Poniedziałek
25.05.2020
nr 146 (5412 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoriaTemat: Wymiana lufy. Gdzie? Jaki koszt?

Autor: specmisiek  godzina: 08:29
2 x poszło DB

Autor: specmisiek  godzina: 08:29
Co do zamieszania ze skracaniem lufy...Po pierwsze nie kieruje mną żadna zadrość a prędzej drwina. Po drugie "korzystanie z tłumika jest legalne w naszym kraju" ale zdaje się że TYLKO do odstrzałów sanitarnych?? Może się mylę??. Skoro nie do tłumika a do "odchudzenia" broni to.. takie to odchudzenie jak wymiana jedynych bucików na inne..Co do tej "mojej" zazdrości to takie powiedzonko jest:"Każdy sądzi innych według siebie".. Na szczęście nie zawsze prawdziwe;-) Tak jak te prędkośći przy krótszej lufie: nie 2 a 4 nie pięć nie dziesięć.. No sama prawda...;-) Można na TAKICH FAKTACH polegać.. No nie??? Moim skromnym zdaniem skrócenie lufy może mieć dodatnie konsekwencje w ciasnej ambonie i gęstych krzakach bo zwiększa manewrowość dość znacznie. I taka jest prawda Darz Bór

Autor: Lupus A.S  godzina: 08:45
Oj bidulek rączki się trzęsą i dwa razy poszło . Twoja drwina wynika tylko i wyłącznie z ograniczenia wiedzy praktycznej co do krótkich luf używanych w broni i praktycznego zastosowania w łowisku czy chociażby na strzelnicy . Nic na to nie poradzimy . Co do tłumika to jak zawsze też się mylisz . Nie wiem tylko czy jest sens ci to tłumaczyć i marnować dwie minuty ze swojego cennego życia na tłumaczenie .. Ps. A teraz weź głęboki oddech i tak na spokojnie kolego pomyśl. Czego ja mógłbym ci zazdrościć 😂😂😂.

Autor: specmisiek  godzina: 09:10
Oczywiście że spodziewałem się takiego personalnego podejścia do mojej skromnej osoby. Mam jednak argumenty, Nieznajomość prawa szkodzi. Zanim się zacznie zarzucać komukolwiek brak wiedzy wypada zacząć od siebie.:-) W innym przypadku w więzieniu mogą się zatrząść nie tylko rączki ;-) Czego oczywiście nie życzę. (dziennik.lowiecki.plhttps://trybun.org.pl/2019/12/27/sejm-uchwalil-zmiane-ustawy-o-broni-i-amunicji-tlumiki-huku-dla-mysliwych-w-rzeczywistosci-to-kolejny-bubel-prawny/) Nyślę że wtym świetle nie muszę już przytaczać jakichkolwiek innych argumentów i.."i marnować dwie minuty ze swojego cennego życia na tłumaczenie .." ;-) Darz Bór P.S. Nie będę komentował absurdalności polskiego prawa ale w tym świetle to tłumika nie wolno niby stosować nawet na strzelnicy ;-)

Autor: specmisiek  godzina: 09:25
Podsumujmy- lufa może być prawie dowolnie krótka. Jak kto chce to może ją skrócić do długości niewiele większej niż w dobrym rewolwerze (przepisy prawne). Niech tylko nie wciska demagogii że nie ma to znaczącego wpływu na prędkość początką pocisku. Na celność też w zasadzie ma ale trudno nad tym rzeczowo dyskutować biorąc pod uwagę prawnie dopuszczalne odległości strzału na polowaniu (200 m jakby ktoś zapomniał) Pozostaje tzw manewrowość czyli możliwość machania luśnią we krzakach i w ciasnych pomieszczeniach takich jak malutka ambona. I TUTAJ WIDZĘ PRZEWAGĘ KRÓTKIEJ LUFY.. I TYLKO TUTAJ. "Odchudzenie" poprzez jej skrócenie o parę cm. do mnie jakoś nie przemawia... Darz Bór

