Wtorek
24.05.2022
nr 144 (6141 )
ISSN 1734-6827

Hyde Park CornerTemat: Wazne nle tylko dla USA  (NOWY TEMAT)

Autor: Jan Tukan  godzina: 06:44
https://currently.att.yahoo.com/news/cheney-and-pence-take-the-fight-to-trump-from-georgia-to-wyoming-173606913.html https://youtu.be/IA1FwiG1Kv0 https://www.wyomingnewsnow.tv/2022/05/06/former-president-donald-trump-hold-rally-casper/ https://en.m.wikipedia.org/wiki/Liz_Cheney Osobiście bardzo lubię tą polityk, gdyby Ona została kiedyś prezydentem USA, to byłoby to dobre rozwiązanie, choć szanse są jej wątpliwe. Bardzo rozsądna kobieta - polityk. Jeżeli były prezydent ponownie wygra wybory, to najprawdopodobniej UE zostanie sama w konfrontacji z Rosją. Tak twierdzą dziennikarze. Takie już padają zapowiedzi wśród jego zwolenników, a w USA być może zakończy się demokracja w znaczeniu ugruntowanym Konstytucja USA. Oczywiście wielu ludzi z Polonii, tych często z wykształceniem średnim i zawodowym, będą głosować za powrotem byłego prezydenta, już w mediach to zapowiadają. Jaja jak berety. No ale jak to się wydarzy, to wspomnicie moje słowa, oni to odczują na własnych 4 literach, wielu dozna szoku, bo oni często nie rozumieją polityki republikańskiej w skrajnym wydaniu. Może Bóg tak chce dla nich takiego doświadczenia. Do rozumu po nie heblowanej desce ... osobiste doświadczenia są tu wielu potrzebne, by rozum był. Proszę też słuchać republikańskie media, to wówczas ten optymizm w Polsce ( ich mediach) szybko stopnieje w kwestii losów wojny ukrainsko-rosyjskiej.

Autor: kudłatyx  godzina: 06:51
Jeżeli były prezydent ponownie wygra wybory, to najprawdopodobniej UE zostanie sama w konfrontacji z Rosją. to już wiemy dlaczego Pisiorstwo tak chciało Trampka. UE sama, my nie chcemy w UE, Polska w ruinie, zostajemy Ruską Republiką, Plan mieli dobry, ale to przygłupy i nawet tego nie potrafili,,,,, na szczęście ich przyjacielowi Orbanowi dobrze idzie,,, To będzie ten Budapeszt u nas, czy NIE?

Autor: Jan Tukan  godzina: 06:58
Podzielam Twoje zdanie w kwestii PiS& Co. i cyt: " to już wiemy dlaczego Pisiorstwo tak chciało Trampka. UE sama, my nie chcemy w UE, Polska w ruinie, zostajemy Ruską Republiką,.." To 100% racja. Obawiam się też, że polityka PiS& Co w kwestii tworzenia jakiś tworów bez zgody Ukrainy i wchodzenie z Ukrainą w różne układy, gdzie Polska wydaje się być sponsorem bez realnego zysku ( prywatną opinia) odbije się czkawka Polsce. Na dodatek pogarszanie stosunków przez Polskę z UE, Niemcami i Francją też da źle efekty w ciągu najbliższych lat. Nie wiem jak w Polsce, ale tutaj czołowi politycy republikańscy mówią, że Europa musi być gotowa na ładunki czy bomby nuklearne ( np. Mitt Romney ) a niektórzy generałowie republikańscy przewidują takie ataki w swoich opiniach. Wojna na Ukrainie trwa. Ile będzie trwać zobaczymy. Im dłużej to pewnie gorzej, nie tylko dla Ukrainy, ale Polski zapewne też. A zima i mróz , może głód i brak środków na życie , też zmieni poglądy polityczne wielu Polaków, tym bardziej, że Covid-19, małpia grypa, cholera i inne choroby pukają do drzwi. W USA też już coraz więcej chorych i jest też małpia grypa.

