Niedziela
08.12.2019
nr 342 (5243 )
ISSN 1734-6827

Hyde Park CornerTemat: Moda meska w lowiectwie  (NOWY TEMAT)

Autor: 1585  godzina: 20:43
W jednym z tematow rozwodzil sie o tem pan jooopsa i uzasadnial stroj mysliwych na mode niemiecka. Poczytalem troche o tym i ubior Panow okresu miedzywojennego mial swoiste cechy, ktore powinny byc kultywowane w polskim ubraniu sportowym czy lowieckim.

Autor: 1585  godzina: 20:46
Tu czytamy ....cyt." Wyrocznia byl Londyn .... (dziennik.lowiecki.plhttps://historia.org.pl/2017/09/15/moda-polska-w-dwudziestoleciu-miedzywojennym/) Tu o stroju ziemianskim. Prosze zwrocic uwage na marynarke i nakrycie glowy ( zdjecie pod koniec artykulu ). (m.muzeum.lasochow.pl/ubior_ziemian.html)

Autor: Jurekel  godzina: 20:48
1585 - dobrze sobie przemyśl ten temat. Bo z Bolesławcem , już wyskoczyłeś jak filip z konopi . Kto jak nie Polacy mają znać wyroby z Bolesławca dostępne w każdym sklepie ? Jeszcze raz napiszę ,nie traktuj ludzi jak ciemniaków , Polacy mieszkają w Europie.

Autor: 1585  godzina: 20:48
Sa wiec wzorce na ktorych mozna odbudowac polski styl sportowy z czasow ziemianstwa bez niemieckich ( bawarskich) kapeluszy. Narod co tyle lat walczyl o swoja niezaleznosc winien dbac o swoj wlasny ubior i don nawiazywac.

Autor: 1585  godzina: 20:50
Panie Jurekel odstosunkuj sie Wasc ode mnie. Pisalem o ceramice a nie jakis ciemniakach. Fajna i godna polecnia.Tyle.

Autor: 1585  godzina: 20:56
Zdjecie (m.muzeum.lasochow.pl/image/moda_m_1935.jpg)

Autor: 1585  godzina: 21:01
Nawet na filmach " Diedzic pruski" budzil usmiech, wiec po jakiego gwozdzia, w Polsce bawarskie stroje nysliwskie, to nie Bawaria! - zob. 2 minuta 43 sek . (dziennik.lowiecki.plhttps://youtu.be/GYlPTNeq5X4)

Autor: Andiz2  godzina: 21:08
Jutro będzie dobra pogoda albo będzie wiatr . Ale w sumie to jest ciepło ,no chyba że będzie wiatr ,bo jak jest wiatr to nawet jak jest ciepło to jest zimno bo jest wiatr i trzeba się dobrze ubierać , nawet założyć czapkę bo można zachorować. Trzeba o siebie dbać .

Autor: Jurekel  godzina: 21:20
1585 - zacznij od historycznych różnic łowieckich między kontynentem a wyspami - bron - psy - sposób polowania - konie - strój Do tego dołożysz położenie geograficzne Polski i jej niebyt przez 130 lat . Każdy ma prawo ubierać się jak chce , polować z bronią jaką chce , psem jakim chce ..... Jedna jest tylko prośba aby było to schludne i "myśliwskie" w swoim rodzaju. Najlepszy byłby zielony smoking z zieloną muszką .

Autor: 1585  godzina: 21:48
Ok najlesze marki ubran maja spora oferta, ta jest interesujaca. (dziennik.lowiecki.plhttps://www.macys.com/shop/product/polo-ralph-lauren-mens-morgan-camo-tweed-suit-jacket?ID=6991564&PartnerID=LINKSHARE&cm_mmc=LINKSHARE-_-5-_-5-_-MP55&ranMID=3184&ranEAID=BolFSqx4S4U&ranSiteID=BolFSqx4S4U-wF8Wx8AkgZKZs2n.tLdlpQ&LinkshareID=BolFSqx4S4U-wF8Wx8AkgZKZs2n.tLdlpQ&m_sc=aff&PartnerID=LINKSHARE)

Autor: kriss/sieradz  godzina: 21:54
... i ponowniw ... monologi ! Wodzu ! Ogarnij się !

Autor: Jurekel  godzina: 21:56
Tobie płacą za te życzliwe podpowiedzi , gdzie i co kupić ? To może wrócimy do ubiorów łowieckich na Wyspach Brytyjskich , Niemczech , Francji i dalej na południu Europy , Włochy , Hiszpania , Portugalia. Klimat, rodzaj polowania, wytwórcy broni myśliwskiej ......