Autor: Lupus A.S  godzina: 09:41
No niestety będę musiał zmarnować te dwie minuty . Personalnie to ty jesteś mi kolego obojętny . A teraz wskaż mi w prawie karnym czy też łowieckim gdzie jest zabronione używanie tlumika i konsekwencje za stosowanie tłumika poza odstrzałem sanitarnym . Podsumowując bo nie znajdziesz nigdzie takiego zapisu , W naszym kraju co nie jest zabronione jest prawem dozwolone. Mam używam , strzelam a teraz dzwoń na milicję . Jestem spakowany i czekam przy bramie . Co do strzelania z luf 20" nawet nie podejmuje z tobą rozmowy bo nie mam o czym gadać a twoja wiedza praktyczna jest znikoma . Czytaj zerowa. Miłego dnia

Autor: Lesław1  godzina: 09:47
"He he żeby mieć skrócone lufy w Blaserze trzeba za to zapłacić około tysiąca zł za sztukę" Żeby mieć skrócone lufy w Blaserze to wystarczy je obciąć i nie kosztuje to tysiąc złotych. Ostatnio oglądałem lufę do R8 w kal 375 H&H skróconą do 51 cm bez pogorszenia skupienia na 100 m. Według QL dla kalibru 3006, pocisk 168 gr. w przypadku zastosowania tego samego prochu, różnica w prędkości wylotowej dla długości luf: 470 mm - 745 m/s 610 mm - 825 m/s Labradar pokazuje jeszcze większą różnicę. "Jestem ciekaw wywodu eksperta od takiej broni na forum łowieckim gdzie prawo zezwala na strzał do 200m . No dobra dołożę 300 jeszcze na polowanie za granicą ." . A Tu się z tym nie zgodzę. Proszę mi wskazać przepis który mówi, iż w Polsce można strzelać na odległości do 200 m i ani kroku dalej. Proszę mi wskazać przepis który mówi, iż z bronią którą poluję nie mogę pojechać na strzelnice i strzelać na odległości 300, 600, 900 i 1200 m.

Autor: specmisiek  godzina: 09:51
"A teraz wskaż mi w prawie karnym czy też łowieckim gdzie jest zabronione używanie tlumika i konsekwencje za stosowanie tłumika poza odstrzałem sanitarnym" BARDZO PROSZĘ SZANOWNY KOLEGO: Art 10. 5a na str 8 NALEŻY CZYTAĆ UWAŻNIE I ZE ZROZUMIENIEM. (prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19990530549/U/D19990549Lj.pdf) I PAMIĘTAJ KOLEGO - NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI- DLA TWOJEGO DOBRA. Poza tym daleki jestem od składania jakichkolwiek donosów poza sytuacjami kiedy zostanę do tego zmuszony przez obowiązujące prawo- pod rygorem odpowiedzialności karnej... To na tyle. Darz Bór P.S. I tak na koniec- nie czuję się "osądzony" pod względem mojej wiedzy praktycznej.. Już to przerabialiśmy na forum. ;-) "Teoria bez praktyki jest głucha ale praktyka bez teorii- ślepa"

Autor: Lupus A.S  godzina: 10:44
Lesław1 Ale ja nie neguje tego i wszystko się zgadza . Osobiście nie bałbym się cięcia lufy ale po co jak można kupić oryginalną . W kontekście odległości to piszemy o POLOWANIU w naszym kraju . Różnice prędkości tak na szybko z prędkości co podałeś wychodzi 3m/s na 1 cm długości . Czyli w granicach tych co podałem . Pozdrawiam Autor: specmisiek Możesz mi wskazać o który ci przepis chodzi bo nie mogę znaleźć

Autor: specmisiek  godzina: 11:42
Oczywiście Kolego- bardzo proszę: Ustawa O Broni i amunicji - strona ósma-najlepiej przeczytaj całą: "5a. Broń, o której mowa w ust. 5 pkt 3, posiadana na podstawie pozwolenia na broń do celów łowieckich może być używana wyłącznie do wykonywania odstrzału sanitarnego z nakazu wydanego na podstawie przepisów o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt" ust. 5 pkt 3, :"3) broni palnej wyposażonej w tłumik huku lub przystosowanej do strzelania z użyciem tłumika huku, z wyłączeniem pozwolenia na broń do celów łowieckich;" Zwracam uwagę na ten zapis-"może być używana wyłącznie do wykonywania odstrzału sanitarnego " I JESTEŚMY W DOMU_ NIE? ;-) Może teraz bardziej zrozumiała będzie moja lekka drwina-nie, nie zazdrość.. Drwina obserwatora obnoszących się na strzelnicy z tłumikami dźwięku.. I o to chodziło..Nie o zazdrość.. Pozdrawiam Kolego P.S. Jeśli o wyliczenia matematyczne chodzi to DLA MNIE WYCHODZI OKOŁO DWA RAZY WUĘCEJ NIŻ 3M/S ;-) Dokładnie 5,71 ;-)

