Sobota
12.01.2019
nr 012 (4913 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoriaTemat: Oksyda na zimno

Autor: ogór  godzina: 09:11
Do tej oksydy na gorąco trzeba mieć jakieś osobne wentylowane pomieszczenie i trochę oleju we łbie -bo może się to skończyć poparzeniem ługiem sodowym

Autor: pięta  godzina: 09:22
Szanowny kolego baca ,,,,, wie kolega po co został powołany do życia zawód rusznikarza ?.....Ano po to ,że taki facet umie fachowo robić pewne rzeczy . Jedną z nich jest oksydowanie broni szczególnie na gorącą .otóż nie każda broń o0ksyduje się na gorąco . Zapyta kolega dlaczego? Dlatego ,że na broni myśliwskiej /o czym kolega powinien wiedzieć są różne rozwiązania a mianowicie; tam gdzie lufy są z sobą połączone jest zazwyczaj lłut a ten podobnie jak znal /niektóre mechanizmy są z niego zrobione w broni np;w Manlicherach/ ulegają "rozpuszczeniu" w gorącej kąpieli oksydacyjnej podobnie jak wszystkie inne lutowane tam elementy. Takie jednostki broni się bruniruje a to całkiem inna metoda czernienia niż kąpiel broni na gorąco.Dlatego za parę groszy oksyduje sobie kolega tę rączkę czy główkę u najbliższego rusznikarza .

Autor: baca1051  godzina: 09:52
Pięta Nie powiedziałeś nic czego bym nie wiedział. Natomiast ja chce zrobić tylko rączkę zamka. Ale i tak dzięki za rzeczowa odpowiedź. Marek Polecisz jakieś odtluszczacze? Czy korzystałes z tych ogólnie dostępnych?

Autor: pięta  godzina: 10:24
Chłopie odtłuścisz każdym proszkiem do prania wiec nic nie muszą Ci polecać.

Autor: pięta  godzina: 11:43
To co napisał kolega ogór już ja nie wpisywalem koledze gdyż sądzę ,że kolega to wie.

Autor: Marek Biały  godzina: 12:18
Ja używam acetonu.

Autor: wojtas28  godzina: 12:24
A ja szczerze przyznam że jeśli miałbym wykonywać powłokę ochronną na nowo to zapewne było by to CERAKOTE, owszem nie do każdej broni to pasuje, ale jakiś sztucer, półautomat jak najbardziej, z oksydą bywa różnie, to zależy od tego co praktykuje dany zakład rusznikarski, swego czasu Pan Roman Kuzior z Opola wykonywał, piękną błyszczącą oksydę, na Tatowym ZKK mimo upływu 20 lat, ta oksyda wygląda jak nowa.

Autor: pięta  godzina: 12:24
Tez można mój znajomy rusznikarz także go używa , ale jak się go nie ma pod ręką to i proszek do prania jest dobry trzeba tylko dokładnie spłukać.

Autor: Marek Biały  godzina: 12:53
Proszkiem do prania to możesz majtki zatłuszczone odtłuszczać :)

Autor: pięta  godzina: 13:16
Piszesz kolego Marku Biały .....by nie pisać niegrzecznie trochę jakbyś się jeszcze trochę musical ..poduczyć. W proszku jest i soda i związki niejonowe ,które zmywają tłuszcz a w odtłuszczaniu materiale do gorącej kąpieli oksydowania w roztworze wodorotlenku sodu , saletry sodowej i kilku innych odczynników głównie o to chodzi . Acetonem możesz też ale lepiej zmywać nim paznokcie i to w pomieszczeniach dobrze wentylowanych bo tenże aceton jakoś niekorzystnie działa na ...układ oddechowy .Doczytaj o tym na Wikipedii lub zapytaj znajomego farmaceutę lub lekarza . Przypuszczam ,że dyskusja praktyka z nie praktykiem nie ma sensu ja broń oksyduję a kolega ?

Autor: ogór  godzina: 14:56
Kolega pięta ma rację -proszek do prania to detergen tylko najlepiej uzyć tego w płynie i efekty sa lepsze jak po acetonie Mozna uzyć także plastyfikatora zapraw cemnetowych -bardzo silny detergen Uzywam go w swojej betoniarce leje równo i nie żałuje materiału Tylko ze trzeba wpierw użyć zmywacza oksydy ,póżniej polerowanie i odtłuszczanie

Autor: KAPELLO  godzina: 15:14
Oksydowanie na zimno FILM (dziennik.lowiecki.plhttps://www.youtube.com/watch?v=L0eMj_r_jgU)