Czwartek
30.03.2006
nr 089 (0242 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoriaTemat: PRVI PARTIZAN

Autor: BALUM  godzina: 11:12
Wczoraj również kontrolowałem swoją broń po sezonie i strzelałem z Partizana 7x64, skupienie na 100m około 5 cm, takie samo jak do tej pory przy czeskiej, którą używałem. Stzelałem z 9g i tak samo z układa się jedna i druga, czyli mogę zamiennie używać DB.

Autor: Krakus  godzina: 11:39
Nie mam żadnego interesu w reklamowaniu jakiejkolwiek amunicji, ale swoim doświadczeniem podzielę się chętnie. W ostatnią niedzielę byłem na strzelnicy dopracowując naważkę do swojej elaboracji i przy okazji porównywałem z kilkoma rodzajami fabrycznej amunicji 30-06. Oto wyniki (po pięć strzałów, zmierzone elektronicznie po zeskanowaniu tarcz): Hornady 220 gr RN – 1,4 cm; Prvi Partizan 200 gr SP – 2,7 cm; Norma Oryks 200 gr – 2,8 cm; Sako HammerHead 220 gr – 3,6 cm RWS DK 10,7 g – 6,2 cm; S&B 180 gr – 7,1 cm. Niestety nie miałem bardzo wysoko przeze mnie cenionej Lapua Mega 200 gr. Hornady, mimo że najwolniejszy i najcięższy układał się najwyżej, 3 cm niżej Prvi Partizan, Sako i Norma, z tym że Sako 4 cm w prawo. RWS kolejne 5 cm niżej i lekko w lewo, na tym samym poziomie S&B jeszcze bardziej w lewo (mieżone pomiędzy centrami okręgów opisujących wszystkie trafienia). Wcześniej, z ciekawości, zrobiłem „sekcję” 20 sztuk amunicji Prvi Partizan 180 gr SP, po 10 z dwóch różnych partii importu. Pomierzyłem i poważyłem wymiary oraz pojemności łusek, naważki prochu i masy oraz wymiary pocisków. Kolega (z tego forum) poważył i pomierzył 100 pocisków GROM kupionych za zachodnią granicą. Szczegółami nie będę zanudzać, wystarczy że maksymalne odchyłki i średnie błędy nie odbiegały wyraźnie od najlepszych producentów a były wyraźnie lepsze amunicji czeskiej. Generalnie można powiedzieć, że dokładność wykonania jest taka sama jak Winchester czy Remmington. W niedługim czasie sprawdzę jak zachowują się łuski po kilkunastokrotnym załadowaniu i wystrzeleniu. Wyniki z tarczy wyraźnie wskazują, że opinii o skupieniu amunicji wyrobionej na podstawie własnego doświadczenia nie wolno rozciągać na inne jednostki broni. Mój sztucer wyraźnie nie lubi (bez wątpienia bardzo dobrego) RWS i nie jest to powodem by twierdzić, że jest to kiepska amunicja. Tak samo nie wolno krytykować Partizana jeśli komuś sieje, dla kogoś innego może być bardzo dobry. Osobna kwestia to konstrukcja samego pocisku, tu obiektywnie muszę stwierdzić, że pociski Prvi Partizan SP nie należą do najlepszych – mają dość cienki, nie związany ze rdzeniem płaszcz. Należy się spodziewać dość dużej ekspansji pocisku w tuszy zwierzyny i całkowitej separacji płaszcza od rdzenia – podobnie jak S&B. darzbór!

Autor: REALISTA  godzina: 13:39
ad Krakus! To jest to o co mi chodziło: skupienie, precyzja wykonania pocisku i powtarzalność naważki. Mój 222 rem nie znosi SAKO, NORMA - super, toleruje S&B i RWS. Natomiast MAUSER 7X64 nie toleruje SIERRY. Wniosek chyba taki: płaszcz nieszkodliwy dla lufy, dobre skupienie, sarna OK., lis-NIE, można stosować zamiennie z ORYXEM. Jeżeli się mylę to mnie popraw. Pozdrawiam DB R.

Autor: lu.dzie  godzina: 15:38
Krakus - szkoda, ze nie powiedziales, chetnie bym ci odstapil kilka naboi Lapuy do prob, mialem je przeciez przy sobie w poniedzialek.

Autor: Krakus  godzina: 21:01
REALISTA, Ująłbym to nieco inaczej. Ja mogę stosować wymiennie Oryksa 200 gr z Prvi Partizan 180 gr SP, to jednak wcale nie znaczy, że Ty możesz robić to samo. U mnie się zgrało, u Ciebie może być tak samo, ale równie dobrze centra trafień mogą być od siebie oddalone o kilkanaście centymetrów. Tak samo nie można twierdzić, że Mauser 7x64 nie toleruje Sierry, w jednym egzemplarzu tak jest, w innym o lufie cieńszej o kilkanaście mikronów skupienie może być idealne. lu.dzie, Widzieliśmy się już po moim strzelaniu i tylko dlatego o Lapuę nie poprosiłem. darzbór!

Autor: Ryszard  godzina: 23:20
ad Krakus czy jest szansa wymierzenie średnicy iluś tam pocisków Groma? Info potrzebne do weryfikacji informacji, że są znacznie 'niedokalibrowe'