Autor: specmisiek  godzina: 11:54
Pomijam jakąś lekką absurdalność tego zapisu: "5 pkt 3, :"3) broni palnej wyposażonej w tłumik huku lub przystosowanej do strzelania z użyciem tłumika huku" Wynika z tego że poza odstrzałem sanitarnym używanie nawet broni bez zamontowanego tłumika huku ale przystosowanej-czyli z końcówką gwintowaną na lufie może być prawnie niedozwolone.. Jak to mówią? "Dura lex sed lex"?? Trochę rozumiem więc myśliwego na strzelnicy który miał na stanowisku dwa Blasery i po dwie lufy- jedną z końcówką gwintowaną i jak twierdził skróconą do 41 cm...A drugą standardową.. Pozdrawiam P.S. Podobnie rzecz ma się z termowizją i noktowizją.. Jakby ktoś jeszcze nie wiedział lub nie rozumiał.. Może to drogo kosztować jakby co...

Autor: Ryszard  godzina: 12:24
Ten kto tak pisze :"W naszym kraju co nie jest zabronione jest prawem dozwolone." zapomniał o art 2 ustawy o BiA.W tym przypadku jest dokładnie na odwrót - zabronione jest wszystko czego ustawa nie reguluje.

Autor: TOMASZ DUDEK  godzina: 12:27
Gwint na końcu lufy może służyć do przykręcenia dowolnego hamulca odrzutu czy tłumika. Celownik nokto czy termo musi być przystrzelany jak każdy inny aby można używać go do wyodrębnionych przepisów o wykonywania odstrzałów. Niemal każda broń z tłumikiem ma inny śpt niż bez ,podobnie jak bywa z kompensatorem. Niezależnie czy sprawdzamy dowolny celownik czy tłumik mamy obowiązek zrobić to na koncesjonowanej strzelnicy. Reszta to nadinterpretacja.

Autor: Lupus A.S  godzina: 12:29
Artykuł 5 do ustawy Przepisy karne . Wskaż jakie konsekwencje są za stosowanie tłumika poza odstrzałem sanitarnym ? Co do prędkości za brakło czas na edycję ale to i tak nie zmienia faktu że z lufy 20" zwierz się kładzie bez żadnych problemów .

Autor: specmisiek  godzina: 12:36
Konsekwencje mogą być przykre. W skrajnym przypadku "interpretacyjnym" jak za używanie broni szczególnie niebezpiecznej bez pozwolenia..Kodeks karny przewiduje od 6 m-cy-do 8 lat więzienia. Dochodzi naruszenie przepisów łowieckich które w skrajnym przypadku mozna podciągnąć pod kłusownictwo... Pomijając ewentualną karę sądową to najdotkliwsze będzie cofnięcie pozwolenia :-( Dopóki "jest dobrze to jest dobrze" jak to mówią.. Nie sądzę żeby ktoś "złożył szczere doniesienie" Ale sprawa może "wypłynąć" np. przy, nie daj Boże jakimś wypadku-nawet upadku z ambony (tyle teraz się słyszy o niszczeniu ambon) Pozdrawiam P.S. Zwierz się kładzie jak strzelec dobry :-). Jak kiepski to i długa lufa i "lufa Kruppa" na nic :-)

Autor: Lupus A.S  godzina: 12:45
specmisiek. Zadałem konkretne pytanie . Ryszard możesz mnie trochę oświecić ? Pozdrawiam

Autor: specmisiek  godzina: 12:51
A ja konkretnie odpowiedziałem.. Czy pisałem po chińsku??? "art. 263 kk § 2 kk: kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8." Czy to jest mało konkretnie?? Poczytać można jeszcze to co pisał mecenas Urbański. Zajmie to dwie minuty ale czasem warto.. Poświęcić parę minut dla reszty swojego życia... Darz Bór i szczęścia jednak życzę..;-)

