Środa
21.07.2010
nr 202 (1816 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoria



Temat: Na każdy sezon własnoręcznie wykonany nóż_2010  (NOWY TEMAT)

Autor: REALISTA.  godzina: 10:11
Serdecznie Witam! Po kilkudniowym dłubaniu wreszcie skończyłem nowy nóż na klindze 112mm HELLE TOLLEKNIV LAMINATED STEEL (3 warstwowa). Najwięcej roboty przy jelcu z chromoniklu i pochwie z wkładką plastikową odporną na przecięcia. Jak Wam się podoba? FOTO (media.lowiecki.pl/zdjecia/wyswietl.php?nr=250592&dszer=1000&dwys=513&nocount=) DB R.

Autor: MirekGrab  godzina: 10:14
Ładny:)

Autor: REALISTA.  godzina: 10:15
Inne fotki FOTO - galeria (media.lowiecki.pl/zdjecia/opis.php?p=19249)

Autor: piotr.k  godzina: 10:32
witam nożyk całkiem, całkiem ...a pochwę kolega sam robił?

Autor: REALISTA.  godzina: 10:38
Sam robiłem pochwę ale muszę zrobić drugą bo nie miełem nowej i ładnej skóry. Wewnątrz jest wyprofilowana na gorąco wkładka plastikowa, która powoduje zakleszczanie się noża na "klik" co ułatwia wyjęcie i wkładanie bez użycie drugiej ręki. DB R.

Autor: MirekGrab  godzina: 10:44
Ja jelec zrobiłem z alpaki.Łatwiej się poleruje.

Autor: Cypisek  godzina: 11:07
ad Realista. Jak dla mnie rewelacja, szkoda ze nie mam takich umiejętności. Pozdrawiam i niech Bór Darzy

Autor: Jack__Daniels  godzina: 11:36
ładne :) Teraz poproszę po kolei jak i co robiłeś :). Ojciec kupił sobie dokładnie taką samą klingę :) ale chyba coś mu zacięcia brakuje, zeby zrobić z niej nóż. MirekGrab, co to jest alpaka?

Autor: MirekGrab  godzina: 11:51
Jack_Daniels Alpaka inaczej nowe srebro ,stop używany do produkcji biżuterii.Kupuje płytki o różnej grubości i z nich robię wstawki ,jelce i bolstery.Kupiłem w Birkashop.pl.Zobacz noże które zrobiłem w galerii SHR 970

Autor: grandel13  godzina: 16:39
no no mi się bardzo podoba:) ma kolega talent. ja próbowałem kiedyś zrobić sobie nóż, ale mi pękło poroże:/ pozdrawiam grandel13

Autor: USOL  godzina: 18:26
Super robota, długo Kolega bawił się z tym?

Autor: MirekGrab  godzina: 20:02
Pytacie o moje noże?

Autor: REALISTA.  godzina: 23:10
Dzięki za opinie - odpowiadam na pytania: Czas wykonania - tydzień popołudniami po ok. 3-4 godziny dziennie. Kolejność wykonania: - w TOGO kupiłem klingę jw. laminowaną za 112,00 PLN - w hurtowni ze stalą nierdzewną kupiłem 12 mm płaskownika 30x8mm - z dokładnym ucięciem koszt - 3 PLN. - należy w płaskowniku wytrasować otwór na klingę i wywiercić 4 otwory fi 2,8 mm (wiertło 5 zł musi być najlepsze a nie z marketu), - otwory łączymy ze sobą pilnikiem iglakiem okrągłym i wycinamy dokładny otwór na klingę, - na szlifierce kątowej z regulacją obrotów na najwolniejszych obrotach na tarczy z papierem ściernym 80 profiluję kształt poziomy, - szlifierką kątową również na wolnych obrotach tarczą do cięcia metali profiluję wcięcie na palec wskazujący, - zakładam kolejno papiery 150 i 220 i wykańczam jelec, - na płaskiej powierzchni (na szybie) na papierze 800 i 1500 likwiduję rysy po poprzednich papierach, - wypolerowanie na papierze 2500 i paście polerskiej na tarczy filcowej (cały czas wolne obroty) - jelec gotowy. - następnie dostosowuję kształt klingi do upodobań - fabryczne są toporne, - tył klingi gwintuję na nakrętkę M3 - klingę obrabiam również na szlifierce na średnich obrotach (nastawa 2 lub 3) i na drobnych papierach aż do wykończenia papierem 2500, - wybieram z poroża element nadający się na rękojeść stronę lewą i prawą i przecinam wzdłuż na potrzebną grubość dwóch okładzin do sklejenia. - szlifuję wewnętrzne strony okładzin na papierze 80 na gładkiej i równej powierzchni (na szkle) - dopasowuję okładziny i wycinam pilnikiem otwór na klingę, - sklejam dwie okładziny POXIPOLEM i nadaję ostateczny kształt - zakładam jelec, okładziny i dociskam wszystko półokrągłą nakrętką z nierdzewki, - wykończenie ostateczne i wygładzenie okładzin papierem 500, - ponownie osadzam wszystko na kleju POXIPOL i dokręcam mocno nakrętkę, - poroże maluję lakierem uretoluxem matowym (wodoodporny do parkietów), - gotowe. UWAGI! Stal nierdzewną wiercimy i szlifujemy na bardzo wolnych obrotach, Obróbka klingi wymaga ciągłego moczenia aby nie przegrzać. Nie można obrabiać poroża łącznie ze stalą bo poroże pociemnieje i można zrobić wżery. Życzę przyjemnego relaksu przy wykonywaniu i zadowolenia z użytkowania. DB R.