Czwartek
31.03.2011
nr 090 (2069 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoria



Temat: Leica MAGNUS

Autor: Jerzy 030  godzina: 11:41
ad.kristofferp. Z tego co pamietam pisales o posiadaniu modelu 8x42, a ta optyka do nocnych nie nalezy i nigdy nie nalezala. Ja posiadam 8x42 BA i 10x50 BA. Ta pierwsza na dzien jest idealna, natomiast na noc do niczego, co najwyzej na zmiarzch. W nocy dopiero 10x50 BA wbrew opinii ze 10-tka na noc to troche za duzo, udowadnia ze ta teoria w przypadku Leici sie nie sprawdza. Na tej podstawie smiem twierdzic, ze w lunetach bedzie podobnie. A ze wyglad troche bazarowy w moim przekonaniu to nie przeszkoda. Rolls Rollce czy Bentley tez do najpiekniejszych nie naleza, ale niech sie odezwie ktos kto podwyzy ich jakosc. Optyka Swar. nalezy do naldropzszych, ale czy najleprzych? No coz ale tak juz jest i tak pozostanie ze jedni uwielbiaja ogorki, a drudzy Ogrodnikow Corki. D.B.

Autor: kristofferp  godzina: 18:30
ad Jerzy 030, sprostowanie> miałem lornetkę Leica 8x50BN, a to nocne ustrojstwo! Nie wiem czy wiesz, że transnisja światła niebieskiego ( tego odbitego od księżyca ) w Leice serii BA, BN, BR, BL jest na poziomie 82%. Podczas gdy dla lornetek serii HD na poziomie 94%. A ostatni mój post dotyczy lunet Schmidt & Bender. Konkretnie tego czy czerwony punkt jest widoczny dla zwierzyny czy tylko dla myśliwego. DB.

Autor: Jerzy 030  godzina: 19:58
ad.kristofferp. Nie wpadlem jeszcze na ten pomysl aby zaprzatac sobie glowe czy podswietlona siatka jest rowniez widoczna dla zwierzyny.Nie moge jakos pojac jakie znaczenie moze miec widocznosc podswietlonej siatki dla zwierzyny, skoro latarnia jej nie przeszkadza. Wystarczy aby w poblizu nie bylo czlowieka, a wszelka zwierzyna hasa pomiedzy budynkami jak jej sie tylko podoba. Mam przyklad na wlasnym ogrodku, gdzie prawie dwu metrowy plot i oswietlenie zalaczane automatycznie nie stanowi przeszkody. Jelenie goszcza systematycznie w ogrodku jak tylko wyczuja karme, a dziki gdybym im tak otworzyl drzwi wlazlyby chyba do domu. Mieszkam na skraju lasow ciagnacych sie kilometrami, a ogrod graniczy z mlodnikiem. Tak wiem ze HD to rodzaj powlok rozjasniajacych w lunetach i lornetkach i stad to oznakowanie. Te powloki posiadaja rowniez szkla uzywane w optyce DDoptics HDX, a przez niektorych znawcow z tego forum okreslone jako bazarowe i identafikowane z optyka "Delty". Tak cos pokrecilem, bo nie pamietalem dokladnie ze chodzilo o lornetke 10x50.

Autor: Artur M  godzina: 20:21
Oznaczenie HD w lornetkach Leica odnosi się do rodzaju szkła użytego w lornetce czyli fluorytowego, w tej serii lornetek powłoki nazywają się natomiast HDC. Marketingowa nazwa HDX w optyce DDoptics nie czyni z niej porównywalnej z Leicą. DB