Autor: Jan Tukan  godzina: 07:16
W USA na wiele produktów trzeba czekać, widać też inflację, wzrost cen, a to woda na młyn republikańskich haseł wyborczych, wielu prostych Amerykanów chce normalnie żyć, nie chcą negatywnych skutków, więc co najlepiej zrobić, zmienić władze na taką, co nie będzie się mieszać w wojnę w Europie, przez co oni mają gorsze życie ( w ich mniemaniu) . Tak myślą prości ludzie. W tanich sklepach po weekendzie są wykupione najtańsze produkty, to świadczy o tym, że wielu nie stać na te droższe. ( tego kiedyś nie było, no za wyjątkiem pandemii i lockdownu ). Żaden prosty Amerykanin ( czy raczej większość ) ze stanów republikańskich na środkowym zachodzie , w pasie biblijnym, nie widzi interesu a tym, by USA angażowała się gdzie w Europie, Polsce, Ukrainie czy jakiś krajach bałtyckich, co wielu nawet nie wie, że istnieją. Oni chcą żyć, jak żył ojciec, dziadek, pradziadek ...tu jest ich świat i życie, a nie w jakiejś Europie. Nie chcą by rząd ladował tam kasę, tym bardziej, że uważają, że przez to spada im standard życia. I dlatego hasła republikańskie na tych nastrojach będą popularne. Dogadać się z Rosją i podzielić świat i spokój ( tak wielu z nich myśli).

Autor: Jan Tukan  godzina: 07:30
Zresztą kiedyś Prezydent Trump mówił obecnemu Prezydentowi Ukrainy by się z Putinem dogadał, stawiając go w niezręcznej sytuacji, czego w/w dał wyraz w minie i słowach. Poszukam na YouTube ten film. Myślenie wielu polityków w USA nie jest takie, jak myślą w Polsce. To jest inne spojrzenie, wynikające z życia w USA, tutejszej edukacji, odmiennego w spojrzeniu na wiele spraw , od spojrzenia europejskiego.

Autor: Jan Tukan  godzina: 07:35
Tak naprawdę Prezydent USA Joe Biden, mimo niezadowolenia w Polsce z jego wygranej, dziś daje bezpieczeństwo Polsce i Polakom.🙂☝️. Podobnie wojna na Ukrainie, była jak ziarno znalezione przez ślepa kurę dla pewnych polityków w Polsce, gdyż odwróciło uwagę społeczeństwa od codzienności, gospodarki, długu, zadłużania państwa i innych tematów..

Autor: Jan Tukan  godzina: 07:41
A to wspomniany wyżej film: https://www.newsweek.com/donald-trump-volodymyr-zelensky-ukraine-russia-2019-un-assembly-vladimir-putin-1698919?amp=1

Autor: piotrBo  godzina: 13:52
Krecisz sie pan jak choragiewka na wietrze.Jakies poltora roku temu Biden byl najlepszym wyborem dla Usa wedlug pana a teraz nagle republikanska wizja ameryki.A ta pani nie jest sponsorowana przez swojego ojca ktory tak swietnie doradzal Georgowi Bushowi w sprawie konfliktu w Iraku?Super bagno😭😭😭😭.No tak.Paliwko podrozalo i trendy polityczne rowniez😃😃😃😃

