Sobota
27.03.2010
nr 086 (1700 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoriaTemat: bałwanki kaczek  (NOWY TEMAT)

Autor: pięta  godzina: 17:25
Czy koledzy mogliby mi podpowiedziec ,gdzie można w miarę tanio nabyc pływające bałwanki kaczek krzyżówek ? Kiedyś jeszcze w latach 70-tych bywały takie w sklepach Jedności Łowieckiej później znikły bezpowrotnie wraz z "Jednością." Do sezonu wprawdzie jeszcze daleko ale... myślę ,że warto się zaopatrzyc w te bałwanki już teraz by później nie było kłopotów z ich kupnem.Pozdrawiam DB

Autor: HERI  godzina: 17:53
Witam Może tu kolega sprawdzi (www.sklep.hydroogrod.pl/index.html?cPath=54&sort=3a&page=2) DB

Autor: rales  godzina: 17:56
W prawie każdym większym ogrodniczym, w OBI.. Z moich doświadzceń wynika, że na wodach śródlądowych dobrze sprawdza się postawic niedaleko bałwanków kaczek jedną 'czaplę'. Darzbór!!

Autor: Pieter_81  godzina: 18:38
Witam! Ja kupiłem kilkanaście kaczuch w markecie ogrodniczo-budowlanym. Kosztowały ok 10-12 zł za sztukę. Ich skuteczność mnie zaskoczyła, szczególnie w połączeniu z wabikiem. Jedyny problem to transport - zajmują sporo miejsca! Pozdrawiam! DB!

Autor: szarak8  godzina: 18:40
KOLEDZY doszły mnie słuchy ze polowanie z bałwankami zostanie zakazane bynajmniej na gęsi.Ciekawe czy na kaczki też.Wiecie coś na ten temat?

Autor: Deerhunter1967  godzina: 20:23
Może ktoś podzieli się swoimi doświadczeniami w polowaniu na kaczki z bałwankami?

Autor: Adler_89  godzina: 20:25
Szarak8 Co Ty opowiadasz? Gdzie to słyszałeś? Mam nadzieję, że się mylisz.

Autor: szarak8  godzina: 21:05
Mam nadzieję że się mylę lecz wiem że jest inaczej.

Autor: Kocisko  godzina: 21:22
szarak8 Byłoby to wielce ciekawe. Kto te bzdury wymyśla??? Podaj coś więcej.

Autor: rales  godzina: 21:27
ad szarak8: Cos dokladniej?? ad Deerhunter1967: Jako dziecko jezdzilem jako obserwator na kaczory. Na oczku wodnym na bagnach wysadzane byly balwanki - wypchane kaczki po obu stronach lodzi zasypanej scieta trzcina. I rowniez po obu stronach jedna krykucha, kwakaly bardzo, bo slyszaly siostre, lecz jej nie widzialy. Najlepszy sposob na wiosenne kaczory, chyba nie wroci.. Ja juz tak nie polowalem.. Obecnie czesto poluje z balwankami w Szwecji - plastikowe balwanki wysadzane glownie na wodzie, z rzadka na ladzie. Morze, jeziora, wolno plynace rzeki. Przy wietrze zawsze dziobami pod wiatr. Plywajace plycej, grazele glebiej - zwykle wysadza sie jednoczesnie balwanki krzyzowek i glowienek. A na brzegu czapla, podobno bardzo pomaga. Przydaje sie wabik, ale bez niego balwanki tez sie swietnie sprawdzaja. I bardzo przydaje sie ktos ploszacy kaczki w calej okolicy, np polujac na brodzonego. Konieczne dobre maskowanie, najlepiej siatka maskujaca wokol stanowiska i czesciowo z gory. Czesciej poluje tak na gesi, ale tu juz wylacznie na ladzie - balwanki wysadzone na sciernisku, stanowisko np w balcie slomy albo lezac po przysypaniu sie sloma. Raczej nie przy krzakach - gesi sa bardzo podejrzliwe. Rowniez bardzo przydaje sie ktos ploszacy/polujacy w sasiedztwie, w odleglosci kilku czy nawet kilkunastu kilometrow. Grzywacze - podobnie, ale sa tez stosowane 'karuzele' z poruszajacymi sie balwankami. Polowalem tylko z nieruchomymi. Cietrzewie zima - balwanki wysadzane na dlugich tyczkach w koronach drzew, koniecznie w cienkich galazkach przy pniu ale nie wzdluz pnia. W tym roku w styczniu orzel przedni zabral mi jednego balwanka, nie wystraszylo go klaskanie ani gwizd.. Na krukowate i mewy z balwankiem puchacza z ruchomymi - po pociagnieciu sznurka - skrzydlami. Bardzo skuteczny sposob ich redukcji.. Przy kazdym z ww polowan najwazniejsze jest staranne zamaskowanie sie, zwykle stosuje sie stroje z 'liscmi' - jak na zdjeciu w moim profilu, i siatke maskujaca. Na gesi niektorzy maja specjalne lezaki przykryte maskujaca tkanina, odchylana na boki tuz przed strzalami. Jakby co to pytaj!! Darzbor!!

Autor: michi74  godzina: 21:41
Dzwon dzwoni tylko w którym kościele? Projekt nowego rozporządzenia zakłada zakaz odtwarzania odgłosów w celu wabienia , a nie zakaz polowania z bałwankami.A że dla niektórych polowanie na gęsi z bałwankami bez "muzyki" to lipa ,to i głoszą koniec ery takich polowań.Szczególnie Włosi słono bulili za możliwośc takiego "gęsiobrania". pozdro