Poniedziałek
29.11.2010
nr 333 (1947 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoriaTemat: Co wybrać sztucer czy kniejówke  (NOWY TEMAT)

Autor: stażysta1  godzina: 19:02
Zostałem właśnie młodym myśliwym i nie moe się zdecydoać jaką broń kupić prosze o wasze opinie wacham się między sztucerem a jakąś kniejówka

Autor: REALISTA.  godzina: 19:11
stażysta1 Na Twoim miejscu wybrał bym "słownik ortograficzny". DB R.

Autor: Łupur21  godzina: 19:18
Będę w mniejszości:). Jest taka podobna pierwsza reguła, że myśliwy powinien mieć na początku dwie jednostki broni: kulową ( sztucer ) i śrutową ( dubeltówka lub bock ). Ponieważ reguły należy szanować, będąc młodym myśliwym zakupiłem dwie jednostki broni, tj. tak - jak brzmi pierwsza reguła :). Dziś zaś poluję - w zasadzie wyłącznie - z "uniwersalną " kniejówką o kal. 20/76-3006, a w szafie stoi - zgodnie z regułami - kilka szt. broni :), tu dodam, że są inne reguły: ...... druga reguła mówi: że po kulowej i śrutowej broni, myśliwy powinien mieć broń kombinowaną, trzecia reguła, że ...... samopowtarzalną, czwarta ........., że ekspres, piąta reguła ........, że w małym kalibrze na liska :) ...... itd. itd. Tak więc drogi Kolego przestrzegaj reguł ( ale nie zawsze kolejności ), kup broń ...... i w knieję !!! Z czasem w szafie brak będzie miejsca :) - tego jestem pewien, bo złapałeś bakcyla, hihihi Pozd. DB. :)

Autor: stażysta1  godzina: 19:21
Ja śrutową już mam i teraz właśnie zastanawiam się nad tą drugą bronią

Autor: EdiKris  godzina: 19:22
sztucer

Autor: dziku123  godzina: 19:24
Na samym początku napisz na co i jak będziesz polował. Jeszcze jedno, chyba najważniejsze pytanie, jaką zwierzynę i w jakich ilościach pozyskuje Twoje koło w ciągu sezonu. Pozdrawiam DB

Autor: Łupur21  godzina: 19:29
Ad. dziku123 ................. a na jaką zwierzynę może polować nowy członek PZŁ ?, przecież selekcjonerem zostanie dopiero za 3 lata :) Ciekaw jestem jak odpowie na Twoje pytanie - tzn. jak będzie polował ! Myślę, że zgodnie z prawem, hihihi Pozdr. DB.

Autor: wald  godzina: 19:33
To zależy od twoich upodobań, sposobu polowania, gatunków pozyskiwanych, tradycji rodzinnych i wielu wielu innych rzeczy. Ja osobiście preferuję sztucer bo poluje w zasadzie tylko na zwierzynę gruba i lisy przeważnie z zasiadki. Mój kolega z koła polujemy w tym samym obwodzie ale on głównie z podchodu i zbiorowo dodatkowo wabi lisy i jarząbki więc preferuje kniejówkę. Wiadomo sztucer większa szybkostrzelność kniejówka większa uniwersalność. Musisz się zastanowić i sam podjąć decyzję. Życzę udanego wyboru.

Autor: dziku123  godzina: 19:47
Ad. Łupur21 Nowy członek PZŁ może polować na różną zwierzynę. Są tacy którzy polują tylko na grubą, strzelając w sezonie kilkadziesiąt sztuk. Jednak są też tacy, którzy polują w obwodach, w których pozyskują tylko i wyłącznie sarny, a dziki i jelenie widzą "od święta". A co do pytania jak będzie polował to ono też jest sensowne, bo nie wszyscy siedzą na ambonach lub przy nęciskach.

Autor: Łupur21  godzina: 19:53
Ad. dziku123 .............. wiem, wiem, o co Tobie chodzi, hihihi .............. bez urazy, ale siedzę sobie przy kompie ze szklaneczką szkockiej, za oknem pada śnieg ( co ja mówię - kurzy śniegiem, że aż miło ) .............i mam dobry humor ..... tym bardziej, że takie tematy na www.lowiecki.pl, co jakiś czas się pojawiają ........ :) Ja jestem zwolennikiem - po szkockiej ;) - pewnej mądrości, tj. dla zwierzyny ( lisa, dzika, kozy, łani itd. ) nie ma już żadnego znaczenia - gdy spisała testament, z jakiego została strzelona kalibru i broni ...... hihihi Pozdr. DB.

Autor: Łupur21  godzina: 20:09
.............. a więc kolejny mój "ulubiony" temat na www.lowiecki.pl - to jaki wybrać kal. - 7x64 czy 308, a może 30-06, hihihi ..... dawno tego tematu nie było ! Radzę mieć broń w tych trzech kal. :)

Autor: Sławomir Wojtera  godzina: 20:47
Kup sztucer,ale nie w kal. 30-06,wszystkie inne tylko nie ten(nie będę argumentował).

Autor: Anna63  godzina: 21:30
Jak masz śrut, to kup sztucer. Osobiście poluje kniejówką 7x65 i 20. Wg I uważam to za nie przemyślany zakup, miało być uniwersalnie. Poza strzelnica na śrutu nie używałam. Po 3 latach zastanawiam się nad kupnem sztucera od co.

Autor: KubaG  godzina: 21:34
Anna - myślę, że taka kniejówka to nie jest zły zakup, chociaż wszystko zależy :-) W miarę uniwersalna broń na zbiorówki - chociaż tu preferowałbym kulę min. 8mm. A na indywidualne to wziąłbym z kulą znowu 6,5 albo 5,6 i polował z tym na lisy i sarny.

Autor: dziki22  godzina: 22:00
ad Sławomir Wojtera powiedz czemu ten 30-06 jest taki beeee. d.b

Autor: dziku123  godzina: 22:31
Ad. dziki22 Nie mnie pytasz, ale jak dla mnie 30-06 "jest taki beeee", bo ani to kaliber jakoś silnie obalający,ani delikatny, ani przeznaczony na drobną zwierzynę, ani typowo na grubą, większość sensownych elaboracji niszczy tuszę, nie jest płaskotorowy. Jego zaletą jest duża ilość fabrycznych elaboracji i łatwa dostępność amunicji w sklepach.