Poniedziałek
14.12.2009
nr 348 (1597 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoriaTemat: Nóż Master Hunter

Autor: Jastrząb  godzina: 00:09
ad Łupur Wybrałem Falka z dwóch przyczyn-mogłem go kupić relatywnie tanio no i oczywiście z uwagi na zaufanie do firmy.Delikatny conwex ostrza też mnie ciekawił-więc może dlatego.Ogólnie to bardzo zbliżone noże-obejrzałem sobie też test destrukcyjny Fallknivena A1 i byłem pod sporym wrażeniem jakości tego laminatu. Zadziwia mnie postępowanie z nożem wg zasady-tnę tak długo aż zrobi się tępy...Nóż tępi się non stop-nie nagle.Osobiście praktykuję ostrzenie noża po każdej pracy-w sensie oprawienia sztuki zwierza.Zdarza się też,że doostrzam nóż w trakcie skórowanie dzika lub używam dwóch noży-i ostrzę je po pracy.Bardzo,bardzo sporadycznie przystępuję do dwóch sztuk zwierzyny -oczywiście dla noży których używam to "pikuś" ale wolę doostrzyć nóż przez minutę niż później tracić czas na ponowne wyprowadzanie ostrza.

Autor: nonderesto  godzina: 11:36
a gdzie w pl taką f1 zakupić ??

Autor: Jack__Daniels  godzina: 11:45
Przyznam, że mam podobny dylemat, ale ja jeszcze dołożyłem sobie do wyboru (a co, lubię sobie utrudniać życie :)): Spyderco Bill Moran vs CS Master Hunter vs F1 vs Rat rc-4 vs Tlim z D2. Najchętniej to bym kupił wszystkie, ale to byłoby już zboczone :). Wszystkie powyższe mają bardzo podobny kształt ostrza. Spyderco ma najcieńszą głownię i jeżeli nie będzie się do używac do innych celów niż sprawianie zwierza powinien się dobrze sprawować :) F1 - "nóż przetrwania" szwedzkich pilotów. Podobno nie do zniszczenia podczas normalnej pracy (żeby złamać A1 potrzeba ciężaru ok 244kg). RAT rc-4 bo jest podobny do MH i F1 :). Tlim - ręcznie robiony... Ceny dość podobne - oczywiście zalezy gdzie kto kupuje :). Cholera, dobrych noży jest w cholerę... oj, żeby w tak trafić w środę, a później w sobotę to by człowiek poszalał. ad generalus, z jakiej stali masz tego Master Hunter'a? Czy rękojeść myjesz w gorącej wodzie? U mnie działa, tłuszcz się rozpuszcza i po kłopocie. ad Jastrząb, a jak (na czym) ostrzysz convex w F1? Wiesz może czy w MH jest konstrukcja full tang? W F1 zdaje sie, że wychodzi z rękojeści kawałek metalu(?).

Autor: nonderesto  godzina: 14:18
a co koledzy sądzą o tym nożu ?? http://allegro.pl/item846291713_noz_mysliwski_gerber_freeman_stal_s30v.html

Autor: nonderesto  godzina: 14:35
lub to http://allegro.pl/item846291713_noz_mysliwski_gerber_freeman_stal_s30v.html aha i stal s30v to dobre rozwiązanie?? dziekuje z góry za odpowiedzi

Autor: Bartek L  godzina: 19:05
nonderesto Stal S30V jest rozwiązaniem nie dobrym, lecz REWELACYJNYM. Ale nie samą stalą człowiek żyje. Ważna jest też obróbka cieplna a w tym Gerberze myślę, że jest bardzo dobra. Sam nie posiadam tego nożyka ale wielu już o nim tu pisało (i nie tylko tu). Używałem natomiast innych noży z S30V i mogę tą stal śmiało polecić. A trzymając się tematu, jeśli dobrze pójdzie to jeszcze w tym roku zrobię praktyczny test porównawczy Master Huntera, F1 i może czegoś jeszcze.