Autor: Jan Tukan  godzina: 16:05
piotrBo Uważam, ze nie zrozumiałeś mojego wpisu. Prezydent Joe Biden jest nadal w mojej ocenie lepsza alternatywa dla USA niż powtórna prezydentura D..Trumpa. Ja obecnie twierdzę, że Trump ma szansę na wygraną w 2024 roku, jeżeli Demokraci oraz część Republikanów tego nie zastopują. Dodatkowo, obecnie D. Trump ma ten sam wiek, co Joe Biden, i jego zarzuty z kampanii wobec Bidena, pewnie on już tego nie pamięta, powinien sam zastosować wobec siebie. Kongres powinien jak najszybciej sprowadzić przepisy dotyczące weryfikacji stanu zdrowia osób kandydatujacych na urząd Prezydenta USA. By nie było powtórki 6 stycznia, teorii o sfałszowanych wyborach, prób wywołania wojny przez ustępującego prezydenta ( wypowiedź dowódcy wojsk z czasów Trumpa) i tendencji dyktatorskich ( wypowiedzi Trumpa o próbie ataku bombowego, że podziwia Putina, że ma taką władze czy wspierania dyktatora Korei Północnej, uznawania go za polityka i śmianie się z tego, jak to ten dyktator wybił swoich krewnych co mu zagrażali w dyktaturze itd.). Ta zabawa z dyktatorem Korei Północnej go tylko umocniła a polityka Trumpa w odniesieniu do Korei poniosła sromotną klęskę. Dodatkowo uważam, że pan jako sympatyk republikanów z pewnością nie widzi, że prezydentura Trumpa , gdzieś od jej połowy, nie służyła interesom polskim. Nie powstał żaden fort Trump, a to, co chcieli uzyskać Polacy, dał Joe Biden. Choc Polacy tak nie okazywali sympatii Bidenowi jak Trumpowi, a Prezydent Duda i PiS chcieli wymusić spotkanie z Kaczyńskim, co Biden rozegrał świetnie, poświęcając czas na pizzę z żołnierzami US Army. Stąd też dzięki niemu taki duży kontyngent amerykański w Polsce, i systemy rakietowe, samoloty i system obrony przeciwlotniczej. Różnica jest taka, że dziś nikt już nie mówi o forcie ....np. imienia Joe Bidena🙂☝️. Tak jak mówiono o forcie Trumpa, który Ukrainie kazał się dogadać z Rosją a do Polski nie dał tego uzbrojenia, co dał Nie.🙂 Zarzut wobec córki, że jej ojciec robił to czy tamto, jest niepoważny. Polecam słuchać uważnie co mówi D.Trump a nie tylko przekazów z drugiej ręki, często łagodzących jego wypowiedzi czy wręcz podających inne fakty, niż w rzeczywistości, co niestety część polonijnych mediów czyni.

Autor: Jan Tukan  godzina: 16:34
Dodatkowo dla Polonii republikańskiej, tej mniej majętnej, co utożsamia D.Trumpa z prawica, uważając iż to jest taki amerykanski PiS😁😂🤣😁, da szkołę życia, zabierze szereg programów demokratycznych, wspomagających ich i obniżających podatki za nieruchomości ( z racji emerytury, renty, inwalidctwa, programy medyczne, zapomogowe itd.itd. darmowe bilety na publiczny transport, biblioteki itd.itd.). I chociaż wśród moich krewnych też te negatywne nastąpią, mój teść co uważa , że jest republikaninem, a żyje i mieszka dzięki mnie, bo ja płacę podatki, wszelkie koszta jego życia i oplaty, bo on ze swojej emerytury mógłby co najwyżej zapłacić 1/2 podatku od domu , gdyby nie jadl i na nic nie wydawal. Czy podobnie z jedną z ciotek, co też republikanka, a to jej dom ( podatek ) spadł z 17 k do 2 k rocznie, dzięki ulgom dla emerytów, rencistów, dzięki też Demokratom ma parking z tablicą przed domem na ulicy dla siebie i darmowy transport jako emeryt rencista w Chicago. Wielu z Polonii korzysta z tego co dają Demokraci, uważając to za normalne, a są Republikanami w gadaniu. Gdy przyjda Republikanie to im to zabiorą i będzie lament. Natomiast uważam, że taka lekcja republikanizmu jest Polonii potrzebna, nawet ta skrajną, z bronią i wrogością wobec obcych, co nie liczy się dla nich obywatelstwo. Tak będą czystki, a te wszystkie polonijne obywatele, co języka nie znają, ale republikany z nich wielkie, pierwsi dostaną baty. Być może Bóg tak chce, trudno. Widać tak to musi być. Skończą się filozofowania kierowców, robotników z fabryk, co zarabiają w IL 3 razy tyle co w stanach republikańskich 🙂☝️. Skończy się minimum a będzie tak, jak w Texasie😘 Moja ciotka z Ca i brat nie będą płakać , że tyle płacą robotnikom, bo aż $17/h 🤣😂🤣 ( w Chicago nawet w McDonald's płacą lepiej ), zapłacą im $7 na h jak w Alabamie czy Georgia. Skończą się też stawki dla kierowców cdl bo lepiej będzie wziąść trucki bez kierowców, co już zaczynają po USA jeździć próbnie. Będzie czysty kapitalizm. Ja wiem, jak wygląda republikanizm skrajny, bo go widziałem mieszkając na południu. Wiem, jak patrzą z wrogością ludzie z bronią w ręku , w wejscu do parku , gdy słyszą obcy akcent!

