Środa
10.10.2018
nr 283 (4819 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoriaTemat: Sztucer do 5,5 tys.

Autor: ukrainiec  godzina: 11:40
Jak będziesz chciał postrzelać na strzelnicy, to w Mannlicherze kolba do tego się nie nadaje. Z takim wiosłem można strzelać, co najwyżej, w nocy dzika na 120 metrów. Tutaj radzili Bergare B14 HMR. W tych pieniądzach to dobry wybór. Wystarczy na sztucer i na spust timney (założysz sam w 5 minut). Wyśmienity kaliber 6.5 KM, ale mało myśliwskiej amunicji. Ja zdecydowałem się na 308 win i jest szeroki wybór amo.

Autor: jager.jacek  godzina: 12:58
Ukrainiec, Ten B14 HMR to zdaje się jest varmint ? Z tą osadą sportową i lufą varmintową na polowania raczej trudno taszczyć taką jednostkę ? a kal 6,5 Creedmor to także nie jest do zastosowań myśliwskich. Wracając do CL II SX, faktycznie jak to bywa z osadami SX nie nadają się one specjalnie do zastosowań sportowych. Ale CL II jest bardzo popularnym systemem, do którego dostępne są - czasami w śmiesznie niskich cenach - inne osady, np sportowe, carbonowe, czy nawet można dokupić do tego systemu osadę drewnianą, których podaż na rynku wtórym jest bardzo duża. JJ.

Autor: ukrainiec  godzina: 13:22
jager.jacek Bergara B14 HMR nie jest varmintem. Producent dedykuje sztucer "na strzelnice i polowanie". Mój ma lufę 20", grubość na końcu 19 mm. Waga z lunetą 5 kg.

Autor: futer  godzina: 15:13
Kol. Ukrainiec masz rację Bergara to bardzo dobry sztucer. Ale jak wygląda dostępność amunicji w tym kalibrze? W Polsce raczej marna i pewnie w najbliższym czasie niewiele się zmieni. Większość to pociski tarczowe, FMJ. Do strzelań na większe dystanse nie ma się co zastanawiać i jak ktoś potrzebuje brać Credmore. Ja będę broń używał na normalnych myśliwskich dystansach. Poza tym do 6,5x55 chyba można stosować cięższe pociski powyżej 10g.

Autor: dziktadzik  godzina: 15:37
futer Bergara to dobry sztucer ale żeby wydawać 5k za broń gdzie spust jest do wymiany to trochę lipa. No i kwestia wyglądu: strzelnica albo Afganistan ;) Jak komuś wygląd nie przeszkadza to czemu nie, ale za spust ode mnie czerwona kartka. To już bym wolał Tikkę ctr.

Autor: ukrainiec  godzina: 16:15
Kaliber wybrałem 308 win. Amunicja jaka chcesz. Spust w Bergarze do wymiany. Zbyt twardy, 1300 gram. Wygląd mi się podoba. :-)

Autor: futer  godzina: 19:36
308 nie chce ponieważ mam... 30-06 :) Oprócz tego 2x 223 rem, 7.62x39 i 45-70 także teraz czas na coś z 6-tką z przodu :-)

Autor: Felis silvestris  godzina: 19:50
W tej cenie Haenel Jaeger 10, no i sauer 100. Pierwszy bardziej dopracowany i zgrabny.

Autor: Hubertus94  godzina: 20:16
futer, fabrycznej używałem Normy Vulcan, z elaborowanej Hornady SST i RN teraz przerzuciłem się z ciekawości na Megę. Każda elaboracja idealnie na środku, jedynie korekta góra dół. Plusy: Bezpiecznik cichy, wygodny, nie ma opcji samoczynnego odbezpieczenia, mechaniczna blokada iglicy, bardzo ciekawy wygląd(nie ma ładniejszego w tej cenie, syntetyk naprawdę robi dobre wrażenie), piękna lufa, trwała powłoka(bo oksyda to chyba nie jest), tworzywo nie rysuje się. Możliwość wybrania 2 czy 3 rodzajów spustów, standardowo przyspiesznik typu francuskiego z możliwością regulacji zarówno samego spustu jak i przyspiesznika(przestałem go używać). Minusy: trochę wyciera się stopka(u mnie ładnie zaokrągliła się góra oraz mankament o ile można to tak nazwać-w każdym egzemplarzu rysuje się rączka zamka w bliższym końcu o system- wyciera się pole a raczej robi się wybłyszczenie o wym. 3x1,5mm. Mój jest z 2015 roku i ma wstawki gumowe z gumy o gładkiej powierzchni, które ładnie się kleją do ręki, ale widać ryski, które można wyrównać z resztą. Nowsze modele mają gumę imitującą skórę, która mniej się rysuje, ale i gorzej klei ręki. P.S. Spokojnie i na 200m metrów postrzelasz. Być może za 2 lata GRS zrobi do tego modelu kolbę, pytałem miesiąc temu producenta kolb. ;)

Autor: ukrainiec  godzina: 20:35
futer Fajny masz arsenał :-) Zależy do czego chcesz wykorzystywać sztucer. Moja Brgara to dzienny sztucer na płową (jelenie, sarny), eliminacja lisów z łowiska. Na sztucerze luneta z cienkim krzyżem i dużym powiększeniem. Na dziki mam co innego.