Wtorek
14.09.2021
nr 257 (5889 )
ISSN 1734-6827

Hyde Park CornerTemat: W obronie Stanów Zjednoczonych

Autor: WIARUS  godzina: 08:23
Workamperzy, wędrowni robotnicy, rozproszone plemię. Krzywdzeni i poniżani, wyrzuceni poza nawias społeczeństwa, a mimo to dumni i pełni nadziei, że kiedyś przestaną być obywatelami „Ameryki, o której wszyscy zapomnieli”. Interesujący reportaż (dziennik.lowiecki.plhttps://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/nomadland) obrazujący sytuację ludzi klasy średniej, którzy pod koniec życia zawodowego musieli je zakończyć z powodów ekonomicznych. To fragment obrazu współczesnych USA. Czy naprawdę najbogatszy kraj na ziemi może zrobić tylko tyle dla tych, którzy zrobili dla niego tak wiele?
    To książka ukazująca przepaść między tym, jaka Ameryka chce być, a tym, jaka jest naprawdę.
„The New Yorker”

Autor: bfgj  godzina: 09:01
@ WIARUS Twoje wpisy są pewnego rodzaju manipulacją. W USA każdy ma takie same prawa , możliwości, szanse,..... Tylko od człowieka zależy jak je wykorzysta. Oczywiście że ekonomia, gospodarka, wolny rynek są bezwzględne. Rodzą pewne niesprawiedliwości, biedę, wykluczenia. Ale nie są one do przezwyciężenia. Trzeba tylko chcieć i pracować. Ustrój w którym państwo miało równo dbać o wszystkich obywateli mieliśmy w Europie i Polsce wiele lat. Wiadomo jak to wyglądało i jak się skończyło. Państwo nie powinno być stroną w zapewnieniu dobrobytu obywatelowi. Państwo ma stworzyć tylko warunki. Obywatel musi pracować, pracować, pracować i sam sobie stworzyć dobrobyt. W USA jest to możliwe. Trzeba tylko pracować. A pracy nie brakuje. Raczej brakuje rąk do pracy. Ale niektórym nie chce się i nie opłaci się pracować.. Są jeszcze tacy którzy chcą żyć po swojemu. I tak żyjąc są szczęśliwi. Tylko ktoś z boku który ma inne podejście do szczęścia może uważać ,że oni są wykluczeni. I takich właśnie dajesz za przykłady niesprawiedliwości w USA. To manipulacja. USA są krajem w którym naprawdę dobrze się żyje. Gdyby jeszcze do władzy nie dochodzili tacy jak Biden.

Autor: WIARUS  godzina: 12:13
bfgj - to nie jest manipulacja z mojej strony! To jest życie określonej społeczności! Nawet liczebnie! To jest reportaż, sprawozdanie, relacja ludzi spisana przez amerykańską autorkę, skomentowana przez amerykańskie media i każdego, kto tylko miał ochotę to zrobić! To pewnego rodzaju relacja z realiów życia określonej grupy osób, których motywacje do pozostawania "nomadami" mogą być najróżniejsze, w tym ekonomiczne! Także takie, że dochodząc do pewnego wieku, po wielu latach pracy w dobie kryzysu stali się nie z własnej woli nieprzydatni dla korpo i zostali pozbawieni możliwości pracy oraz dotychczasowego poziomu egzystencji. Stali się "nomadami", nadal wykazując się aktywnością na poziomie dla nich osiągalnym w aktualnych warunkach, dorabiając do tych podjętych przez nich działań ideologię robią dobrą minę do zlej sytuacji w jakiej się znaleźli! Pozostała im konieczność zachowania twarzy. Dla siebie! Przeczytaj książkę!

Autor: bfgj  godzina: 14:31
@WIARUS W USA "nie z własnej woli" to tylko pojedyncze przypadki spowodowane życiowym nieszczęściem. Reszta wszystko jest "z własnej woli" Taki stan im odpowiada i są szczęśliwi. Tylko inni widzą to inaczej. A jeżeli nawet czują się nieszczęśliwi to mogli o tym pomyśleć dużo wcześniej. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Kiedyś dawno temu przytaczałem tu przypadek pewnego plemienia w Afryce które zajmowało się hodowlą kóz górskich często głodując . Norwegowie zbudowali tam zaporę nawodnili tereny pomogli wybudować osady i nauczyli ich jak dostatnio żyć. Gdy Norwegowie wyjechali zostawiając im "dobrobyt" ci wszystko wyprzedali nakupili kóz i wyprowadzili się w góry. Widocznie nie byli szczęśliwi w stabilizacji ,dostatku ......... Woleli żyć w biedzie ,głodzie, ale być .......... nie wiem ,może "wolnym"