Poniedziałek
17.12.2007
nr 351 (0869 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoriaTemat: Nóż - pytanie  (NOWY TEMAT)

Autor: grzegorz_grabowski  godzina: 09:56
Mam prośbę i pytanie. Czy nóz wystawiony na aukcji (www.allegro.pl/show_item.php?item=283873905) jest faktycznie wykonany z "damastu"? (wiem, że prawidziwej stali damsceńskiej się już nie dostanie, chodzi o "technikę" ). Czy być może jest to tylko ładny malunek na stali lub wytrawianie? Nie wiem czy można to rozpoznać. Fachowcy z pewnością od razu by nie mieli wątpliwości. Będę wdzięczny za każdą pomocną radę.

Autor: wloochacz  godzina: 10:31
Moim zdaniem nie jest - świadczy o tym cena, jest po prostu za tani... zwłaszcza na custom'a... Jeżeli chcesz mieć nóż z Damastu, to: Noże Tlima (dziennik.lowiecki.plwww.tlim.net) Noże firmy Boker (www.boker-magnum.pl/main.php?co=showdir&id=24) No i w załączniku mój ulubieniec ;-) Darz Bór!

Autor: Jastrząb  godzina: 17:22
Nic nie wiadomo o jego pochodzeniu-kto wykonał,z jakich stali...Nawet jeśli jest tak jak w opisie aukcji-nie ma gwarancji na to,że nóz będzie dobry-samo skucie naprzemienne stali nie jest wymiernikiem jakości damastu.Poza tym nóż jest wyszczerbiony na krawędzi ostrza-co przy nowym nożu z damastu jest nie do przyjęcia;) Ze zdjęć trudno wywnioskować czy jest to nakucie na rdzeń czy pełen damast-taki nóż należałoby obejrzeć.Może się tez okazać ze faktycznie jest odkuty w całości-jednak zastosowane stale są kiepskie -wtedy nóz nie będzie zbyt dobry.Postaraj sie raczej kupić nóz producenta o którym coś wiesz-to podstawa zakupu noża typu custom.Ze wskazanych przez wloochacza-polecam Tlima -którego noże sam użytkuje.Pozdrawiam! DB!

Autor: wilk21  godzina: 21:07
Zaufałbym opinii przedmówców, choć i moim zdaniem, to ten nóż jest za tani - jak na damast! Do czego i dlaczego potrzebny Koledze nóż z damastu? Pozdr. DB.

Autor: Spring  godzina: 23:59
Moim zdaniem ten noz nie nadaje sie na noz mysliwski, bo jest zdecydowanie za duzy. Noz mysliwski, ktorym sie dobrze patroszy powinien miec ostrze o dlugosci ok. 100mm i szerokosci ok. 20mm. Amatorskie skuwanie kilkuset warstw moze sluzyc do nadadania odpowiedniej urodu ostrza, ale moze byc klopot z jakoscia, bo w procesie wielokrotnego grzania materialu do temperatury zgrzewania spowoduje sie odweglenie materialu i koncowy produkt bedzie miekki. Pzdr.DB