Autor: Jan Tukan  godzina: 16:56
Powtórzę , nie zamierzam przekonywać tych o republikańskich poglądach. Wali mnie to. Nawet więcej, życzę im by ich marzenie o stanach rządzących przez republikanów, szczególnie skrajnych się spełniło Szczerze. Ja dam radę , oni w większości nie podołają. Trudno wytłumaczyć ludziom w teorii coś, co oni nie chcą zrozumieć. Tu potrzebna jest nauką praktyczna i jazda własnymi 4 literami po nieheblowanych desce. Jak stracą świadczenia, pomoc, domy, pracę ...to rozum wróci. Trudno mnie bowiem zrozumieć ludzi z klasy pracującej, co chcą destrukcji dla samych siebie.🙂 Ile osób zginęło w USA przez pandemię: https://www.worldometers.info/coronavirus/country/us/ I dla jasności, są też inni Republikanie, rozsądni np. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Liz_Cheney https://en.m.wikipedia.org/wiki/Adam_Kinzinger To nie jest tak, że nie lubię Republikanów, ale lubię ludzi rozsądnych.

Autor: Jan Tukan  godzina: 17:17
I jeszcze jedno. Dlaczego w tym temacie podałem przykłady osób mnie bliskich. Bo jestem obiektywny. Tak jak pomogam tesciowi by dożył godnie starość w USA, zapewniam pielęgniarkę dla staruszków i opiekę , bo sami by nie dali, chociaż nic z tego nie mam. To chce by dożyli tam gdzie żyją w spokoju. Gdy jestem w ich stanie, a staram się regularnie , i słucham ich poglądów to mnie ich żal, ale dzięki Bogu mają mnie i moją zone. Ludzi co są republikanami w mówieniu w Polonii wielu, ale bardzo mało z nich rozumie to pojęcie, ta filozofię. I obawiam się, że gdy te ich wymarzone rządy republikańskie przyjdą do ich stanów, to wielu nie będzie już stać na własny dom, żywność, leczenie. Bo tu , na modę amerykańska , wielu ludzi z Polonii o staruszkach zapomina, nie każdy postępuje tak jak my. Dużo by gadać, ci co tu żyją, żyli, wiedzą co piszę.

