Poniedziałek
17.09.2007
nr 260 (0778 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoria



Temat: parowanie szkieł lornetki  (NOWY TEMAT)

Autor: Darek  godzina: 13:24
Witam! Mam taki problem, lornetka dobra wypełniona azotem, więc nie ma prawa zaparowywać wewnątrz. Co z tego, jeśli po przyłożeniu do oczu po kilkunastu sekundach zaczynają zaparowywać szkła od strony zewnętrznej. Kupiłem ją w lecie i póki było ciepło nie było żadnych problemów, teraz niestety w nocy zaczynają się problemy. Poprzednio miałem starego rusa który zaparowywał od wewnątrz ale tylko przy dużej wilgotności. Zastanawiam się czy jest sens reklamować w końcu sama lornetka jest szczelna. Czy jednak takie zjawisko jest normalne? Darz Bór.

Autor: jaźwiec1965  godzina: 13:38
Od strony oczu? Bo jeżeli masz gumowe osłony i zbyt blisko przyłożysz do twarzy to zawsze Ci zaparują.

Autor: młody25  godzina: 14:02
Jeżeli chodzi o lornetkę z dużym odstępem od oka(bardzo odporna na zaparowywanie) i odpowiednią dla okularników to polecam Wiliams Optics 7 x 50.

Autor: RR-11  godzina: 14:03
Napisz co za typ - model. Jaka odl oka od szkieł okularu. Można posmarować płynami antypotnymi do okularów.

Autor: Piotr SA.  godzina: 14:15
Ja stosuję taką szmatkę nasączoną czymś antyzaroszeniowym - taka co się stosuje do przecierania okularów w maskach przeciw-gazowych, działa i jest super - popytaj kolegów mundurowych może Ci ktoś pomoże w nabyciu tej szmatki; przecieram ją również lunetę zimą i jest o.k. Pozdrawiam DB

Autor: Darek  godzina: 14:19
Lornetka ma osłony gumowane, jak zresztą większość lornetek. Podczas patrzenia naturalnie dotykają one twarzy, bo tak najlepiej widac. Nie jestem w stanie teraz podać odległości od okularu do oka, ale wygląda to dość standardowo. Lornetka Nikon Action ex7*50. Generalnie można z tym żyć, chciałem się tylko dowiedzieć czy to normalne bo w starej lornetce nie miałem z tym takiego problemu. Widicznie to kwestia rodzaju osłon okularu.

Autor: RR-11  godzina: 14:31
Tak jest te osłony (wysuwane) dość szczelnie przylegają do oczu i pozostaje używać ich w poz maks wysunięte+płyn antypotny+technika patrzenia tzn nie dociskać na siłę i na chwilę odsuwać od oczu.

Autor: lepor-a  godzina: 14:49
Wg mnie zależy to jednak od konstrukcji lornetek, jedne wymagają bliskiego przysunięcia oczu do okularu inne dalszego. Jakie wybrać Kolega już wie. Można bez problemu nabyć w sklepach optycznych preparaty przeciwdziałające zaparowywaniu. Jednak są skuteczne tylko przez jakiś czas. Najlepiej jednak kupić odpowiednią lornetkę.

Autor: krakowiak  godzina: 20:18
Witam .kolego Darku ten sam problem mialem z moim Nikonem 7 x 50 . Zadne plyny nie pomoga ! Jezeli sie da to sciagnij gumy ,albo powycinaj otwory wentylacyjne . Ja swojom sprzedalem i kupilem Zeissa ( Jena ). Niestety za bledy sie placi . Pozdrawiam DB .

Autor: iz27  godzina: 23:13
To jest naprawdę dobra lornetka. Oczywiście w przedziale do np. 1200 zł. Sam używam min jej i nie zauważyłem takiego zjawiska. Ba, jestem naprawde zadowolony. Pamiętać należy o całkowitym wysunięciu osłon okularów !. Może, przepraszam ale sam to parę razy zrobiłem, trzeba unikać chuchania w okular. Pozdrawiam, Tomek.