Autor: 1585  godzina: 21:59
Ten temat polecam. (forum.lowiecki.pl/read.php?f=11&i=567085&t=567085)

Autor: Jurekel  godzina: 22:01
1585 - od czego zaczniemy ? Może na początek czapka ? Co proponujesz elegancie polskim myśliwym , zgodnego z polską tradycją ?

Autor: 1585  godzina: 22:04
Taka czapke, tzn wzorow jest duzo - Maciejowka (dziennik.lowiecki.plhttps://sterkowski.com/76-fiddler-maciejowka-breton-cap)

Autor: Jurekel  godzina: 22:13
No pięknie , czapka chłopska pochodzenia niemieckiego . Co dalej ? Jak śnieżek poprószy , warto zadbać o uszy . Szlachta i ziemiaństwo w maciejówce. Pięknie.

Autor: 1585  godzina: 22:20
No oczywiscie oparlbym sie na modzie wiejskiej z wysp brytyskich, ktora wytworzyla polska marynarke ziemianska, podobna do nich w stylu. Oczywiscie obok maciejowki czapki ziemianstwa przedwojennego nawiazujace do tych tu. (dziennik.lowiecki.plhttps://www.gentlemansgazette.com/flat-cap-newsboy-hat/) Jak czytales linki powyzej, to ten kierunek.

Autor: 1585  godzina: 22:24
Polska moda czerpala z Londynu, Paryza czy Berlina, ale wytworzyla swoisty styl. To dzieki ( a raczej z powodu) socjalistycznemu ustrojowi nie kontynuowano tego ubioru bo byl wrogi klasowo. Byl tez kapelusz, ale nie bawarski.

Autor: Jurekel  godzina: 22:34
Maciejówka to czapka , chłopska i robotnicza. Tu widać niewiele masz do zaproponowania, bo ziemiaństwem masz tyle wspólnego co Jakub Szela. Ponieważ polowanie par force nie wchodzi w rachubę , to może .... To może polowanie na pióro , jak by się tu przystroić ? Jak strzelba , jaki pies ..... Oczywiście wieczorem po kolacji , wskakujemy w smoking , cygara , whisky .... Smoking koniecznie z poliestru z białą jedwabną muszką .

Autor: Mark - 2  godzina: 22:34
Niektórzy to naprawdę są "biedni i samotni". Brak przyjaciół i sąsiadów z którymi można pogadać, wokół same "meksyki". Pozostają jedynie poślednie cygara i whiskey, oraz "brylowanie" na jakiś zagranicznych forach.Tam chociaż można znaleźć "jeleni" co to czasem nawet dają się podpuścić do "dyskusji".:))

Autor: 1585  godzina: 22:35
Cos w tym stylu, ale z przedwojennej Polski, bo wtedy powstal PZL. (dziennik.lowiecki.plhttps://www.gentlemansgazette.com/the-hacking-jacket-guide/) Taka marynarka polskiego ziemianstwa, ktora mozna odbudowac o zdjecia, filmy z tamtych czasow.Sa specjalisci w tej dziedzinie.

Autor: 1585  godzina: 22:39
Podalem linki na wstepie, staram sie przyblizyc zalozenie. PZL w mundurach tez nie poluje, a wyglada jak wojsko.Wyjscie w fajnej koszli w kratke, marynarce sportowej i w odpowiednio dopasowanej maciejowce czy czapce flat cap, a nawet kapeluszu fedora nie przeszkadza na polowaniu.Mozna wrocic do korzeni przedwojennych i je dostosowac do czasow wspolczesnych, zamiast ganiac w bawarskich gaciach, blazerach i bawarskich kapeluszach.

Autor: 1585  godzina: 22:47
Nie rozumiem dlaczego Polska musi czerpac od Niemcow czy innych, miala wlasny styl, ale trzeba wrocic do historii, a nie zaborow. Nie po to stala sie niepodlegla, by dzis ubierac sie na mode zaborcza.

Autor: Pablo Jarzabek  godzina: 22:50
Do zestawu...... (www.gunsinternational.com/guns-for-sale-online/shotguns/shotguns-scottish-doubles/alex-martin-quot-rib-less-quot-double-barrel-this-super-light-12ga-6-lbs-is-in-excellent-condition-and-comes-in-its-makers-case-sale-.cfm?gun_id=101314192) Polecam tylko to co sam chetnie bym kupil.

