Poniedziałek
20.09.2010
nr 263 (1877 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoria



Temat: Montaż Leupol: QR a QRW  (NOWY TEMAT)

Autor: DK  godzina: 11:50
Witam Kolegów Chciałem się dowiedzieć jakie są różnice pomiędzy ww. montażami Leupolda. Szukam właśnie jakiegoś montażu dzięki któremu będzie można zdjąć i założyć ponownie lunetę o obiektywnie 56mm. Te wydają się całkiem rozsądne. Z tego co zauważyłem to inaczej są zbudowane obejmy do nich i do jednego z nich są dostępne tylko obejmy o wys. HIGH, a do drugiego jeszcze SUPER HIGH. Natomiast zastanawiam się czy są jakieś praktyczne różnice pomiędzy nimi. DB DK

Autor: 50 BMG  godzina: 12:13
Jest taka różnica ze QRW pasują do baz typu Wever . Sposób blokowania taki sam.

Autor: trzynastak  godzina: 12:45
Różnica jest taka jak napisął Kolega 50 BMG. Wg mnie obiektyw 56 może nie zmieścić się z obejmami QRW high (obiektyw oprze się o lufę), choć ostatnio któryś z Kolegów pisał, że mu weszło. Z QR i obejmami super high nie powinno być tego problemu. Najlepiej zmierzyć konkretne modele broni i lunety i sparawdzić czy podejdzie. Wg. mnie oba montaże są dobrą alternatywą dla drogich niemieckich montaży obrotowych. Sam mam QRW. D.B.

Autor: napomyka  godzina: 12:52
Wydaje mi się, że mechanizm blokowania w tych montażach jest jednak odmienny. Posiadam QRW na Tice i tu dźwignia do dociska docisk ( masło maślane) z boku do szyny Weawera. Takie samo rozwiązanie ma seria PRW, a zamiast dźwigni dociskają dwie śruby. W montażach QR motylki są elementem bazy montażowej lub kostek i dociskają dolne części obejm w postaci walcowatych wypustek. Przepraszam za chaotyczny opis, ale najlepiej obejrzeć ich zdjęcia. Pozdrawiam. Darzbór.

Autor: Ziggy  godzina: 13:20
Montaże leupolda nie są najlepszej jakości, a dowiedziałem się o tym kiedy mój kolega założył taki montaż na sztucer Sauer 90. Nie mógł ustawić lunety, bakowało regulacji. Odesłał lunetę do sprawdzenia, a była to luneta Swarovskiego. Kombinował na różne sposoby, w końcu odwiedził rusznikarza. Okazało się że problem tkwi w montażu. Zmienił na Niemiecki i problem znikł. Ja również miałem problem z Leupold QR, i ne mogłem ustawić lunety na jednym z moich sztucerów. By sprawdzić w czym tkwi problem, odwróciłem przednią bazę, tak że z przodu oywierałem z lewej strony a z tyłu z prawej i wtedy dopiero ustawiłem lunetę. Oczywiście wymieniłem po powrocie ze strzelnicy na Niemiecki. Mam jeszcze na Sako, ale ten jest OK. lecz nosze się z zamiarem wymiany. Ja Leupolda więcej nie kupię. Pozdrawiam..

Autor: Marek Biały  godzina: 13:21
Montaże QR i QRW Leupolda sa odmienne... kompletnie. QRW pasuje na szynę Weavera i taka jest wymagana na broni. Leupold QRW (www.leupold.com/tactical/products/mounting-systems-and-accessories/mounting-systems/qrw-mounts/) QR ma swoje inne bazy. Pierścienie wchodzą trzpieniem w bazy, gdzie blokowane są rodzajem mechanizmu mimośrodowego. Leupold QR (www.leupold.com/tactical/products/mounting-systems-and-accessories/mounting-systems/qr-mounts/) Używam i jednych i drugich. Polecam gdyż za psie pieniądze uzyskuje się dobre, powtarzalne rozwiązanie.

