Środa
08.02.2023
nr 039 (6401 )
ISSN 1734-6827

Hyde Park CornerTemat: Wiadomo kto " stoi" za ....  (NOWY TEMAT)

Autor: Jan Tukan  godzina: 08:03
wkładaniem ludziom do skrzynek ukraińskich flag! Już wiemy! " Rząd PiS płaci miliony dolarów za "uświadamianie" Amerykanów o rosyjskiej agresji. W internecie akcję tę śledzą głównie chińskie boty"

Autor: Jan Tukan  godzina: 08:16
Post usunięty administracyjnie. Przyczyna: inne.

Autor: Jan Tukan  godzina: 08:40
Dla nie znających chicagowskich realiów. Na Jackowie było.jeszcze do niedawna, dużo Polonii, co z racji nieruchomości tam żyła. Dużo starszych ludzi, co pracowali z 50 lat w polonijnych biznesach. Napływ Ukraińców i moda na pomoc Ukrainie przez biznesy, podyktowana tania siła robocza oraz polonijnych instytucji na garnuszku stanu i rządu federalnego, dotacje od zarejestrowanego łebka. Spowodowały dyskryminację starej Polonii, zamiast zapłacić Polakowi normalna stawkę, płacili Ukraińcom połowę lub 1/3. Ukraińcy szybko chwycili kontakty, sens biznesu i kopnęli te firmy w pupę, otwierając własne konkurencyjne. Natomiast stara Polonia ma żal, za wyrzucenie na bruk wielu ludzi z Polonii przed emerytura. Polonia stara nie kupuje i nie korzysta z firm, gdzie są Ukraińcy. Podobnie nielegalni Polacy. Ci ostatni mieli zysk z różnych instytucji, co było finansowanie stanowe lub federalne, zysk pomocowy. Te instytucje za każdego co jest legalnie, zarejestrowanego, a więc Ukraińcy, kopnęli w pupa nielegalnych. Życie. Oczywiście te informacje znają ci, co tam żyją. W mediach ich nie spotkacie.

Autor: Jan Tukan  godzina: 08:59
Swoją drogą Ukraińcy mają wizę humanitarna, do końca wojny. Ilu ich zostanie nielegalne po zakończeniu wojny, pewnie wielu. Będzie ciekawie, bo nie po to, przyjechali do USA, by z USA wyjeżdżać.☝️🤠.

Autor: Jan Tukan  godzina: 09:08
Post usunięty administracyjnie. Przyczyna: inne.

Autor: Jan Tukan  godzina: 09:15
Podobnie polonijne media. Są ogarnięte fala republikanizmu, są bardziej amerykańskie od Amerykanów, a żyją z Polaków. Jak zbraknie Polaków, nikt nie kupi polskiej gazety, nie będzie słuchał radia, czy oglądał TV. A w mediach tych polonijnych jakiś import z Polski, co uczy ludzi, co tu żyją całe pokolenia, jak żyć w USA. Na dodatek chcą Republikanów i są wrodzy do emigracji. Jaja. Pewnie z 10 lat i będzie koniec mediów polonijnych w USA. Ja nie raz pisałem na tym forum, że śmiać się mnie chce , gdzie Polonia krzyczy za Republikanami. Wiecie ilu tych krzykaczy żyło z nielegalnych, ilu wynajmowało pokoje, domy, lokale, a teraz z racji wieku dostali zaćmienia, choć korzystają z demokratycznych ulg, to się ockną, gdy stracą za Republikanów domy, bo ich na podatki stać nie będzie. Ten świat przechodzi już do lamusa historii.😐 Wielu z tej Polonii nie żałuję, wrócą do Polski i zasila PiS oraz będą doić tam budżet państwa, jako elektorat amerykanski - " republikański" PiS.

Autor: Jan Tukan  godzina: 09:45
Wiecie kiedyś na Jackowie wszyscy się znali,a ruch był taki, że trudno było iść chodnikiem. Pani w sklepie, każda z nich znała klientów, co lubią, co kupują. Dziś już tego nie ma jest za to "szto". Kiedyś w niedzielę, po mszy w Bazylice, było tyle ludzi, obroty w sklepach były ogromne, dziś pustki i ukraińscy pracownicy, co po pracy jadą na swoją dzielnice. Szkoda tej atmosfery, jedyna dobra rzecz, że miałem to szczęście, że jeszcze to widziałem, byłem uczestnikiem tego klimatu. Piękne czasy. Szkoda tych ludzi, starszych, przed emerytura, co całe życie tam żyli, a dostali kopa od polonijnych biznesów a ich miejsce zajęli Ukraińcy. No cóż, to się już nie wróci.

