Piątek
23.09.2022
nr 266 (6263 )
ISSN 1734-6827

Hyde Park CornerTemat: Polowanie w USA dla obcokrajowców

Autor: Jan Tukan  godzina: 04:41
Obiecałam, choć padam to trzeba coś napisać 🙂, choć wiem, że którzy tutaj na forum, z zdjęciami polowań dostaną szoku, i oczywiście powtórzę, ja mam rację i wskaże amerykańskie przepisy. W linku. Choć inny przygłup z forum mówił, że linki to każdy może znaleźć. By coś znalesc trzeba mieć wiedzę, sam komputer nie wystarczy.

Autor: Jan Tukan  godzina: 04:46
Panie pięta, zapytał pan kulturalnie, więc kulturalnie panu odpowiem. By zrozumieć przepisy amerykańskie, trzeba zapomnieć o tym, czego jako myśliwi nauczyliśmy się w Polsce czy Europie. Trzeba wszystko poznawać od nowa. Bo to inny system prawny, mentalność, zwyczaje. Wszystko! 1. Obcokrajowiec w USA, nawet bez względu na status, w kilku przypadkach, może polować w USA, w większości stanów, z broni palnej, kuszy czy łuku. Przy czym te dwa ostatnie środki pozyskania zwierzyny nie są uznawane w wielu stanach jako broń, więc można je kupić w sklepie jak bułeczki w piekarni.

Autor: Jan Tukan  godzina: 04:53
By polować z broni palnej oprócz obcokrajowców - rezydentów np. z zielonymi kartami, polować w USA może np. Polak, który przyleciał do USA z bronią ( przedtem musi zrobić kilka rzeczy , będzie też o tym) lub nawet broń kupić ( to też jest możliwe i zaraz to wyjaśnię, wskazując na przepis). Oczywiście może polować także osoba nielegalna, bo dla DNR nie mają znaczenia przepisy imigracyjne, tyle, że raczej wchodzić tu będzie łuk i kuszą. Jest jeszcze dość spora grupa obcokrajowców, mających nieruchomości w USA, bez stałego pobytu. Spełniające przepisy do bycia terenem łowieckim. Jak to możliwe? Krzyknie piotrBo czy hunter26! Czy Ziggy! I inni? Mam rację? 😁

Autor: Jan Tukan  godzina: 05:01
Ano możliwe. Bo w tym przypadku trzeba patrzeć od końca a nie od zakupu licencji. Gdzie potrzebny jest ID potwierdzający miejsce zamieszkania, czasami kurs bezpieczeństwa ( tu zobacz wiek, bo nie każdy musi , miejsce i zawód czy posiadanie ziemi), kartą płatniczą by w końcu mieć licencje ( nawet online). Jedynie pewien problem.moze być przy losowaniu ale to też idzie przejść. Tu trzeba patrzeć od końca. Czyli w zasadzie w USA broni palnej nie może mieć ktoś co nie jest stałym.rezydentem. Ale ..... chłopcy z USA leja w gacie k nie wierzą 😁👇 https://www.atf.gov/firearms/qa/may-nonimmigrant-alien-who-has-been-admitted-united-states-under-nonimmigrant-visa

Autor: Jan Tukan  godzina: 05:03
Czyli, cyt: wyjątek" chyba że cudzoziemiec podlega jednemu z wyjątków przewidzianych w 18 USC 922 (y) (2), takich jak: ważną licencję lub zezwolenie na polowanie, dopuszczone do legalnego polowania lub celów sportowych"

Autor: Jan Tukan  godzina: 05:07
Czyli by przywieść broń palna i z nią polować trzeba przywieść broń palna z zagranicy do USA, by ją przywieźć trzeba mieć polowanie czy tylko licencję. ( Zaraz o tym). Natomiast ja mówię, że w całe nie musi przywozić, może kupić broń na miejscu i ATF wyda zgodę. ( Zaraz o tym). Jak będziecie mieć pytania to proszę? Ja będę starał się pisać syntetycznie , ale muszę skakać po kategoriach.

Autor: Jan Tukan  godzina: 05:11
Osoba nie legalna ( nie posiadająca SSN) też może polować i wykupić licencje: A/ jako turysta myśliwy z Polski ( ta sama procedura) czyli jako nie rezydent B/ Jako rezydent ( przez SSN bez możliwości pracy lub SSN czasowe, dla studentów do pracy) W USA studentem można być do śmierci. Warunek. Trzeba za naukę płacić i mieć postępy. ( nie tylko wiza studencka, bo studiować może nielegalny też, jak płaci, to ok, biznes to biznes) .