Autor: 50 BMG  godzina: 14:20
Chodziło mi o sposób mocowania w sensie że przekręca się tą dźwignię i ma trzymać. Są szybkiego montażu bez narzędzi. Mają mieć tez tę zaletę że nie powinien się zmienić punkt trafienia bo zdemontowaniu obejm razem z lunetą i ponownym zamontowaniu na bazach. Jak jest w praktyce nie wiem... Ale QRW sa polecane bardzo często na forach amerykańskich jako bardzo dobre obejmy.. QRW wydają się również lepszym rozwiązaniem bo pasują do baz systemu weaver z każdej firmy (taniość).

Autor: porze1  godzina: 14:36
Ja mam dwa takie montaże leupolda QRW i choć je zdejmuje i zakładam na okrągło, a jest to niezwykle łatwe, to od co najmniej 3 lat nie ruszyłem nastawami lunet. Co do wymienności z weaverem to niestety nie jest cacy, bo weaver nie standaryzuje odległości wcięć, więc jeśli oba pierścienie mają te sztabki mocujące, to przełożenie lunety może wymagać zmiany miejsca jednego z pierścieni na tubusie lunety tak by nachodził na wcięcie w szynie.

Autor: DK  godzina: 19:41
Dzięki za opinie na temat tych montaży. Pewnie się na któryś z nich zdecyduję. Wg producenta powtarzalność jest taka sama dla obydwu. Na tzw. czuja wolałbym QRW głównie ze względu na kształt obejm, ale nie wiem czy podejdzie luneta 56mm. Będę miał lunetę to przymierzę w sklepie i tyle. Jak nie to będzie QR. Ad. Marek Biały Kolego czy po za tym, że w QRW trzeba dłużej kręcić żeby zdjąć lub założyć (tak przynajmniej wynika z filmów na stronie producenta) są jakieś inne różnice istotne z punktu widzenia codziennego użytkowania tych montaży. DB

Autor: Marek Biały  godzina: 19:54
DK... tak jak pisałem, są to kompletnie RÓŻNE montaże. Tak jak montaz obrotowy i hakowy. Oprócz nazwą producenta i zastosowaniem nie ma podobieństw żadnych. QRW ma rodowód militarny. Idea polega na osadzaniu na szynie z nacięciami pierścieni z lunetą i blokowaniu przez docisk śróbą. QR to system obejm z trzpieniem osadzanych w bazie (tulei) i następnie blokowanych przez mechanizm mimośrodowy. Powtarzalność strzału w obu przypadkach po demontażu i ponownym montażu lunety w mojej broni jest taka sama. No kurde, lepiej nie wytłumaczę!

Autor: DK  godzina: 20:12
Z mechanicznego punktu widzenia różnice są jasne. Bardzo ładnie to kolega wyjaśnił. W pytaniu chodziło mi o różnice w użytkowaniu np. ten łatwiej/szybciej zdemontować w warunkach polowych, ten bardziej odporny na brud itd. itp. DB

Autor: Marek Biały  godzina: 20:21
Mi bardziej odpowiada QR. Szybciej zdejmuje się lunetę i wygląda bardziej myśliwsko :)

Autor: Adeb  godzina: 20:38
Jako alternatywe dla Leupolda QRW moge podac jedynie Warne QD. Oba montaze sa bardzo dobre nawet ze wskazaniem na Warne. W jakis subiektywny sposob wydaja sie byc stabilniejsze. Takze mam osobiscie wieksze zaufanie do osiowosci montazow Warne dzieki montowaniu piercieni z bokow a nie standardowo z dolu i gory. W sumie obiektywnie mozna dac znak rownosci miedzy tymi systemami. Co prawda po latach uzywania Warne QD zmienilem na montaz mostkowy z przekoszeniem 20 MOA ale dla normanego strzelania na normalne odleglosci czy to bedzie Leupold QRW (Quick Release Weaver) czy (QR Qick Release) czy Warne QD (Quick Detach) to sprawa dostosowania do broni (stale bazy w QR) lub sprawa upodobania. To w tej kategorii cenowwej chyba najlepszy wybor. Troche mnie irytuje porownianie takie jak " zmienilem na niemieckie", bo nie wiadomo o co chodzi? Czy mowimy o EAW czy innej firmie?