Autor: specmisiek  godzina: 13:03
Doszedłby jeszcze paragraf za kłusownictwo ale jest zagrożony niższą karą- do 5 lat pozbawienia wolności.. Tak czy siak to "ŻEGNAJ POZWOLENIE NA BROŃ" Aha- ZAUWAŻYĆ NALEŻY ŻE KODEKS KARNY UŻYWA POJĘCIA "ZEZWOLENIA" A NIE "POZWOLENIA" JAKA TO RÓŻNICA TO NIE MAM CZASU TŁUMACZYĆ Zajęło by mi to parę cennych minut ;-) Napiszę tylko że znamiona tego zezwolenia wypełni posiadanie przy sobie ważnego odstrzału sanitarnego na takowym samym polowaniu ;-)

Autor: Lupus A.S  godzina: 13:07
Ale co ten przepis na niby mówić ? Skoro broń broń do celów łowieckich przystosowana i wyposażona w tłumik została wykluczona z broni szczególnie niebezpiecznej 5. Pozwolenie na broń, o którym mowa w ust. 1, nie może być wydane, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 2, na broń szczególnie niebezpieczną w postaci: 1) samoczynnej broni palnej, zdolnej do rażenia celów na odległość; 2) broni palnej wytworzonej lub przerobionej w sposób pozwalający na zatajenie jej przeznaczenia, a także broni imitującej inne przedmioty; 3) broni palnej wyposażonej w tłumik huku lub przystosowanej do strzelania z użyciem tłumika huku, z wyłączeniem pozwolenia na broń do celów łowieckich;

Autor: ogór  godzina: 13:14
Urządzenia tłumnikopodobne są w Polsce legalne bo tylko takie są w handlu -więc szkoda bic piane o czymś co danym urządzeniem nie jest No i niestety koledzy -przy skróceniu lufy zmienia się wiele -nie tylko teoretyczna prędkośc ale także wyważenie broni a to juz ma wpływ na celnośc ,zwiększa się także rozrzut na danym dystansie Szkoda że strzelcy długodystansowi nie przeczytali waszych rewelacji

Autor: specmisiek  godzina: 13:16
Kolego -bardzo niedobrze interpretujesz przepisy Ustawy...Ustawa nie wyklucza tłumika huku z broni szczególnie niebezpiecznej a jednie dopuszcza jego posiadanie z użyciem w ściśle określonych warunkach . Nie należy wybiórczo wybierać przepisów ustawy na zasadzie"to mi pasuje a to nie" ;-) TO TAK NIE DZIAŁA :-) Jest też zapis: 5a . Broń, o której mowa w ust. 5 pkt 3, posiadana na podstawie pozwolenia nabroń do celów łowieckich może być używana wyłącznie do wykonywania odstrzału sanitarnego z nakazu wydanego na podstawie przepisów o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt"

Autor: specmisiek  godzina: 13:18
"Urządzenia tłumikopodobne" i owszem, są legalne ale przykręcanie ich do lufy i polowanie z nimi w sytuacji innej niż odstrzał sanitarny już legalne nie jest ;-) Darz Bór

Autor: Lupus A.S  godzina: 13:23
ogór. Do strzelania na dalekie dystanse mam do dyspozycji 740mm lufy Piszemy i rozmawiamy o mniej więcej dwieście metrów . Na zdjęciu masz 500m lufa 20" RN 220gr. A tak przy okazji jak myślisz dlaczego produkują lufy 20" do podpierania się czy do strzelania i polowania ? DB

Autor: specmisiek  godzina: 13:26
Tak jeszcze rozważając dalej temat - długość lufy to należy zauważyć, że np. do kalibrów magnum skracanie lufy jest nie zawsze sensowne bo "para idzie w gwizdek" Darz Bór

Autor: ogór  godzina: 13:34
Bartek czyli Lupus AS -ja uzywam lufy 20" więc wiem- tak samo jak uzywam lufy długości 24" -stąd znam różniće

Autor: specmisiek  godzina: 13:37
"stąd znam różniće" -Tak jak Kolega pisze RÓŻNICE SĄ. Krótka lufa ma przewagę manewrowości i TEMU NIKT NIE ZAPRZECZY. Pozostałe różnice już nie koniecznie i nie zawsze na korzyść. Porównując lufy także o zbliżonej grubości a nie tylko długości..