Autor: Jan Tukan  godzina: 17:26
A co do paliwa piotrBo. Widzisz prowadząc firmę i biznes w stanach, w których rezydentem nie jestem, to są to koszta, podobnie jak lokale czy apartamenty, które wynajmuje, bo to w rozliczeniu ogólnym wychodzi taniej. Wrzucam wszystko w koszta i odejmuje w podatku w swoim stanie od zysku w całości, tak więc czy paliwo będzie po $10 za galon , to mnie wszystko jedno, bo na usługach to też ujmę w cenie. Dojazd kosztuje. A fachowców co potrafią zrobić dobrze, to dziś mało. Mój kalendarz jest pełny do września 2023 roku. Zapisy przyjmuje już na robotę na rok następny. Jasnym chyba jest dla wszystkich, że nikt nie chce dokładać do interesu, stąd ceny paliwa są też w usługach uwzględnione. Ja nie myślę o cenie za paliwo, które muszę kupić, ja myślę jak je odliczyć i uwzględnić w cenie. Gdy zaś na rynku ceny usług rosną wraz z paliwem, to podniesienie cen usług nie jest ryzykowne.

Autor: Jan Tukan  godzina: 17:36
Wśród Republikanów jest wielu rozsądnych ludzi, być może jak chcecie, zrobię o tym temat. O frakcjach, poglądach, postaciach z sceny politycznej tej partii, o tym co piszą i mówią . Podobnie wśród Demokratów nie lubię tych skrajnie lewicujacych, a są też i tacy. Ja jestem za rozsądkiem a nie skrajnościami. Nie porywają mnie próżne hasła i obietnice a lubię fakty i konkrety.

Autor: Jan Tukan  godzina: 17:41
A jeżeli chcesz piotrBo np. porozmawiać o tym, co mają mieszkańcy IL z rządów demokratów , to też z przyjemnością podam linki do programów i instytucji, których analogicznych nie znajdziesz w stanach republikańskich. Wielu ludzi z Polonii, tych starszych czy młodych ( jeszcze nie doświadczonych życiem) głosi hasła republikańskie w stanach demokratycznych, a jednocześnie korzysta z programów, praw demokratycznych, w ogóle o tym nie myśląc i nie mając o tem pojęcia. Oczywiście edukację też mają lepszą niż w stanach republikańskich.

Autor: Jan Tukan  godzina: 17:52
Tak jak dla mnie nie jest ważne czyja pupa korzysta z toalety, która zamontowałem , czy zrobionej np. łazienki, Demokratyczna czy Republikańska, tak dla moich klientów nie są ważne moje poglądy, ja chcę kasę za usługę a oni chcą usługę. O polityce z zasady w pracy się nie rozmawia. Nadto ja wiem, że mało tych republikańskich wyborców ( z kasą) jest dla mnie konkurencja, bo oni brzydzą się praca fizyczna, są ponadto, co mnie też pasuje. 🙂

Autor: Jan Tukan  godzina: 18:21
Taki przykład z republikańskiej WV. Tam pracownicy w fabrykach czy sklepach pracują na zmiane ( shift) max 6 i 7 h ( nigdy 8, bez lunch). Dlaczego? Bo pracując krócej pracują lepiej, ponadto kosztują mniej i nie płaci się im pelnych świadczeń takich jak np.w IL, gdzie shift po 8-12 h + lunch i świadczenia. Ponadto pracownik co pracuje 7 h w jednym miejscu , to czas dojazdu do pracy i z pracy i by pójść do drugiej to już nie wielu da rade. Trzyma się pracy, bo nie zarobi, a jak nie zarobi to nie zmieni pracy. Tak przywiązuje się pracownika do pracy za grosze, bo gdzie pójdzie, i za co, ceni to, co ma. Choć mimo to w WV ludzie często pracują w 3 miejscach by przeżyć. W demokratycznym IL, polonijny robotnik głosi hasła republikanskie a pracuje na shift co ma 8-12 h pracy, lunch i świadczenia a często nadgodziny x2 stawka podstawowa. W WV nadgodzin nikt nie da nadgodzin, wola zatrudnić kolejną zmianę ( taniej) Rozumiecie? To jest republikanizm. To jest biznes. I tu pisze o zatrudnieniu na cały etat, a nie 1/2, czy 1/4 co też jest bardziej popularne w stanach republikańskich, niż demokratycznych. Kierowcy cdl w WV nie zarobią tyle co w IL. Polecam ogłoszenia amerykańskie. Bo jak żyje w WV , tam.ma dom, a nie chce jeździć, to dostanie $18 h i cieszy się, że ma robotę blisko domu. W IL zarobi 25-30h, a jak jeszcze jeździ w trasę zarobi i więcej.

