Czwartek
14.06.2018
nr 165 (4701 )
ISSN 1734-6827

Psy myśliwskieTemat: Skóra z dzika do szkolenia tropowca.  (NOWY TEMAT)

Autor: DAMI  godzina: 13:50
Darz Bór. Chcę zacząć szkolić wyżła na tropowca i mam pytanie jak zakonserwowac skórę z dzika żeby służyła mi jak najdłużej? Chcę świeżą skórę wypchac np. sianem i zaszyc tylko czy długo ona mi posłuży? Czy zasolić ja czy może jeszcze jakoś ją można inaczej zakonserwowac?

Autor: o.m.c. stażysta  godzina: 13:56
Zasól

Autor: Jacek Balcerzak  godzina: 21:17
PANIE DAMI … Wyżeł tropowcem i skóra dzika by go szkolić . Wszystko gra - rasa bardzo dobra - by go szkolić na tropowca . Czy to ten sam pies co ma problem ze stójką a teraz będzie szkolony na tropowca . Czy ta skóra w procesie jego szkolenia ma pozorować dzika ? . Nasolenie to taki proces przejściowy do momentu zanim trafi do garbarni , bo bez chemii ‘’garbarni ‘’ nasolona nawet ‘’brzytwom sprawiona ‘’ zawsze będzie oddawała ‘’soki ‘’. Jest kilka kanonów szkoleniowych w procesie szkolenia tropowca o posokowcu nie będę pisał bo to wyższa szkoła jazdy . Zasada - wszystkie elementy szkoleniowe używane na ścieżce tropowej z tego samego osobnika – biegi , badyle , farba , patrochy , skóra – to podstawa by wykształcić w szkolonym psie trzymania - odwiatru osobniczego . Skóra tak ... Gdy chcemy w procesie szkolenia uzyskać głoszenie podczas stanowienia – czy też klasycznego oszczekiwacza gdy dojdzie zgasłą sztukę . Na końcu ścieżki tropowej przyginamy brzózkę – na niej zawieszamy ‘’jednak’’ wygarbowana skórę . Od brzózki odciągamy sznurek nawet 100 m . Prowadzimy swego tropowca na otoku ścieżką tropowa np. 1500 m i z tych 100 m puszczamy go luzem . Gdy dojdzie solo - pociągając za sznurek – [ brzózką a na niej skóra ] . To jedyny taki element przydatny szkoleniowo – nie uwzględniający reżimu że – nie jest z tego samego osobnika .

Autor: DAMI  godzina: 23:09
Tak to ten sam wyżeł. Nad stójka dalej pracuje. Poza stójka resztę ma opanowane czyli odkładanie pola, aport z ziemi z wody, szuwarów, włóczki. A chce żeby była ułożona wszechstronnie czyli musi opanować również ścieżki topowe.