Sobota
22.01.2022
nr 022 (6019 )
ISSN 1734-6827

Hyde Park CornerTemat: Czy PZŁ pójdzie na wojnę  (NOWY TEMAT)

Autor: Jan Tukan  godzina: 20:34
Drogie Koleżanki i drodzy Koledzy z PZŁ, w mediach ciągle się mówi o wojnie. W związku z tym mam do Was pytanie, czy gdyby wybuchł konflikt wojenny, czy jesteście zdecydowani na: A. powołanie do WP B. nie chcecie iść do WP C. na wypadek wojny, ratując siebie i rodzinę wyjedziecie z Polski jako uchodźcy wojenni. Bardzo proszę o odpowiedzi, czy też może jest jakaś inna alternatywa na wypadek wojny: D. bierność E. akceptacja porządku najeźdźcy i może z nim współpraca by dalej żyć. https://youtu.be/HO3BSBNehhY

Autor: sowland1  godzina: 20:39
Post usunięty administracyjnie. Przyczyna: post o negatywnym wydźwięku personalnym wobec innego uczestnika forum.

Autor: Marek Biały  godzina: 20:41
Ot i prawda. I proszę Pana proszę z dużej litery!

Autor: Jan Tukan  godzina: 20:42
A w temacie, jak pójdziecie w kamasze na ochotnika czy z poboru, a może jakaś inna wersja? Panie i panowie z PZŁ. Proszę o Wasze opinie, jak myślicie.

Autor: Marek Biały  godzina: 20:45
Post usunięty administracyjnie. Przyczyna: post o negatywnym wydźwięku personalnym wobec innego uczestnika forum.

Autor: Jan Tukan  godzina: 20:50
Jest również wersja postępowania, że Polacy na ochotnika, realizując istnienie doktryny Piłsudskiego państw buforowych, będą walczyć na Ukrainie, aby konflikt nie przeniósł się do Polski, ramię w ramię z żołnierzami Ukrainy i innych państw NATO?

Autor: Marek Biały  godzina: 20:55
W przeciwieństwie do gróźb karalnych i nachodzenia właścieli w Łomiankach, jesteśmy normalni. Kochamy swój kraj i swoje życie. Emigranckie zaczepki kierujemy do prokuratury, trzeba tylko trochę poczekać ...

Autor: Jan Tukan  godzina: 20:59
Post usunięty administracyjnie. Przyczyna: post o negatywnym wydźwięku personalnym wobec innego uczestnika forum.

Autor: August  godzina: 21:01
Jasiu No !!!! - nareszcie temat na czasie jako słowo wstępne aż dziw że nie wkleiłeś tego “  Dla Boga, panie Wołodyjowski! Larum grają! wojna! nieprzyjaciel w granicach! a ty się nie zrywasz? szabli nie chwytasz? na koń nie siadasz? Co się stało z tobą, żołnierzu? Zaliś swej dawnej przepomniał cnoty, że nas samych w żalu jeno i trwodze zostawiasz?” Ale przejdę do konkretów . Wybieram wariant - ‘’ A. powołanie do WP’’. Ale z racji wieku zaplanowałem obronę pozycyjną . Jedyny manewr to WC i lodówka. Adam Marek … Co Wy zamierzacie stać z bronią u nogi . Wpieriod, za Rodinu, za Stalinu!

Autor: Marek Biały  godzina: 21:01
A to to za Bieruta było mozliwe-inna epoko, nie ma co tęsknić, teraz mamy pluralizm i swobodę wypowiedzi... trzeba było nie pisać obelg, gróźb i słac epitetów... internet nie zapomina, zaskoczony?

Autor: Jan Tukan  godzina: 21:06
August czy z Twojego doświadczenia jest realna szansa na wdrożenie idei nie żyjącego ministra Szyszko, o partyzantce z członków PZŁ, osób znających teren, broń, potrafiących bronią się posługiwać, szansa na takie zaangażowanie się PZŁ? Minister Szyszko to dla wielu autorytetem był. Człowiek mający jakieś pojęcie w temacie.

Autor: Marek Biały  godzina: 21:09
Te i inne bardzo trudne rozważanie są domeną rozumiejących zasady ekonomii, matematyki i powszechnych trendów światowych. Bez rozumienia różnić pomiędzy miliardami i bilionami da się co najwyżej zrozumieć, żę hot dog różni sie od big Macka. To mało by moralizatować ...

Autor: August  godzina: 21:24
Dla Boga, Jasiu !. Nie proś mnie o rozszerzone treścią komentowanie takich pomysłów. Trzeba mieć nasrane we łbie - pisząc to oświadczam - mam wielki szacunek do innych dokonań i pomysłów Szyszki. Jednak ta propozycja to zupełne niezrozumienie współczesnego naszym czasom teatru działań zbrojnych.

Autor: Marek Biały  godzina: 21:24
Takie życie ...