Autor: 1585  godzina: 22:56
Nie tylko. Byla w Polsce przedwojennej tez bron niemiecka, francuska czy wloska.Szkoda, ze nie ma polskiej. Bo przeciez to chyba dzis nie wielka trudnosc. Sa jeszcze zaklady co bron produkuja, pytanie dlaczego nie dla mysliwych w kraju? To ich rynek! Krajowy a nie potrafia wykorzystac tego argumentu.

Autor: Jurekel  godzina: 22:57
Ty , rozróżniasz ziemiaństwo , od szlachty i arystokracji w Polsce ? Wiesz , kto mógł polować i na jakich zasadach , czym było polowanie do 1939 roku, jakie pełniło funkcje ?Jak należało być ubranym na polowaniu do 1939 roku ? Jak to było w XIX wieku , czapki , żupany, kurtki , kożuchy , uszanki, na koniec krawaty i kapelusze.... Jak Ty chcesz wystąpić w tej marynarce , jeżeli polowanie utraciło swój towarzyski charakter , na rzecz , gospodarki łowieckiej a twarzą reformy jest portalowy ViP , puszkujący dziczyznę . Jak broń Wodzu była odpowiednia ....

Autor: Pablo Jarzabek  godzina: 23:04
Czesci broni z Birmingham wykonczone w swietnym zakladzie Alexandra Martina. Masa 6 funtow, choki mozna doszlifowac do wlasnych potrzeb, cena bardzo dobra i od zprawdzonego bardzo zaufanego sprzedawcy. Amunicja do dzwi od frimy RST ltd. Skocka wodka i jedzenie to takie sobie ale klasyczna bron srutowa to luksus.

Autor: 1585  godzina: 23:06
Okolicznosc, ze ludzie poluja w czym chca od wojskowych ubran do zestawow specjalistycznych mysliwskich, nie zwalnia jeszcze od tego, by zapommiec o korzeniach PZL. Rozumiem, ze niektorzy z munduru pzl zwanego strojem, chca plynie przejsc dalej, najlepiej w ubrania z Azji z niemieckimi metkami w kolorze zielonym czy camo, by zatrzec fakt smierci PZL przedwojennego i powstanie komunistycznego PZL jako kontynuacji tych, co ich zlikwidowano bez ich udzialu i zgody.

Autor: Jurekel  godzina: 23:08
Niemcy to doskonali myśliwi , którym Anglicy nie dotrzymują kroku. Tradycja Niemiecka jest być może pozbawiona angielskiej finezji i smaku , jest jednak nadzwyczaj skuteczna . Psy, polowania w górach na grubą zwierzynę , bron, optyka i kuchnia. Skądś się bierze to , że bliżej nam do Niemców , obecnie całe ziemie zachodnie, Pomorze i Mazury to ziemie niemieckie. Wyposażenie myśliwego zależne jest od krainy łowieckiej w której poluje. Popatrz na mapę to zrozumiesz. Będziesz na polowaniu z podchodu w tej marynareczce paradował ?

Autor: 1585  godzina: 23:09
A co gospodarka lowiecka przeszkadza by schludnie wygladac. To nie kolchoz, od kolchozu Polska odchodzi powoli.Lowiectwo ma byc przyjemnoscia. A bron, wymienilem wyzej.

Autor: Pablo Jarzabek  godzina: 23:10
Powiedz towarzyszowi ze wiekszosc czlonkow tego fora pochodza z rodzin robotniczych.

Autor: 1585  godzina: 23:11
A co to w Szkocji na jelenie nie poluja ubrani na mode wiejska?

Autor: Jurekel  godzina: 23:12
Pablo Jarzabek alter ego Wodza - Jakie jest uzasadnienie poza angielska finezją do stosowania na polowaniu broni horyzontalnej na długich zamkach ?

Autor: 1585  godzina: 23:14
Sami sie zniemczacie. Parcie Niemiec na wschod nie wyszlo militarnie przez wieki, pomysleli o Zydach, i zastosowali ekonomie. Pieniadz jest lepszym orezem niz bron. Zaczynacie przesiakac kultura niemiecka zamiast dbac o swoja.Bron niemiecka, psy, ubrania, auta, a gdzie w tym Polska?

