Wtorek
16.08.2011
nr 228 (2207 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoriaTemat: 17 HMR

Autor: Kosmaty  godzina: 07:28
Kobczyk No właśnie: "...5. Na drapieżniki poluje się używając myśliwskich naboi kulowych wymienionych w ust. 2..." czyli pełnopłaczczowych o energii min 1000 J na 100 m i srednicy min 5,6 mm "...i 3...: czyli naboi kulowych do broni gładkolufowej "..., myśliwskich naboi śrutowych wymienionych w ust. 4 ..." czyli ze śrutem o średnicy nie większej niż 4,5 mm '' ... lub naboi myśliwskich z pociskami pełnopłaszczowymi." tutaj nie określono ani energii ani kalibru. 17HMR mozna zarejestrować na takiej samej zasadzie jak Glocka czy karabinek w .22 lr. zupa mamuta Z bocznym zaplonem jest problem. Tak jak napisał napomyka trzeba poczekać do września. Powinny pojawić się CZ-tki. Później prawdopodobnie stopniowo pojawiać się będze inna broń tego typu. Obecnie sprzedawcy próbują wypchnąć to co zalega w magazynach a w większości pozostał złom. Oczywićie większość będzie wciskać, że niedługo się zmienią przepisy itp. ale nie ma się czym przejmować, robią to po to aby zarobić. Przykład z piątku: Dzwonię do jednego sklepu i pytam o używane karabinki w 22lr. Sprzedawca mówi, że ma tylko Tozy w cenie od 600 do 1200 zł. Jeśli ktoś jest zorientowany w temacie to wie, że za takiego Toza najczęściej 300 zł to za dużo i bez problemu w tej cenie jeszcze można kupić. Na moje pytanie czy będzie sprowadzal coś innego w tym kalibrze odpowiedział: "Po co? Możliwość rejestracji bocznego zapłonu potrwa jeszcze tylko kilka dni". Oczywiście każdy sprzedawca woli zgarnąć na czysto 600 za klekota wartego tyle co stal z którego został wykonany niz zarobić uczciwą prowizję 200 czy 300 zł sprowadzając CZ, ale nie dajmy się zwariować. Darz Bór

Autor: Kobczyk  godzina: 09:05
Ale określono jednoznacznie kategorię (naboje myśliwskie) - więc Kosmaty, tak z ciekawości, czy nabój 17 HMR, jest nabojem myśliwskim (już nie rozpatrując kwestii pełnego płaszcza), bo pewnie i takie gdzieś w USA, by się znalazły. Czy są naboje bocznego zapłonu, jednoznacznie zakwalifikowane jako myśliwskie ? - bo ja o takich nie słyszałem, przynajmniej do tej pory.

Autor: kristofferp  godzina: 09:28
@ zupa-mamuta A nie lepiej kupić 22WMR? Wymóg kalibru 5,6mm jest spełniony. Przy kuli 33grs v-max szybkość i precyzja bardzo podobna do 17HMR. Nie wiem jak to wygląda prawnie, ale kula 22WMR kladzie lisa na miejscu na dystansach do 130-150m. A tak apropos, nowa ustawa, - i taki galimatjas pojęciowy i prawny. Ci 'tfurcy' prawa to chyba jednak idioci. DB.

Autor: zupa-mamuta  godzina: 10:19
Myślę że "tfurcy" widzą jedno ilość możliwej do zarejestrowania broni razy zysk równa się ??? . 22 WMR bardzo dobry pomysł wszystkim polecam. 17HMR może być zarejestrowany ponieważ produkowane są do tego kalibru pociski pełnopłaszczowe , a takie można używać do pozyskania drapieżników czyli do celów łowieckich. To trochę tak jak nie wolno polować na zające z psami , ale z jednym tak :)

Autor: Kobczyk  godzina: 10:44
Nie martwcie się na zapas - znajome "wiewiórki" donoszą i z końcem roku lub najpóźniej z początkiem nowego. W znowelizowanym (kolejny już raz), rozporządzeniu w sprawie wykonywania polowania, będzie szczegółowa definicja broni myśliwskiej. Podobno będzie się działo, oj działo :) - oczywiście w szeregach braci myśliwskiej, bo policja ma być zupełnie usatysfakcjonowana. "Tfurcy" wbrew oczekiwaniom, nie śpią - a wręcz powiedziałbym, iż trzymają "rękę na pulsie", tak aby i wilk był syty i owca cała - jak mówią.

Autor: kristofferp  godzina: 10:59
Prawotwórca myli pojęcia kuli grzybkującej/niegrzybkującej z kulą pełnopłaszczową/półpłaszczową. grzybkująca> klasyczny półpłaszcz, partition/Hmantel, Hollow Point ( w tym także 22lr HP ) niegrzybkująca> pełen płaszcz, typowa kula ołowiana .22lr, twarde półpłaszcze. W Skandynawii, na przykład dozwolone jest polowanie z 22LR z kulą Hollow Point . Zwykłe kule ( bez HP ) to na strzelnicę. DB.

Autor: rales  godzina: 13:43
ad kristofferp: W Szwecji można polowac z dowolnymi pociskami w 22 LR (">>..kulan får vara av valfri konstruktion..<<"), nie ma wymogu Hollow Point, choc jest to zalecane. Darzbór!!

Autor: Kosmaty  godzina: 13:56
Kobczyk Nie bardzo wiem o co Ci chodzi. Masz wątpliwości co do możliwości zarejestrowania 17 HMR, więc Ci odpowiadam, że można i piszę na jakiej podstawie. Na co ty opowiadzasz coś o "jednoznacznie określonej kategorii (nabojach myśliwskich)". Napisz co to za jednoznacznośc o której piszesz. W jakim akcie prawnym tak jednoznacznie jest określona amunicja myśliwska? W kolejnym wpisie wspominasz coś o "wiewiorkach". Oczywiście, że definicja broni myśliwskiej musi być dopracowana ale skąd informacja kiedy to się stanie i , że się będzie działo. Niby co ma się dziać? Zabiorą nam Glocki i kbksy? A może nas wszystkich aresztują za nielegalne posiadanie broni? ;-) Jak powołujesz sie na jakies informacje to podaj źródło, a jak nie chcesz podać to nie siej zamętu i nie powielaj plotek. Bo to, że sprzedawca w sklepie tak powiedział albo pani urzedniczka w WPA próbowała Cie przestraszyć to żadna informacja... Darz Bór