Autor: Jan Tukan  godzina: 21:30
August to trochę, koncepcje nie żyjącego ministra, są zbieżne z koncepcją pana Bartosiaka o małych jednostkach, dobrze skomunikowanych nowymi technologiami, które mogą punktowo atakować, chirurgicznie, większe jednostki taktyczne. Nowoczesna partyzantka wyposażona w drony, termowizje, noktowizja, nowoczesna broń i systemy łączności według Ciebie nie sprawdzi się w nowoczesnym teatrze wojennym? Partyzantka miejska i leśna, Ukraina przewiduje wojnę partyzancka.

Autor: sowland1  godzina: 21:35
A może ty Samuel masz jakieś info z Pentagonu po znajomości? My Polacy będziemy bronić kraju do ostatniej kropli krwi . Ty raczej biletu nie kupuj. Już jeden co nadużywał spier dolił za płot. Więcej nam takich nie trza. Marek pamiętasz o moich łuskach ? Bo czym będę się strzelał jak nas napadną .

Autor: Jan Tukan  godzina: 21:39
Mając zaplecze w 120-130 myśliwych różnych płci i w różnym wieku dywersja wobec najeźdźcy może dać nieźle kadry i efekty, pewnie należałoby wprowadzić w PZŁ jakieś ćwiczenia w tym względzie, jest to umundurowana, dość karna formacja, bo przecież dryl nie tyle wojskowy, co łowiecki jest w PZŁ od lat, sprzęt też niezły, broń, no może tylko należałoby środki łączności i inne odpowiednie sprzęty nauczyć obsługiwać ta formację, przyjąć jakieś plany i założenia, cele.

Autor: Jan Tukan  godzina: 21:43
Ja zrobię co będę mógł, pomogę uchodźcom, dołożę się do zbiórki na pomoc medyczna i militaria, Polonia zawsze wspierała kraj swoich korzeni. W Muzeum polskim w USA jest taka ekspozycja o patriotyzmie Polonii, gdyby ktoś byl, to warto odwiedzić ta placówkę.

Autor: sowland1  godzina: 21:45
Ty . A może ty się lepiej zajmij ludźmi w rezerwatach którzy zostali tam uwiezieni przez twoich ulubieńców Nasze PZł zostaw nam . Członkom zrzeszenia . Ty miales szanse ale wy je bali ciebie to po co drążysz

Autor: Jan Tukan  godzina: 21:48
Cytat: "Nie wyj ebali" to deziformacje Marka i celowy hejt, prawda była inna. Te jego celowe rozbieżności między rzeczywistością a jego wyobrażeniem o rzeczywistości są już powszechnie znane. Nigdy tego człowieka nie spotkałem, ale on mnie ciągle atakuje, opluwa, według mnie jest to nienormalne zachowanie, mieć tyle nienawiści do osoby, z którą się nigdy nie zetknął. Mam na to pogląd, ale nie będę tego poglądu upoblicznial. A jego ataki, szczucie prokuratura odepre, gdyż nic złego temu człowiekowi nie uczyniłem. Adam nie idź w ślady Marka, jesteś inteligentnym człowiekiem. Wierzę, że potrafisz zachowywać się z kulturą jak myśliwy. Ja wam nie zabieram PZŁ, a tylko zapytałem. PZŁ zostawiłem Wam wiele lat temu. Na gruncie amerykańskim jest coś takiego jak milicja, takie paramilitarne organizacje społeczne, nie zawsze skrajne, często patriotyczne, tego typu organizacja może być też np. PZŁ. Polska w wielu rozwiązaniach wzoruje się na USA, stąd może i tu warto.

Autor: August  godzina: 22:05
Jasiu - dwie akademii z przeciwnych stron nauczają ‘’ punktowy atak większych jednostek ’’ - ale uzasadnionym jest wykonywać to - ''pododdziałami jednorazowego użytku ‘’ - np.75 Pułk US Army Rangers , Specnaz, Special Air Service. Straty przewidywane w ludziach po wykonaniu misji nawet powyżej 80 %. John Rambo to filmowa fikcja . Wojna partyzancka to mrzonki w stylu naszego Antoniego.

Autor: Jan Tukan  godzina: 22:11
Zgadza się, ale to są prawdziwi patrioci stąd taki szacunek mają, zniżki, uprawnienia w społeczeństwie, a weterani są wzorem dla młodzieży. Gotowość poświęcenia życia dla kraju, innych, to postawy do których mam podziw, gdyż jak wiele razy myślałem o takich bohaterach, to takie bohaterstwo osobiście zdobyłbym się tylko w obronie rodziny. Wielki mam szacunek do takich patriotycznych postaw i służby wojskowej w takich formacjach, co przeżywalność w akcji bywa niska. No, ale ktoś to musi robić, PZŁ był zawsze miejscem dla elit, stąd i wyższe tam są normy i wzory zachowania ( zakładam pozytywnie). Co do Antoniego wcale bym nie wykluczal w jego postawach swoistego patriotyzmu. Myślę, że w odróżnieniu nawet od wielu, on chyba by mógł być na pierwszej linii ognia z przekonań.

