Wtorek
02.06.2020
nr 154 (5420 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoriaTemat: Zawias/sworzeń Iż 27

Autor: Acek  godzina: 00:04
Wojtek, ale ten link niczego nie zawiera.

Autor: Wojtek  godzina: 00:10
@Acek Wystarczy wpisać "szarnir" i wyskoczy. Można też poszukać tutaj. (dziennik.lowiecki.plhttps://poradniklowiecki.pl/tradycja/terminologia.html)

Autor: ogór  godzina: 07:42
Wojtek -Powołałeś się na wątpliwe zródła dlatego sprawdziłem u Puchalskiego i Szyrkowca -i stwierdzam ŻE MASZ RACJĘ

Autor: Włodas  godzina: 09:58
Dziękuję koledzy, moja wiedza się poszerzyła w temacie, a o sposobach rusznikarskich nie miałem pojęcia. Mam gdzieś stary taki szarnir wyjęty kiedyś z innego iża, może się nadać ?

Autor: Trebron  godzina: 10:35
W niektorych jednostkach szarnir-bolec jest stozkowy i daje sie wybic tylko w jedna strone, jest tak w broni niemieckiej, nie wiem jak ma IZ. Wlodas, zacznij od obrocenia-skrecenia swoznia o 180', jezeli nie pomoze to wtedy trzeba go wymienic lub pobawic sie w mechanike jak opisuje TOMASZ DUDEK ale to juz robota dla znajacego temat no i trzeba miec dostep do rozwiertakow co jedna setke a to juz nawet dla rusznikarza jest wezwaniem.

Autor: Ryszard  godzina: 10:56
szarnir, bo od niemieckiego Scharnier = zawias. W nowomowie angielskiej 'Hinge axis' lubo 'hinge pin', hinge=zawias

Autor: TOMASZ DUDEK  godzina: 11:10
Występują sworznie wybijane (wyciskane) na jedną stronę.Że stożkowym się nie spotkałem. Wszystko zależy od gniazda w baskili i samego sworznia. Niektóre mają z jegnej strony jednolity łeb a inne dwie nakrętki często zdobione. Żeby zrobić to dobrze warto oddać do rusznikarza i dopilnować w szczegółach. Wymienić sam sworzeń można samemu ale pasowanie będzie punktowe i mało trwałe. Cała zabawa dotyczy wymiany sworznia i pasowania z hakiem. Rozwiertak można od biedy kupić regulowany i skrobać do monentu aż hak dopasuje się do sworznia. W chwili kiedy broń można już będzie domknąć należy broń łamać wielokrotnie aż się samoczynnie dotrze. Jeżeli nie ma innych luzów klucz będzie nieco wychylony. Jeżeli ma dodatkowe luzy oddać koniecznie do dobrego rusznikarza.

Autor: fiorek  godzina: 12:17
Post usunięty administracyjnie. Przyczyna: post bez związku z niniejszym tematem, a nie dający się przenieść do Hyde Park.

Autor: fiorek  godzina: 12:46
Post usunięty administracyjnie. Przyczyna: post bez związku z niniejszym tematem, a nie dający się przenieść do Hyde Park.

Autor: broni  godzina: 13:42
Ad. Włodas Kiedys zrobilem tak, wytoczylem trzpien troche cienszy niz szarnir, podlozylem pod baskile gladka plytke aluminiowa z otworem, polozylem calosc na stole duzej wiertarki stolowej i uderzylem mlotkiem zeby zruszyc polaczenie. Kiedy to sie udalo, trzpien zamocowalem w uchwyt tej wiertarki i sprobowalem nacisnac na wrzecino, zadziwiajaco latwo poszlo.Poprosilem znajomego ktory mial dostep do szlifierki do walkow i zrobil nowy szarnir grubszy o 0,04 mm, bez rozwiercania otworu wcisnalem nowy szarnir w baskile i chodzilo jak w nowce. Problem w tym, ze to byla jednostkowa proba i nastepne niekoniecznie musza sie udac. Pzdr.DB

