Wtorek
31.01.2023
nr 031 (6393 )
ISSN 1734-6827

Hyde Park CornerTemat: Ile żyje przeciętny emeryt?  (NOWY TEMAT)

Autor: Jan Tukan  godzina: 12:57
Ile żyje przeciętny emeryt? Z każdym rokiem dłużej? Jak długo będzie pobierać emeryturę osoba w wieku 60 i 65 lat? Jak wiek przejścia na emeryturę wpłynie na wypłacane świadczenia? M.in. na te pytania odpowiada najnowsze opracowanie Głównego Urzędu Statystycznego. Jak co roku opublikowane zostały "tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn". Możemy się z nich dowiedzieć, że przeciętny Polak (bez rozróżnienia na płeć) mający dziś 30 lat powinien dożyć do 78. roku życia (co ciekawe, ci, którzy dziś mają 60 lat, mają według prognoz dożyć średnio 81 lat - dlaczego tak się dzieje, tłumaczymy niżej). Jego przewidywana dalsza długość trwania życia to dokładnie 583,6 miesiąca. Tymczasem w 2019 roku było to 582,1 miesiąca. Czy to oznacza, że przeciętna osoba odchodząca z pracy w wieku 60 lat będzie pobierała emeryturę przez 18 lat, a jeśli w wieku 65 lat - o pięć lat krócej? Nie. GUS szacuje, że po osiągnięciu 60. roku życia dalsza przeciętna długość życia to około 261,5 miesiąca (21 lat i 9 miesięcy), a po 65. urodzinach 217,6 miesięcy (18 lat i 1 miesiąc). Jak w USA: On average, American men and women retire in their mid-60s. Yet many of them may not realize that at age 60, on average, men may live another 22 years and women could live 25 years longer, according to the Social Security Administration's calculations.Jan 16, 2023.

Autor: Jan Tukan  godzina: 13:06
Średnia 22 lat Co to oznacza: Średnie ubezpieczenie SS -$1654 ( przez 22 lata - $436128 )

Autor: Jan Tukan  godzina: 13:36
Rozmawiałem kiedyś z panią Elżbieta Baumgartner, o emeryturach w USA, dla emigrantów. Jako właściciel firmy w Construction, opłacając minimum, dostałbym.caly ..uj, emerytury. Nadplacic mogę max 5 lat, co też daje cały ..uj. Gdyż są to kwoty poniżej $500 świadczenia. Może trochę więcej bo też pracowałem w różnych amerykańskich firmach, ale całe g. wyjdzie z tego. Natomiast u mnie, z racji stażu małżeńskiego przysługuje mnie tzw. renta malzenska, a ponieważ całe życie mojej żonie pobierano blisko połowę uposażenia+ służba federalna, to jej emerytura wyniesie z SS , według tego co przesyła SS $2830 + dodatki federalne. Przy świadczeniu renty małżeńskiej mam połowę tej sumy. Według pani Elżbiety nie ma więc sensu płacić wyższego SS. Z Polski z tego co sprawdziłem też mam mimalna emeryturę, której nie chce i wystąpię o nią, gdyż w wyniku połączenia, straciłbym wysokość świadczenia amerykańskiego. Oczywiście te +-$4000, by przeżyć na emeryturze w USA, to jest cały ..uj, nie mówiąc o tych $1400, gdyż to wychodzi na tydzien, znacznie mniej niż moja dniówka. Natomiast mamy zabezpieczenie w nieruchomościach, które będziemy wynajmować lub sprzedamy, pozostawiając na czarną godzinę jedna z możliwością wzięcia odwróconej hipoteki, gdy wyczerpią się nam środki, co przy średnim , statystycznym życiu w USA, raczej nie nastąpi. Dodatkowo, ja kwalifikuje się na dodatkowe świadczenia z SS, bo nie przekrocze na emeryturze progu, żyjąc zaś w stanie demokratycznym ( na emeryturze , nie zaś w życie przed emerytura) otwiera się szereg dodatkowych benefitow. Stąd lepiej mnie prowadząc firmę , robić wszystko by cały dochód przeznaczać na robienie kosztów ( które zostają bo to realny cash), niż płacić podatki czy ss, z którego gdybym płacił więcej, to i tak nie przekroczył bym $1000 emerytury miesięcznie. A pracować do końca życia nie chce, bo po co mnie emerytura, która nigdy nie dostanę, chociaż wypracuje.

