Sobota
30.03.2013
nr 089 (2799 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoriaTemat: Forester  (NOWY TEMAT)

Autor: Bażant135  godzina: 13:58
Witam. Co sądzicie o broni śrutowej firmy FORESTER? oficjalna strona tej firmy (www.foresterguns.com/p,s,oferta,s2,boki.html) Nie będe oszukiwał anie zmyslał, mysliwym jeszcze nie jestem i jakis czas jeszcze niestety nie będe (wiek...), ale interesuje sie łowiectwem i bronią. Na terenie gdzie mieszkam nie ma zbyt dużo zwierzyny grubej (sarna i przechodni dzik), są za to zające, kaczki, bażanty, grzywacze, lisy i inne drapiezniki. Więc na początek będe zainteresowany kupnem śrutówki bo sztucera nie ma narazie sensu kupowac. Dlatego chciałbym sie dowiedziec co sądzicie o broni produkcji tej firmy, bron głównie na polowanie i moze 1 w miesiacu na strzelnice - to jest pierwsze pytanie;) Drigie pytanie to czy w tym wypadku bok czy horyzontalna? - zdania są pewnie podzielone, ale chciałbym abyscie napisali wady i zalety obu tych śrutówek. trzecie pytanie troszke odbiega od tematu - czym sie różni kaliber 12/76 od 12/70 w PRAKTYCE i który jest bardziej popularny w śród polskich łowców. Prosze o opinie i nie czepianie sie mnie za to, że jeszcze nie jestem mysliwym, a już sie interesuje bronia, itp. :D Przy okazji życze Wam jeszcze raz Wesołych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, Darz Bór. Ps. czytałem sporo i nie ma zbyt wielu opinii na temat tej firmy.

Autor: michalloo  godzina: 15:07
Kup boka z wymiennymi czokami- cena atrakcyjna. 5 lat gwarancji to przy Twoim "raz w miesiącu na strzelnice" będzie doprą polisą :)

Autor: Magnum85  godzina: 16:15
bok czy horyzontalna to zalezy od tego z czego bedzie ci sie lepiej strzelac, jak juz bedziesz na strzelnicy sam zobaczysz z czego lepiej ci idzie, Ja mam horyzontalna i sobie chwale:)

Autor: Mariusz 28  godzina: 16:20
Jestem użytkownikiem dubeltówki tej firmy od dwóch sezonów (wersja A1 z grawerunkami) pisałem o niej kiedyś w jednym z tematów tu na forum. Cytując : "Mogę natomiast napisać co nieco o rzeczonym Foresterze. Mam go drugi sezon i nie narzekam, właśnie horyzontalną wersję, tylko w 12/76. Wykonanie piękne (mam wersję z grawerunkami), praca mechanizmów bez zarzutu, drewno ładne. Czoki wymienne, spust pojedynczy z selektorem (wolałbym 2 spusty). Rosyjskie Iż'e ze swoim wyglądem i topornością oraz praca mogą się chować ale też kosztują mniej, coś za coś. Dubeltówka przeleciała ze mną do chwili obecnej 2 sezony polowań zbiorowych w kole(krzaki, wilgoć itp), kaczki oraz całkiem mocne użytkowanie na strzelnicy( w tym jedne zawody tak dla zabawy) i jak na razie nic jej nie jest. Oksyda również bez zarzutu jak do tej pory, z tym, że ja jestem z tych dbających o broń, więc ja czyszczę po używaniu a nie tylko wkładam do szafy. Każdy z kolegów w kole który miał okazję ją obejrzeć był miło zaskoczony. Każda sroczka swój ogonek chwali i tak do tego można podejść w moim przypadku ale ja jestem naprawdę z nabytku zadowolony. Duży minus (żeby nie było :) ) niestety nie można z nich strzelać amunicja stalową " Co do drugiego pytania. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy wolisz klasykę, powiew historii i klimat przeszłości czy raczej wyznajesz zasadę wszystko dobre co nowoczesne. Czy kupiłbyś klasycznego Roy's Rolls'a czy nowoczesnego Bentely'a. Taka różnica jest miedzy horyzontalką a bokiem. Do tego dubeltówki są z reguły lżejsze ale z boka łatwiej się celuje (większe pole widzenia, lepsza mechanika odrzutu w czasie strzału) nie bez kozery w sporcie używane są tylko boki. Natomiast jeśli zamierzasz czysto rekreacyjnie postrzelać sobie na strzelnicy dubeltówka też się nada. Kaliber 12/76 w porównaniu z 12/70 różni się tym, że posiada większy ładunek śrutu i chyba też większy ładunek prochowy. Więcej śrutu to teoretycznie lepsza skuteczność, choć jak czytałem w literaturze nie zawsze tak jest. Osobiście nigdy ze swojej nie strzelałem amunicją 12/76 a tylko 12/70. Mniejszy odrzut na strzelnicy robi swoje a i dostępność amunicji w 12/70 jest większa. No właśnie, bo w strzelbach jest tak fajnie, że posiadając kaliber 12/76 możesz używać również 12/70 natomiast nigdy odwrotnie ale tego nauczą Cię na kursie :)

