. Z dwa lata temu bodajże w Dzikim Zyciu czytałem ciekawy artykuł o historii niedźwiedzi w Puszczy Białowieskiej, była tam wzmianka o tym pojedynku... Miszka posiada potężną parę w łapie, pomyślcie jaka to masa mięśni. ..nie raz dokumentowano ataki na bydło domowe, czemy tedy żubra ma nie powalić.

Autor: ULMUS  godzina: 01:03
"...chociaż żywi się głównie roślinami ..." - kocham takich mądralów :) Dlatego matka natura dała mu kły , pazury i fizjonomię drapieżnika. Wszyscy roślinożercy tak wyglądają. Chociaż nie ... nie , nie wszyscy. Krowa np, czy koń lub sarna ... też żywią się głównie roślinami. Tyle, że chyba polują na mniej zwinne rośliny, dlatego nie mają kłów pazurów i siły niedźwiedzia ... cholera , sam nie wiem ... misiek jednak chyba głównie roślinami. Taaak stanowczo roślinami. Grizzli np ... niedaleki kuzyn naszego miśka zjada takie rośliny ... łososie , czy polarny misieknp. ... takie rośliny foki żre . Taak to typowy roślinożerca jak owca.

Autor: mysz leśna  godzina: 01:22
według strony: http://www.twojebieszczady.pl/fauna/niedzwiedz.php (www.twojebieszczady.pl/fauna/niedzwiedz.php)
73% pokarmu niedźwiedzia stanowią rośliny. Została ona opracowana na podstawie notatek sporządzonych w czasie wykładów dr Wojciecha Śmietany prowadzonych na warsztatach organzowanych w ramach projektu "Śladami derkacza - przygotowanie transgranicznej oferty turystycznej", organizowanych przez "Pro Carpathię" i warsztatów poświęconych opracowaniu strategii zarządzania obszaru NATURA 2000 organizowanych przez Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie. Więc raczej powinna być wiarygodna. Ponadto mniej więcej to samo jest w innych opracowaniach. Natomiast we wspomnianej Encyklopedii Puszczy Białowieskiej: http://www.encyklopedia.puszcza-bialowieska.eu/index.php?dzial=haslo&id=339 (www.encyklopedia.puszcza-bialowieska.eu/index.php?dzial=haslo&id=339)
jest też o informacji z "Życia zwierząt" Brehma na temat jakiegoś niedźwiedzia z okolic Białowieży, który zabił aż 23 sztuki bydła żadnej nie napoczynając. Przed chwilą sprawdziłem, co Brehm pisze o wilku w tym samym tomie "Ssaki". Otoż według niego wilk jak długo tylko może stara się nie zadzierać z człowiekiem i straszliwe historie na jego temat w większości są prawdziwe w bardzo niewielkim procencie. Więc autor ten wydaje się być obiektywny.

Autor: sambar  godzina: 01:37
Wiesz ulmus...niby mowa o nieźwiedziu brunatnym, ale weź taką Pande Wielką, niby też zalicza się do drapieżnych, posiada kły i pazury a wcina głównie bambus. Niedżwiedzia można zaliczyć do wszystkożernych, biorąc pod uwagę jego zwyczaje czy nawet budowę uzębienia .Jego selektywność może mieć charakter osobniczy. Jeden osobnik może wyspecjalizować się w polowaniu na grubszą zwierzynę i korzystać częściej z tego źródła pożywienia, inny może woleć w tym czasie wyskoczyć na mleczny owies. Bo mieso takie jak gryzonie , larwy, slimaki, żaby czy padlina to raczej chleb powszedni każdego misia. Tak czy inaczej pokarm roślinny stanowi znaczną, a w niektórych okresach nawet przeważającą częśc jego pokarmu. Aha , wspomniałeś o polarnym- ten jest prawie wyłącznie mięsożerny, ale to akurat nie dziwi biorąc pod uwage ekosystem jaki zasiedla. Tak więc zdanie "...chociaż żywi się głównie roślinami ..." wg mnie nie jest pozbawione prawdy. Twoje rozumowanie jest zbyt proste i przypomina trochę sposób myślenia wioskowych mądrali. To że niedźwiedź wyglada jak wygląda jest zależne od tego z jakich form wyewoluował i w jakim kierunku proces ten zmierzał. Stąd mamy różne fenotypy jak miśia polarnego amatora fok czy naszego brunatnego co miodem i jagodą nie pogardzi