Autor: Jan Tukan  godzina: 05:14
Właściciel ziemi do polowania, nawet nie rezydent, a obcokrajowiec też może polować na swojej ziemi bez licencji. Swego czasu hunter26 się pluł, zachęcam do czytania archiwum, tam było o tem, czy właściciel i jego rodzina potrzebuje licencji na swojej ziemi do polowania. Tam też były przepisy, jak trzeba będzie podam przy okazji lub na kulturalna prośbę.

Autor: Jan Tukan  godzina: 05:17
Zaraz, gdzie jestem? A już wiem. Obcokrajowiec jak może posiadać broń w USA może ja kupować. A jak broń chce kupić? Teoretycznie nie możliwe. A praktycznie jest.

Autor: Jan Tukan  godzina: 05:20
Konieczne jest wypełnianie formularza 4473 ( w sklepie z bronią) Będzie to używane do sprawdzenia przeszłości. Określone wpisy w rejestrze karnym doprowadzą do odrzucenia. W przypadku obcokrajowców, którzy nie posiadają zielonej karty, taka prośba zawsze zwróci „warunkowe nie”, a ATF wykona przegląd ręczny, który trwa około godziny. Punkt 12d1, „Czy jesteś cudzoziemcem, który został wpuszczony do Stanów Zjednoczonych na podstawie wizy nieimigracyjnej?”, odpowiadasz „Tak”. To samo dotyczy punktu 12d2. Punkt 13: Tutaj musisz wpisać swój numer wstępu do USA. Formularz i94. Wypełnij formularz i pobierz potwierdzenie. Punkt 18c: Wymień licencję łowiecką. Większość sprzedawców nigdy nie wypełniła części 12d1/12d2 i być może będziesz musiał wyjaśnić im proces. Po sprawdzeniu przeszłości zwrócono „warunkowe nie”, sprzedawca powinien zadzwonić na infolinię dostawcy ATF, gdzie otrzyma „tak”. Teraz musisz poczekać trzy dni robocze, aż będziesz mógł odebrać broń. Okres oczekiwania różny w zależności od stanu. Jakby jakąś quorwa z forum negowała. Proszę o dyskusję merytoryczna a nie pierdy. Na pierdy nie odpowiadam. Rozumiecie. Tyle, że czasami w sklepach są troski lub nie lubią obcokrajowców ( takowych 70%, a jak rodak, to jeszcze gorsza qoutwa).

Autor: Jan Tukan  godzina: 05:24
Dalej czyli ... bym zapomniał. Powtarzam czytamy od tyłu by dojść do licencji: https://www.atf.gov/firearms/qa/valid-hunting-license-or-permit-exception-firearms-prohibitions-nonimmigrant-aliens-only Na marginesie 🤔, dlaczego te chwalące się dupki z mojego kraju czy kontynentu, nigdy Wam tego nie wyjaśniły? Jak myślicie🙂? Pewien problem.moze być przy losowaniu. Bo obcokrajowiec z zasady jest nie rezydentem.

Autor: Jan Tukan  godzina: 05:27
A tam dla wyjaśnienia ATF to: Biuro ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych, taki skrót.

Autor: Jan Tukan  godzina: 05:33
Teraz przechodząc do licencji. Pamiętaj, że jeśli chcesz uniknąć konieczności kupowania co roku nowej licencji, możesz uzyskać licencję „dożywotniego sportowca”, która jak sama nazwa wskazuje, jest ważna przez całe życie i dla wszystkich zwierząt łownych. To dużo ułatwia a cena jest $360 za polowanie, $435 za wędkarstwo dla przykładu: Oczywiście 😉....zachęcam do czytania moich linków. Choć są czy byli na forum ...co za linki mnie opluwali: https://www2.illinois.gov/dnr/hunting/pages/residentlifetimelicenseinformation.aspx https://www2.illinois.gov/dnr/LPR/Pages/Lifetime%20Licenses.aspx

Autor: Jan Tukan  godzina: 05:36
Dalej zakup licencji ...tu jak jesteś nie rezydentem to nie ma znaczenia, tzn. turystą z Polski na wizie. Natomiast, gdy jesteś nielegalny ma.Będziesz potrzebować dowodu zamieszkania. Nie potrzebujesz prawa pobytu. Wymagane są tylko dwa dokumenty na twoje nazwisko zawierające adres (dowód adresu). Może to być umowa najmu (nawet tymczasowa/krótkoterminowa), rachunek za media (prąd, gaz, telefon stacjonarny, internet), rejestracja samochodu, amerykańskie prawo jazdy, podatek od nieruchomości i kilka innych.

