Poniedziałek
08.03.2021
nr 067 (5699 )
ISSN 1734-6827

Hyde Park CornerTemat: Jazgot i szczucie nie pomogły

Autor: Lesław  godzina: 08:58
"A czy ktoś z was wie ile pożytku jest z wilków i jakie problemy dla przyrody niesie ich brak? Czy ktoś z was wie dlaczego na terenach gdzie wilka nie było zawsze starano się odbudować ich populację? Czy populację wilka odbudowywano po to aby zagryzały ludzi? Czy ktoś ma rozeznanie jakie katastrofalne skutki dla ekosystemu ma brak jakiego rodzimego gatunku?" bfgj to co piszesz to są frazesy. A dlaczego ? Ano dlatego że: - pożytek z wilków jest wtedy gdy zachowana jest r równowaga gatunkowa, tak jak to miało miejsce na Dolnym Śląsku do 2005 roku. Utrzymywała się tam stała ilość wilków od 1947 roku. - piszesz o katastrofalnych skutkach braku jednego z gatunków. Wilk na Dolnym Śląsku w przeciągu ostatnich pięciu lat wyrżnął ostatnie głuszce i cietrzewie żyjące na wolności. Wyżyna łosie które od 10 lat pojawiły się w tym regionie. Jakoś to ci nie przeszkadza ? Mógłbym się ciebie zapytać - Czy masz rozeznanie jakie katastrofalne skutki dla ekosystemu ma brak jakiego rodzimego gatunku? - w Polsce odbudowywano populację nie po to żeby wilki wróciły tylko żeby naiwni wpłacali kasę. Bo wilk to bardzo dobry sposób na zarabianie kasy, nic więcej. A tak na marginesie to po co odbudowywać coś coś cały czas było ? Wszystkie kraje Europy trzymają populacje wilka w ryzach, tylko jak zwykle u nas paru nawiedzonych żyjących z wilka krzyczy, że go mało, ciągle mało. A na terenie tylko jednej RDLP żyje więcej wilków niż w całej Finlandii.

Autor: bfgj  godzina: 09:09
Odniosłem się do tego stwierdzenia jooopsy. -"W gęsto zaludnionej Polsce nie ma miejsca dla ANI JEDNEGO wilka na wolności" I nie przypisuj mi po raz kolejny rzeczy z którymi nie mam nic wspólnego, których nie napisałem , i których nie zrobiłem. Masz wyjątkową tendencję do pomawiania, insynuacji , i napuszczania. Robiłeś to w przeszłości i robisz to nadal.

Autor: Lesław  godzina: 12:12
Te cytaty to chyba twoje wypowiedzi, czyż nie ? To masz coś wspólnego ze swoimi własnymi słowami czy nie ?

Autor: bfgj  godzina: 12:26
Jakie moje wypowiedzi? Masz znowu jakiś problem?

Autor: Onufry wuj  godzina: 12:58
Dopóki istnieje drapieżnik regulujący populację roślinożerców (ten z flintą) dla burej konkurencji miejsca nie ma. Pasienie jelenia w plantacjach desek i na polach uprawnych i płacenie za to pasienie tylko po to, by podpasionego jelenia zeżarł jakiś intruz który nie płaci - to głupota. Wspieranie wilka jest tym samym, co wspieranie kłusownictwa.

Autor: pięta  godzina: 13:27
A monitoring GIOŚ podaje ,że w POLSCE mamy 1886 wilków /za danymi z marcowej BŁ /. Ciekawi mnie skąd oni takie dane z" sufitu"mają kiedy szacowania w terenie tak na +/- obserwacje z terenu wykazują liczbę ponad 3000 sztuk tego burego drapieżnika ! Kto tam w tym GIOŚ siedzi i skąd takie dane bierze ? Znów Interia z dnia dzisiejszego zapodaje o szwendającym się wilku w centrum a takie przypadki nie są odosobnione w wielu miejscach w kraju. Dane GIOŚ co do wilka moi,m skromnym zdaniem są totalnie zaniżone ciekawi mnie jaki to ma cel?

Autor: bfgj  godzina: 15:04
Onufry wuj Przyroda kieruje się swoimi prawami. Jeżeli ktoś chce zmieniać naturalne prawa i naturalne procesy zachodzące w przyrodzie to jest to dla mnie typowy przykład lewackiego myślenia. Naturalnego drapieżnika chcesz zamieniać na sztucznego? To tak jakbyś żonie kazał kupić wibrator.

Autor: pięta  godzina: 15:09
Na dodatek skąd się tylko da ekosiom spływają granty. To trzeba w pierwszej kolejności ograniczyć. Żadnych wpłat i dotacji darmozjady niech się zabiorą za społecznie użyteczną robotę a nie w zabawy pod publiczkę.Był tu kiedyś taki forumowicz z Krakowa co to za wilkiem obstawał jak koń za uzdą .

