Środa
30.08.2006
nr 242 (0395 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoria



Temat: Montaż na Husqnarne 9,3 x 62

Autor: PiotrL  godzina: 00:11
Własnie dzieki Twojej pomocy zidentyfikowałem mój sztucer. Jest dokładnie taki jak na zdjęciu na dole (www.pettsons.net/m46.html)

Autor: Krakus  godzina: 01:08
PiotrL, Czemu chcesz zmieniać system spustowy, czyżby chodziło o przyspiesznik? Przecież to broń nie na ambonę. Okazuje się, że o Husqvarnie wiem znacznie mniej niż mi się wydawało. Czekam na kolejną niespodziankę, w Twoim sztucerze napięcie sprężyny następuje w wyniku otwarcia zamka, czy jego dopchnięcia? eugen50, Żeby Cię pokręciło :)))) Spałem spokojnie myśląc, że o wiem o tej broni wystarczająco a Ty zmuszasz starego człowieka do dalszej nauki :) darzbór!

Autor: PASIAK VEL PRZELATEK  godzina: 07:44
ad.piotr.L a jak ida próby z prdukcjia amunicji 9,3x57? mam chec zrobic kniejówka pozioma z taka lufa zakupiłam juz w tym celu okazyjnie dubeltówke 20 uprzedzajac komentarze o zbrodniczej mysli niszczenia tak zacnej broni dodam iz prawa lufa (ta co ma byc usunieta ) za komora nabojowa ma spore wzery a bronka ogólnie w dobrym stanie bez luzów itp (simsonek 1959 r) akurat 9,3x57 powinna dobrze znosic

Autor: szarnir  godzina: 07:51
Ad.Krakus PiotrL poradził , abym sie do Ciebie zwrócił o pomoc z tym niszczęsnym weawerem . Szynę będę miał zamontowaną chodzi o obejmy . Kupiłem na militaria obejmy BSA ale są za niskie . Czy można wstawić jakieś dystanse czy wymienić je na takie ( link 1 ) bo kupiłem te ( link 2 ) Są to co prawda obejmy aluminiowe , ale Leopold robi takie do broni taktycznej więc powinny być wystarczająco wytrzymałe. href="http://www.militaria.pl/cocoon/product.xml?product=3203&page-frag=1&prev-page-number=2&context-type=regular" target=_blank>http://www.militaria.pl/cocoon/product.xml?product=3203&page-frag=1&prev-page-number=2&context-type=regular http://www.militaria.pl/cocoon/product.xml?product=3202&page-frag=1&prev-page-number=2&context-type=regular (www.militaria.pl/cocoon/product.xml?product=3202&page-frag=1&prev-page-number=2&context-type=regular) Nie wiem czy dobrze wejdą linki . Pozdrawiem . DB. Szarnir.

Autor: PiotrL  godzina: 08:46
Krakus - chodzi o opór spustu - uzyskałem ok 2,5 kG z poczatkowych 4 kG. Rozbestwił mnie HW i wydaje mi sie ze łamię palec strzelajac z Husquarny. Napięcie spręzyny nastepuje przez dopchnięcie zamka Co do amunicji - nie robiłem eksperymentów - zastosowałem książkowe dane z Dynamit Nobel Wiederladen - ponieważ mam pociski TMR i TUG RWS-a - przy tym twardym spuście mam skupienie ok 6 cm na 100 m - wystarczy aż nadto

Autor: Michał_K  godzina: 09:23
Temat "szwedow" wraca, wiec pozwole sobie przekleic moje pytanie z innego watku (z tego wszystkiego zamowilem na amazonie ksiazke "The Swedish Mauser Rifles (for collectors only)" - Amazon.com (www.amazon.com/-Swedish-Mauser-Rifles-/dp/1882391268/sr=8-1/qid=1156922400/ref=pd_bbs_1/104-5413229-4357531?ie=UTF8) , ale wiem, ze wielu kolego jest w tym temacie bieglych): Odgrzebie troche watek... przekopalem sie przez archiwum pod katem Carla Gustafa/Husqvarny (dochodzac do tematow z roku 2003/4) i powstal w mojej glowie maly metlik. Nie dotyczy on samej broni, czy kalibrow, ale systemow na jakich bazowaly szwedki. Co i ruszspotyka sie oznaczenia M 94, M 96, M 98, M 38 itp. Moje pytanie to: czy wszystkie te systemy sa oryginalnymi patentami Mausera (o ile to Mauser li tylko, chociaz "M" zdaje sie o tym swiadczyc), czy sa to moze systemy zmodyfikowane? Jakie wystepuja miedzy nimi (z punktu widzenia uzytkownika, nie mechanika precyzyjnego) roznice? Czy da sie okreslic ktores z nich jako bardziej udane/przystajace do zastosowan mysliwskich (slawne bezpieczniki motylkowe, ktore uniemozliwiaja niski montaz np.), cechuja sie wiekszym stopniem niezawodnosci i bezpieczenstwa? Pytam nie z golej ciekawosci, ale majac na uwadze, ze moje mozliwosci finansowe stawiaja mnie w sytuacji, kiedy kupno CG/Huqvarny staje sie jednym z niewielu wyjsc (a poniewaz tatus moj gania po lasach ze starym CG 30-06 nie jest to tez bron zupelnie mi nieznana). A troche dodatkowej wiedzy nigdy nie zawadzi.

