Niedziela
08.05.2022
nr 128 (6125 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoria



Temat: szafa s-1

Autor: Ryszard  godzina: 12:19
nacomito: i jedno i drugie - albo strzelnica wybuduje sobie magazyn broni , albo wydzieli pomieszczenie plus zatrudni 'cerbera'. Prywatnym strzelnicom pewne z tym gorzej, ale pezetelowkim chyba nie. Może już czas wywrzeć oddolny nacisk na władze i nadrobić wiekowe zaniedbania. Wszystkie strzelnice udostępniające swoją broń na miejscu mają magazyny broni. Pytanie tylko i ich pojemność i chęć udostępnienia. Rozporządzenie określa warunki minimalne. Nie ma absolutnie żadnych przeszkód (zakazów) aby "cywil" gdzieś w kącie pomieszczenia wybudował sobie magazyn broni na kilka sztuk broni. Odpada wtedy pkt 3 - "..3) okna osłonięte siatką stalową.." WPA nie są specjalistami od określania specyficznych miejsc pobytu. Od tego są ewentualnie wydziały spraw obywatelskich urzędów gminnych. Można przyjąć obawy o utratę pozwolenia w przypadku braku zawiadomienia, ale to naruszenie przepisu skutkuje jedynie fakultatywnym cofnięciem pozwolenia na broń -WPA może, ale nie musi -automatu nie ma. Cytat za Rafał Mikowski, NOWA KODYFIKACJA PRAWA KARNEGO. Tom LIII AUWr No 3953 Wrocław 2019 ,Przesłanki odpowiedzialności za naruszenie obowiązków wynikających z pozwolenia na broń palną "....o zmianie miejsca stałego pobytu. W tym wypadku, zgodnie z art. 26 komentowanej ustawy, osoba posiadająca pozwolenie na broń jest obowiązana zawiadomić o tym pisemnie organ policji właściwy ze względu na nowe miejsce stałego pobytu w terminie 14 dni od dnia zmiany miejsca stałego pobytu. Z uwagi na to, że właściwy organ policji kompetentny jest do przeprowadzania kontroli sposobu przechowywania broni w miejscu wskazanym przez posiadacza broni (20), niepoinformowanie o zmianie takiego miejsca stanowi istotne utrudnienie w przeprowadzeniu odpowiednich czynności, a co za tym idzie negatywnie wpływa również na bezpieczeństwo fizyczne broni palnej. (20) Miejsce stałego pobytu nie musi być miejscem przechowywania broni, ale w praktyce najczęściej nim jest, jeżeli mówimy o osobach posiadających broń na podstawie pozwolenie na broń. Wyjątek mogą tutaj stanowić przypadki związane na przykład z wykonywaniem pracy w firmach ochroniarskich, w wypadku których mamy do czynienia z tak zwaną bronią obiektową, którą pobiera się i zdaje w ochranianym obiekcie lub na czas wykonywania czynności zawodowych." Koniec cytatu. NIc nie stoi na przeszkodzie aby w przypadku kilkumiesięcznych zmian miejsc pobytu, każdorazowo zawiadamiać odpowiednie komendy policji o takiej zmianie. Najprościej e- puapem - komendy mają. np: Informuję, ze w okresie od dnia ..... do dnia ..... przebywać będę pod adresem ................" Niech same WPA sobie określą czy to jest miejsce stałe, czy czasowe. Moja chata z kraja - obowiązek o zawiadomieniu spełniony.

Autor: Włodas  godzina: 15:38
...nacomito...masz jakiś tam meldunek w Twojej kartotece w WPA (bo musisz mieć !!), przyjeżdżają panowie z WPA i poproszą o wskazanie, jak jest przechowywana jednostka, a Ty pytasz na jakiej ,,,i z jakiego paragrafu przybyli i miej instrument gdzieś (?) nie tu gdzie mieszkasz, to się przekonasz ile jest warte Twoje śledzenie paragrafów.... ?!?

Autor: nacomito  godzina: 18:57
Ryszard Dziękuje ślicznie za merytoryczne podejście do tematu. -To o strzelnicach, pełna zgoda. "Pytanie tylko i ich pojemność i chęć udostępnienia." No właśnie, Hier liegt der Hund begraben! Po co mam budować magazyn broni, skoro wystarcza szafa s1. Niemniej, kto bogatemu zabroni? -:)) - "...ale to naruszenie przepisu skutkuje jedynie fakultatywnym cofnięciem pozwolenia na broń -WPA może, ale nie musi -automatu nie ma." Tu także zgoda. Tylko, przy odrobinie niefartu, mój "automat" wyląduje w policyjnym magazynie; - cytat z Mikowskim. To tylko opinia, wykładnia, która w naszym prawodawstwie, pozostaje jedynie opinią. Poza tym, skoro "Miejsce stałego pobytu nie musi być miejscem przechowywania broni,..." ( z czym się zgadzam), to dlaczego w uobia, nie mówi się o obowiązku zgłoszenia miejsca przechowywania broni, tylko o zmianie miejsca stałego pobytu? - "NIc nie stoi na przeszkodzie aby w przypadku kilkumiesięcznych zmian miejsc pobytu, każdorazowo zawiadamiać odpowiednie komendy policji o takiej zmianie. Najprościej e- puapem - komendy mają." Też pełna zgoda. Tylko, co w przypadku, gdy zmieniamy to miejsce pobytu częściej np. co 13 dni? -))) P.S. Naprawdę, dziękuję. Bez żadnych podtekstów, ale wątpliwości mam nadal.

Autor: nacomito  godzina: 19:27
Włodas Przykro mi, że nie załapałeś o co mi cały czas chodzi. Żeby nie było wątpliwości opiszę bardzo dokładnie wizytę "panów z WPA" Pan z KWP ( jeden ), przybył kilka dni po tym, jak dopełniłem obowiązku wynikającego z Art.26 UoBiA. Tzn. gdy zawiadomiłem właściwą KWP, o zmianie miejsca stałego pobytu. Przybył wieczorem, pytając uprzejmie, na kiedy się może umówić, w celu sprawdzenia warunków przechowywania broni. Usłyszał, że skoro już jest, to niech sprawdza. Uprzejmie zadałem pytanie, czy ma świadomość, iż obowiązek poddania się kontroli, nie wynika jasno z przepisów prawa. Na co pan, równie serdecznie, przyznając mi rację, stwierdził. "A pan ma świadomość, jak to się może skończyć, gdy nie przedstawię szefostwu, protokołu kontroli?" Oczywiście miałem! Po tej uprzejmej wymianie zdań, pan pooglądał szafę, certyfikat, decyzję, legitymację posiadacza broni i 5 szt. broni, sprawdził numery i zgodność z wpisem w legitymacji. Na szóstą zobaczył umowę użyczenia. Spisał protokół, ja podpisałem i rozstaliśmy się równie uprzejmie. Tylko, pytanie " co autor miał na mysli", uchwalając tekst uobia, pozostaje otwarte.