Autor: tadeek  godzina: 15:00
To sworzniem łączącym lufy - lufę z baskilą to nie jest ? Zawiasem to nigdy nie było i nie jest, ale za Odrą ...kto wie ?! Dlaczego "ruski iż-27" ma mieć zawias. Co produkował "pracownik" Schindlera w filmie "Lista Schindlera" i dlaczego według komendanta obozu zrobił tego zbyt mało ? On produkował "Scharniere" a nie dwie sztuki zwiniętej blachy łącząc je sworzniem ! Ale jest powód do klepania w klawiaturę i powoływania się itp. i to się liczy ! Jak to było ? Polacy nie gęsi, swój język powinni mieć ? (dziennik.lowiecki.plhttps://www.obliczeniowo.com.pl/328)

Autor: tadeek  godzina: 15:07
Opisz Kol. Broni jak Ty to toczyłeś, a Twój znajomy ktory mial dostep do szlifierki do walkow zrobil nowy szarnir grubszy o 0,04 mm. Te cztery setki grubszy to zrobił na stronę czy też nie ?

Autor: Ryszard  godzina: 15:19
z instrukcji Merkla: "SUHLER DOPPELFLINTE MODELL 40E/50E/60E/41E/61E SUHLER DOPPELBÜCHSE MODELL 140/150/160/141/161(E) 140A/160A SUHLER BÜCHSFLINTE MODELL 240/250/260(E) – Mit der rechten Hand wird der Vorderschaft mit seiner Scharnierrundung auf das SCHARNIER des Verschlussstückes aufgesetzt. Scharniere (liczba mnoga) jest stosowana w okuciach budowlanych, bo z reguły jest ich co najmniej dwa.

Autor: broni  godzina: 15:26
Ad.tadeek Toczy sie na tokarce do metalu, zamocowalem w uchwyt kawalek preta, stoczylem koniec tego preta tak zeby byl troche cienszy niz szarnir i troche dluzszy, cos jak wybijak do usuniecia szarnira.. Znajomemu dalem stary szarnir, i poprosilem zeby zrobil nowy i mial wieksza srednice o 0,03mm do 0,05mm od starego, to On spryciula zrobil grubszy o 0,04. Tego typu dinksy, toczy sie na tokarce zostawiajac naddatek na szlifowanie, takie male waleczki szlifuje sie na bezklowej szlifierce do walkow. Pzdr.DB

Autor: tadeek  godzina: 15:27
Połączenie zawiasowe i nic więcej !

Autor: tadeek  godzina: 15:42
Szlifowanie bezkłowe (dziennik.lowiecki.plhttps://har-met.pl/szlifowanie/szlifowanie-bezklowe/)

Autor: Ryszard  godzina: 16:36
ciekawostki fizykalne: https://www.zosoptic.ru/_files/fckuploads/File/izh-27m_(1).jpg https://www.zosoptic.ru/price/zip/MP27/17517.html

Autor: TOMASZ DUDEK  godzina: 18:21
W broni strzeleckiej wyższej klasy sworzeń wymienia się nawet profilaktycznie co dwa trzy sezony na nominał i załatwia to w 100% ewentualny luz. Np. Bere W broni łamanej tańszej trzeba sprawdzić ryglowanie, zrobić korektę skręcenia całego mechanizmu klucza. Dopiero wówczas sprawdzić stan haka i dopasować średnicę sworznia. Te setki mm o których tu piszemy dotyczą pasowania z hakiem. Dorobienie sworznia o odpowiednim wymiarze to mały problem. Nominał często już fabrycznie bywa zbyt mały. Merkel dla przykładu w wyższych modelach drylingów czy kniejówek pasowania ma bardzo ciasne. Te" budżetowe"niestety robi się na cnc praktycznie bez wnikliwej kontroli jakości. W merklach k3 czy kniejówkach b3 mimo tkzw. Block system zdaża się że ów zawias po zdjęciu czółenka ma luz w broni nowej.Nie przenosi w tym systemie żadnych obciążeń. Służy jedynie jako zawias do otwierania broni ale tak nie powinno być. Niestety. Najlepsi inżynierowie tej marki obecnie pracują w większości w konkurencji.

Autor: TOMASZ DUDEK  godzina: 18:24
"ups" zdarza. Za bałagan i literówki przepraszam