Autor: mysz leśna  godzina: 02:08
Nie trzeba szukać aż tak daleko. Przynajmniej w przestrzeni. Wymarły niedźwiedź jaskiniowy Ursus spelaeus większy o 1/3 od brunatnego był prawie wyłącznie roślinożerny. Na co wskazuje budowa uzębienia (pomimo obecności dużych kłów). Zęby policzkowe niedżwiedzia brunatnego niezupełnie są zębami drapieżnika. Ma na przykład słabo rozwinięte łamacze, tylko dwukorzeniowe. A te zęby są cechą rozpoznawczą drapieżnych ssaków lądowych. Ponadto zęby policzkowe niedźwiedzia brunatnego są w znacznym stopniu przystosowane do rozcierania pokarmu, ale roślinnego. Niestety nie jestem w stanie w tym momencie tego opisać precyzyjniej. Ponadto niedźwiedź brunatny ma dobrze rozwinięte siekacze, a ssaki drapieżne mają je zredukowane ... Natomiast stosunkowo potężne pazury i łapy mają na przykład ssaki rozgrzebujące budowle termitów i innych owadów, lub wygrzebujące je z ziemi, jak mrówkojady, mrównik, łuskowce, kolczatka.

Autor: Staszex  godzina: 07:29
Ciekawostek przyrodniczych ciąg dalszy ;) Co sądzicie o tym? Miś nie przeżył ataku orła (dziennik.lowiecki.pl)

Autor: rales  godzina: 10:12
Do mojej galerii pt. 'Pizmowoly' wrzucilem zdjecie pokazujace, co zostalo z pizmowola po niedzwiedziej uczcie. Oczywiscie zubry sa wieksze niz pizmowoly. Oczywiscie niedzwiedz mogl znalezc padline..ale stalo sie to latem, wiec skoro pizmowol przezyl sroga gorska zime w srodkowej Skandynawii, to raczej byl w dobrej kondycji. Ponadto pizmowoly - niekiedy z wyjatkiem starych bykow - zyja stadnie i w razie zagrozenia nie uciekaja, lecz zbijaja sie w krag obronny, cieleta w srodku, dorosle wokol ramie przy ramieniu, a na zewnatrz wystawiona palisada rogow i helmow na czolach, zwykle byki dzielnie szarzuja na wroga i wracaja do kregu.. Zachowuja sie tak tez na widok ludzi - wyglada to wspaniale, ale z tego powodu wyginely prawie wszedzie - ta metoda nie sprawdzala sie w starciu z dawnymi lowcami uzbrojonymi we wlocznie i luki.. Znaleziono na rozleglych poloninach, daleko od piargow, wiec raczej sobie ten pizmowol nie zlamal badyla w rumoszu skalnym. Oczywiscie mogl byc potracony przez tira, do najblizszej szosy tylko poltora dnia drogi przez gory. Oczywiscie mogl byc skopany przez turyste na dopalaczach - do najblizszej sciezki tylko pol dnia drogi.. Co do niedzwiedziej sily: widzialem niedzwiedzice odwracajaca w poszukiwaniu robali duze kamienie obrosniete trawa. Odwracala je jedna lapa. Potem wtaczalismy je z powrotem - pomimo, iz juz nie trzymaly ich korzenie, czulo sie wage problemu.. Widzialem niedzwiedzia niosacego w pysku cielaka renifera okolo 50 kg - niosl go jak wyzel kaczke.. Nie widzialem, ale slyszalem od swiadkow - jakies 25 lat temu slynna tatrzanska niedzwiedzica Magda wlamala sie do Betlejemki (osrodek PZA na Hali Gasienicowej). Kto zyw 'zblizyl' sie do sufitu - na belki stropowe i gorne prycze. Magda chwycila kociol z ziemniakami za sama krawedz, trzymajac go tylko pazurami, i wyniosla niedzwiadkom na zewnatrz. Wspinacze maja z zasady silne palce, wiec potem wielu probowalo 'test Magdy' czyli uniesc kociol pelen ziemniakow na palcach trzymajac za krawedz.. Darzbor!!

