Piątek
31.03.2017
nr 090 (4261 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoria



Temat: ustawianie ostrości w lunecie

Autor: quattro  godzina: 07:41
Ciężko jest każdemu to uwierzyć lub pogodzić się z tym, ale niestety starość nie radość młodość nie wieczność jak powiadają.

Autor: ogór  godzina: 08:12
taczar pisze "Kolego - przez około 30 lat nie potrzebowałem zmiany krotności, ponieważ używałem lunet "stałych" Kolego ja przez 40 lat uzywalem lunet ze zmienna krotnoscia tak samo jak ze stała - w żadnej z moich 6 lunet nie musze przestawiac ostrosci wraz ze zmiana powiekszenia -pokretla ostrosci w lunetach jak i w lornetkach przestawione sa trochę na + ale mniej jak jeden - mimo ze przekroczyłem juz 60 -tke a pisanie i czytanie musze praktykowac w okularach +1 dpt. Darz Bór

Autor: taczar  godzina: 09:39
ad. Ogór To ja Ci Kolego serdecznie gratuluję ! i choć zazdrość to brzydka cecha, to mimo to, troszeczkę zazdroszczę....:) Darz Bór.

Autor: Martes  godzina: 10:44
Mam podobnie jak ogór . Chociaż okulary do czytania mam +3,5 . Będąc niedawno na podziemnej strzelnicy w Dziemianach zauważyłem u siebie inny problem . Otóż ciemny tunel strzelnicy wyraźnie przeszkadza mi w celowaniu do bardzo małej tarczy i nie pomaga tu nawet ustawienie lunety na x 12 . Po prostu nie mogę znaleźć tarczy . Natomiast na strzelnicy na Jaśkowej Dolinie przy Zarządzie PZŁ czy w Lublewie na dawnej strzelnicy wojskowej pod gołym niebem wszystko jest w porządku . To samo w terenie na polowaniu .

Autor: Mati89  godzina: 11:19
Ogólnie rzecz ujmując: Ustawiamy tak, aby widzieć zarówno cel jak i siatkę. W idealnej sytuacji, tzn. przy wzroku idealnym, bez żadnej wady wzroku ustawiając ostrość na krzyżu- luneta będzie jednocześnie trzymać ostrość na celu na odległości na jakiej jest ustawiona (potocznie mówiąc i uproszczając) "paralaksa" Lunety o krotnościach myśliwskich "nocnych" czy to zmiennych, czy nie nie posiadają dodatkowego pokrętła zmiany "paralaksy"- gdzieś czytałem że fabrycznie ustawia się ją na 100 metrów /jardów Czyli ma 100 m/yd przy idealnym wzroku będziemy mieli jednocześnie ostry jak brzytwa obraz krzyża, jak i celu. Przy zmianie krotności nic nie ma prawa się w tej kwestii zmienić... oba będą ostre. Problem w tym, gdy mamy wadę wzroku. Wtedy niestety coś kosztem czegoś. Ustawiamy sobie albo ostry krzyż i mniej ostry cel, albo ostry cel i mniej ostry krzyż... albo szukamy kompromisu gdzieś pośrodku. Problem w tym gdy będziemy spoglądać na cele na różnych odległościach. Tutaj obraz celu ustawiony na 100 metrów/jardów może być już nie być tak ostry na innych dystansach (krzyż pozostaje tak ostry, jak na 100m/yd) Problem rozwiązuje osobne pokrętło "paralaksy". Ta niestety jest dostępna zazwyczaj w lunetach o krotnościach "taktycznych". Wtedy wystarczy ustawić ostrość na 100 m/yd, a następnie czy to patrzymy na cel na 50 metrach, czy na 400 metrach- po prostu kręcimy paralaksą zmieniając ostrość celu (krzyż pozostaje cały czas ostry) i cały czas mamy wszystko ostre jak brzytwa. - - - - - - - - - - - - - ps. oczywiście "paralaksa" to skrót myślowy, bo chodzi o pokrętło do regulacji ustawienia paralaksy w celu minimalizowania tego błędu. Jestem pewien że są koledzy którzy będą w stanie lepiej i fachowo wytłumaczyć ten problem, ale... to temat na inną rozmowę.