Autor: Lupus A.S  godzina: 13:46
ogór . Z każdej z tych broni zabiłem zwierza . Z niektórych więcej z niektórych mniej . Od 740mm do 470 mm I wiesz co ? Każdy zginął bardzo szybko niejednokrotnie nie słysząc huku wystrzału 😉 DB

Autor: Lesław1  godzina: 13:49
"...jak za używanie broni szczególnie niebezpiecznej bez pozwolenia." "...Ustawa nie wyklucza tłumika huku z broni szczególnie niebezpiecznej a jednie dopuszcza jego posiadanie z użyciem w ściśle określonych warunkach..." Zapisy o broni szczególnie niebezpiecznej zostały uchylone już dość dawno, o ile dobrze pamiętam. A więc nie ma czegoś takiego jak broń szczególnie niebezpieczna. "art. 263 kk § 2 kk: kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8." urządzenie zwane tłumikiem, nie jest bronią a tym bardziej amunicją, więc ten przepis nie ma zastosowania.

Autor: ogór  godzina: 13:49
Wow -a ja myslałem że tylko pozyskuję zwierza -nie morduję Całe zycie się człowiek uczy

Autor: Lupus A.S  godzina: 13:57
A zastrzelić to zamordować ? Hm ... Ja myślałem że pozyskać to można względu partnerki . Muszę to jeszcze przemyśleć 🤔 bo myślałem że jest odstrzał sanitarny a nie pozyskanie sanitarne . Hmm trudna sprawa

Autor: specmisiek  godzina: 14:00
Kolego Lesław1 Oto cytuję z najnowszej Ustawy : "do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych – broni, o której mowa w pkt 1–6. 5. Pozwolenie na broń, o którym mowa w ust. 1, nie może być wydane, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 2, na broń szczególnie niebezpieczną w postaci: 1) samoczynnej broni palnej, zdolnej do rażenia celów na odległość; 2) broni palnej wytworzonej lub przerobionej w sposób pozwalający na zatajenie jej przeznaczenia, a także broni imitującej inne przedmioty; 3) broni palnej wyposażonej w tłumik huku lub przystosowanej do strzelania z użyciem tłumika huku, z wyłączeniem pozwolenia na broń do celów łowieckich; 4) broni palnej, której nie można wykryć przy pomocy urządzeń przeznaczonych do kontroli osób i bagażu." "na broń szczególnie niebezpieczną" A CO TO ZA ZAPIS???? ;-) sam tłumik nie jest zabroniony, sama broń też ALE ICH POŁĄCZENIE TO TYLE W ZAKRESIE PRAWA KOLEGO OGÓR- TERAZ TAKIE PODEJŚCIE JEST..:-( "NOWA FALA" WSZYSTKO.. ROZWALA.. ;-)

Autor: ogór  godzina: 14:08
Należałoby zacząc od definicji" tłumnika "-co jest tłumnikiem a co jest tylko urządzeniem tłumnikopodobnym nakręcanym na koniec lufy

Autor: Lupus A.S  godzina: 14:12
specmisiek Ale ty nie rozumiesz że broń wyposażona i przystosowana do tłumika została wyłączona w ustawie jako broń szczególnie niebezpieczna ? A tak przy okazji to ile lat jesteś myśliwym ?

Autor: Ryszard  godzina: 14:26
derfinicji tłumika nie ma w ustawie, ale wiadomo, gdzie jest : PN-V-01016 Broń strzelecka Terminologia 2.3.60 urządzenie wylotowe broni strzeleckiej urządzenie wylotowe część (lub zespół) broni strzeleckiej (2.1.4) zamocowana na wylotowej części lufy, służąca do zmniejszenia lub zwiększenia odrzutu, zmniejszenia płomienia wylotowego i huku wystrzału lub do miotania granatów nasadkowych itp. muzzle brake (muzzle attachment) of small arms 2.3.61 tłumik dźwięku broni strzeleckiej tłumik dźwięku urządzenie wylotowe broni strzeleckiej (2.3.60) stosowane w broni wyciszonej, służące do osłabienia głośności huku wystrzału pocisków oraz osłabienia jasności świecenia wypływających z lufy gorących gazów prochowych small arms suppressor (silencer) 2.3.62 tłumik płomienia broni strzeleckiej tłumik płomienia urządzenie wylotowe broni strzeleckiej (2.3.60) służące do osłabienia jasności świecenia gorących gazów prochowych wypływających z lufy po wylocie pocisku small arms flash deflector (hider) 2.3.65 hamulec wylotowy broni strzeleckiej hamulec wylotowy urządzenie wylotowe broni strzeleckiej (2.3.60) służące do zmniejszenia energii odrzutu broni small arms muzzle brake 2.3.66 osłabiacz podrzutu broni strzeleckiej osłabiacz podrzutu urządzenie wylotowe broni strzeleckiej (2.3.60) przeznaczone do zmniejszenia momentu wywracającego broń podczas strzału small arms jump compensator 2.3.67 wielofunkcyjne urządzenie wylotowe broni strzeleckiej wielofunkcyjne urządzenie wylotowe urządzenie wylotowe broni strzeleckiej (2.3.60) spełniające jednocześnie funkcję hamulca wylotowego, osłabiacza podrzutu i/lub nasadki do wystrzeliwania granatów nasadkowych multifunctional muzzle attachment of small arms Pospolite urządzenie "tłumikopodobne" spełnia wymagania i będzie tłumikiem - czy się komuś podoba, czy nie. Ad Lupus - w ramach "oświecenia". Każdy student prawa wie, że zasada co nie zakazane, to dozwolone nie obowiązuje w dwóch przypadkach: a) ustawa o ochronie prawa autorskiego i praw pokrewnych, oraz b) ustawa o broni i amunicji. w tym drugim przypadku wynika to z zapisu: Art. 2. Poza przypadkami określonymi w ustawie nabywanie, posiadanie oraz zbywanie broni i amunicji jest zabronione.