Autor: Kocisko  godzina: 11:13
Hm, w sumie skoro mój łowczy- z 30 letnim stażem, twierdzi ze dzik nie szarżuje to moze niedźwiedź nie je mięsa???? Czy naprawdę ktoś sądzi że żubry nie miały/mają wrogów naturalnych?????????? I czy naprawdę trudno uwierzyć że niedźwiedź, największy drapieżnik Europy, ma dośc siły aby zabić bez problemu żubra???? żubr na pewno nie jest na liście stałego menu niedźwiedzi. Podobnie jak zając nie jest w menu dzika. Ale co zrobi dzik przy NADARZAJĄCEJ się okazji???????? Kto wie w jakich okolicznościach doszło do zabicia żubra? Tak jak czasem zdarzy się spotkać na polowaniu ogromnego odyńca w biały dzień na 10m tak samo misiowi czasem zdobycz sama sie podsunie w sytuacji dla niego idealnej.

Autor: jarek8135  godzina: 11:41
znam Tę sprawe bardzo dobrze,bo mieszkam niedaleko,15 minut spacerkiem:) syn p.Jana Duella opowiadał mi jak natknął sie na te niedźwiedzie,które w poplochu uciekły przed nim, choc jeszcze nie wiedział, że zabiły one żubra heh:)

Autor: mysz leśna  godzina: 13:19
Te opisy: http://www.encyklopedia.puszcza-bialowieska.eu/index.php?dzial=haslo&id=339 (www.encyklopedia.puszcza-bialowieska.eu/index.php?dzial=haslo&id=339)
brzmią przekonywująco, ale na ich prawdziwość nie ma żadnych dowodów.

Autor: leon  godzina: 14:22
Autor: mysz leśna Data: 10-12-10 16:5 Odżywiają się głównie roślinami, ale teoretycznie coś takiego też mogło się zdarzyć. No znowu się coś ciekawego dowiedziałem.

Autor: sambar  godzina: 17:20
w sumie nie bardzo sobie wyobrażam co ma innego tej porze roku niedźwiedź który cierpi na bezsenność....przeciez nie jagody . Mysz leśna..... Nie wiem jakich dowodów potrzebujesz , fotografii z miejsca zdarzenia? filmu w cyfrowej jakości HD, przeciez to dane z XIX wieku i jak w wielu innych przypadkach bazujemy tu na przekazach. Rozumiem że konfrontacja żubra z misiem niektórym w głowach sie nie mieści ... może to was przekona grizzly pogonił bizona (www.fakt.pl/Grizzly-pogonil-bizona-FOTO,artykuly,87224,1.html)

Autor: mysz leśna  godzina: 17:31
To inny gatunek nidźwiedzia. Natomiast o odżywianieiu się niedźwiedzia brunatnego głównie pokarmem roślinnym było w wiadomości z 14-12-10 01:22.

Autor: sambar  godzina: 18:10
po pierwsze nie jest to inny gatunek, jest to podgatunek ale nieważne. po drugie nie ma to nic do rzeczy... chodziło mi o przedstawienie proporcji drapiezca- ofiara...czy niedźwiedź fizycznie jest w stanie sprostać zubrowi.

Autor: mysz leśna  godzina: 19:02
Rzeczywiście tylko podgatunek. To ciekawe, bo przybył do Ameryki 50 tys lat temu, a uważany za odrębny gatunek bizon 10 tys lat temu. Chociaż może bizon wyodrębnił się już w Euroazji ? Jednak rasy psów różnią się między sobą jeszcze bardziej, pomimo tego że są bliżej spokrewnione niż europejski niedźwiedź brunatny i grizzli. Natomiast sprostać najwyraźniej może. Ale czy chce ?

