Poniedziałek
16.03.2009
nr 075 (1324 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoriaTemat: "Włoska" Tikka  (NOWY TEMAT)

Autor: k.turek  godzina: 14:30
Koledzy! Zastanawiam się nad zakupem używanej Tikki T3 Battue w kal. 9,3. Kolega stwierdził, że przed zakupem należy bezwzględnie sprawdzić, czy sprzedawany egzemplarz ma lufę "włoską" czy fińską (jak to sprawdzić?). Podobno zdarza się, że włoskie nie trzymają skupienia... Przeszukując forum w tym temacie znalazłem różne opinie, z takimi, że Tikka ma wyłącznie lufy fińskie a nie żadne włoskie :) Więc jak to w końcu jest z tymi lufami i skupieniem? Pozdrawiam, Krzysiek

Autor: Bear  godzina: 14:33
chyba dzwoni ale nie w tym kościele... lufa gwintowana w tikka zawsze fińska - w kniejówce też, lecz gładka zawsze włoska.

Autor: Jersey  godzina: 15:04
na lufie T3 wybite jest "MADE IN FINLAND". o lufach zarówno importer jak i broszurki Tikki mówią jako o wyrobie fińskim. Pozdrawiam

Autor: Jagdterrier  godzina: 15:05
Tak jak mówi Bear.

Autor: wloochacz  godzina: 15:24
A to nie jest tak, że Tikka należy do Sako, a ten do Beretta Holding Group? I pewnie stąd, te posądzenia o "włoszczyznę" ;-) Darzbór!

Autor: k.turek  godzina: 15:48
Na stronie berettaaustralia (www.berettaaustralia.com/index.aspx?m=53&did=741) znalazłem opis, który definitywnie (chyba?) kończy tą dyskusję: General features: Barrel: Coldhammer forged Sako precision barrel of high-grade stainless steel or Cr-Mo alloy. Free-floating in models with wooden stock.

Autor: Lech Wesołowski  godzina: 17:54
Ciekaw jestem na jakiej podstawie "Kolega" formułuje pogląd ,że lufy Tikki T3 są produkowane we Włoszech. Skąd On to wie ? . Co upoważnia Go do wygłaszania "opinii". Ile razy naprawdę Tikkę trzymał w ręku ? . Na temat Tikki napisano już chyba wszystko. Potwierdzają to kolejne wpisy ( Bear , Yersey ,Jagdterier ..),które nie mijają się z prawdą. Skąd zatem biorą się tzw."opinie fachowców jedynie dobrze poinformowanych" i to praktycznie w każdym temacie.??. Chyba jest to to samo źródło z jakiego wypływa twierdzenie ,że jedynym słusznym kalibrem jest 30 -06 ( inne należy skasować) a kal. 12 oznacza 12 mm średnicy lufy na wylocie. Ad. t.kurek - gdyby Kol. potrzebował więcej informacji o T-3 proszę o kontakt na privat.Na prawdziwość i rzetelność przekazanych informacji udzielam pisemnej gwarancji.

Autor: Hurry Skurry  godzina: 18:19
Z katalogu ,który mam przed sobą, Finn classic 512s Rifled barrels: in order to provide optimum accuracy the renowned German company Lothar Walther is employed to machine the rifling. C.D.Europe then machines the external profile and completes tche monobloc barrel assembly. DB.

Autor: Jagdterrier  godzina: 18:34
Lech a 12 to czasem nie ilość odlanych śrucin (nie pamiętam średnicy) z jednego funta olowiu? I z tąd kalibry 16,12,8? Z Twojego wpisu wynika że lufa w 16 powinna mieć większe fi wew. a ma mniejszą. Pozdrawiam DB

Autor: Lech Wesołowski  godzina: 19:41
Ad. Hurry Skurry . Moja notka nie była adresowana do Sz. Kolegi.(nigdy bym nie śmiał). Z drugiej zaś strony Kol. pisze na temat Tikki mod. 512s a nie SZTUCERA TIKKA T-3 jak w głównym wątku. To zupełnie inny temat. Sako/Tikka - bo teraz jeden zakład - nie produkuje od 2000r. luf gładkich.Robi to dla Finów włoska firma MAROCCHI z Sarezzo we Włoszech. Z wpisu Kol. także nie wynika ,że lufę gwintowaną robią Włosi lecz firma Lothar Walther z Niemiec co jest prawdą. Pytanie więc kto robi lufy do Tikki T3? Odpowiedż - Finowie. Na tych samych maszynach i z tych samych materiałów co lufy do Sako.

Autor: Hurry Skurry  godzina: 21:06
Panie Leszku. Mój post miałem ,podpiąć' pod postem kolegi piszącego o pochodzeniu luf kulowych w kniejówce fińskiej (?). No i wyszło jak wyszło,małe zamieszanie,za które przepraszam. Pozdrawiam DB.