Autor: 1585  godzina: 23:17
Kazdy kraj.USA, Niemcy, UK dba o swoja tradycje, ubior,siega do historii i tym sie chlubi.A wielu polskich mysliwych tylko w Niemcy zapatrzone, bierze za wzor.Mysle, ze to skutek PRL to uczynil. Jedyna szansa to w Rolnikach, ze stana sie ziemianstwem, zwiazanym ze swa ziemia i oni moze temu dadza odpor. Zwiekszaja sie gospodarstwa i majetnosc.

Autor: Jurekel  godzina: 23:25
Rozumiem , że jak myśliwy jest ubrany na modlę niemiecką z bokiem , z uchwytem pistoletowym, ma plecak z lodenu i lornetkę Zeissa , broń kombinowaną ,posokowca , to co ? Niechluj , towarzysz i coś tam jeszcze ...a kołchoźnik. Bredzicie obydwaj w jednej osobie, bez pojęcia o tradycji łowieckiej na kontynencie, polowaniach par force, polowaniach w Alpach, odrębnej kulturze łowieckiej wymuszonej uwarunkowaniami terenowymi i klimatycznymi. . Krawat, muszka , picie whisky i palenie cygar, zegarki, marynarki o niczym nie świadczą. Obecni potomkowie ziemian , raczej nie polują , nie ubierają się na siłe na sztywniaka . Elegancja to jest również tak jak takt coś wrodzonego. Kolejna próba pouczania na forum z pozycji światowca spaliła na panewce. Lata kiedy polowania były kilkudniowymi wydarzeniami towarzyskimi połączonymi z wydawanymi wieczorami balami, minęły bezpowrotnie.

Autor: 1585  godzina: 23:30
Nie zrozumiales. Polskie lowiectwo istniej rownie dlugo jak niemieckie.Polske probowano wymazac z map. Jednak przetrwala, bo ludzie walczyli z zaborcami pielegnujac polskosc. PRL wypral ta polskosc, odbarwil, tak ze dzis niemieckiego jeagera czy jak to sie pisze, spotkac mozna w lesie. Dobrze, ze jeszcze mowi po polsku, ale to chyba jak tak dalej pojdzie sie zmieni.Niemcy przejma lowiectwo. A pzl zamiast odbudowac to, co polskie, paraduje w bawarskich kapeluszach i blazerach. Jest historia mozna siegnac, ale wielu powie, po co. Za kilka lat znikna ogary, goncze polskie, owczarki nizinne, podhalanskie a beda poskowce bawarskie, dobermany i rottweilery.

Autor: Jurekel  godzina: 23:37
A znasz taką rusznikarnię (dziennik.lowiecki.plhttps://www.westleyrichards.com/), bo Polacy znają ją jeszcze od czasów przed I Wojną .

Autor: 1585  godzina: 23:38
Zamiast Boleslawca beda kufle do piwa na Oktoberfest.

Autor: 1585  godzina: 23:40
Dlaczego nie chcecie zachowac co polskie, a pragniecie tylko by bylo niemieckie. Co pokazecie turystom? Niemiecka kulture lowiecka i bron?

Autor: Jurekel  godzina: 23:43
Marka popularna wśród ziemiaństwa/ (www.littlegun.be/arme%20belge/artisans%20identifies%20ma/a%20man%20liegeoise%20d%20armes%20a%20feu%20fr.htm)

Autor: 1585  godzina: 23:50
Polska byla na styku kultur, byla perelka, lacznikiem zachodu ze wschodem, z wlasna kultura. Czy ma byc kolejnym Landem Rzeszy? Przesiaknieta do szpiku kosci niemieckoscia? Czy nie ma prawa do wlasnej kultury lowieckiej?

Autor: Jurekel  godzina: 23:55
Korzenie (artyzm.com/obraz.php?id=2753) Czasy się zmieniły , a Ty żłopiesz jakąś whisky , paradujesz w spodniach z flaneli i koszuli w kratkę, nawołujesz do noszenia marynarek w angielską pepitkę - pij starkę, gorzałkę z ziemniaków, wdziewaj żupan, czapkę z lisa ...... Jeżeli chodzi o produkcję broni , to gdybyś wiedział cokolwiek na ten temat rozumiałbyś jak trudnym jest produkcja broni myśliwskiej i jakiej wiedzy i praktyki do tego potrzeba.

Autor: 1585  godzina: 23:57
To tak ma wygladac? (dziennik.lowiecki.plhttps://youtu.be/BPIpzIhfRAE)