Autor: Jastrząb  godzina: 19:31
AD Jack Daniels... ...no to masz kłopot hehehe---bo wybór tu trudny.Na początku odrzuciłbym Spyderco.Później kupił Tlima-jako custom.Następnie pomacał F1 i Rata i wybrał jeden z nich-ze wskazaniem na F1-bo laminat ciekawy a nóż to wołek roboczy z materiałów mało klasycznych ale za to bardzo pancernych.Oczywiście w F1 masz full tang-metalem z tyłu możesz zbijać np szkło. Conwex w F1 to taki minimalny conwexik-ostrzę na TA na 30 stopniach lub na papierze ściernym położonym na pasie gumy podkładkowej (do kupienie za grosze np w Castoramie)-szerokość 8-10 cm i długości ok 15 cm.Ostrzenie w ten sposób daje to,że zachowujesz naturalny kształt conwexu-ale jest czasochłonne i wymaga dokładności.Guma ładnie dopasowuje papier do ostrza. F1 można kupić w kilku wersjach-ja wybrałem z jasnym ostrzem bez powłoki (przy laminacie wydała mi się zbędna-a brzydko się rysuje) i w skórzanej pochewce do której dokupiłem pochewkę robioną na wymiar z kydexu. F1 obecnie jest do kupienia w arizzonie ( www.arizzon.pl) za ok.450 złotych w najtańszej wersji (całkowicie wystarczająca) ad nonderesto Mam taki nóż,używam,znakomity,najwyższa półka,dobrze obrobiona stal-jak to w Gerberze.Nóż produkowany wyłącznie w limitowanej wersji dla Cabelasa-dostępny wyłącznie w USA za ok.100 dolarów-bez opcji wysyłki do Polski. Tu na aukcji oczywiście ktoś sobie "odrabia" swoje zakupy ;) W każdym razie-nóż zdecydowanie warty posiadania.

Autor: nonderesto  godzina: 20:09
czyli kolega poleca bardziej od f1 ??

Autor: Jastrząb  godzina: 20:26
ad nonderesto To zupełnie inne noże-inne materiały,inne zadania,inne konstrukcje...Gerber przy pracach myśliwskich spisuje się lepiej-cieńsze ostrze,lepsza stal,powłoka,ładne-klasyczne okładziny z cocobolo.Dzięki Mareckiemu posiada je kilku forumowiczów-wszyscy zachwyceni.To taka luksusowa wersja dostępnego na rynku polskim Gerbera Freemana w okładzinach z gruszy i ze stali 440A-bardzo dobrego noża-jak piszą na opakowaniu-STWORZONY PRZEZ MYŚLIWYCH DLA MYŚLIWYCH.I tak jest... Drugi-F1-to nóż przeżycia,mały surviwalowy nóż przetrwania szwedzkich pilotów.Mocarny,względnie łatwy do ostrzenia,nie do zdarcia.Mało klasyczny,bardzo pracowity.Trochę niewygodny przy patroszeniu-ale do skórowania,rąbania,cięcia tkanki mięśniowej czy nawet batonowania -bardzo dobry.Nóż ze stałą klingą-ogólnego użytku. Do prac myśliwskich-Gerber. Do traperki-F1.

Autor: nonderesto  godzina: 20:34
oki więc już pewnie będę się próbował ze sprzedającym dogadać co do ceny i biorę. ma nadzieję że to oryginał

Autor: Jastrząb  godzina: 20:54
Wcześniej spróbuj skontaktować się z Mareckim-miał do odstąpienia taki folder,nowy,z pewnością oryginał.Na tych aukcjach to też na 99% oryginały.

Autor: nonderesto  godzina: 23:17
kol Jastrząb może to nie będzie nadużycie ale jakaś jeszcz podpowiedź na tema tego: http://www.allegro.pl/item843934136_benchmade_rukus_610sbk_stal_s30v_nowy.html do kol Mareckiego już napisałem DB

Autor: Jastrząb  godzina: 23:52
Rukus to świetny folder jednak nie dla myśliwego-ostrze combo niekoniecznie jest przydatne przy pracach myśliwskich a czasami wręcz przeszkadza.Poza tym-ten nóż ma dosyć skomplikowaną blokadę Axis-i dużo drobnych szczegółów konstrukcyjnych-które są rajem dla brudu.Wyczyścić to po np.grzebaniu nożem w patrochach jest trudno i nie zawsze się chce-mogą tam pozostawać drobiny tkanek-a co dolej z nimi-domyśl się. Poza tym BM to znakomita firma i gwarancja świetnie obrobionej stali oraz dokładności wykonania.Moim ulubieńcem z tej stajni jest posiadany przeze mnie Nimravus ze stali M2HS i z okładzinami G10-nóż stworzony przez Elishewitza i będący na wyposażeniu formacji Black Water-a to już o czymś świadczy... Przykładowo-mocna konstrukcja Gerbera Freemana jest tak zaprojektowana,że silny strumień wody wypłukuje praktycznie każdy zakamarek noża. Pozdrawiam!