Czwartek
08.12.2016
nr 343 (4148 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoria



Temat: Noktowizor cyfrowy 6×50, Bestguarder WG-50

Autor: dash4  godzina: 10:58
Z tym reagowaniem to różnie...tak jak pisałem wcześniej- łanie do mnie podeszły na ok 25m pomimo tego że podświetlenie było właczone a ja nagrywałem akurat filmik. Spłoszyły się dopiero jak zacząłem "szurać". Oczywiście wiatr wiał od nich na mnie. Lecz na razie to był jeden jedyny raz kiedy udało mi się nagrać łanie. Przeważnie obserwuję kozy i lisy. I o tyle o ile lisy nie biorą sobie do d czerwonego punktu dopóki się nie ruszysz, to kozy różnie, najczęśniej nie uciekają, ale czasami jakaś nadzwyczaj ostrożna się trafi. Nie miałem do tej pory okazji spotkać dzika- więc nie wiem jak te reagują. Przypuszczam że ucieczką bo kropa na prawdę jest spora- szczególnie na IR3. (choć tego prawie wcale nie używam) Nie mogę zlokalizować nigdzie dobrych (i nie za potężny pieniądz) filtrów które mógłbym sprawdzić czy odrobinę zmniejszą kropę. A nie chcę kupować czegoś w dużej kasie co nie będzie działać. Inna sprawa że ekran wyświetlający obraz- jest bardzo jasny- i w nocy po odstawieniu od oka- człowiek jest prawie ślepy przez kilka minut.. DB

Autor: Wlad B  godzina: 13:43
ja jak kolega mam wg50 i nie zauwazylem aby dziki reagowaly na to swiatlo , koledzy co maja dluzej ten sprzet mowia ze najbardziej czula jest zwierzyna plowa a skoro ona nie pokazuje reakcji to dziki tymbardziej nie powinny. ja pytalem o ten model ls650 bo wczesniej koledzy co testowali pisali ze byla rekacja z duzej odleglosci co bylo dziwne. kolega wczesniej napisal ze oba maja 850 nn a gdyby tak było to nie byloby widac tego czerwonego punktu bo czlowiek nie widzi tych 850nm czyli musi byc tez inne swiatlo co zwierzyna go widzi a my nie i dlatego pewno bardziej lub mniej reaguje. co do filtra to mysle ze gdyby byl to producenci by go stosowali a byc moze jest drogi.

Autor: Krzyn  godzina: 14:01
Z moich doświadczeń w obserwacjach do 100m na dopłace: dziki - raczej nie zwracają uwagi na czerwone światło dopałki (bez względu na lvl) dopóki nie wykonujesz gwałtownych ruchów noktowizorem jelenie - jeśli jest bardzo ciemno (tzn nic nie widać w lornetce - chmury - noc) to włączenie jakiejkolwiek dopałki oznacza odskoczenie/ucieczkę, łanie i cielaki w mniejszym stopniu, byki w większości. Oczywiście im jaśniej i im dalej tym reakcja się zmniejsza. Generalnie polecam jako instrument pomocniczy na połówce księżyca lub ponowie.

Autor: Marek Kleniewski  godzina: 19:08
Na obiecane testy trzeba jeszcze poczekać bo iluminatory jeszcze nie dotarły ( są w drodze ). Ostatnio testowałem pierwszy model Bestguardera WG-37. Ten pierwszy model z przed 3 lat ma iluminator na 940 nm. W zupełnej ciemności też jest widać lekkie żarzenie ale zdecydowanie słabiej niż w WG-50. Po wyjęciu soczewki skupiającej z iluminatora widoczne żarzenie praktycznie znikło całkowicie ale światło podczerwieni uległo większemu rozproszeniu przez co zmniejszył się zasięg doświetlenia. Wynika z tego wniosek że każdy iluminator emituje w mniejszym lub większym stopniu światło o krótszych długościach fal które są mniej lub bardziej widoczne przez ludzi i zwierzęta ( w zależności od gatunku ). Zależy to też od jakości zastosowanej diody. Myślę że iluminator na 940 nm bardziej sprawdzi się przy obserwacjach na krótszym dystansie . Przy dobraniu właściwej diody, zasilania oraz rozproszenia wiązki światła żarzenie będzie praktycznie niewidoczne. Zamontowanie na szynie będzie bardzo łatwe. Będzie można wybrać - przy bliższych odległościach 940 nm a dalszych 850 nm co sprawi że obserwacja będzie bardziej dyskretna i nie powinna płoszyć zwierzyny nawet przy poruszaniu noktowizorem.