Czwartek
31.10.2013
nr 304 (3014 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoriaTemat: Luneta marki PWS - opinie.  (NOWY TEMAT)

Autor: obcy33  godzina: 09:19
Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie lunet polskiego producenta PWS. Czy ktoś miał z nimi do czynienia, testował, porównywał? Najbardziej interesuje mnie luneta 3-12x56, która kosztuje 999zł. Zdaję sobie z tego sprawę, że tanie lunety to chłam, lepiej dołożyć, kupić droższą, lepszą i mieć spokój. Tyle że, np. taka sama DOT kosztuje dwa razy tyle. Pozwolę sobie zacytować wypowiedź p. Marka Czerwińskiego z jednego z jego artykułów: "Nie jest sztuką zakup dobrego celownika, gdy nie ograniczają nas środki finansowe. Sztuką jest wydać mało, a wybrać dobrze". Producent na moje pytanie, czy wytrzyma na 30-06 odpowiedział: "Tak, wytrzyma bez problemu. Jest bardzo wytrzymała. Odporna na wszelkie warunki, na zanurzenie do 4m - wypełniona azotem, wytrzymująca przeciążenie 1000 G podczas 1000 cykli. Ponad 400 strzałów na 9,3 bez zmiany ŚPT czy nastaw na bębnach. Oznacza to niezwykle odporną lunetę celowniczą, która poradzi sobie na każdym karabinie w najgorszych sytuacjach jakie mogą się przytrafić. Doskonały celownik do karabinów zadowalający najbardziej wymagających strzelców. Wysoka transmisja światła w połączeniu z dobrym kontrastem, pozwoli na oddanie strzału w trudnych warunkach oświetleniowych. Bez obawy, że strzelamy do nierozpoznanego celu. Pozdrawiam," Prosiłbym o opinię.

Autor: megaton  godzina: 11:35
W formie porady powiem tak: doświadczenie kosztuje. (tu dosłownie). Tylko przekalkuluj: montaż kosztuje tyle samo bez względu na jakość lunety. Druga rzecz , WAŻNA ! STRZAŁ POWINIEN BYĆ PRECYZYJNY. Zwierzyna to nie tarcza strzelnicza. Im lepsza luneta tym większy stopień prawdopodobieństwa precyzyjnego (skutecznego) strzalu. Ja osobiście wolałbym kupić używaną dobrą lunetę niż te tanie "nówki".

Autor: specmisiek  godzina: 12:52
Na temat 3-13x56 PWS niestety nie mogę napisać, za to użytkuję czas jakiś "biegową" 1-4x24.. Wiec cudo optyczne to to nie jest. Szkło niewysokiej ligi a podświetlenie na najwyższym ustawieniu daje jakieś cienie i poświaty na soczewkach. Za to nastawy trzyma bez zastrzeżeń. To najważniejsze. Na x4 trafianie w 10-tkę ze 100m to żaden wyczyn. Pole widzenia ponad 37m i to widać!. Przy biegowej lunecie to mz też ważne..Najbliższa cenowo "biegówka" "zaczynała się" od około 2 tysięcy zł. Na razie nie narzekam. Niedawno PWS testowała nowe lunety 3-12x56 (nawet chcieli mi jedną sprzedać ale nie potrzebowałem) ze znacznie szerszym polem widzenia (coś ponad 14metrów). Niestety miały 2 rodzaje podświetlenia - czerwona i zielona kropka. Jak komu pasuje to można się zastanowić. Tylko trzeba pamiętać że to "chińszczyzna" i do markowych lupek trochę daleko, ale jak ktoś nie ma na markowe to chyba można sprobować. Wydatek niewielki, nawet jak założyć, że się w razie czego ostatecznie wyrzuci na śmitenik.

Autor: tomek_al  godzina: 14:31
Mam z firmy PWS kolimator, kopię Aimpointa MICRO. Przebieg około 100 kul, trzyma nastawy, wszystko jest ok. Szału nie robi, ale działa jak należy.