Środa
15.05.2019
nr 135 (5036 )
ISSN 1734-6827

Hyde Park CornerTemat: Odstrzał sanitarny dzików  (NOWY TEMAT)

Autor: Pomorski Łowca  godzina: 11:28
No i przylali nam odstrzałem sanitarnym ! W wysokości niemal równej planowemu odstrzałowi. W zasadzie to powinno się nazywać odstrzałem redukcyjnym ale mniejsza z nazewnictwem. Z jednej strony rozumiem logikę tego działania. Zmniejszenie liczebności dzika zmniejsza prawdopodobieństwo przenoszenia wirusa ASF. Lepiej jest znacząco je przystrzelać i mieć kilka zdrowych sztuk, niż czekać aż przyjedzie wirus i wybije wszystko do zera. Z tego co piszą koledzy z terenów, gdzie wirus się pojawił to faktycznie, jest to tragedia! Z drugiej strony odeszła mi chęć polowania. Pomijam już te cyrki z plombami, zdjęciami, pozycją dokonania odstrzału, wypisywaniem oświadczeń. Jakoś da się z tym żyć. Ale ta świadomość, że działam w celu wybicia populacji jakoś mnie nie motywuje. Gdy polowałem normalnie jakoś miałem poczucie, że nie niszczę niczego. A teraz ? Niby rozumiem ale pojąć nie mogę !

Autor: Opechancanough  godzina: 11:40
Nie chce nic zlego wywrozyc, ale wg. badan amerykanskich zbyt duza populacja powoduje podatnosc na choroby i swoista biologiczna redukcje.Jezeli w Polsce wystapilby CWD u jeleniowatych, to wine za to ponosilby PZL z racji tak wysokich stanow i zlej gospodarki lowieckiej. Wielokrotnie mowilem, stany zwierzyny lownej powinny byc radykalnie obnizone, Polska to nie Alaska.ASF w Polsce tez sie rozwinelo, bo patrzac na brak rozeznania PZL w liczebnosci dzika, dzis trzeba robic odstrzaly sanitarne.Polityka ( gospodarowania) tj.strzelania tak by roslo, a nie bylo na jednym poziomie, dzis przynosi zniwo.

Autor: sumada  godzina: 17:09
"Nie chce nic zlego wywrozyc, ale wg. badan amerykanskich zbyt duza populacja powoduje podatnosc na choroby i swoista biologiczna redukcje.Jezeli w Polsce wystapilby CWD u jeleniowatych, to wine za to ponosilby PZL z racji tak wysokich stanow i zlej gospodarki lowieckiej. Wielokrotnie mowilem, stany zwierzyny lownej powinny byc radykalnie obnizone, Polska to nie Alaska.ASF w Polsce tez sie rozwinelo, bo patrzac na brak rozeznania PZL w liczebnosci dzika, dzis trzeba robic odstrzaly sanitarne.Polityka ( gospodarowania) tj.strzelania tak by roslo, a nie bylo na jednym poziomie, dzis przynosi zniwo." Litości Jak pojawi się CWD w Polsce to z winy PZŁ? Polska to nie Alaska? To na Alasce są wyższe zagęszczenia zwierzyny? ASF w Polsce się rozwinęło bo PZŁ nie ma rozeznania? To w innych państwach mają rozeznanie bo tam PZŁ brak? Ja tu wstawiłem znaki zapytania ale to oznacza zdziwienie a nie chęć dowiedzenia się więcej od autora tekstu. Nie będę czytał odpowiedzi. Pozdrawiam

Autor: Opechancanough  godzina: 19:04
A szkoda, ze nie chcesz wiedziec, bym Tobie wyjasnil.😐