Autor: Jan Tukan  godzina: 05:40
Oczywiście " Koledzy z forum" zaraz będą mówić o problemach z zakupem licencji. No ...jak ktoś nie wie, cóż zrobić można. Są stany co mają w programie online możliwość zakupu licencji dla obcokrajowców ( nie rezydent). Program wtedy wymaga innych dokumentów niż amerykańskie ID. Czasami musi być kurs bezpieczeństwa, ale zależy gdzie się poluje ( a właściciel.ziemi nie potrzebuje tego- nawet obcokrajowiec). A karta, by miała pokrycie i działała w USA.

Autor: Jan Tukan  godzina: 05:42
Można też napisać do gości z linku, co oferują polowania ! zobacz wyżej), by ta licencje wam pomogli uzyskac, bo przecież u nich popoluje je. Oni pomogą. Co do zasady: Uzyskanie pozwolenia na polowanie w Stanach Zjednoczonych jest dość łatwe. Nie musisz nawet zdawać egzaminu ani testu. Zamiast tego po prostu kupujesz roczne odnawialne licencje online Pan Pięta - czytaj. To dla Ciebie może być ważne: Anyone born on or after Jan. 1, 1980, is required to have the Hunter Education Certificate in order to legally buy a license or permit to hunt. Czyli możesz mieć w 4 literach kurs. Musisz mieć kasę , zero badań, PZL, tzw.kolegow itd. https://www.hunter-ed.com/illinois/?campaignid=44076619&adgroupid=15544673059&keyword=hunter%20safety%20course%20illinois&gclid=Cj0KCQjwj7CZBhDHARIsAPPWv3fOxyGVOm17lnJGf_W78Z9976jyRUB42JwUOcf2EBfKp76Ij0HpHd0aAhZCEALw_wcB https://www2.illinois.gov/dnr/safety/Pages/HunterSafety.aspx

Autor: Jan Tukan  godzina: 05:49
Się zgubiłem, muszę przeczytać co napisałem szybko, jakieś pytania?

Autor: Jan Tukan  godzina: 05:52
Oczywiście można sobie też samemu kupić licencje. Bez pośrednika oferującego polowanie i te biurokratyczne rzeczy załatwić. Powinienem też trochę napisać, o przechowywaniu, przewozie, gdzie można używać itd. ...ale się mnie nie chce. Jutro może cd. Tyle, że rano mogę być zajęty, to dopiero po południu. Mam nadzieje, że czytelnie temat przedstawiam?

Autor: Jan Tukan  godzina: 05:56
Chłopcy i dziewczęta? Kto pisał o modelu, o lease, programach dla rolników, dnr, historii, ja czy wasi ukochani koledzy z zagranicy? No kto? 😁 Czekam na ataki, by przeciwnikom pupska skopać, ale merytorycznie. Przepis prawa vs przepis prawa. Nadmieniam, nie każdy stan ma identyczne przepisy, ale znowu patrzymy od przepisów federalnych a nie stanowych. Jeszcze jedna rzecz wielu urzędników DNR nie zna tych rzeczy, gdyż jest to materia trudna, stąd też wielu obcokrajowców dzierżawi ziemię, lease, czy poluje u kogoś lub korzysta z oferty commercyjnej, a nie pcha się na tereny publiczne, jeżeli nie zna dobrze języka.

Autor: Jan Tukan  godzina: 06:14
Bardzo proszę o pytania. Przedtem proszę przeczytać dokładnie linki. W uproszeczeniu punktowym: najpierw polowanie- oferta, pozniej licencja nie rezydenta przez guide/ jego biuro, lub samemu, te dokumenty do ATF pozwolenie na przywóz broni. Z łuku i kuszy nie trzeba pytać ATF, wziąść w samolot 4 litery, kupić łuk czy kuszę, kupić licencje przez guide. Nielegalni czy tzw.studenci: dwa kierunki: rezydent, i nie rezydent, SSN ( czasowy lub bez prawa pracy, jak zdobyć wiem, ale nie powiem, albo powiem, jeszcze pomyśle 😉). Zakup licencji, polowanie łuk, kuszą, broń palna dla nielegalnych nie osiagalna. Student jest legalny. Tak w skrócie. Czasami trzeba pójść i osobiście, sa stany co jak nie ma online dla obcokrajowców to trzeba pójść do office. Stany republikańskie nie lubią obcokrajowców, poza tymi z kasą. Generalnie status imigracyjny dla DNR jest bez znaczenia ( to nie urząd imigracyjny) Notomiast w stanach republikańskich nielegalnych mogą się czepiać. Są pewne różnice między stanami, to co napisałem to zasada ogólna.