Autor: Zbigniew Skowronski  godzina: 19:15
Myszko możesz prostym językiem wyjaśnić czym różni się niedźwiedź brunatny od grizzly, czy np. niedżwiedzia amurskiego, kamczackiego.????????????????? Pozdrawiam DBusz

Autor: sambar  godzina: 19:42
"Autor: mysz leśna Data: 14-12-10 19:02 Natomiast sprostać najwyraźniej może. Ale czy chce ?" Jak głodny to nie tylko chce a musi:)

Autor: mysz leśna  godzina: 20:08
Niestety nie jestem niedźwiedziologiem. Chociaż spotkania niedźwiedzia z żubrem to coś zupełnie nowego od prawie 200 lat i raczej nie ma osób, które by się na tym znały. Grizzly jest nieznacznie większy, preferuje stare lasy i środowiska bardziej otwarte, a nie gęste lasy czy wręcz młodniki. Ma długie, około 10 cm pazury uniemożliwiające wspinanie się na drzewa. Tylko młode osobniki to robią w celu zdobycia żołędzi. Sierść ma ciemnobrązową, rudą lub stalowoszarą. Zawsze jednak końcówki włosów są popielate (stąd nazwa - grizzly lub szary). Może jeszcze są jakieś różnice. Natomiast cała reszta to podobieństwa.

Autor: mysz leśna  godzina: 20:14
Tutaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Brown_Bear (en.wikipedia.org/wiki/Brown_Bear)
jest jakaś tabela z porównaniem podgatunków, ale prawie nic w niej nie ma.

Autor: rales  godzina: 20:33
>że niedźwiedź, największy drapieżnik Europy, ma dośc siły aby zabić bez problemu żubra????< Największym drapieżnikiem Europy jest niedźwiedź polarny, tylko na Svalbardzie i okolicznych wyspach. Ale tam nie ma żubrów.. Poluje na morsy i białuchy, są filmy. Widziałem żerujące na zdechłym wielorybie, ale tego na pewno nie upolowały - wpadł..nie, nie pod tira, MYSZKO, ale pod statek - miał rozbity łeb, a leżał na plaży żwirowej bez głazów. Niepisane prawo zabrania opuszczania Longyearbyen bez broni palnej. Turystom na lotnisku sprawdzają..nie, nie bagaż, lecz czy aby na pewno mają odzież zimową z czapkami i rekawicami choc to lato :-)) oraz dają ulotki ze zdjęciami tych, którzy wybrali się za miasteczko bez broni lub nie zdążyli jej użyc. MYSZKO - zwykle są świadkowie, że niedźwiedź takiego człowieka upolował, a nie znalazł przejechanego przez tira czy inny skuter śnieżny. Darzbór!!

Autor: Zbigniew Skowronski  godzina: 21:29
Myszko czerpiesz swoją wiedzę z internetu a nie z praktyki, jeśli chcesz się czegoś dowiedziec na temat niedźwiedzi brunatnych to pytaj śmiało. Podczas moich licznych polowań na Kałkazie widziałem zabite żubry przez niedźwiedzie i nie jest to żadna sensacja. Kiedyś na Zabajkale całkiem nieduży około 200 kilowy misio na moich oczach zabił jednym uderzeniem łapy mojego jucznego konia. Ps. Zerknij do mojej gal. zobaczysz tam kilka misiów. Uważaj misie lubią muszy i nornice. DBusz

Autor: hunter26  godzina: 21:33
Niedzwiedz brunatny potrafi zabic losia jednym uderzeniem lapy. Jest niezwykle silny i wbrew pozorom - waga i rozmiar niedzwiedzia , niezwykle szybki. Na kontynencie europejskim czy amerykanskim nie ma takiego zwierzecia z ktorym by sobie nie poradzil. LINK (www.youtube.com/watch?v=Ap4A2A_3WJY)

Autor: hunter26  godzina: 21:40
Podobnie zachowuje sie czarny niedzwiedz. Prosze zwrocic uwage z jaka latwoscia sobie poczyna. LINK (www.youtube.com/watch?v=QDEW-nIg844&feature=related)

Autor: mysz leśna  godzina: 21:49
Teoretycznie to możliwe, ale na razie nie ma na to żadnych dowodów. Gdzie jest chociaż jedno zdjęcie, na którym niedźwiedź zabija żubra ? A ten koń nie zaparkował przypadkiem w gawrze ?

