Piątek
14.09.2018
nr 257 (4793 )
ISSN 1734-6827

Hyde Park CornerTemat: Zaczyna się panika. ASF w Belgii...  (NOWY TEMAT)

Autor: Kurzaj  godzina: 13:59
Czyli do zadziczonych Niemiec i Francji ASF nie przyjdzie "naturalnie" z dzikami z Polski, ale wraz z jakąś "kanapką" lub innym zanieczyszczeniem zawleczonym przez ludzi... http://www.face.eu/2018/09/urgent-call-for-quick-and-decisive-action-african-swine-fever-detected-in-wild-boar-in-belgium/

Autor: narzynacz  godzina: 15:29
Fajnie .koncentracja produkcji w pogoni za zyskiem niesie też ryzyko Dalej nikt mi nie odpowiedział co się dzieje z świńskim łajnem z takich ferm .kto i jak myje np przyczepy którymi przemieszcza się tuczniki i jak to się ma do asf Jak zwykle szukanie frajera w tym wypadku to winny dziki myśliwi

Autor: marcino  godzina: 15:39
Albo dlaczego ze ściany wschodniej słoma i zboże jest do nabycia w zach- pomorskim?

Autor: marcino  godzina: 16:02
W tłumaczeniu na nasze: " Bruksela 14 września 2018 r. - Europejscy myśliwi są głęboko zaniepokojeni wczorajszymi doniesieniami o afrykańskim pomiarze świń (ASF) u dzików w Belgii. Zarażone zwierzęta znaleziono w walońskiej gminie Étalle w prowincji Luksemburg. Jest to pierwszy odnotowany przypadek choroby w Europie Zachodniej, która jest obecnie obecna w 10 krajach Unii Europejskiej . Potrzebne są pilne działania ze strony władz regionalnych, krajowych i europejskich. W chwili obecnej nie jest jasne, w jaki sposób choroba rozprzestrzeniła się Belgii i jaka będzie reakcja władz. Jednak monitorowanie i bioasekuracja muszą teraz zostać zintensyfikowane przez wszystkie zainteresowane strony, a myśliwi mają do odegrania kluczową rolę w zgłaszaniu wszelkich nieprawidłowych działań właściwym organom. Są również proszeni( sic.) ( myśliwi) o zachowanie czujności we własnych obszarach i stosowanie rygorystycznych środków bezpieczeństwa biologicznego, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Każdy, kto podróżuje w dotkniętych regionach, na przykład przewoźnicy i sezonowi robotnicy, powinien podjąć kroki w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby. Europejska Federacja Łowiectwa i Ochrony (FACE) oraz Międzynarodowa Rada ds. Ochrony Przyrody i Zwierząt (CIC), a także stowarzyszenia myśliwych w Belgii i krajach sąsiednich współpracują obecnie z wieloma partnerami, aby zapewnić, myśliwym odegranie kluczowej roli w zwalczaniu rozprzestrzeniania się tej choroby. FACE i CIC wzywają do następujących działań: Niezbędne środki zarządzania dzikami muszą zostać ustalone i wykonane w porozumieniu z zainteresowanymi stronami. Myśliwi powinni otrzymywać wsparcie od władz regionalnych, krajowych i europejskich. Wsparcie to powinno zawierać niezbędny sprzęt dla myśliwych (np.moderatory dźwięku , środki bezpieczeństwa biologicznego i inne środki (np. Do wykrywania tusz). Konieczne są szybkie działania, biorąc pod uwagę wnioski wyciągnięte z innych krajów UE oraz z międzynarodowych szkoleń organizowanych przez FACE, CIC i Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) w sprawie roli myśliwych w nadzorowaniu chorób dzikich zwierząt Obecnie nie ma żadnego znanego leczenia ani szczepienia ASF pomimo znacznej ilości badań. Chociaż choroba nie dotyka ludzi, może mieć wpływ na wszystkie aspekty łowiectwa i zarządzania dziką fauną i florą, w których występuje ASF. Jest to widoczne w Europie Wschodniej i krajach bałtyckich, gdzie powoduje ona szeroki zakres problemów dla rolników, myśliwych, zarządców dzikich zwierząt i wielomiliardowego przemysłu wieprzowego. Przemawiając na ubiegłotygodniowym Zgromadzeniu Ogólnym FACE w Brukseli, unijny komisarz ds. Zdrowia i bezpieczeństwa żywności, Vytenis Andriukaitis słusznie stwierdził, że ASF to jedno z największych wyzwań zdrowotnych w zakresie zdrowia zwierząt w Europie, w którym myśliwi odgrywają ważną rolę. "