Autor: Jan Tukan  godzina: 06:19
Panie pięta czy mam coś dla Pana mojego Kolegi coś dokładniej wyjaśnić. Proszę pytać, kolega koledze zawsze powie. Pozdrawiam Darz Bor.

Autor: Jan Tukan  godzina: 06:28
No jeszcze jest broń pneumatyczna i inna do polowania. No ale w każdym przypadku, gdy wybierasz się na polowanie do guide-a/ czy jego biura, po otrzymaniu oferty , przeczytaj regulacje danego stanu są online lub w sklepach myśliwskich, z bronią, biurze , gdzie robisz prawo jazdy, w dnr, także na rest areas. Przeczytaj od deski do deski. Zawsze jest też telefon i potwierdź w DNR informacje. Uważaj na prawo lokalne. Regulacje łowieckie są fajne, ale dość szczegółowe i co roku jest sporo zmian. Warto też kupić na stronie NRA Książkę o prawie dot.broni w poszczególnych stanach, sposobie transportu, zabezpieczenia, sposobu używania i miejsca itp.

Autor: Jan Tukan  godzina: 06:32
https://www.gunlawguide.com/?v=2320522a6676 Dobrze to mieć w samochodzie, bo policja czasem też jak i w Polsce, udaje, że wie lepiej.

Autor: Jan Tukan  godzina: 06:41
A jeszcze jedno nieruchomości, ziemię do polowania, na własność nie muszą mieć rezydenci czy obywatele USA. Bardzo dużo bogatych ludzi z całego świata na domy i nieruchomości w USA a są w pełni obcokrajowcami. Muszą tylko co jakiś czas wyjechać z USA. Nawet Lease mogą też mieć do polowania.

Autor: Jan Tukan  godzina: 06:51
A byłbym zapomniał w najlepszym modelu łowieckim jest lepiej? Lepiej dla zwykłych ludzi? Pamiętacie tych co na mnie pluli, ciekawe czy tak mogą Polacy w Polsce? Na marginesie też. Tu niektórzy z USA na tym forum pisali, że nie ma gdzie polować. Mam dylemat. Bo jest całkowicie inaczej. Natomiast za to opluwanie mnie, mam dylemat by zrobić o tym temat, w kontekście jego stanu, bo nie chce by skorzystał. Pomyślę o tym jeszcze. Mam też dokumenty pdf. plany, opisane wszystko od a do z, fajny byłby temat, ale ...mam dylemat. Czasami lepiej zachować te rzeczy.

Autor: Jan Tukan  godzina: 07:04
Panie pięta. Proszę zobaczyć tak z samej ciekawości jakie mają ulgi ludzie starsi i preferencje przy byciu rezydentem w jakimś stanie USA, obojętnie jakim. Wędkarskie i Myśliwskie. No i proszę się zastanowić nad licencja dożywotnia. Niech sobie pan wyobrazi młodego członka PZL w Polsce co kupuje taka dożywotnia licencje ( 30 krotność rocznej) i ma w 4 literach PZL. PzL by się" pochlastal ", że nikt na utrzymanie organizacji nie płaci😁. Tylko $360 dolarów☝️🙂 Ile myśliwy w Polsce płaci przez całe życie na PZL? Więcej czy mniej niż $360?

Autor: Jan Tukan  godzina: 07:12
Dla przypomnienia: https://www.basecampleasing.com/

Autor: Jan Tukan  godzina: 14:49
Obudzilem.sie i poniosłem powieki z nad oczu, spojrzałem na forum i pomyślałem jak i co powiedziec moim czytelnikom na forum: https://youtu.be/CISt7eXuKSY No może z większą energia: https://youtu.be/VP3eiC2tcp8 A może zaśpiewać ....znam taka piosenkę co kiedyś często śpiewałem idąc ulicami, chodnikiem, wśród trawników i zraszaczy, wcześnie rano ulicami Chicago ....