Autor: Krakus  godzina: 12:36
Szarnir, Kostki teoretycznie da się wyfrezować ale gra nie warta świeczki, koszt przekroczy cenę nowych obejm. Niestety nie wróżę też pozytywnych efektów zastosowania obejm ze zdjęć. Tych montaży nigdy w ręku nie miałem, lecz jeśli są dokładnie takie jak na zdjęciach to mają dwie istotne wady: są zbyt wąskie co powodować będzie bardzo duże naprężenia gnące w osi lunety oraz „dociągane” są do szyny na oporach góra + dolne części klina co z kolej powoduje nadmierne rozginanie części chwytającej obejmy i niepewne osadzenie na zbyt dużej powierzchni (załącznik). Osobna sprawa to sam materiał umownie nazywany „aluminium”, faktycznie jest to stop z dużą zawartością glinu i powinno się go nazywać duraluminium – tu różnice w jakości są wielkie dla materiałów wyglądających podobnie. Istnieją durale o wytrzymałości przewyższającej zwykłe stale ale są i takie o właściwościach zbliżonych do ołowiu, BSA znane jest ze stosowania stopów nie najlepszych. PiotrL, Więc jednak niespodzianki nie było:) Mam KarlGustawa w systemie szwedzkiego mausera (chyba to samo co Twoja Husqvarna) i system M98 nie pasuje. Przymierzam się do zamontowania spustu Remington od Jarda (model V z bezpiecznikiem) i dorobienia zamka działającego na zasadzie Remingtona lecz w wymiarach Mausera. Poza miękkim regulowanym spustem pozwoli to na naciąganie iglicy przy otwieraniu oraz pozbycia się motylka. Jard ma świetnie pomyślany bezpiecznik, nie blokuje języka spustu lecz „rygiel” na zamku. darzbór!

Autor: eugen50  godzina: 13:23
Ad Krakus Dziękuję za życzenia i wzajemnie. Tak poważnie to Szanowni Koledzy wszystko (no Prawie) jest na tej stronie co podałem. Pisałem do Muzeum Husqvarny w Sztokholmie i dostałem potwierdzenie informacji. Jezeli chodzi o spust to bez problemów. Nie mierzyłem ale b. lekki przyspiesznik zbyteczny. Celność mojego w 2 cm/100m ammo Geco 16,5 g. Ja też jestem w rozterce. Wg numerów to model 640 wg obrazków 246??? Nie jest to jednak ważne aż tak bardzo. Sztucer jest celny, pewny i ładny. Polecam DB Eugen

Autor: PiotrL  godzina: 20:35
Krakusie - nie chodzi mi o zmiane systemu - a tylko o lekki spust .Bezpiecznik nie ma znaczenia bo go nigdy nie używam Zdjecia poszły. Venattor - zniknął mi Twój adres - przyslij mi proszę...miałem wojne z komputerem/oczywiście przegrałem/

Autor: szarnir  godzina: 21:19
Witam wszystkich! Wychodzi na to , że jednak zrobię montaż w rusznikarni. Chcę zachować ten sztucer w taki stanie jakim jest. Być może jest to przeróbka z wojskowego ,ale ma wszystkie atrybuty broni seryjnej . Ma herb Husqvarny na komorze zamkowej , na stopce plastikowej , wygląda jak model 640 -co wynika z numeru seryjnego i ogólnie jest naprawdę very oki , ale ten montaż dostarcza mi siwych włosów. Ad. eugen50 Jak wynika ze strony którą podałeś i zakładając , że mamy sztucery firmowe , a nie przeróbki to i tak firma robiła je w trzech systemach : "szysty" M98 na zamku FN oraz szwedzkie "wariacje" na temat Mausera . Mnie osobiście nie przeszkadza , że spręzyna igliczna napina się przy ruchu do przodu.Spust mam wystarczajaco miękki , a jeżeli zainstaluję Timneya to więcej nic nie trzeba. Jak odbiorę z montażu szyny weavera załaczę zdjęcia tegu "CUDA".Jestem naprawdę kontent z tej broni - lufa wygląda jak nowa , a osada jest bardzo "pasowna" przynajmniej do mojej dłoni. Wszystkim DB. Szarnir.

Autor: eugen50  godzina: 22:02
Ad Szarnir Zaręczam, że jest to oryginalny myśliwski sztucer (cyvilian gun) tak określają szwedzi. Jaki masz nr? pytam tak z ciekawości Lufy są b. dobre wystarczą do końca swiata i jeden dzień ... DB Eugen

Autor: szarnir  godzina: 22:16
Ad. eugen50 92792 oraz napis na lufach Husqvarna wafenfabrik 9,3 x 62 - sztucerek jest "całuśny" -wiem , że rozumiesz o co chodzi. DB. Szarnir.

Autor: szarnir  godzina: 22:38
Ad. eugen50. Z takich staroci mam jeszcze dubeltówkę Sauer$son z maja 1946 roku z eżektorami , która strzela jak cholera . Bije bardzo "gęsto" - jak stwierdził mój guru od broni a prywatnie mój kolega jeszcze z czasów szkoły sredniej , swietny strzelec i fajny gość. Wykonana ze SPECJAL GHEWERLAUF STHAL w kal 16/70. Broń moze być stara natomiast kobiety młode.Pozdrowienia dla wszystkich,. DB. Szarnir. PS.Mogą być błędy w pisowni , bo dzieci śpią i nie mogę się dostać do szafki.

Autor: eugen50  godzina: 22:54
Ad Szarnir Gratuluję Ja mam o numerze 93303 czyli "ciut" młodszy. Są to sztucery mod 640 z lat 1947 - 1948. DB Eugen

Autor: Szymon  godzina: 23:01
Moja na numer numer 92228 .DB

Autor: szarnir  godzina: 23:09
Ad. eugen50. Możesz przejść ns czat?