Piątek
03.11.2017
nr 307 (4478 )
ISSN 1734-6827

Psy myśliwskieTemat: Zagraniczne hodowle terierów wyspiarskich

Autor: Pudelpointer  godzina: 00:19
Gdybym kupił z papierami, oczywiście zrobiłbym te trzy wystawy, ale nie miałem ani czasu, ani pieniędzy, ani raczej możliwości zakupienia czegoś innego po sprawdzonych psach. Na razie jestem generalnie z nich zadowolony, pomimo tego epizodu suki z dziczą skórą. Poza tym, sprawę komplikuje kwestia ogonów - np. nawet w Niemczech czy Czechach dla psów użytkowych nie ma z tym żadnego problemu; tutaj każdy ma to gdzieś, żeby się postawić. Podejście polskich myśliwych do polowania z psem to w większości tragifarsa. O czworonogu przypominają sobie jak 5 czy 10 razy na sezon jest zbiorówka, gdzie mogą Ci go zastrzelić. Poza tym świętem jesteś wrogiem, niemal kłusownikiem i przeszkodą. Nie dziwota, że mało kto chce w to inwestować, tym bardziej w teriery - zawodowi podkładacze preferują, z tego co widzę, gończe i łajki. Na irlandach może być już krzyżyk położony, ale foksy są jeszcze moim zdaniem do odratowania. Trzeba tylko sprowadzić coś dobrego ze Wschodu. Osobiście intensywnie od dawna szukam, tylko że nie mam środków przenoszenia. I tak, znalazłem ostatnio ciekawą białoruską linię użytkowych szorstkich foksów, i to w dużym typie. Poniżej strona: link (sirfox.life/) Facet sprawia trochę wrażenie propagandzisty, jak mu się przyjrzeć, ale z drugiej strony pisze konkretnie: poluje z nimi głównie na dziki i bobry, stąd suki mają po 10 kg, przy 38 - 39 cm. Ogólnie podkreśla, że ma foksy takie, jakie były w l. 80. i ostro krytykuje na tej witrynie degenerację rasy. Lokalizacja: Smorgonie, tj. grodzieńszczyzna, ze 20 km do granicy litewskiej na wysokości Wilna. Ceny na pewno przystępne. Latem miał miot. Gdyby ktoś był zainteresowany kontaktem czy tłumaczeniem, co jest napisane na stronie, proszę dać znać, a pomogę. Ogólnie ze skojarzenia po tym Boju i Maruśce eksterierowo ładne wyszły szczeniaki. Na yt widziałem jednego jak trzymał jenota, to tak jak powinien to robić.

Autor: Pudelpointer  godzina: 00:39
Mars - polecam jeszcze tę (nkp-fox.ru/) stronę rosyjskiego klubu rasy. Niestety, w katalogach brakuje zdjęć psów: katalogi szorstkich (nkp-fox.ru/index.php?option=com_mamboezine&Itemid=505)

Autor: zamlicze  godzina: 15:18
zasadniczo w krajach anglosaskich świat psów wystawowcy I uzytkowych to dwa różne światy. I nawet wystawy mają organizowane przez inne organizacje I inaczej sa zrzeszeni. Stąd nie ma sensu szukanie psów uzytkowych w UK bądx US przez FCI, KC bądx AKC. Można je zobaczyć w duzych ilościach na pewnych wystawach kóre są w ich środowisku szanowane; trudno wejść w to środowisko bo jest bardziej harmetyczne niz wpOlsce.