Poniedziałek
09.09.2019
nr 252 (5153 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoriaTemat: Termo...Pulsar Axion key xm30/QX30V a może jeszcze coś innego wybrać?  (NOWY TEMAT)

Autor: Falconetti007  godzina: 01:37
Witam Jak w temacie. Stoję przed wyborem termo. Co najlepsze w tej cenie? Proszę o opinię posiadaczy czy testerów owych sprzętów. DB

Autor: kriss/sieradz  godzina: 07:08
A po co ci to ? to już nie będzie polowanie a rzeź - daj zwierzynie szansę no chyba , że się z kimś ścigasz " kto więcej strzeli "

Autor: 28rafal  godzina: 07:22
kriss/sieradz ,,,"daj zwierzynie szansę" możesz napisać jaką szansę?,,,,na co szansę? Dlaczego jadąc na polowanie należy dawać szansę? Podobno etyczni myśliwi nie zabierają amunicji ,,,tak też można. Chcesz dać szansę,,,nie poluj.

Autor: Stetu  godzina: 07:26
kriss/sieradz No i dostałeś radę- nie poluj! Strzelacze muszą zabić, roz.....dol w łowisku się nie liczy.

Autor: 28rafal  godzina: 07:44
Stetu ,,,,,o,o,o, "roz.....dol w łowisku" !! przez termowizję? Możliwe,że u was używają termowizji napędzanej 3-fazowym agregatem i chłodzonej wodą z rzeki? Jeden celny strzał do rozpoznanego celu robi tyle samo huku, co strzał do baby kradnącej ziemniaki.

Autor: PiotrD  godzina: 08:11
28rafal - w sedno! bo o ile można się spierać o "etykę" itd. to jednego argumentu nie da się niczym przebić - bezpieczeństwo! A druga sprawa: optoelektronika zdecydowanie zmniejsza liczbę "pewnych pudeł", co to po kilku dniach ktoś inny odnajduje już rozkładającą się sztukę. Co do etyki: na jednym z pierwszych moich polowań pewien doświadczony myśliwy opowiadał mi, jak to "kiedyś" jako młody myśliwy dostał burę od jeszcze przedwojennego myśliwego....bo śmiał założyć zeissa 4x32. A zwierzynie trzeba dać szansę! Więc tylko otwarte przyrządy. W moim odczuciu gra "w dawanie szansy" trwa do momentu, gdy zwierzyna wejdzie w zasięg skutecznego strzału...później liczy się tylko celny strzał. Piotr

Autor: 28rafal  godzina: 08:40
PiotrD ,,,nawet o etykę spierać się nie trzeba. Tak jak napisałeś "liczba pewnych pudeł". Jeden celny, śmiertelny strzał,,to jest sedno etyki w pasji zwanej zabijaniem. Tak,tak,,, "etyczni", dają szansę zwierzynie dopóki tylko ją słyszą,,,,ale jeszcze nie widzą. Potem BUM i szansa znika. Zaszczycona wcześniejszą "szansą" zwierzyna uchodzi podziurawiona w las czekając w męczarniach na drugą porcję "etyki" i skrócenie męki.. Czasami czeka tak długo, że nie znająca etyki śmierć zabiera ją do siebie bez pomocy "peztełowskiego" etyka.

Autor: Manlicher 308w  godzina: 08:50
28 Bardzo mądre słowa Brawo

Autor: Cyzio  godzina: 09:44
A o zadanym pytanku Kolegi co zapomniano udzielić odpowiedzi. Papatki.

Autor: MARKOW  godzina: 10:12
Etyka w łowiectwie? Temat rzeka. Bo czy etyczne jest strzelanie do pędzącej przez 3 metrowa linie watahy dzików, gdzie szansa zranienia dzika jest co najmniej tak prawdopodobna jak jego uśmiercenie w miejscu? A może etyczne jest pozbawienia życia byka w punkcie kulminacyjnym rykowiska, otumanionego miłosnymi godami, z łanią u boku? Czy może etyczne jest strzelanie do kaczek na przelotach kiedy postrzelona kaczka ginie od zalegających w ciele srutow zapadając na kolejnym rozlewisku? To wszystko czcze gadanie, gdyby się nad tym zastanowić to najbardziej etyczny jest strzał z dobrze przystrzelonego celownika termowizyjnego , z ambony, solidnej podpórki , na bliska odległość. Po stokroć tak dla termowizji w łowiectwie. Do Kolegi inicjujacego temat : zarówno axion key jak i pulsar lite xq30 sprawdza się. Axion key ma niższa odporność na niskich temperaturach. W tej cenie do 6000 nie znajdziesz nic lepszego od w/wym.

Autor: szlagoś  godzina: 12:20
Stałem przed podobnym wyborem. Kupiłem jednak Heliona XQ 38. Z modelami Axion XM 30 i XM 38 jest kłopot z dostępnością. Miałem w rekach XM 30 i porównywałem z modelem Axion Key. Key jest najsłabszy i zdecydowanie to widać. Zdecydowałem się więc na heliona, bo był dostępny, widziałem w nim najlepiej, ma najdłużej trzymająca baterię i muszlę dla okularnika. Co do etyki. Nie wiedzę nic nieetycznego w posiadaniu na polowaniu sprzętu, który pozwala Ci bez najmniejszego kłopotu odróżnić lochę od odyńca. Jeżeli chcesz koniecznie Axiona to polecam XM 30. Jest droższy ale te 1500 zł warto dopłacić. Popatrz na specyfikacje obu modeli. szlagoś

Autor: kriss/sieradz  godzina: 12:22
Ad 28rafal Polując bez nokto- czy termowizji trzeba się wykazać umiejętnościami polowania i zwierzyna ma trochę spokoju w łowisku a jak polują z tym ustrojstwem to tylko zwierzynę gonią i gonią i gonią przez 12 miesięcy w roku. Wszystko jest dobre dla mądrych i rozsądnych ludzi ! 28 rafal a jak nie potrafisz polować bez tych urządzeń to nie poluj.