Autor: Jan Tukan  godzina: 18:38
Prosze zobaczyć np. Walmart. W stanach republikańskich ludzie na pełnym etacie są wyjątkami. Dużo pracuje na 1/2, a bardzo wielu na 1/4. W stanach demokratycznych te stosunki są odwrócone. Dlaczego? Bo prawo demokratyczne jest lepsze dla ludzi pracujących na innych, a w stanach republikańskich prawo jest lepsza dla tych co pracę dają. Stąd za .uja nie rozumie tych co pracują na innych a są republikanami w poglądach. No chyba, że nie rozumieją polityki republikanskiej lub mają o niej błędne wyobrażenie.

Autor: Jan Tukan  godzina: 18:52
A dlaczego Republikanie nie lubią emigrantów. Bo blisko 90% małych biznesów to emigranci. Zobacz dane federalne. Emigrant nie będzie robił na shift 7 h , bo widział świat, jest zagrożeniem dla Republikanów , on założy biznes, bo chce by inni robili na niego. A jak założy biznes to może zabrać robotników i podnieść stawkę godzinowa i manufaktury republikańskie też będą musiały płacić więcej. To proste myślenie. A jak ludzie więcej zarobią to gdzieś pojadą, zmieni się im światopogląd, roszczeniowi będą i kształcić się będą chcieli. Afroamerykanie etap niewolnictwa przeżyli , co by o nich nie mówić, większość jest demokratami.😉 Stąd też uważam, że niektórym w stanach demokratycznym osobom, co pracują fizycznie i na kogoś ( umysłowo) potrzebne są rządy republikańskie dla rozumu. O urlopach macierzyńskich , braku równouprawnienia kobiet w pracy i wynagrodzeniu, też dużo można by tu napisać. Każdy stan ma inne prawo. Porównajcie prawa u Demokratów i Republikanów.

Autor: Jan Tukan  godzina: 19:18
A dlaczego tyle Polonii jest za Republikanami. Bo są oni przeciwni aborcji są religijni itp. są prawicowi, tylko ta Polonia z średnim, podstawowym ,zawodowym wykształceniem, robotnicza nie rozumie tych pojęć: https://youtu.be/exJ1nJDHVqM https://youtu.be/BcfSO4eZ8mo Utożsamiają swoje polskie korzenie, myślenie i poglady z tym, co ich zdaniem jest im bliskie, a wiele nie rozumie różnic. Ilu osób w Polsce uważa Republikanów za taką formę PiS & Co. Gdy nawet Demokraci w porównaniu z PiS&Co to zatwardziali kapitaliści, a co dopiero Republikanie😁☝️.

Autor: Jan Tukan  godzina: 19:25
Oczywiście mogę tu służyć linkami na potwierdzenie moich słów, wpisów. Linkami do ogłoszeń i warunków pracy, różnic w prawie republikańskim i demokratycznym itp. Osoby, które nie zgadzają się z moimi poglądami, to proszę o zamieszczenie linków na potwierdzenie swoich tez. To będę podobnie odpowiadał, by temat był merytoryczny i była rzeczowa dyskusja.

