Wtorek
18.02.2020
nr 049 (5315 )
ISSN 1734-6827

Hyde Park CornerTemat: "Arahia" w Polsce

Autor: bfgj  godzina: 18:02
Zmieniła się sytuacja. Prawdopodobnie minister Ziobro wysłał listy do Lecha Wałęsy w którym straszy go jak informuje Wałęsa "że zamierza zmienić jego wygrane wyroki sądowe na jego przegrane" Jeżeli okaże się prawdą ,że taki list został wysłany to jest to pierwszy symptom ,że pisiury podporządkowują sobie wymiar sprawiedliwości ,aby wykorzystywać go do własnych celów. Będzie to pierwsza oznaka ,że reforma poszła w złym kierunku . Poczekamy jak na ten fakt zareaguje opinia publiczna, media i zainteresowane strony i czy potwierdzi się ta informacja.

Autor: Jurekel  godzina: 18:24
bfgj - pierwszy ? Pierwszy, to był jak przywrócili polityczne kierownictwo nad prokuraturą i zaczęli walcowanie TK. Ten list to skutki .

Autor: WIARUS  godzina: 18:26
Odpowiedź Prezydenta Wałęsy! (dziennik.lowiecki.plhttps://www.facebook.com/lechwalesa/posts/2844813058898154)

Autor: bfgj  godzina: 18:42
Ciekawi mnie jaka miałaby być procedura zmiany tych wyroków. Należy poczekać jak rozwinie się sytuacja , aby mieć argumenty do jej oceny. Uważam ,że Lech Wałęsa powinien upublicznić to pismo i to natychmiast. Jeżeli okaże się że ziobro wykorzystuje swoje stanowisko do wpływania na wymiar sprawiedliwości to przy najbliższych wyborach wyborcy powinni zakończyć jego polityczną karierę. Poczekamy spokojnie na rozwój sytuacji i na potwierdzenie tych doniesień poprzez upublicznienia pisma przez Prezydenta Lecha Wałęsę.

Autor: Jurekel  godzina: 18:54
bfgj - Ziobro korzysta z uprawnień , skąd je ma ? (dziennik.lowiecki.plhttps://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1402412,kiedy-mozna-liczyc-na-skarge-nadzwyczajna-w-sprawie-cywilnej.html)

Autor: bfgj  godzina: 19:03
Skarga nadzwyczajna ma swoje zalety i wady. Tak samo jak samochód jest niezbędny dla człowieka to nie zmienia faktu że może także służyć do zabijania ludzi. Społeczeństwo nie jest głupie i potrafi ocenić czy ziobro wykorzystuje swoje uprawnienia w dobrym czy złym celu. Po takiej ocenie społeczeństwo posiada doskonały instrument odsunięcia ziobry poprzez wybory. Na razie nie ma co reagować fanatycznie. Poczekamy zobaczymy. W sklepach jest chleb ,jest praca, Nie ma tragedii. Takie rzeczy jak rozgrywki polityczne niezgodne z prawem zawsze kończą się źle dla "rozrabiaki" Naród nie jest głupi.. Prezydent Lech Wałęsa powinien natychmiast upublicznić pismo ziobry. Jeżeli tego nie zrobi stanie się niewiarygodny.

Autor: Jurekel  godzina: 19:09
Syntetycznie. (dziennik.lowiecki.plhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Skarga_nadzwyczajna)

Autor: Jurekel  godzina: 19:18
A ta historia ? (dziennik.lowiecki.plhttps://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/zbigniew-ziobro-walczy-z-lekarzami/x3vp24b)

Autor: bfgj  godzina: 19:23
Nie wypowiadam się na tematy na które nie mam wiedzy. Nie byłem przy leczeniu ziobry i nie byłem na przesłuchaniach.

Autor: Jurekel  godzina: 19:41
Nie chodzi o ojca p. Ziobry - a 13 letni proces , z nagłym zwrotem akcji , po kolejnym objęciu teki ministra przez Ziobrę . Podwładni ministra rozpoznają jego osobistą sprawę. Wypowiadać się nie musisz, ale możesz przeczytać i wyrobić sobie pogląd . (dziennik.lowiecki.plhttps://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1693856,1,sprawa-smierci-ojca-ministra-sprawiedliwosci-zbigniewa-ziobry-sad-uniewinnil-lekarzy.read) O zmianie opłat sądowych , które zbiegły się z czynnościami procesowymi w tym toczącym się postępowaniu, słyszałeś zapewne , było dość głośno.