Autor: taczar  godzina: 12:58
Autor: Mati89 "Ogólnie rzecz ujmując: Ustawiamy tak, aby widzieć zarówno cel jak i siatkę." Zgoda. Pytanie jakie ja stawiam sam sobie jest takie, dlaczego lepszy efekt daje ustawianie na mniejszych krotnościach ?. Ale to jest pytanie (jak piszesz) do fachowców. A ogólnie to dzięki Mati89 za ten post - zwróciłeś moją uwagę na coś, czego nie brałem pod uwagę dotychczas; cyt; "Problem rozwiązuje osobne pokrętło "paralaksy". Ta niestety jest dostępna zazwyczaj w lunetach o krotnościach "taktycznych". Wtedy wystarczy ustawić ostrość na 100 m/yd, a następnie czy to patrzymy na cel na 50 metrach, czy na 400 metrach- po prostu kręcimy paralaksą zmieniając ostrość celu (krzyż pozostaje cały czas ostry) i cały czas mamy wszystko ostre jak brzytwa." Tak się składa, że mam jedną lunetę z regulacją "paralaksy", ale przyznam, że nie wpadłem na to żeby w tej sytuacji to wykorzystać. Jest ustawiona (zdaje się) na 100 m. i nigdy nie próbowałem tego przestawiać. Może też dlatego, ponieważ posiadam tą lunetę od niespełna roku. Mam więc teraz "bojowe zadanie" żeby poszukać obrazu " ostrego jak brzytwa..." Mam nadzieję, że będzie przynajmniej lepiej...., - choć, "wzrok młody od szkieł lepszy...." Pozdrawiam. DB.

Autor: Mati89  godzina: 14:29
@Taczar Jako ciekawostkę podpowiem, że paralaksą może kolega również oszacować przybliżoną odległość do celu. Jeśli mamy ustawioną lunetę tak, aby obraz był ostry na 100 m/yd, to wystarczy że popatrzymy na przedmiot na pewnej odległości którą chcemy poznać. Kręcąc pokrętłem paralaksy ustawiamy ostrość tego obiektu i sczytujemy wartość z bębna (lub obiektywu jeśli regulacja jest na obiektywie). Wartość to przybliżona odległość do celu. Tyle teorii. Sposobu nie testowałem osobiście.

Autor: ogór  godzina: 14:32
taczar w ten sposób pokrętłem paralaksy zmierzysz tylko odleglośc cod celu :) Uzywanie lunet z regulacją paralaksy do celow lowieckich uwazam za pomylke -cel moze ukazac sie w kazdej odleglosci i konieczne przed kazdym strzałem będzie kręcenie paralksą aby uzyskać wyrazny obraz Mati89-oj zawikłałes to zawikłałes luneta bez pokretła paralksy -ustawiając ostrosc raz luneta bedzie ostrzyć od odleglości podanej w instrukcji do niekończonosci a nie tylko do 100 m -wystarczy przeczytać dane techniczne producentow dostepne na internecie aby to zrozumiec producent gwarantuje brak błędu paralaksy w odleglości do 180,150 100 m w zaleznosci od producenta -powyzej tej odleglosci błąd paralaksy moze wystapic W kolimatorach brak błędu zazwyczaj wynosi 50 m

Autor: jeager  godzina: 15:07
@ Mati89 Bez urazy, ale głosisz fałszywą teorię. Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Paralaksa nie ma wpływu na ostrość obrazu. Musisz poczytać i pogłębić wiedzę a potem pisać.

Autor: Mati89  godzina: 15:11
Z tym, że teraz mówimy nie o niwelowaniu błędu paralaksy tylko o ostrzeniu obrazu. Luneta myśliwska ma ustawioną ostrość i paralaksę na ok. 100 m, bo tutaj i tak strzelamy na odległość max 200 m i błąd jest znikomy, natomiast lunety z większymi krotnościami mają już paralaksę regulowaną ponieważ są przystosowane do użytkowania na dalszych odległościach. W tym temacie poruszamy jedynie kwestię ostrości. a tutaj sprawa jest prosta- przy regulowanej paralaksie możemy sobie regulować ostrość celu, a w stałej paralaksie- ostrość celu jest na sztywno powiązana z ostrością krzyża.

Autor: ogór  godzina: 16:00
Dokładnie tak

Autor: maxikaz  godzina: 16:42
no Koledzy widzę że temat zaczął żyć własnym życiem:)ale dzięki wszsystkim za zainteresowanie bo dzięki Wam się doszkoliłem:) pozdrawiam i DB

Autor: Mark - 2  godzina: 16:43
Po to producent pisze w instrukcji aby kierować lunetę na jasne tło, by wykorzystywać przy regulacji jak najwięcej światła wpadającego do niej. Reszta to, sprawa indywidualna dla każdego "oka". Co do ustawiania ostrości zgadzam się z quattro - najlepiej w łowisku przy dobrych warunkach oświetleniowych, więc nad czym tu "deliberować". :)