Autor: piotrBo  godzina: 20:36
Zaglosuje na Bidena jak bedzie tak efektywna polityke prowadzil dla amerykanow jak Trump.Poza tym wszystkie roznice pogladowe dwoch parti wynikaja z ich walki miedzy soba.Nie obchodzi mnie czy Trump jest chamem czy nie i czy Biden ma 90 lat.Mnie interesuje jakosc zycia i czy mnie na cos stac.Podatki i tak trzeba placic ,szkoly rzadza sie wlasnym prawem.A ja zycze zdrowia bo bez ubezpieczenia 1 tydz w szpitalu zabiera wszystkie oszczednosci no chyba ze sie kombinuje-ja nie musze kombinowac!Zycie jest piekne😀😀😀😀

Autor: Jan Tukan  godzina: 20:45
piotrBo w części z Tobą się zgadzam. Ja też lubię spokój, natomiast nie chce wojny światowej czy domowej w USA, jestem przeciwnikiem wszelkich skrajności. A życie rzecz jasna jest piękne i trzeba umieć cieszyć się drobnymi sprawami i każda chwila, co ludzie w dzisiejszym świecie zabieganym o tym nie myślą. A co będzie w 2024 ....to zobaczymy, Putin wojnę wywołał może i zniszczy świat. Oby nie.

Autor: Jan Tukan  godzina: 22:13
piotrBo opisz ta efektywna politykę Trumpa proszę ( przykłady). Co do wieku Prezydentów ....wiesz, starość ma to do siebie, że często ma wpływ na kondycję psychofizyczna. Nie ważne, czy będzie to Republikanin czy Demokrata, ważne by nie miał tendencji dyktatorskich i żeby chronił Konstytucję. Ważne by był.zdrowy. Aktualnie nie ma dobrego oficjalnego kandydata. Co do Trumpa miał kilka dobrych decyzji na początku a później było już tylko gorzej. W historii USA nie było takiego Prezydenta , co tak spolaryzowal społeczeństwo. Nawet wojna secesyjna , która wybuchła z przyczyn ekonomicznych, biznesu, nie na tu porównania właśnie z tego powodu ( ekonomii). Są też tezy, że oddanie Syrii Rosji, układy z Putinem, nowy podział świata, rozbijanie UE i mieszanie w NATO ( kto zły a kto dobry) legło u podstaw decyzji Putina o odbudowie ZSRR i wojnie z Ukrainą. ( za kilka lat pewnie historycy to lepiej opiszą ). Korea Północna całkowita porażka i wzmocnienie autorytetu dyktatora w świecie, bo Prezydent USA się z nim liczy. Kwestia Chin to generalnie plus a minus to robienie biznesu przez jego bliskich z Chinami, mimo wojny handlowej. Wycofanie się z baz na Oceanii ( kwestia dyskusyjna).

Autor: Pablo Jarzabek  godzina: 22:16
PiSowcy bardziej kochaja burokracje niz Demokraci w USA, zadna prawica. Nic nowego, Jan Tukan zachwyca sie nisko ............. zawodowymi politykami: Biden, Harris(D-Ka), Pelosi(D-Ka), Chaney (RINO=D Id), Ocasio-Cortez(D-Ny),.... To czlonkowie Amerykanskiej Uniparty tz wykonawcy zyczen Globalnego Kabalu. Skoro dbam o Panski los dam porade, nie nos Pan 😷. Slyszalem ze dobrze uzbrojeni prawicowcy uwazaja prawie wszystkich za czlonkow partii demokratycznej lub ich elektoratu. Mysle ze to moze okazac sie dla nich niebezpiecznie? Lepiej nie nosic pieluch na twarzy. Pozdrawoam, DB.

Autor: Jan Tukan  godzina: 22:23
Maski noszę z uwagi na wzrost Covid-19 w pomieszczeniach gdzie dużo ludzi. Unikam zbiegowisk ludzkich, wolę luz.A ci co się strzelają i biegają w wiecach politycznych, widać się nudzą i nie mają nic ciekawszego do roboty.

Autor: Jan Tukan  godzina: 22:45
Mur na granic to plus. Minus to traktowanie okrutnie nielegalnych emigrantów a plaszczyk Melanii, że ona o to nie dba, na schodach samolotu , wypisane farba słowa tj. o dzieci oddzielone od matek w klatkach, po wizycie na granicy, to zszokowało wiele kobiet, nie mówiąc o tym, że Melania jest też emigrantka. Problem nielegalnej emigracji rzecz jasna trzeba rozwiązać czasem siłowo, ale z zachowaniem człowieczeństwa i godności ludzkiej.