Autor: Lupus A.S  godzina: 14:32
nie ma żadnej sankcji dla obywateli za posiadanie tłumika, broni przystosowanej do użycia tłumika którą LEGALNIE posiadamy. Rozdział 5 Przepisy karne (art 50 i dalsze) w UoBiA nie wskazuje żadnej sankcji za posiadanie broni szczególnie niebezpiecznej na którą policja wydała pozwolenie. Zapomnijcie o jakichś sankcjach, karach więzienia, cofnięciu pozwolenia itd. 2. przepis w UoBiA dotyczy organu a nie obywatela. Policja wydaje pozwolenie na broń. My sobie go nie wydajemy. Jeśli Policja stwierdziła że broń nie jest szczególnie niebezpieczna i można wydać na nią pozwolenie mimo że posiada gwint i regulator gazowy, mimo że można na nią nakręcić tłumik, to znaczy że legalnie ją posiadamy.

Autor: Lesław1  godzina: 14:34
Specmisiek no to zapytam tak patrząc się na to co wrzuciłeś: a wrzuciłeś o broni do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych, ale jak się bawić to się bawimy: 5. Pozwolenie na broń, o którym mowa w ust. 1, nie może być wydane, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 2, na broń szczególnie niebezpieczną w postaci: 1) samoczynnej broni palnej, zdolnej do rażenia celów na odległość; Patrząc się na ten zapis to chyba wszyscy importerzy w Polsce oraz sklepy lamią prawo sprzedając np Browning Bar MK3 ? A tu jeszcze taki kwiatek z marca tego roku. Gdzie tu jest mowa o broni przystosowanej do strzelania z użyciem tłumika huku ? No i mamy przecież różnicę pomiędzy bronią samoczynną a automatyczną ? Rodzaje szczególnie niebezpiecznych broni i amunicji oraz rodzaje broni odpowiadającej celom, w których może być wydane pozwolenie na broń. Dz.U.00.19.240 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 20 marca 2000 r. § 5. Pozwolenie na broń używaną do celów łowieckich może być wydane na broń palną, z wyłączeniem: 1) broni automatycznej, 2) pistoletów i rewolwerów, 3) broni wojskowej, która stanowiła lub stanowi uzbrojenie wojska, policji i innych formacji uzbrojonych, 4) broni bocznego zapłonu, 5) broni o lufach gwintowanych przeznaczonej do strzelania amunicją charakteryzującą się energią pocisku mniejszą niż 1000 J w odległości 100 m od wylotu lufy, 6) broni z lufą wkładkową zmieniającą kaliber tej broni, z wyjątkiem przypadków, gdy lufa wkładkowa stanowi dodatkowe fabryczne wyposażenie danego egzemplarza broni. A tu broń kolekcjonerska i pamiątkowa: § 7. Pozwolenie na broń służącą do celów kolekcjonerskich może być wydane na: 1) kusze, 2) broń pneumatyczną w postaci pistoletów i karabinków, 3) 3 broń palną w postaci pistoletów, rewolwerów i karabinów, z wyłączeniem broni opracowanej konstrukcyjnie po roku 1945 oraz broni automatycznej i karabinów strzelców wyborowych, 4) w pełni funkcjonalne kopie zabytkowej broni palnej ładowanej odprzodowo, wytworzone po roku 1850, 5) 4 broń myśliwską, z wyłączeniem sztucerów opracowanych konstrukcyjnie po roku 1945. § 8. Pozwolenie na broń służącą do celów pamiątkowych może być wydane na: 1) broń palną w postaci pistoletów i rewolwerów, 2) broń myśliwską, 3) broń pneumatyczną w postaci pistoletów i karabinków.