Autor: bfgj  godzina: 19:59
Nie ma takich przepisów ,które wykluczyłyby wpływanie polityków na wymiar sprawiedliwości. Politycy mogą wpływać na sędziów na dwa sposoby. 1. Dopasowanie przepisów ,aby mieć wpływ na sędziów na podstawie obowiązującego prawa. [wielu twierdzi ,że właśnie PiS wprowadził takie przepisy.] 2.Poprzez koleżeńskie układy z sędziami. [I takie stosunki, oraz wpływ na sędziów miało PO w czasie swoich rządów.] Z tego wynika ,że jedynym zabezpieczeniem przed taką patologią jest uczciwość sędziów, lub uczciwość polityków. Ale na to nie ma co liczyć. A więc wniosek jest tylko jeden. Odebrać przywileje sędziom ,aby podatnik nie musiał płacić na pasożytów. A w sprawie niezawisłości i tak nic się nie zmieni. D

Autor: Mark - 2  godzina: 20:59
Dobre, "mocne" - a co z politykami oraz ich przywilejami, np. 30 tys. kwoty wolnej od podatku, że o innych nie wspomnę. :)

Autor: bfgj  godzina: 21:09
Mark - 2 Pisałem o tym wielokrotnie i dokładnie uzasadniałem. Przywileje należy odebrać wszystkim politykom posłom księżom górnikom nauczycielom itp....

Autor: Jurekel  godzina: 21:21
bfgj "Nie ma takich przepisów ,które wykluczyłyby wpływanie polityków na wymiar sprawiedliwości". Natomiast są takie przepisy , które tworzą politycy , właśnie obecnie, które umożółwią wpływania na wymiar sprawiedliwości i w majestacie prawa . W normalnym demokratycznym państwie prawa , ujawnione wpływania jest karalne i zwykle kończy karierę takiego polityka i sędziego. Dobrze jest dostrzegać te różnice. Przywileje w postaci dobrych , czy bardzo dobrych zarobków, urlopy, ulgi , itp. w stosunku do sędziów, są jednym z elementów zapory antykorupcyjnej. Tak było zawsze w normalnych państwach, że policjanci, sędziowie, prokuratorzy zarabiali bardzo dobrze. To co , dla Ciebie jest pasożytnictwem , dla mnie stanowi normalne i wypróbowane rozwiązanie, stosowane w historii wielu państw jak i obecnie. Jeżeli sędzia jest niezależny i zarabia np. na dom jednorodzinny w ciągu jednego roku , to ile i w jakiej sprawie musi wynosić łapówka ? Jeżeli dom z działka kosztuje np. 500 000 , to prosto obliczyć, że za 40 lat pracy jest to suma 20 000 000 , jak często orzeka sędzia o takich kwotach , w sądzie karnym , praktycznie nigdy . Jaka musi być wysokość łapówki? Źle wynagradzany sędzia, pozbawiony społecznego prestiżu to pewna korupcja. Jakość kosztuje , to jest stara znana prawda.

Autor: bfgj  godzina: 21:46
Zarobki nie są zabezpieczeniem przed łapówkami Dowodzi temu wiele przykładów. A ponadto zarobki są na dalekim miejscu 1.Wysoki udział własności państwowej 2.Brak jasnych przepisów prawnych 3.Słaba władza sądownicza i wymiar sprawiedliwości 4.Brak lub niewielka odpowiedzialność karna urzędników za podejmowane decyzje 5.Obecność licznych świadczeń, dotacji i zasiłków wypłacanych przez państwo 6.Centralizacja 7.Zaangażowanie znacznych środków publicznych w pojedyncze projekty 8.Zamknięte kliki dbające o własne interesy, sieci kolesiowskie („old-boy” networks) 9.Źle opłacani urzędnicy państwowi 10.Słabe więzy społeczne 11.Brak wolności słowa; brak pluralistycznych, niezależnych mediów monitorujących poczynania władz 12.Brak społecznych programów prewencyjnych. 13.Karalność strony dającej (zwłaszcza w przypadku wymuszenia łapówki) powoduje, że ukrycie faktu korupcji leży w interesie obu stron. 14.System ochrony zdrowia finansowany z podatków[3].

Autor: Jurekel  godzina: 22:02
Nie bardzo widzę wpływ tych punktów okurat na uczciwość sędziów. Jak kopiujemy z Wikipedii, to dla przyzwoitości dajemy cudzysłów , lub podajemy źródło.

Autor: bfgj  godzina: 22:11
To są punkty mające wpływ na łapówki. Pokazują że wysokość wynagrodzeń nie jest najważniejsza.

Autor: Jurekel  godzina: 22:16
Na łapówki , ale my rozmawiamy o sędziach. Jeden z tych punktów to ... źle opłacania urzędnicy, bo służba zdrowia, udział państwa w gospodarce .... itp . nie bardzo pasują ....