Piątek
19.05.2017
nr 139 (4310 )
ISSN 1734-6827

Hyde Park CornerTemat: Las czy pole - statystyka polowań  (NOWY TEMAT)

Autor: Kulwap  godzina: 09:28
Jaki procent pozyskania ma miejsce na polach uprawnych a jaki w lasach? Można gdzieś znaleźć takie dane?

Autor: 6.5x55  godzina: 12:58
Teza prosta do obalenia. Lesistość Polski wynosi 29% więc - nie jest to argument przemawiający za tym, że na polach pozyskuje się więcej zwierzyny. Skoro jest tylko tyle lasu to rozkład pozyskania nie jest kwestią wiążącą. Poza tym wyjąwszy okres wegetacji zwierz żeruje w lesie. Pozyskanie z polowań zbiorowych, które ma wpływ na całość planu jest w przeważającej większości z lasu, ponieważ jak wiadomo myśliwym (poza drobną i sarną) poważny zwierz na oziminie ostoi nie ma.

Autor: Kulwap  godzina: 13:24
Przeniesienie tego tematu do HP jest objawem chorobowym!

Autor: nowa era samogonu  godzina: 20:15
GUS chyba tylko. szukaj też u Stanisława Pawluk a w jego notatka.

Autor: piston  godzina: 20:25
6.5x55, nie wiem jak wyglądają statystyki, ja ze swojego długiego doświadczenia łowieckiego wiem napewno że; 95% strzelonego zwierza padło na polach natomiast pozostałe w lesie na zbiorówkach.

Autor: 6.5x55  godzina: 23:40
Kolego piston, statystycznie to koń z jeźdźcem mają po trzy nogi. Ja z mojego doświadczenia łowieckiego wiem, że ten kto poluje w dzień nie szuka zwierzyny na polu tylko w lesie. Poza tym, gdyby to było pytanie niezadane przez zadającego - to odpowiedziałbym w taki sposób: - na rozkład pozyskania mają wpływ następujace czynniki: a) aktywność zawodowa myśliwych (w dzień pracują, popołudnia i noce mają wolne, a skoro tak to znaczy, że na polowanie z zasiadki wybierają miejsca z lepszą/dłuższą widocznością), b) aktywność dobowa zwierzyny i dobowa migracja pokarmowa, c) bezpieczeństwo na polowaniu (łatwiej dostrzec potencjalne zagrożenie, osoby trzecie w terenie otwartym), d) umiejscowienie urządzeń łowieckich (ambony, zwyżki), e) obciążenie obwodu szkodami, f) możliwość dojazdu/dotarcia na miejsce polowania, itd. Struktura pozyskania zwierza wygląda nastepująco - w sezonie 2015/16 w Polsce odstrzelono (jeleń, daniel, sarna) 270 tys. sztuk - dzik 310 tys. sztuk - czyli mamy stosunek ok. 9:10. Jeżeli zauważymy, że dzik jest najpopularniejszym gatunkiem łownym, można na niego polować całą dobę i cały rok - oraz przy nęciskach, jak również jest najczęściej strzelanym zwierzem na polowaniach zbiorowych - zakładam, że rozkład pozyskania rozłoży się w zasadzie równomiernie, bez znacznej przewagi dla lasu czy też pola.