Autor: marcineknun  godzina: 12:47
Przez kilka ładnych lat miałem taki sam pogląd na termowizję ,po co to mi, ale niedawno dałem się namówić kupiłem i co , i nie żałuję wczoraj o 21 przez las bez latarki facecik na rowerku pomyka między młodnikiem a dużym lasem dlaczego i po co ?????????? Jest to sprzęt dla ludzi z rozumem, a nie dla wiecznie nie zaspokojonych ,,myśliwych,, czy jest potrzebny STANOWCZO NIE,ale może być przydatny ,człowieka widać na polu do 1 km, niech będzie termowizor przydatny choć raz w życiu i to wystarczy, aby nie doszło do tragedii, nie mówiąc o tym ,że u loch widać co ma pod brzuchem , czy to jest odyniaszek a dla mnie to jest ważne.

Autor: kriss/sieradz  godzina: 14:03
Ad marcineknun Przy takim podejściu do tematu jak reprezentujesz to OK jestem za , ale możliwość zakup termowizji do polowań powinna być uwarunkowana długością stażu w związku np. min. 10 lat - podkreślam aktywnego ! W innych przypadkach mogą powstawać patologie. Wszystko dla ludzi ale rozsądnych.

Autor: 28rafal  godzina: 14:06
Wodzu,etyku,wyrocznio,,, kriss/sieradz ,,,"jak polują z tym ustrojstwem to tylko zwierzynę gonią i gonią i gonią przez 12 miesięcy w roku." W jakich miesiącach roku Ty gonisz i gonisz zwierzynę? Czy obowiązujące prawo jest inne dla posiadaczy nokto i dla "cajsowców" 4*32? Oni nie gonią,,,oni podnoszą. To etycy ganiali po lesie z zakazem używania światła do poszukiwań postrzałków. Dziękuję za dobrą radę. Tacy jak Ty na kamieniach powinni się rodzić.

Autor: `  godzina: 14:16
Poluje z tym rok, i raptem 4 dziki (dziennik.lowiecki.plhttps://youtu.be/lEi6ysDJx5A) Jakoś nie zauważyłem abym więcej polował, i upolował dzików, 4 szt w 10 miesięcy to niewiele, jak pisał ktoś wcześniej rozsądek ponad wszystko, i będzie ok

Autor: marcineknun  godzina: 14:38
Ale my rozmawiamy nie o celownikach termowizyjnych tylko o zwykłym monokularze !!! między tymi urządzeniami jest jakaś różnicy , w moim skromym dość znaczna.

Autor: LDormus2  godzina: 14:55
Jest taka różnica że celownik może robić za monokular a w drugą stronę za cholerę się nie da. Falconetti007 jeżeli masz taki dylemat to proponuję jeszcze byś wziął do ręki Pearl genII. Cenowo podobnie natomiast jeśli chodzi o detekcję to jest zdecydowanie lepszy od Axiona. Autor: ` Data: 09-09-19 14:16 Popróbuj wykorzystać PiP Trochę treningu na sucho i przekonasz się ile bez tego tracisz.

Autor: czif  godzina: 15:19
"daj zwierzynie szansę..." pewnie chce dać, na przykład lochom prowadzącym, człowiekowi grzebiącemu w kartoflisku

Autor: Falconetti007  godzina: 18:03
Jestem na forum, zadowolony patrzę 18 odpowiedzi na post, wchodzę na temat i ...*** Gdybym chciał założyć wątek czy to etyczne to temat byłby w INNYM DZIALE i nosił tytuł "ETYKA". Skoro pytam o aspekt praktyczny i techniczny to i taką odpowiedź chciałbym usłyszeć. Jak ktoś pyta o farbę do sufitu to wątpliwe, że chce usłyszeć przepis na szarlotkę... Pokrótce dodam, że przez sezon na strzelnicy trochę trenuję, za to w łowisku nie zostawiam więcej niż paczkę amunicji. Mowa tu od lisa po jelenie. I właśnie używanie takiego sprzętu uważam za etyczne. Jeśli mam strzelić do dzika to chcę ryzyko pomylenia lochy z odyńcem zminimalizować praktycznie do zera, już nie mówiąc o pomyleniu z człowiekiem. Swoją drogą to babcię kradnącą w nocy ziemniaki dla sąsiada to przeżyłem na własnej skórze. Wszystkim których nie poniosła fantazja, a odpowiedzi na temat serdecznie dzięki. Zachęcam do dalszego dzielenia się opinią...(na temat).

Autor: Nun  godzina: 20:10
Falconetti007 Kup Heliona XQ zadowolenie pewne i sprzęt sprawdzony. DB

Autor: ajwa 2  godzina: 22:22
Polecam Helion XQ 38F u mnie chodzi bez zastrzeżeń.Ma już jak obliczałem około 800godzin pracy.Jak nie jadę użyczam kolegom. DB

Autor: fox31  godzina: 23:45
Jak zwykle w tym szambie więcej odpowiedzi na zadane pytanie do śmietnika. Czy nie potraficie odpowiedzieć na pytanie? Taki z tym problem? Co tu się dziwić że główna organizacja łowiecka ma problem w sama sobie. To nie organizacja jest zła, a ludzie jacy ją tworzą.....