Autor: Jan Tukan  godzina: 14:55
https://youtu.be/AnmWwudeqfM No I co pogadamy? Są pytania? Wracając do piosenki ...słowa są ważne, naprawdę dają energię.☝️🤠

Autor: Jan Tukan  godzina: 15:20
Siedzę w wannie i myślę, jaka kawę dziś rano kupić, łagodną i śmietankowa, orzechowa, mocna i tostowa, średnia niebieska ..uj wie z czym, pikantna z dyniowym posmakiem i zapachem, karmelowa solona ....z kawa solona kiedyś miałem jaja w McDonald's , gdy jeździłem za 1$ na kanapkę i kawę rano. Jakiś rano zaspany pracownik przy Highwayu zamiast worka z cukrem dal sól. Ile sprzedał tej kawy nie wiem, ale wielu go klęli rano, tylko nikomu się nie chciało zawracać samochodem. Sam też dopiero się poznałem po kilku minutach jazdy😁, a zawracać szkoda czasu. Jem kanapkę i popijam kawa, ale coś mnie qourwa nie gra. Nie wiem o co chodzi, kanapka , kupki smakowe z rana ... dopiero jak spróbowałem sama kawę to zrozumiałem.😁 I powiedziałem takie polskie brzydkie słowo ...głośno. Ot i cała historia. Na marginesie wczoraj spierniczyla się mnie maszynka do golenia firmy MUHLE ( zrobię później zdjęcia a może temat) , sprzęt drogi bo chciałem dokupić do kompletu maszynkę a komplet cena $400, kiedyś jak kupowałem to kosztowało to że $100, a teraz szaleństwo, z poroża i z metalowymi okuciami, ale to koroduje i sniedzia zachodzi. Muszę pomyśleć o innej firmie.🤔

Autor: Jan Tukan  godzina: 15:32
https://muhleshaving.com/collections/shaving-sets?usf_sort=bestselling

Autor: Jan Tukan  godzina: 15:42
pędzel dobry z borsuka, ale te metalowe końcówki korodują. Jak się je przetrze papierem 7000 to wychodzi taka czerwona miedź, a maszynka się złamała. Niby taka dobra firma a pewnie robione w Chinach, no pędzel jest wyśmienity ale maszynka to g..no.☝️😐. Dobrze, że zawsze mam maszynkę rezerwowa Gillette. Muszę zrobić jakieś rozeznanie co kupić, może Wy macie jakąś sugestie? Są jakieś podobno komplety sygnowane dworem królewskim Brytoli, ktoś używał? Warto?

Autor: Jan Tukan  godzina: 15:47
Kupiłbym chromowane, ale jak to będzie tak samo korodować, to psuje przyjemność golenia. Mydełko sandałowe, i zardzewiała maszynka, to zero smaku.☝️🤠

Autor: Jan Tukan  godzina: 16:11
Po goleniu płyn banana z aloesu. I perfumy

Autor: Jan Tukan  godzina: 16:12
Ponieważ perfumy rozmarowujemy za uszami, szyi, nadgarstki, to te trzymają się cały dzień a jak się człowiek spoci pachnie pięknym lasem. Polecam. Normalnie innym nie przeszkadzają. Kobieta, żona, jak się przytula to czuję ten męski zapach prawdziwego mężczyzny i natury. Dopiero jak się człowiek spoci to czuć , ale na kobiety wówczas działa jak magnez. Serio. Nie raz pytano mnie, co to jest, kobiety chciały dla swoich panów. Widać jakieś hormony. Żadne tam psikacze, facet to facet, ma być czysty i pachnący. Facet to nie choinka, że ma być ubrany nie wiadomo jak, ważne by miał styl.

Autor: Jan Tukan  godzina: 16:19
To jaka kawę pijemy? Gdybyście tu byli lub byli moimi pracownikami to usłyszeli byście takie pytanie. Kupię im jaka chcą. Niech wiedzę, że jadę. Więcej zrobią. Poza woda za free, bez limitu, czasami kupuje kawę, ciasteczka, obiad też postawić potrafię. Dobry człowiek ze mnie a wy mnie bojkotujcie.☝️🤠.

Autor: Jan Tukan  godzina: 16:38
A jeszcze, jakby był jakiś "specjalista" od kosmetyków męskich, to celowo dobieram różne mydło, płyn, perfumy, bo tworzą one moja indywidualna mieszankę. Nie widzę sensu w tym, aby były odcienie tych samych zapachów w mydle do golenia, płynie czy perfumach, bo to nie ma wówczas tej indywidualności. Wyznaje stara dobra szkole, klasyczna/ country.😁 Czysty, pachnący nie utrudniający tym życia innym. Może to też i egoizm. Lubię czysty zapach, tylko w moim bliskim otoczeniu. Nie lubię ludzi co wylewają na siebie wiadra tzw. markowych perfum a śmierdzą jak wieprze. Jak to wygląda drogi garnitur i śmierdzący wieprz! Wolę czysty, schludny , pachnący CONTRACTOR!☝️🤠