Autor: mysz leśna  godzina: 21:58
Zabranie cielaka łosia to nic szczególnego. Chociaż wielka tragedia łosiej rodziny. Natomiast zabicie dorosłego łosia trochę uwiarygadnia tą teorię o polowaniach niedźwiedzi na żubry. Chociaż łoś już tam leży półżywy na podwórku, brakuje początku. Więc właściwie też nie jest to dowód.

Autor: hunter26  godzina: 22:10
Niedzwiedzie brunatne, grizzly czy czarne chetnie zjadaja rozne poziomki, jagody itp. Ale glownie sa drapieznikami, zabijaja aby najesc sie, nie gardza tez padlina. To sa drapiezniki, taka maja nature. Sa rowniez kanibalami, potrafia zabic i zjesc osobnika wlasnego gatunku. Np na Alasce, wyspie Kodiak najwieksze straty wsrod mlodych niedzwiadkow powoduja samce. Niedzwiedzica nie zawsze jest w stanie obronic swoje potomstwo. Zabijaja mlode dla dwoch powodow, aby najesc sie i aby samica miala ponownie "ochote" na ruje. Tydzien przed moim przybyciem do lowiska na wyspie Kodiak zostaly strzelone dwa niedzwiedzie brunatne, jeden na permit - pozwolenie, drugi w obronie wlasnej - zaatakowal dwoch mysliwych skorujacych pierwszego niedzwiedzia. Miejsce to wskazane zostalo przez nich dla mego guida - Mike'a. Gdy tam dotarlismy z niedzwiedzi pozostaly tylko kosci, i to nie wszystkie. Pozdrawiam, DB

Autor: mysz leśna  godzina: 22:26
Tam jest jeszcze drugi, ciut bardziej przekonywujący filmik. Oraz scena polowania niedźwiedzia na karibu. Ale karibu jest niezbyt duże. Poza tym niedźwiedzica z młodymi schwyciła karibu za głowę i chyba gardło, a nie uderzyła łapą w kark: http://www.youtube.com/watch?v=9ANqAZvT3uc (www.youtube.com/watch?v=9ANqAZvT3uc)
Natomiast niedźwiedzie są wszystkożerne, a odżywiają się głównie pokarmem roślinnym. Niedźwiedź spokojnie jedzący chyba trawę tuż obok bizona: http://www.youtube.com/watch?v=Ym0UKYzNgfU (www.youtube.com/watch?v=Ym0UKYzNgfU)
Sielanka ! Trochę niepokojąvce zdjęcie niedźwiedzia goniącego bizona szosą: http://www.youtube.com/watch?v=qr2i3HZJ5Z4 (www.youtube.com/watch?v=qr2i3HZJ5Z4)
Bizon ma jednak dziwnie poobdzieraną skórę. W zasadzie na wszystkich tych filmikach niedźwiedzie polują na cielęta.

Autor: sambar  godzina: 23:37
.

Autor: mysz leśna  godzina: 23:42
Tutaj: http://www.nrmsc.usgs.gov/files/norock/products/Grizzly_Chapter.pdf (www.nrmsc.usgs.gov/files/norock/products/Grizzly_Chapter.pdf)
jest artykuł na temat grizzly. Na stronie 14 o odżywianiu się. Piszą o zagłodzonych po zimie karibu, łosiach, wapiti i bizonach. A potem że niedźwiedzie mogą być również efektywnymi drapieżcami i polować na cielęta kopytnych. W każdym razie mięso chociaż jest niezbędnym składnikiem pożywienia, stanowi mniejszą część diety. A duże dorosłe ssaki, zwłaszcza bizony są zjadane gdy są co najmniej mocno osłabione z głodu. Może ta żubrzyca w Bieszczadach była też łatwym łupem z jakiegoś powodu ?