Czwartek
08.09.2005
nr 039 (0039 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoria



Temat: luneta nocna

Autor: Januszd  godzina: 00:08
Ad.Ryszard Nie chciałem się wymądrzać i wchodzić w szczegóły ale "muszę".Liczba zmierzchowa [iloczyn pierwiastka kwadratowego średnicy wyjściowej lunety i jej powiększenia] nie jest jedynym!! czynnikiem wpływającym na "siłę światła" lunety ale jednym z podstawowych. [Nie pisałem wcześniej o tym bo to może nie wszystkich interesować bo lioczy się efekt końcowy] .Siła swiatła lunety pokazuje ile razy wydaje się on być bardziej oswietlony widoczny gołym okiem od oglądanego przez lunete.Zastosowanie wielowarstwowych powłok MC orac powłok T powoduje dopiero pełny efekt.Do tego dochodzi pole widzenia danej lunety, jakość zastosowanych pryzmatów odwracających [ich szlifów] i mechanizmu regulującego przemieszczanie się soczewek [w najnowszej serii Z.i S. dlatego są krótsze] Właśnie dlatego luneta Z .Con. na rynek wyłącznie ! amerykański nie jest przeznaczona do polowań nocnych i nie nadaje się dla myśliwych polujących w Polsce np. na dziki. Przepraszam jeśli staje się nudny ale wiem co pisze. DB."Lisiarz"

Autor: Ryszard  godzina: 00:18
ad Andy wg podanej wczesniej informacji Conquest ma takie same, ale nie tyle samo. Ile ma? Nie wiem. Ile powłok moze mieć dobra luneta? Jedną, ale iles tam razy nakładaną. Bębni mi w uszch miedzy 35x a 42 razy. Lisiarz wiadomo o co chodzi, ino jak to sprawdzić? Jest pewien niepelny test namacalny odnośnie powłok nocnych. Patrzy się z pewnej odległości na obiektyw w dół (jeśli ciemna podłoga). Jeśli w obiektywie widać siebie, to znaczy, że powłoki dają efekt lustra. Część odbitego od twarzy światła wraca do "testującego'. Z punktu praktycznego oznacza to, że nie cale światło przechodzi przez lunetę - a w lunecie nocnej powinno. Patrząc przez nocną lunetę na odwrót winniśmy widzieć 'otchłań'

Autor: Januszd  godzina: 01:00
O takim"teście" słyszałem ale wierz mi to nie jest dokładne a jedynie baaardzo przybliżone badanie przydatności.Liczby i parametry nie kłamią bo szanujące się firmy nie mogą sobie pozwolić na kompromitacje. Za jakość się płaci, wbrew pozorom b. dobra luneta to majstersztyk bo rolę odgrywają tysięczne mm!!!! szlifu itp. DB! "L"

Autor: Ryszard  godzina: 02:59
ad Lisiarz, zgoda, że przybliżone ( wczesniej pisałem, że to nie pełny test). Ino co ma zrobic nieszczesnik mający do wyboru dwie lunety na bazarze i żadnego kalkulatora pod reką?

Autor: Januszd  godzina: 10:23
AD. Po prostu nie kupować na bazarze!!!! bo tam się dobrej lunety nie kupi a i ryzyko jest zbyt duże.Chyba że ktoś się nudzi i ma nadmiar kasy....:-)

Autor: BALBINA  godzina: 17:50
http://www.giwera.pl/artykuly/2005/01/19/conquest.htm