Autor: Jan Tukan  godzina: 22:49
Wielki minus danie zielonego światła , oparcia, zrozumienia, wszystkim tym skrajnym prawicowym organizacjom, co nie widzą problemu w siłowym i brutalnym okazywaniu swych racji, bez poszanowania opinii innych. To, że wiele miast stanęło w USA w płomieniach to było m.in też tym spowodowane. Radykalizacja poglądów i sposobów ich głoszenia.Efekt polaryzacji. Oczywiście w tym też palce mieszali Rosjanie i Chiny, zainteresowane słabością wewnętrzna USA, co przy charakterze Prezydenta Trumpa i wojny z wszystkimi i przestawianiem świata, jego porządku, potrafili stymulować. To co dawało nadzieję wielu Amerykanom na początku, że będą zmiany pozytywne, poszło w złym kierunku. Dużo dobrego zrobił dla łowiectwa, w kwestii gruntów publicznych ale z haczykiem, otwarcie ich jednocześnie na biznes. Wojna z Chinami to było dobre posunięcie i odbudowa biznesu w USA, ale to powinno być bez wyjątków, a wyjątkiem byli jego najbliżsi , wizyta jego córki w Chinach itd. Podatki ...dużo szumu a efekt taki, że najwięcej na tym zarobily korporacje, reszta centy. Patrząc rzecz jasna na całokształt. A od połowy to już była radykalizacja poglądów i coraz bardziej opieranie się na skrajnościach. Wojsko plus, rozbudowa, siły kosmiczne. Minus potraktowanie wielu weteranów z obywatelstwem z nadania, zamknięcie drogi do obywatelstwa przez wojsko. 6 stycznia i Kongres .....to tragedia narodowa!

Autor: Pablo Jarzabek  godzina: 23:28
🤫Panie, w walce o przetrwanie trzeba 😑 na wiele rzeczy. To co sie stalo 6 stycznia 2021 bylo aktem desperacji poniewieranych, opuszczonych przez elity rzadzace ludzi. To ze Trump ich opuszcil jest nie przebaczalne. To stalo sie po wyborach wiec nie usprawiedliwia twojego glosowania na obecna postac w Bialym Domu. Jak ceny za wszystko beda jeszcze wiecej szybowac w gore odlicz sobie koszty od podatku federalnego i stanowego.😂🤣

Autor: Jan Tukan  godzina: 23:37
Nadto na całym świecie jest tendencja, że prezydentami, premierami są ludzie młodzi, w USA, Chinach i Rosji tendencja poszła jakoś w drugą stronę. Opiekuje się w swojej rodzinie osobami starszymi, co pewnie w Polsce robi też wielu, ale przez to widzę jakiś zmiany następują u takich osób w kondycji psychofizycznej. Biologii nie da się oszukać. Mam też wujka co ma blisko setkę , i choć go lubię, to ten wiek nie jest najlepszy do biznesu czy polityki.

Autor: Jan Tukan  godzina: 23:42
System podatkowy w USA jest korzystniejszy od systemu podatkowego w Polsce dla podatnika i biznesu. Co ważne jest zrozumiały. Nadto nie ma tylko kontroli, choć jak ktoś podpadnie, to nie ma lekko. A ceny, ich wzrost , to efekt wojny gospodarczej z Chinami, supportowania UE, próby zachowania pokoju, bo jak historia uczy, każda rewolucja i zmiana układu sił to wojna. Do tego pandemia ( co myślę, nie była przypadkiem). Wzrost cen pewnie będzie i być może właśnie przez to Demokraci przegrają wybory. Tyle, że tutaj brak ich winy. Być może zmierza to do ogólnoswiatowego kryzysu. Zobaczymy.