Czwartek
28.11.2013
nr 332 (3042 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoria



Temat: słupy betonowe pod ambone  (NOWY TEMAT)

Autor: piotr 74  godzina: 09:53
Witam Kolegów Czy jakies koło lub Koledzy prowadza sprzedaz moze takich słupów,chetnie zakupie 4 szt. Pytałem w miejscowej betoniarni,nie chca formy robic bo im sie nie opłaca. A jezdzic i szukac slupów telegraficznych tez nie ma czasu... Darz Bór

Autor: Mały_dzik  godzina: 10:18
Piotrze, nie uwarzasz, że słup betonowy to już lekka przesada w łowisku? U nas w trzech obwodach, na prawie 20 tys ha, nie ma ani jednaj ambony stawianej przy użyciu takich słupów. Zwyczajnie uważamy to za nieodpowiednie. Osobiście z kolegami stawiamy od jakiegoś już czasu ambony na zwykłych cegłach ceramicznych z rozbiórek, po dwie pod nogę ambony, później dodtkowo kołkujemy konstrukję dębowymi słupkami, wkopanymi na około metr i przybitymi do nóg ambony. Tak ustawione, nawet na łysych górach się nie przewracają, a słupy nie na cegłach nie gniją tak szybko. Dodatkowo na wysokość 70-80cm od podłoża, słupy maluję olejem jadlnym. Nigdy przepracowanym, silnikowym, czy podobnym!!! Dlaczego tak robimy? Aby łowisko jakoś wyglądąło i żaden eko-fiko się nie przyczepił. Jedyne co nieciekawe, to papa asfaltowa na dachu ambony. Ale podczas rozbiórek starych ambon, tą zawsze zabieram z łowiska.

Autor: Rosen  godzina: 10:46
Jednak ludzie lubią sobie utrudniać życie. Popatrz po austriackich katalogach firm produkujących urządzenia łowieckie, w jaki sposób jest tam stawiana ambona. Zresztą... ułatwię Ci zadanie. Profesjonaliści stawiają ambonę, jeżeli nie na metalowych kotwach, to na płytach chodnikowych ze skały lub betonu. Do tego kotwa nierdzewna w postaci kątownika wbitego w ziemię i przykręconego do ambony. Stawiane są tak ambony nawet w Alpach, gdzie wiedzą co to silny wiatr i nic się nie przewraca. Oglądam czasem galerię łowieckiego i jak widzę ambony wkopywane w ziemię, odlewane słupy betonowe, słupy owijane folią, malowane olejem to reakcja jest następująca (www.youtube.com/watch?v=XZxzJGgox_E). Przeznaczcie tą pracę na budowanie sztucznych nor.

Autor: moskithunter  godzina: 11:08
Niestety beton w naszym łowisku tez sie zdarza ale polecam ci drewno dębowe lub akacjowe. Kupilismy parę wałków dębowych, znajomy wyciął z tego kantówkę ok. 20x20, wkopane przy nodze ambony do połowy, skrecone z nogą 2 pretami z gwintem plus podkładki i nakrętki. Resztę pręta obcinasz. Postoi na pewno długo a nie straszy. Przy zastosowaniu lekkiego rozszerzenia nóg ambony u dołu nawet płytkie wkopanie zabezpiecza przed wywróceniem. DB

Autor: Mały_dzik  godzina: 11:13
Rosen: Olejem można podmalować, ale naturalnym, nie jakimś gów%*$@ z warsztatu samochodowego u pana Stasia. Mógłbyś podać link do jakiegoś katalogu, bo z językiem problem, a tym samym znalezieniem.

Autor: TJ64  godzina: 11:14
Pewnie można i tak , ale te słupy stojące na tych płytach mają stały kontakt z wodą i śniegiem . Z czasem butwieją i trzeba przycinać. Betonowe słupy są chyba w każdym łowisku w laskach pod wsią lub za stodołą któregoś gospodarza. Piszę o tych betonowych ze starych ogrodzeń. Jak jest długi to można przeciąć i wtedy dwa wystarczą do tego cztery obejmy .Poziomowanie ambony bez problemu na obejmach. Przy wymianie ambony betonki i obejmy są do ponownego wykorzystania. Jak ambona niska i ma szeroką podstawę to może i kotwy z kątownika wystarczą . A czy betonik czy płyta ,kotwa czy obejma to i tak beton i żelazo tylko w innej formie. DB.

Autor: El3ctr0  godzina: 12:00
Metalowe kątowniki w ziemi dają radę. Nawet jak po x-latach trzeba nogi wymienic (częsciowo) robi to się b. łatwo.

Autor: LDormus  godzina: 12:10
Betonowe podstawy mają swoje zalety i nie tworzą wbrew pozorom dysonansu z otoczeniem. Ta ambona ma już ponad 30 lat i bez problemu drugie tyle postoi.

Autor: Mały_dzik  godzina: 12:43
Tak na marginesie, to po co szukać słupów betonowych. Trochę żwiru, cementu, prótów zbrojeniowych, deski na formę i można sobie samodzielnie wyprodukować. To raczej nie problem. Dogadać się tylko z jakimś budowlańcem, jesli samodzielnie nie potrafimy zazbroić albo proporcji dobrać i wsio.

Autor: Wojtek  godzina: 13:01
Prosta robota (media.lowiecki.pl/zdjecia/opis.php?p=2443)

Autor: Mały_dzik  godzina: 13:58
I Wojtek już całą instrukcję podał ;-)

Autor: moskithunter  godzina: 14:20
Wolę jednak drewno, jak pisałem wyżej, ale w wersji pokazanej przez Wojtka nie wygląda źle :) DB

Autor: Makas  godzina: 20:20
Spróbuj tutaj. (madok.e-ctrl.net/28_Stopa_pod_ambone,produkt-33.html)

Autor: marcino  godzina: 22:40
w każdej betoniarni gdzie sprzedają płoty betonowe można kupić słupy odpadowe - tzn jakieś wyszczerbione, niepełne itp do tego otwornica albo trochę pomachać szpadlem i gotowe ambona taka jest bezpieczna i na estetyce łowisko nie cierpi, wbrew teoretyzowaniu co poniektórych kolegów:) to samo dotyczy malowania - ambonę należy zakonserwować najlepiej odpowiednimi preparatami - olej silnikowy nie jest tutaj najoptymalniejszy ale od biedy może być -co do aspektów estetyczno-ekologiocznych nie wypowiadam się bo dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo - nawet jakby ambona spróchniała była ładniejsza

Autor: Davson  godzina: 23:08
Jeżeli chcesz aby stała długo i była zapamiętana to zrób ja na lata. Można zrobić ją na podstawach betonowych. Jeśli miejsce postawienia jest bardzo suche piaszczyste można zrobić podstawę z wkopanych podstaw z akacji potem połączyć je ze słupami wiodącymi. Ja swoją zrobiłem na podstawach betonowych dałem 50 lat gwarancji i mam nadzieje ze po mojej śmierci będzie nadal tak zapamiętana . D.B Davson