Sobota
12.01.2019
nr 012 (4913 )
ISSN 1734-6827

Hyde Park CornerTemat: przesunięcie zbiorówek  (NOWY TEMAT)

Autor: narzynacz  godzina: 15:59
zaczynać miesiąc wcześniej z zbiorówkami . wiem .zielono .często gorąco ale nie ma tyle loch z pasiakami co w lutym czy nawet teraz lepiej strzelić wcześniej loche prowadzacą dziki które mają 10 czy 15 kg .one przed zimą dojdą do masy i przetrwają bo po drodze mają jeszcze dęby czy kukurydze niż lochy od kilkudniowych prosiaków które bez niej nie mają szans na przednówku widzę że w tym roku jakby miesiąc wcześniej .prosiaków pełno wszędzie może warto wrocić do starego kalendarza oszczedzać zwlaszcza duże lochy po 15 stycznia a zaczynać wcześniej

Autor: mam nick jak nikt  godzina: 16:05
W Niemczech zaczynają zbiorówki bodaj końcem sierpnia. Popieram pomysł. Ja optowałabym za sezonem 1 września- 31 grudnia ewentualnie pozostawić ten zwyczajowy 15 stycznia. Zauważ tylko, że wtedy trzeba będzie walczyć o oderwanie możliwości polowania z psem od tego terminu. Teraz jest on ściśle związany z sezonem zbiorówek.

Autor: REALISTA.  godzina: 17:06
Nie potrzeba nic zmieniać, zakazywać, ani nakazywać. Najwyższy czas skończyć z gospodarką nakazowo-rozdzielczą rodem z poprzedniego ustroju. Chyba niektórym się marzy aby zakazywać jednym a nakazywać płacić innym za to że robią to, co do nich należy i jaką profesję wybrali. Jest ustalony system pojemności łowisk, koła wiedzą ile mogą wydać na odszkodowania a rolnicy wiedzą, gdzie i co siać żeby im się opłaciło. Pozostawić gospodarkę łowiecką samorządnym kołom a władzę naczelną zobowiązać tylko do likwidacji nieprawidłowości i wszystko będzie grało. Przecież myśliwym zależy na tym aby mieć kasę na odszkodowania z odstrzałów i jednocześnie aby liczba dzików była na poziomie możliwym do udźwignięcia przez koło. Okres ochronny loch od 15 stycznia też jest okresem sztucznym, bo niekiedy locha prosi się dwa razy w roku lub występują opóźnione zapłodnienia. Ścisłe ograniczenia odnośnie loch też nie mają sensu, gdyż pomyłki również występowały w poprzednich okresach. Które koło nie będzie umiało samo gospodarzyć automatycznie pogorszy sobie wyniki i będzie musiało zrezygnować z obwodów. Dajmy kołom wolną rękę a władza niech się zajmie poprawnym formułowaniem przepisów prawnych i pomocy w gospodarowaniu myśliwym, rolnikom i wszystkim innym nacjom. Należy usprawnić pozyskanie wyższych funduszy unijnych, doprowadzić do zrównania kondycji wszystkich firm, nie tylko gospodarstw rolnych ze standardami zachodnimi aby nie dać się "zjeść" zachodniej konkurencji - tymczasem władza chce pełnić rolę strażaka i gasić pożary, nie likwidując przyczyn ich powstawania. Zajęcie się zakazami i nakazami prowadzi całą gospodarkę w dół w postępie geometrycznym.

Autor: narzynacz  godzina: 17:34
rozpisałeś się nie na temat .to w jakim modelu czy systemie własności będzie funkcjonował dzik to jemu wszystko jedno uważam że lepiej strzelać lochy po prosiakach i w takim okresie kiedy osierocone doskonale sobie poradzą bo jest baza żerowa .osłonowa i pogoda do tego w większości pobierają pokarm staly niż zimą . po 2 koła z dzikiem przejściowym czy tam gdzie zimą nie ma go wiele za to robią duże szkody w okresie wegetacji mają szanse postrzelać bo dziki siedzą jeszcze w remizach w środku terenów rolniczych i dobre obstawienie może dać super efekt . za to dać odpocząć lochom .powiedzmy 2 miesiące .

Autor: REALISTA.  godzina: 19:45
narzynacz, właśnie "na temat" - żadnych zakazów, nakazów i bzdurnych przesunięć terminów ochrony w zależności od sytuacji a nie biologii zwierzyny. Jest ustalony cykl biologiczny poszczególnych gatunków oraz występujące anomalia i to jest święte prawo bytu i symbiozy.

Autor: pięta  godzina: 20:17
W Czechach kalendarz polowań zarówno zbiorowych jak i indywidualnych o ile pamięć mnie nie zawodzi kończy się z dniem 31 grudnia ....ale tam myśliwi obdarzani są przez społeczeństwo estymą u Nas na myśliwych się pluje gdzie się da przoduje w tym wszelkiego rodzaju prasa i jej aktywni redaktorzy wyszukujący coraz to nowych tematów by dowalić lub zmielić wszystkich w jedna maź pozdrawiam DB

Autor: REALISTA.  godzina: 20:22
pięta, Dzięki za pozdr i DB

Autor: WIARUS  godzina: 20:32
Popatrzcie Panowie jak postępowano z dzikami 80 lat temu. No i w ogóle na co wtedy polowano ;-))) Czas polowań - kolor biały; czas ochronny - kolor czarny. Cyfry w kratkach oznaczają pierwszy i ostatni dzień polowania.

Autor: mam nick jak nikt  godzina: 21:05
@WIARUS Dzięki za tę ciekawostkę. Warto zauważyć jak ceniony był łoś i jeleń i ogólnie płowa. Zupełny zakaz polowania na osobniki żeńskie. A dzik jest dla mnie troszkę zaskoczeniem. Po pierwsze brak rozróżnienia co do płci i bardzo długi okres polowań w porównaniu z innymi gatunkami zwierzyny grubej.

Autor: REALISTA.  godzina: 21:05
WIARUS, niezwykle pouczający dokument, DB