Środa
11.07.2018
nr 192 (4728 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoriaTemat: Sztucer Mauser98 + szyna weaver lub picatinny

Autor: Straznik lodowki na wygnaniu  godzina: 07:00
Ja użytkuje Husqvarne z zamkiem Mauserowskim i szyną picatinny Zgodnie z tym co powiedział mi rusznikarz do picatinny pasuje większość osprzętu weaver odwrotnie nie zawsze. Plusy - na szynie większy zakres regulacji w zakresie ustawienia niż na kostkach, na tej samej szynie możesz montować różną optykę w zależności od potrzeb, raz przystrzelasz i montujesz powtarzalnie np lunetę lub kolimator. Mam kolegę który maja kilka sztuk broni, wszystko na picatinny, spisane nastawy do lunet i montuje wszystko zamiennie w zależności od potrzeb. Minus - użytkowo nie zauważyłem, estetycznie - nieco militarny wygląd. Rozwiązanie bardzo praktyczne. Jeżeli chodzi o skrzydełko - da się tak zamontować optykę żebyś przekładał bez problemów - wszystko w rękach fachowca jak to mówią ;)

Autor: MAK  godzina: 11:09
Obiekt testu Broń z taką szyną Włóż laser do lufy Przykręcając lunetę przednia śruba pierwsza potem druga i odwrotnie kontroluj krzyż. Jeżeli nie będzie "wędrował" to ok. Jeżeli klocki lunety połączone będą mostkiem to jest szansa na to że krzyż nie będzie wędrował. Szyna powinna być założona bez napięć. Ja preferuje montaż obrotowy blokowany pokrętłem lub dźwignią. Zatrzaskowy mi nie pasuje.

Autor: Bayerischer Gebirgsschweisshund  godzina: 11:37
Panie Janko3 … Miałem Mausera 98 z szyną picatinny w kalibrem 6, 5X68. Do tego typu luśni nie jest to dobre rozwiązanie. Przy ładowaniu z góry magazynka, jak i przy wyrzucaniu wystrzelonych łusek. Mam wielki sentyment do Mausera 98 - obecny w kalibrze 8x68S z montażem zatrzaskowym na ‘’pazurki ‘’. Gdy rusznikarz montował mi doctera sight III na bazie montażu ‘‘pazurków ‘’ szynę pod celownik podniósł mi na kostkach nad zamek. Dzięki czemu problemy z ‘’ładuj rozładuj ‘’ zniknęły. Samo skrzydełko w poprzednim i obecnym M98 nigdy nie stanowiło problemu w jego obsłudze .

Autor: baca1051  godzina: 18:09
Ja mam kości od Lumira, zakładał mi jeden z forumowiczow. Skrzydełko do przeróbki, ale montaż nisko. Warto. Pisze o tym jako ewentualnej alternatywie.

Autor: janko3  godzina: 18:28
Dziękuję za wskazówki. Też zastanawiałem się w międzyczasie nad problemem ładowania i rozładowania. I takie mam luźne przemyślenia. Myślałem o ewentualnym przerobieniu magazynka na wsuwany. Koszt ze 400 - widziałem kiedyś na jakimś ogłoszeniu. Znalazłem jeszcze coś takiego Link do szyny (dziennik.lowiecki.plhttps://www.opticsplanet.com/warne-mauser-98-altered-unaltered-1-pc-base.html) W tym stylu myślę, że polepszyło by tu możliwość rozładowania ( lub naładowania nawet przy stałym magazynku). Tu w linku jest weaver ale skłaniałbym się (jeśli już) to do picatinny. Czytałem, że "poręczniejsza". Niestety, nie znalazłem takiej wyciętej jak na razie więc oczywiście po zakupie całej wiązało by się to z usunięciem części slotów (czyli delikatna rzeźba). Co do skrzydełka: zastanawiałem się nad przerobieniem. Luneta do założenia to "polska" Delta 56mm. Chciałbym ją mieć w miarę nisko w porównaniu z obecną. Na tę chwilę na zbiorowych strzelam z muszki i szczerbinki (otwór w montażu hakowym). Po założeniu w grę wchodziła by raczej tylko luneta, bo wątpię czy po zdjęciu lunety z zamontowaną szyną widoczne by były otwarte przyrządy celownicze. Pisałem więc TUTAJ ale nie mają na stanie i jakoś nie widzę by gdzieś jeszcze sprzedawali. (dziennik.lowiecki.plhttps://www.afg-obrona.pl/bezpiecznik-nvp-mauser-98/) Ewentualnie coś TAKIEGO. (dziennik.lowiecki.plhttps://www.sportsmansguide.com/product/index/reproduction-mauser-98-sniper-safety?a=762814) Strażniku czy masz podobnie zamontowaną lunetę jak opisuje to Bayerischer Gebirgsschweisshund w wypadku kolimatora (jeśli dobrze zrozumiałem poprzez adapter)? Bayerischer Gebirgsschweisshund: mam obecnie również zamontowaną lunetę na zwykłym montażu hakowym. Bardzo mi się podoba to rozwiązanie (pewnie kwestia przyzwyczajenia :) ) ale nowa luneta czeka. Z tego co się orientuję bazy mam fabryczne. Niestety pasuje tylko mały zeiss - duży już tak prosto się nie zdejmie. Puka o lufę. Rozważam jeszcze opcję adapteru na montażu hakowym . (www.ciupis.pl/porady/pr15/pr15.htm) baca Kostki pewnie rozwiązały by sprawę. Myślę tylko, że przy szynie (nawet wciętej) będzie więcej możliwości regulacji obejm względem luneta - odległość oka. Dwa, zdaniem kolegi który miał kostki weavera na sztućcu, nie za dobra to opcja (jemu się przestawiało). Trochę mnie uprzedził do tego rozwiązania ;) Chociaż biorę pod uwagę , że była to chyba kwestia złego zamontowania montażu lub styku obejmy kostka. Nie miałem tego niestety w reku fizycznie. Co o tym myślicie?

Autor: baca1051  godzina: 20:23
Magazynek wymienny do m98 u L.Ciupisa kupisz

Autor: baca1051  godzina: 20:27
Bezpiecznik Recknagla około 700 zł, to co podlinkowales było jeszcze u wspomnianego l.moravca.

Autor: Marek Biały  godzina: 21:11
Choćby skały ... mocz dawały... nigdy nie założę szyny na broni myśliwskiej. To jak przyznać rację mizerii, że sałatką jest. Rozwiązanie trwałe to fakt, ale bliżej mu do trepa z giżyckiej brygady niż klasie łowieckiej Dla mnie obciach Nie, nie, nie i jeszcze raz nie! PS. Zdania nie zmienię, choć stosuję na strzeladłach do 3Gun :).