Autor: Jan Tukan  godzina: 13:45
Na emeryturze mogę sobie też dorobić, ale nie mogę przekroczyć progu +- $20000 dochodu ( co nie znaczy, że jak mam straty, to mogę robić i robić). Nie mówię tu o pracy hobbystycznej na czarno. Moja ciotka ma np. na emeryturze firmę sprzatajaca, która prowadzi ale już nie pracuje, natomiast przez koszty, w które wrzuca wiele rzeczy domowych, zakupów, jest w stanie nawet z tego żyć, a emeryturę w całości oszczędzać. Ma trzy firmy, tak na marginesie: sprzątająca, do opieki nad staruszkami oraz wynajem apartamentów. Wszystkie mieszczą się w progu. Tak naprawdę problem to jest ten dochód zmniejszyć. Przy okazji. Będąc kiedyś w Chicago, wezmę spisze konkretne benefity, jakie uzyskuje emeryt , rezydent tego miasta+ zniżki i inne, a jest tego sporo. To dla tych, co plują na Demokratów i Chicago. Oczywiście wymaga to wiedzy, bo ludzie prości i nie obyci, nie potrafią tego dostrzec. I wszystko jest lege artis.

Autor: skaflok  godzina: 13:50
Przeciętny to nie wiem, ale wiem, że każdy emeryt żyje do śmierci.

Autor: Jan Tukan  godzina: 14:00
Odwrócona hipoteka. To z grubsza biznes banku by na tobie zarobic. Np. Masz dom spłacony, warty np. 1 mln $. Oni dadzą ci pożyczkę na $700k, ale ty dom utrzymujesz, płacisz podatki, i ubezpieczasz a oni wypłacają ci kasę co miesiąc, jak emeryturę, np. przez czas 15-30 lat, a później dom zabierają. Mając ..ujowa emeryturę możesz więcej miesięcznie, tyle, że musisz przewidzieć, ile pociągnięta jeszcze życia. To tak upraszczając. Realnie lepiej dom sprzedać. Natomiast wielu woli odwrócona hipoteka bo chcą do końca życia mieszkać tam, gdzie mieszkali.

Autor: Jan Tukan  godzina: 14:07
Dla jasności te ZUSy i Social Security zawsze zabiorą więcej niż tobie wypłaca na emeryturze, bo mają tu przybitka na zarobku X2 minimum, bo co miesiąc obracają twoja kasa, co ci ją zabierają. Źle jest, gdy mogą splajtować, a mówi się, że ZUS ma szansę.

Autor: Jan Tukan  godzina: 14:14
Te $20000 +-, to jest też dobre dla emerytów, co pracują w Walmart np. Walmart greeter https://youtu.be/qPMOYLA0KTo $10/h witasz ludzi, siedząc na krześle, jak się źle czujesz idziesz do domu. 😎☝️To na emeryturze dobra robota, jesteś wśród ludzi , ile ci się chce, a nie siedzisz w domu i czekasz na śmierć. Nikt ci nic nie każe robić, poza usmiechaniem się.

Autor: Jan Tukan  godzina: 14:22
https://youtu.be/RQdEt1MTSxQ https://youtu.be/1QJaCXJjGQE

Autor: Jan Tukan  godzina: 14:30
I jeszcze jeden film: https://youtu.be/hY57O9peH78 Oczywiscie sa stany, co z tym walczą, ale ja lubię. Podobne pozycje są też w kasynach.

Autor: Jan Tukan  godzina: 14:40
Jeszcze jedna rzecz, o którą pytał piotrBo w jednym z tematów. Dlaczego ludzie wyjeżdżają ze stanów demokratycznych, w domyśle IL. Także dlatego, że na emeryturze trudno z prawo jazdy. https://www.iii.org/state-drivers-license-renewal-laws-including-requirements-for-older-drivers Gdy żyjesz w stanie co każe robić ci badania co rok lub dwa, w końcu ich nie przejdziesz. Gdy mieszkasz na wsi ( kto tobie zrobi zakupy) no w mieście masz zniżki lub za free transport publiczny, np. Chicago. Zobacz IL a np. WI 8 lat czy Montana 12 lat W IL już nie będziesz mógł jeździć, a w WI jak weźmiesz to masz spokój.