Autor: Ciupaga  godzina: 18:31
Priorytetem jest wciągnięcie wilka na listę zwierząt łownych, rozpoczęcie polowań na nie i ponowne zaszczepienie (ołowiem, nie kredkami) u wilka bojaźni przed człowiekiem. Któreś z rzędu pokolenie wilków w Polsce ma wczasy, suto zastawiony stół i opiekę półgłówków o mocnych plecach. Wilki to inteligentne zwierzęta i do "dziwnych" spotkań z ludźmi będzie dochodzić coraz częściej I pomyśleć, że całą hecę z burasami zawdzięczamy spróchniałej BB i TW Bolkowi.

Autor: Onufry wuj  godzina: 19:22
Autor: bfgj "Naturalnego drapieżnika chcesz zamieniać na sztucznego?" Czy Homo sapiens z flintą jest sztuczny? Android jakiś czy choćby cyborg? Wg rozumnych prawaków człowiek jest jeszcze jednym gatunkiem istot żywych, częścią przyrody. To tylko lewaki tępe fanatyczne religianty w moherowych tęczowych beretach człowieka za jakiegoś bożka uważają, który do świata przyrody nie należy 😋

Autor: bfgj  godzina: 19:58
Onufry wuj Człowiek częścią przyrody jest. Jednak obecny człowiek nie jest już naturalnym drapieżnikiem. Myśliwy obecny w ujęciu globalnym nie ma nic wspólnego ze zdobywaniem pożywienia, czy z naturalną selekcją zwierzyny. Polowania to raczej hobby i sport. Zapewne będziesz bronił stanowiska ,że jest inaczej niż napisałem powyżej. I jeżeli nawet obecnego człowieka nazwiemy naturalnym drapieżnikiem to nie ma żadnych argumentów aby z przyrody wyeliminować wszystkich innych drapieżników. Monopol nie jest dobrym zjawiskiem dlatego w przyrodzie powinno być miejsce i dla człowieka i dla wilka. Oczywiście w odpowiedniej ilości. Ja nie polemizuję ze stwierdzeniem że wilka w Polsce trzeba zredukować. Ja nie zgadzam się ze stwierdzeniem że w ogóle nie powinno być wilków w Polsce. [Jakiś myśliwy kiedyś na tym forum wkleił link do opracowania naukowego jakie skutki dla ekosystemu przyniesie całkowity brak wilków w Polsce. Nie mogę znaleźć tego opracowania. Ale może znajdzie się ktoś kto to pamięta i znajdzie. Choć było to bardzo dawno temu.]

Autor: pięta  godzina: 20:50
Troszeczkę ot ociupinkę w tej polemice z wujem pan /i/ teoretyzujesz . Przepraszam ale ja nadal nie wiem czy forumowicz podpisujący się skrótem bfgj to osobnik płci męskiej czy żeńskiej stąd ten wpis pan /i/ pozdrawiam .

Autor: Ciupaga  godzina: 21:23
A co się stało w polskich ekosystemach w których wilki nie występowały od dziesiątków a może setek lat ? Nic się nie stało, bo co niby się miało stać ? To człowiek wyręczył wilka i nie zmienią tego karkołomne wywody nie wiadomo jakich naukowców. I co by nie było, wilk powinien w Polsce występować , oczywiście w ilości zgodnej ze zdrowym rozsądkiem (Szwecja, Finlandia, Słowacja) a nie być świętą krową nawiedzonych ekosi.

Autor: Onufry wuj  godzina: 21:24
"jeżeli nawet obecnego człowieka nazwiemy naturalnym drapieżnikiem to nie ma żadnych argumentów aby z przyrody wyeliminować wszystkich innych drapieżników." Dokładnie odwrotnie - jednym z praw przyrody jest, że silniejszy drapieżnik chętnie eliminuje konkurencyjne drapieżniki słabsze. Pies chętnie rozszarpie kota, wilk psa, a człek z flintą wilka. Czy bfgj słyszał, by jakiś rebe z kahału wilków przemawiał do swej watahy: - drogie wilki, w tym przysiółku nie zarzynamy łańcuchowyvh burków, by równowaga między gatunkami drapieżników była zachowana? Naturalne zatem, zgodne z prawami przyrody jest eliminowanie konkurencyjnego drapieżnika wilka przez drapieżnika człowieka. Za to gdy jakieś zlewaczałe porypy z gatunku Homo zaczynają realizować interesy nie swojego gatunku tylko wilczego, to są nie tylko irracjonalnymi tępymi przychlastami, ale przede wszystkim zdegenerowanymi ześwirowanymi egzemplarzami funkcjonującymi niezgodnie z prawami przyrody.