Autor: ogór  godzina: 14:40
Ryszard pudło -nie ma obowiązku stosowania się do PN już od dawna

Autor: Lupus A.S  godzina: 15:06
Ryszard Nadal mnie nie oswieciłeś Art. 2. Poza przypadkami określonymi w ustawie nabywanie, posiadanie oraz zbywanie broni i amunicji jest zabronione. Czy posiadanie broni przystosowanej oraz wyposażonej w tłumik do celów łowieckich jest zabronione ?

Autor: specmisiek  godzina: 15:47
"Czy posiadanie broni przystosowanej oraz wyposażonej w tłumik do celów łowieckich jest zabronione ?" OTÓŻ SAMO POSIADANIE NIE POD WARUNKIEM POSIADANIA TEŻ POZWOLENIA TYPU "C" ZABRONIONE JEST UŻYWANIE JEJ W PRZYPADKU INNYM NIŻ WYKONYWANIE ODSTRZAŁU SANITARNEGO. TAK SAMO POSIADANIE SAMOCHODU NIE JEST ZABRONIONE (LEPIEJ NIŻ W PRZYPADKU BRONI) ALE JEŻDŻENIEM NIM BEZ WYMAGANEGO TYPU PRAWA JAZDY (NA SAMOCHÓD A NIE NP NA TRAKTOR) JUŻ TAK Kol Lesław1- Z tego co wiem to ustawa jest nad rozporządzeniem ..Wydanym 20 lat temu.. Napiszę tylko KRÓTKO : "Róbta co chceta"... Pan w niebieskim mundurze nie będzie tak wyrozumiały jak ja. Darz Bór

Autor: Ryszard  godzina: 15:48
ogórze, a gdzie napisałem o obowiązku stosowania PN ? To nie ma nic do rzeczy. Nomenklatura przepisów o broni korzysta z terminologii PN. I tyle. Jak przyjdzie do interpretacji, to na pewno sąd tam zajrzy.

Autor: MAK  godzina: 15:48
Patrząc na te wpisy, to tak jakby stała gromada maluchów przed oknem wystawowym cukierni i patrzyła na słodkości .... nie trujące, ale nie tylko niedostępne, ale i zabronione. Upiec też nie można. Dlatego też tylko z za płota, lub za wody, tz. z Usa. A pistolecik tylko temu z ... z ziemi polskiej do WOLSKI ! (forum.lowiecki.pl/read.php?f=12&i=358898&t=358898) Psychicznie chorzy decydują o zdrowych ?

Autor: specmisiek  godzina: 15:59
Lupus A.S. Spojrzyj w zapis ustawy gdzie jest napisane czarno na białym (BEZ WYMAGANEGO ZEZWOLENIA) Powtórzę po raz kolejny ZEZWOLENIA a nie POZWOLENIA. w świetle prawa...To nie jest TO SAMO. Możesz posiadać na podstawie pozwolenia ale używać na podstawie ZEZWOLENIA. A poza odstrzałem sanitarnym (no problematyczna jest strzelnica na której to prowadzący strzelanie decyduje z czego możesz strzelać i kiedy) UŻYWAĆ CI TŁUMIKA HUKU W POLSCE NIE WOLNO!!!! Uwierz mi ;-) ALBO NARAŻAJ SIĘ NA ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNĄ TWÓJ WYBÓR Darz Bór

Autor: MAK  godzina: 16:01
Post usunięty administracyjnie. Przyczyna: post bez związku z niniejszym tematem, a nie dający się przenieść do Hyde Park.