Autor: J.Chudy  godzina: 16:58
Podłoże do pieczarek produkowane na wschodzie Polski (miliony ton) jest rozwożone po całej Polsce i eksportowane na wschód. Jego podstawowe składniki, to słoma i nawóz kurzy z nią wymieszany. Białoruskie samochody odbierające je wracają puste bez dezynfekcji. Podłoże poprodukcyjne, jako nawóz jest wywożone na pola. Gdybyśmy wybili wszystkie dziki w Unii. to i tak ASF będzie tu jeszcze 100 lat, albo jeden dzień dłużej. Likwidacja dzików - o czym niemal wszyscy wiedzą, nie załatwi problemu, ale załatwi trochę spokoju kolejnym rządom. Co będą likwidować, jak już dziki będą wyłącznie na fotografiach, a ASF w oborać ? Ja bym proponował wszystkich mundrych od ministra do lekarza weterynarii w dół.

Autor: J.Chudy  godzina: 16:58
P.

Autor: Tomi76  godzina: 20:13
A jakby tak zamiast dzikow wybic pisiorow

Autor: WIARUS  godzina: 21:07
We Francji dziki wtrącają się do polityki (dziennik.lowiecki.plhttps://wiadomosci.onet.pl/swiat/we-francji-dziki-wtracaja-sie-do-polityki/2gkrl21)
    Na francuskiej wsi działają dwie potężne grupy wpływu: rolnicy i myśliwi. Okazuje się, że skłóciły je głodne stada dzików Konflikt dotarł do najwyższych szczebli władzy, a nawet odegrał rolę w odejściu bliskiego Macronowi ministra środowiska Nicolasa Hulota Rolnicy skarżą się, że rozmnażająca się populacja dzików rozdeptuje ich pola i pożera uprawy Myśliwi odrzucają oskarżenia o potajemne dokarmianie dzików, określając je jako histeryczne Jedyne co wiadomo na pewno, to to, że liczba dzików we Francji eksplodowała. Statystyki zebrane przez francuskie Narodowe Biuro ds. Łowiectwa i Przyrody pokazują, że myśliwi ustrzelili w 2016 r. około 700 tys. dzików - w porównaniu do około 36 tys. w 1973 r., kiedy zaczęto zbierać dane. Trudno tu o twarde liczby, ale ostrożne szacunki mówią o całkowitej liczbie dzików w okolicy 4 mln.


Autor: Nathan Forrest  godzina: 21:21
Jedyna rada na to, to wystrzelac dziki do minimum populacji.Dziki bardzo szybko odbuduja swoja populacje.Pulapki I polowania przez zawodowych mysliwych( sluzby) przez 24 h to jedyna medycyna na ASF. Hobbystyczni - mysliwi nie dadza sobie rady z ASF( z roznych powodow).

Autor: Nathan Forrest  godzina: 21:38
Nie wiem dlaczego w Polsce jest z tym taki problem, w USA DNR sam lub zatrudnieni przez nich zawodowi mysliwi zalatwiaja problemy z chorobami w 90% skuteczne wlasnie przez redukcje poglowia zwierzyny do minimum na terenie jej wystapienia.W Polsce jest natomiast gadanina, proszenie mysliwych, a ASF sie zaczyna rozchodzic po UE.Mozna bylo uzyskac natychmiast z UE kase ma zatrudnienie zawodowych mysliwych I wygaszenie szybkie ognisk ASF. UE musi wypracowac procedure na obecna sytuacje i przyszlosc w celu zabezpiecznie krajow czlonkowskich w podobnych sytuacjach.

Autor: MARS  godzina: 22:25
Chmmm musi być że we Francji też komuszo-mafine PZŁ te dziki tak nahodowało. Nie inaczej.

Autor: Nathan Forrest  godzina: 23:31
Nie znam warunkow lowieckich we Francji.Niewatpliwie jednak lowiectwo musi ulec zmienie, bo coraz czesciej jest powodem konfliktow spolecznych. Problem w tym, ze wielu mysliwych ma to w 4 literach( mimo, ze sa mniejszoscia spoleczenstwa).I pewnego dnia "obudza sie zapewne z reka w nocniku"