Autor: Jan Tukan  godzina: 14:44
Jaki jest średni wiek, w którym seniorzy mogą przestać prowadzić samochód? To częste pytanie, które zadają sobie starsi, gdy zaczynają się starzeć. W miarę upływu lat stopniowo poczujesz, że Twój refleks spowalnia, gdy Twoja mobilność zacznie się zmniejszać. Twój wzrok również pogorszy się tak bardzo, że wpłynie to na zdolność prowadzenia pojazdów. Dlatego szybka jazda zacznie wywoływać niepokój zamiast przyjemności, jaką kiedyś dawała. W pewnym momencie musisz zrezygnować z prawa jazdy, ponieważ samodzielna jazda może stać się coraz bardziej niebezpieczna dla Ciebie i innych użytkowników dróg. Zrezygnowanie z tego może być najbezpieczniejszym sposobem uniknięcia niebezpieczeństwa, nawet jeśli zawsze byłeś wykwalifikowanym kierowcą . Oto statystyki jazdy dla seniorów, które warto wziąć pod uwagę, według AAA : Kierowcy w wieku powyżej 75 lat powodują więcej wypadków samochodowych niż kierowcy w wieku od 35 do 54 lat. Starsi kierowcy mają wyższy wskaźnik śmiertelności, ponieważ są bardziej delikatni . 8 na 10 osób w wieku 70 lat cierpi na artretyzm połączony z wyniszczającym zapaleniem stawów. Bóle z tym związane utrudniają obracanie, skręcanie lub zginanie. Blisko 6000 starszych kierowców straciło życie w wypadkach drogowych w 2014 roku. W 2009 r. 58% wypadków śmiertelnych z udziałem starszych kierowców było winnych śmierci samych kierowców. Ponad 75% starzejących się kierowców przyjmuje jakieś leki. Jednak tylko ⅓ rozumie wpływ swoich leków na prowadzenie pojazdów. Seniorzy nie potrafią skutecznie uchwycić i obrócić kierownicy. Ponadto mają trudności z otwieraniem drzwi lub okien. Seniorzy mają trudności z wciśnięciem hamulca lub gazu ze względu na słabsze mięśnie. Ich zakres ruchu i elastyczność jest ograniczona. Ale w jakim średnim wieku seniorzy mogą całkowicie przestać prowadzić samochód i zrezygnować z bycia prowadzonym za każdym razem, gdy idą gdziekolwiek? Nie ma jasnej odpowiedzi; starzenie się różnie wpływa na dorosłych. Oznacza to, że niektórzy ludzie tracą swoje zdolności wcześniej niż inni. Musisz więc określić, kiedy przestać prowadzić, w zależności od swojego stanu. Niektórzy starsi kierowcy w Stanach Zjednoczonych nadal jeżdżą dobrze po swoich 90 urodzinach! Czas, w którym przestajesz prowadzić, powinien zależeć od Twojego zachowania na drodze, a nie od wieku. Ale kiedy masz 85 lat, czas zacząć przygotowywać się do życia z dala od kierownicy, nawet jeśli czujesz, że jesteś w dobrej formie. Kontynuowanie jazdy po ukończeniu 85 lat jest mniej bezpieczne .

Autor: Cyzio  godzina: 14:44
Oznacz jako przeczytane ot co.

Autor: Jan Tukan  godzina: 14:52
Według danych ZUS, przeciętna wysokość emerytury w 2022 roku wynosi 2 767,47 zł i jest wyższa od wypłacanej w analogicznym okresie ubiegłego roku o 9 proc. To efekt przede wszystkim waloryzacji, która w 2022 r. wyniosła 107 proc.Dec 5, 2022

Autor: Jan Tukan  godzina: 15:01
Utrzymywanie firmy na emeryturze jest dobrym rozwiązaniem dla kosztów, tyle, że nie możesz mieć dochodu, a to gimnastyka.