Autor: Bażant135  godzina: 18:11
Dzieki za wypowiedzi zwłaszcza koledze Mariusz 28 :) Szkoda że nie można strzelac amunicją stalową, bo zanim ja zostane myśliwym to pewnie tylko taką bedzie można strzelac ;( szkoda bo rozpatrywalem, ją na moja pierwsza dwururka... Chyba, że firma wyprudukuje specjalnie taką. Zwróciłem uwage na tą broń ze wzgledu na atrakcyjna cenę i wygląd, czego nie można powiedziec o niektórych śrutówkach. ad Mariusz 28 a czy strzelałeś z niej breneka? i dlaczego nie można strzelac stalą, chodzi o lufy? Sorki jesli to sa głupie pytania, ale naprawde jestem zielony w tych sprawach (bo nie byłem na kursie) ale bardzo mnie ciekawi temat ;p

Autor: Mariusz 28  godzina: 21:54
Brenekami jak dotąd strzelałem z niej kilkukrtonie, parę razy na polowaniu zbiorowym oraz na strzelnicy aby zobaczyć jak się układają przestrzeliny. Na exacie rottweil u mnie górowało, choć wydaje mi się, że jest to kwestia celowania. Strzelanie breneką po szynie z dubeltówki wbrew pozorom nie jest wcale takie proste (mam na myśli celne strzelanie) Acha strzelając brenekami miałem zawsze założony cylinder i 1/4 czoka, niby nie jest to wymagane ale wole chuchać na zimne. Do tego w moim kole na zbiorówkach to dziki, potem dziki, potem dziki no i lis ale na bliskie dystanse więc nie ma dramatu z takim doborem czoków. Strzelanie stalą wiąże się z tym, że ze względu na niższy ciężar właściwy stali niż ołowiu do uzyskania odpowiedniej siły rażenia stosuje się większe naważki prochu a co za tym idzie w lufach podczas strzału wytwarzają się większe ciśnienia czyli wytrzymałość. Tym śrutem stalowym bym się za nadto nie przejmował, niektóre kraje które wprowadziły zakaz użytkowania ołowiu zaczynają wątpić w słuszność tego postępowania, więc sprawa nie jest uważam przesądzona do końca a nawet jeśli to na polowania na drobną będę kupował jakiś bizmut a na strzelnicę kupie jakiegoś boka z atestem na stal.

Autor: adm  godzina: 23:02
Sprawdź czoki wymienne, powinny być odpowiednio oznakowane np. full steel or lead. Broń powinna posiadać odpowiedni glejt prawdopodobnie ten problem rozwiązał za Ciebie producent. Forestery są wytwarzane przez jednego z lepszych producentów Yildiz. Z Huglu(turek) nie ma problemu na broni jaki i czokach widnieje For use with steel, lead, or hevi-shot. Pzdr. Darz Bór