Autor: August  godzina: 22:20
Jasiu myślenie To Twoja jeszcze przyszłość . Co do Antoniego wcale bym nie wykluczal w jego postawach swoistego patriotyzmu. Myślę, że w odróżnieniu nawet od wielu, on chyba by mógł być na pierwszej linii ognia z przekonań. (dziennik.lowiecki.plhttps://natemat.pl/233149,dlaczego-macierewicz-uciekl-ze-smolenska-oto-dlaczego-jechal-pociagiem)

Autor: Jan Tukan  godzina: 22:21
Cytat z literatury: " Łącznie piloci kamikaze zatopili 21% oraz uszkodzili aż 48% wszystkich amerykańskich okrętów wojennych, które poszły na dno lub doznały uszkodzeń w trakcie wojny na Pacyfiku. ... Prawda jest taka, że kamikaze okazują się najbardziej skuteczną bronią wymyśloną przez Japończyków przeciwko amerykańskim okrętom nawodnym." August to ciekawy link, ale nie umniejsza to tej osobie, a wręcz przeciwnie wskazuje na " ukryte walory", pobierznie nie do zauważenia.

Autor: Jan Tukan  godzina: 22:32
Inny przykłady .... partyzantka Talibów w Afganistanie. Czy chociażby doktryna walki partyzanckiej wg. Võ Nguyên Giáp w Wietnamie.

Autor: August  godzina: 22:42
Ostateczna konkluzja – uwarunkowania geograficzne – uwarunkowania historyczne . (dziennik.lowiecki.plhttps://wnpism.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2020/03/15_2009.pdf)

Autor: Jan Tukan  godzina: 22:48
Nowoczesna partyzantka to też nowe technologie+ ich umiejętne dostosowanie i taktyka do warunków danego kraju. Partyzantka palestyńska też miała swoje założenia, polska może mieć własne ( powinna mieć). August znasz historie Gladio Organization?

Autor: Jan Tukan  godzina: 23:15
A jak Panie i Panowie zapatrują się na początki PZŁ powojennego, a szczególnie kontrolę organów bezpieczeństwa nad PZŁ bierutowskim oraz szereg zadań kontrwywiadowczych w obwodach wojskowych kół lowieckich na poligonach czy graniczących z obiektami militarnymi, ilu w PZŁ było i jest matrioszek ( jedna wykrył A.Lepper przy wywożeniu z pewnego PGR taczka- zob. wspomnienia oficerów MSW nad tworzeniem BEL) czy zadania dla kół lowieckich w strefie granicznej. Czy jest szansa na dotarcie do korespondencji z tamtych lat między PZŁ, a MBP czy MSW, to, że taka korespondencja była to sam widziałem kiedyś dokument. Czy PZŁ ma w zasobach archiwalnych takie dokumenty, czy też z chwilą 1989 roku i stosownej obsady władz PZŁ uleciały one z dymem? Czy takie wykorzystanie PZŁ nie przypominało założeń Gladio? Czy we wspomnianym okresie " człowiek z ulicy" w WKL miał szansę być członkiem? Idea wykorzystania PZŁ do celów innych niż łowiectwo nie jest więc wcale nowa.

Autor: Jan Tukan  godzina: 23:37
Na YouTube dziś można znalesc filmy radzieckie z lat 50 i 60, będę miał chwilę to poszukam jeden z nich, co świetnie ukazuje wykorzystanie kolchozow lowieckich na Syberii do zadań o którym napisałem wyżej. W ZSRR wiązało się to z walka ze szpiegostwem lotniczym USA, pewnie część z Was kojarzy historie samolotu szpiegowskiego U 2 nad ZSRR w dniu 1 mają 1960 roku, za czasów Chruszczowa. Wspomniany przeze mnie film ukazuje współpracę NKWD z dyrekcją kolchozow i ewidencja zawodowych myśliwych, którzy mają wprost zadania informowania o takich osobach i śledzenia osób obcych, w we wspomnianym filmie przyczyniają się oni do ujęcia szpiegów zrzuconych na Syberię przez USA. Fajnie pokazano środki łączności, radiostacje, miejsca londowania dla śmigłowców i spadochroniarzy wojsk radzieckich na tych bezludnych terenach. Nie była to fikcja filmowa, tak to wyglądało w ZSRR, a zawodowi myśliwi na Syberii byli wykorzystywani też do tropienia osób, które bezmyślnie lub samobójczo, postanowiły uciec z radzieckich łagrów.

Autor: Jan Tukan  godzina: 23:59
Nie chcę się mnie szukać wspomnianego filmu, ale mam coś przyjemnego w podobnej konwencji: https://youtu.be/pJqketnLMTo A wspomniany film, jak sobie przypomnę tytuł to oczywiście zalacze link. Tym niemniej zapraszam do oglądania starego filmu radzieckiego ( podobna konwencja), jest po rosyjsku, ale nie jest to język obcy w PZŁ stąd warto z przyjemnością go obejrzeć. Oczywiście radziecka kinomatografia z tamtego okresu ma wiele podobnych filmów, polecam jeszcze raz ta archiwalna twórczość.