Poniedziałek
27.06.2011
nr 178 (2157 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoriaTemat: Dlaczego elaborujemy amunicję?

Autor: EdwardB  godzina: 07:01
hunter A co chcesz wiedzieć konkretnie. Ładowanie śrutowej jest jeszcze ciekawsze od kulowej gwintowanej, temat ocean. Jest co najmniej kilkanaście sposobów ładowań jednej numeracji śrutu. A gdzie inne numery, kule lub loftki.

Autor: hunter001  godzina: 11:58
Np. - gdzie szukać informacji o zakresach bezpiecznych proporcji ilości i rodzaju /szybkości/ prochu w stosunku do masy ładunku śrutowego. Są jakieś tabele do tego czy coś takiego? - skąd dowiedzieć się jakiego prochu używają poszczególni producenci amunicji? /celem wykorzystania doświadczeń ze strzelania seryjną amunicją jako "punktu wyjścia"/ - w necie jest sporo informacji na temat zwiększenia "rozrzutu", czyli rozproszenia wiązki śrutu, celem zwiększenia powierzchni krycia, natomiast brak jest danych dot. zwiększenia skupienia wiązki /no może za wyjątkiem osiągnięcia tego efektu za pośrednictwem zmniejszenia prędkości początkowej bądź wydłużenia wiązki śrutu/ Domyślam się że elaboracja amunicji śrutowej to temat rzeka, ale póki co z publikacjami na ten temat się nie spotkałem /oczywiście zawierającymi aktualne informacje z uwzględnieniem współcześnie produkowanych prochów/

Autor: tribal1  godzina: 14:33
http://www.elaboracja.pl/forum/viewforum.php?f=11 zajrzyj tutaj , niewiele tego ale zawsze coś.

Autor: EdwardB  godzina: 22:09
hunter poszperaj na stronach producntów prochu i tam znajdziesz naważki prochu do poszczególnych kalibrów śrutówek. Co prawda sa to uśrednione, dla warunków normalnych. Do osiągnięcia większego skupienia niezbędne są koncentratory, układanie śrucin w równe słoje lub ich przesypywanie talkiem lub innym materiłem niewiele pomaga. A przede wszystkim musisz mieć dobrą lufe, zero luzu w komorze nabojowej, krótki stożek przejściowy dostosowany do łuski naboju. Czoki mają drugorzędne znaczenie.