Czwartek
10.11.2011
nr 314 (2293 )
ISSN 1734-6827

Hyde Park CornerTemat: Trzeci pokos  (NOWY TEMAT)

Autor: Andrzej-W  godzina: 18:31
To pytanie kieruję do jurka123, mając nadzieję, że nie pogniewa się na mnie i odpowie mi w miarę możliwości, gdyż jest to sprawa życia i śmierci:-). Oczywiście będę wdzięczny również innym Kolegom za odpowiedź, szczególnie tym którzy zawodowo zajmują się rolnictwem. Otóż, jaki procent masy siana uzyskanej z danej łąki, stanowi trzeci pokos w stosunku do pierwszego pokosu lub w stosunku do całej masy z wszystkich pokosów na łąkach IV i V klasy bonitacji zakładając, że z pierwszego pokosu uzyskano 30q/ha? DB.

Autor: jurek123  godzina: 20:42
Oj kolego to mi zabiłeś ćwieka bo nie mozliwym jest dokonać oceny nie widząc przedmiotu a w tym wypadku porostu na łące.Łąka trzy kośna to na pewno nie 5 klasa bonitacji.Na czwartej klasie od biedy tak. Druga rzecz jeśli pierwszy pokos jest około 30q/ha to też nie żadna rewelacja a raczej plon niski.Gdyby pogdybać dalej to przyjmując z pierwszego pokosu owe 30q/ha z trzeciego może być co najwyżej 10q/ha .Wszytko jednak zależy od opadów jakie wystąpiły po drugim pokosie i kiedy ten pokos został zebrany.Obawiam się że rolnikowi jednak wyrósł tzw potraw na który wpuszcza się bydło by zjadło na zielono bo wykosić się tego nie opłaca. Od początku do końca teoretyzuję bo z odległości wyliczyć nie sposób. Pozdrawiam

Autor: Andrzej-W  godzina: 20:56
Kolego jureku123 cieszę się, że chciałeś choć troszkę poteoretyzować. Ja wiem, że bez oględzin terenu wydanie jednoznacznej opinii jest wróżeniem z fusów. Jednakże każda nawet najmniejsza podpowiedź, da mi pewne wskazówki i pogląd na daną sytuację. Czyli o ile dobrze rozumuję przyjęcie, że trzeci pokos stanowi ok 1/3 masy pierwszego pokosu nie jest bardzo odległe od rzeczywistości? Pozdrawiam DB.

Autor: Andrzej-W  godzina: 21:34
Przepraszam za pomyłkę, miało być "jurku123". DB