Autor: Jan Tukan  godzina: 09:54
Ściana płaczu, byłem już po 10am, nie wiem jak jest teraz tam np. rano o 6, ale też słyszałem, że od wielu lat nie istnieje. Po Polakach przejęli ja Latynosi, a później sama jakoś zdechla. Byłem też w księgarni na Belmont. Zamknięta. Jaja. Zero info. Pisze, że otwarta a zamknięta była. Podobno Belmont za 3 lata miasto będzie poszerzać i będzie wykupywać lokale, to też zniknie z mapy i ta księgarnia.😐 Jedyna dobra rzecz, że Amazon sprzedaje już polskie książki. Bo tak, to już nie możnaby ich kupić. Oczywiście jest Polonia na przedmieściach, ale to już nie to, to już brak tego klimatu, atmosfery, poczucia dzielnicy, miejsca, gdzie z buta można było wszystko załatwić, a później usiąść w polskim ogródku przy kufelku zimnego polskiego piwa.😐

Autor: Jan Tukan  godzina: 10:13
Chol era szkoda tego miejsca. Tyle fajnych wspomnień. To było dobre miejsce do życia. Ten klimat tego Chicago i klimat polskiej dzielnicy. Trochę takie Chicago zaczyna się robić na Florida St. Petersburg - Clearwater- Tampa, z tą różnicą, że Jackowo było w jednym miejscu, takie skumulowane, a tam na dużym obszarze Polakowo jest rozrzucone i jest inne, ale Polaków, Polonii do ..uja. No i inny klimat nie tylko dot.pogody, ale mentalności. Nie, tego nie da się skopiować, odtworzyć. Lubię Chicago to wspaniałe miejsce, ale coraz mniej w nim tej Polonii.

Autor: Jan Tukan  godzina: 10:31
No i ta pogoda w Chicago. Taka specyficzna. Taka też zmienna. W myśl przysłowia: You know what they say about Chicago. If you don't like the weather, wait fifteen minutes. Rześkie, chłodne poranki, gorące przedpołudnie i południe ( jak na pustyni ) i przyjemny wieczór. Złota jesień. Wiatry. Zima co przypomina Syberię, siarczysty mróz. Stad nazwa Chicago = Chiberia. Wilgotność lepsza tzn gorsza niż w NC. Wiosna, co trwa chwilę i jest lato. Rano śnieżyca a po południu , krótkie szorty. Jest wszystko w jednym mjejscu. Wyjątkowe miejsce na ziemi.

Autor: Jan Tukan  godzina: 10:45
Tak, Chicago to moje miasto. W sercu jestem Chicagoan. Swego czasu myślałem by tam kupić jakieś condominium, gdy tam wpadam. Właśnie w polonijnej dzielnicy czy obok, z powodu tego klimatu i atmosfery. Obecnie to już jest nie aktualne w tamtym rejonie. No może jeszcze Lincoln Park miałby sens. W takim budynku w chicagowskim starym stylu, niskiej zabudowie, na piętrze, z 5 minut spacerkiem do Lake. Choć to dzis trudne, nie tylko z uwagi na ceny, ale coraz mniej takich klimatycznych miejsc. To musiałoby być tam, gdzie jest ten folklor trochę, a nie pieniądze tylko. Jak otworzysz okno, to czujesz zapach drzew, głos miasta, widzisz to tętno życia. Może Ravenswood.

Autor: Mark - 2  godzina: 10:56
"Gadał dziad do obrazu a obraz do niego ani razu" :)))

Autor: Jan Tukan  godzina: 11:04
https://youtu.be/KRHJZKaIEe0 Krócej: https://youtu.be/64u3GNVz74g

Autor: Jan Tukan  godzina: 11:06
https://youtu.be/tzv-NoyAs0s

Autor: tadeek  godzina: 19:08
Wnuczek De Gaull'a wyjaśnia.

Autor: Jan Tukan  godzina: 19:37
tadeek mam w 👃 takie tezy. Dałem sobie teraz w 4 litery dla zdrowia i oglądam ciężko dysząc ... kampera na parkingu Conservation Area, co gość tu nocował. Fajna maszyna. Na starość by się mnie przydała, ale tańsza, ta $150k. Gość pozwolił zajrzeć , nie wchodzić, bo ma bałagan, ale spojrzec. Gdyby się moja żona zgodziła, to bym to kupił, jakąś używkę, 2-5 letnia. Taki segment B. Nie trzeba płacić podatku za nieruchomości, a segmentem B nawet stanie w mieście, bo wygląda jak commercial van. Ludzie żyją, a ja muszę pracować dalej ...no cóż, życie. I dlatego segment B jest droższy od C, bo w mieście się nikt nie przyczepi. C są większe i wygodniejsze, ale przepisy są jakie są.

Autor: Jan Tukan  godzina: 19:53
youtu.be/WxD5zT-FHlY