Autor: specmisiek  godzina: 16:13
W innym poście padło stwierdzenie że nie jest to łatwe do udowodnienia podobnie jak używanie nokto i termowizji..TYLKO PYTANIE GDZIE KOŃCZY SIĘ ŁOWIECTWO A ZACZYNA KŁUSOWNICTWO?? No bo latarki to też można swobodnie kupować a na polowaniu nawet posiadać NALEŻY Co NIE JEST ZABRONIONE TO JEST DOZWOLONE ;-) I tak to....wygląda... Darz Bór

Autor: Wojciech  godzina: 16:23
Odnośnie skracania lufy to zgadzam się z ogórem. Wielu radzi,żeby skracać bo ma to same zalety. Skróciłem i ja tzn.zrobił to fachowo warszawski rusznikarz. Broń to cz 550 308 win,Lufa skrócona z 60 do 52 cm. Efekt jest taki,że w moim odczuciu zepsułem sobie broń. Jest co prawda poręczniejsza ale sieje wszystkimi ciężkimi pociskami. Strzelam z SST 9,7g bo tylko ta trzyma skupienie. Myślę nawet o zmianie lufy albo broni. DB.

Autor: Lupus A.S  godzina: 16:26
specmisiek Można używać latarki na polowaniu nawet przytwierdzonej do broni .😉

Autor: specmisiek  godzina: 16:33
Lupus A.S. - "Można używać latarki na polowaniu nawet przytwierdzonej do broni" Wiem o tym doskonale. Używanie jej w sytuacji innej niż dochodzenie postrzałka jeszcze trudniej (o ile w ogóle można) udowodnić... Tak sobie głośno myślę że dużo tu wpisów o przewadze jednej lufy nad drugą a mało kto pyta o prawo łowieckie i co wolno a czego nie...Potem jak będzie czyjeś nieszczęście to będzie za późno niestety... Darz Bór P.S. Kolego Wojciech - do krótszej lufy a na pewno do cięższych pocisków potrzebny gwint 1:10". Nie pamiętam ile ma w CZ 550 w .308

Autor: Wojciech  godzina: 16:58
Cz 550 ma 1:12 .W oryginalnej długiej lufie ciężkie pociski latały przyzwoicie. Cz w wersji FS ma właśnie lufę 52 cm. Być może tam jest skok 1:10. Może rzeczywiście trzeba skracać po kawałku i sprawdzać skupienie. Ja wiem na pewno,że tej operacji więcej nie zrobię.

Autor: specmisiek  godzina: 18:31
Lepiej by chyba było kupić broń z konstrukcyjnie krótszą, za to już sprawdzoną lufą.. Dziwne że wymiana kolby czy regulacja spustu jest be (bo to majstrowanie przy broni) podczas gdy nożna "przyrzynać lufy i to już jest niby "cacy" ;-) Darz Bór

Autor: Lupus A.S  godzina: 19:03
Lufa powinna być cięta przede wszystkim w taki sposób że gwint na wejściu w komorze powinien kończyć się w tym samym miejscu na końcu lufy. Zaczyna na godzinie 12 i kończy na godzinie 12 . Na koniec korona pod kontem 11stopni do osi lufy. Gdy broń źle strzela danym pociskiem można wspomóc się elaboracją. DB

Autor: Wojciech  godzina: 21:11
Moja broń jest tania ale dopieszczona.Dorobiona kolba przez Grytę,spust Timney,dotarty z czasem zamek i zepsuta skróceniem lufy.Dla broni za 2000 nie zacznę teraz elaborować. Kupię po prostu inną broń. Przestrzegam innych przed takim zabiegiem bo przynajmniej w moim przypadku okazało się to złym pomysłem. DB.

Autor: średniozaawansowany  godzina: 22:18
Z wywodu Lupusa wynika, że skoku gwintu 1:12 nie da się z sukcesem przyciąć na 20". Najmniejsza długość to 24", bo nie sądzę, że ktoś zaryzykuje 12" lufeczkę. Wojciech jest tego przykładem. Czy ktoś na forum jest w stanie jeszcze to potwierdzić lub zaprzeczyć? DB.

Autor: xaafuun  godzina: 23:13
Specmisiek, ja też jestem zdania, że tłumika można używać TYLKO i WYŁĄCZNIE podczas odstrzału sanitarnego na dziki do wykonywania odstrzału sanitarnego z nakazu wydanego na podstawie przepisów o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Nawet polując na dziki, ale na odstrzał zwyczakny - czyli dziki z planu łowieckiego nie wolno mieć tłumika. A na pejszbukach, niektórzy radośnie pokazują pozyskane kozły z sztucerów zamontowanymi tłumikami.... DB Rafał